• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Coraz częstsze trzęsienia ziemi w rejonie tzw. pacyficznego pierścienia ognia

zk

02.10.2021 14:07 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Coraz częstsze trzęsienia ziemi w rejonie tzw. pacyficznego pierścienia ognia

Partnerzy portalu

Coraz częstsze trzęsienia ziemi w rejonie tzw. pacyficznego pierścienia ognia - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2 nawiedziło w sobotę należący do Vanuatu archipelag Nowych Hebryd oraz Fidżi. Wstrząsy zostały odnotowane przez Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC) i amerykańską służbę USGS.

Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC) informowało początkowo o magnitudzie 6,7, następnie skorygowało te dane do 7,2. W obu komunikatach wskazano, że nie występuje bezpośrednie zagrożenie tsunami.

Według amerykańskiej służby geologicznej USGS epicentrum sobotniego trzęsienia znajdowało się 482 km na południowy zachód od stolicy Fidżi, Suvy.

Wcześniej w sobotę doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 5,7 w pobliżu archipelagu wysp Tonga na południowym Pacyfiku. Epicentrum wstrząsów znajdowało się 186 km na południowy zachód od stolicy królestwa, 24-tysięcznej Nuku'alofy.

Republika Vanuatu to państwo położone na 83 wyspach Nowych Hebrydów, z których 65 jest zamieszkanych. Położone jest ok. 800 km na północny zachód od innego wyspiarskiego państwa Oceanii - Fidżi.

W regionie będącym częścią tzw. pacyficznego pierścienia ognia, położonym na styku płyt tektonicznych, często dochodzi do trzęsień ziemi.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.