• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

AIDAmar kończy sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia

AIDAmar kończy sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia - GospodarkaMorska.pl

Jakub Milszewski

02.11.2023
Pokaż cały artykuł
Fot. GospodarkaMorska.pl

90 tysięcy turystów i 30 tysięcy członków załogi w ciągu kilku miesięcy, przy zapełnieniu statków sięgającym aż do 90% i wynoszącym średnio 2500 osób – tak w liczbach wyglądał tegoroczny sezon zawinięć do Portu Gdynia statków wycieczkowych, który zakończył się wraz z wizytą jednostki AIDAmar. Sezon 2023 był więc bardzo dobry, a kolejny zapowiada się jeszcze lepiej.

253-metrowy AIDAmar zawinął do Portu Gdynia w piątek 27 października. Choć w kalendarzu już jesień, wizyta wycieczkowca z dokładnie 2550 pasażerami na pokładzie wieńczyła letni sezon zawinięć wycieczkowców do Gdyni. Był on dobry – po zatrzymaniu rejsów w czasie pandemii i zawirowaniach geopolitycznych związanych z atakiem Rosji na Ukrainę rynek wycieczek się odbudowuje.

– Widać ewidentne odbicie w branży wycieczkowej. Powracamy do pełnego obłożenia statków, które w tym sezonie osiągnęło średnio aż 2500 osób. To jest nawet więcej niż było przed pandemią. Cały sezon prawdopodobnie zamkniemy liczbą 90 tysięcy turystów i około 30 tysięcy członków załogi – podaje Adam Hoppe, zastępca kierownika Działu Handlowego w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia.

W tym roku wycieczkowce zawinęły do Gdyni 36 razy. To mniej niż w zeszłym roku, na co wpłynęło bez wątpienia usunięcie rosyjskich lokacji z rozkładu wycieczek, ale w trakcie sezonu sytuacja po dynamicznym początku ustabilizowała się. Co jednak bardzo ważne, pomimo mniejszej liczby zawinięć Gdynię odwiedziło znacznie więcej pasażerów.

– Odbicie rynku spowodowało lepsze wypełnienie statków. W zeszłym roku obłożenie statków wahało się od 40 do 90%, w związku z czym średnio na jeden statek przypadało tylko 1400 osób – opowiada Adam Hoppe.

Fot. GospodarkaMorska.pl


Przedstawiciel Portu Gdynia zaznacza ponadto, że wizyty wycieczkowców w Gdyni działają w obie strony – zyskują na nich również mieszkańcy i to nie tylko dlatego, że pasażerowie statków schodzą na ląd, zwiedzają miasto, kupują pamiątki i korzystają z restauracji. Każde pierwsze zawinięcie statku do portu, podobnie jak wizyta wyjątkowo dużych jednostek, są dodatkowo celebrowane, następuje też tradycyjna wymiana plakietek między reprezentantami portu i załogą jednostki. Postój ogromnego statku wycieczkowego przy Nabrzeżu Francuskim, tuż przy Muzeum Emigracji, przyciąga na tereny portowe samych mieszkańców Gdyni i turystów z Polski. Statki można bowiem podziwiać zarówno z balkonu budynku Muzeum, dawnego Dworca Morskiego, jak również z ogólnodostępnej Ostrogi Pilotowej, gdzie znajduje się ławeczka budowniczych Portu Gdynia.

– Ludzie przyjeżdżają z daleka, żeby zobaczyć statek. Jest to ciekawe zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów z głębi kraju – dodaje Adam Hoppe.

Zdradza on także, że kolejny sezon wycieczkowców zapowiada się dla Portu Gdynia co najmniej równie dobrze. Choć proces awizacyjny cały czas trwa i będzie procedowany do ostatnich chwil, to już zgłoszonych jest więcej zawinięć niż w 2023 roku. Adam Hoppe zastrzega jednak, że wszystko może się jeszcze zdarzyć, bo – jak pokazały ostatnie dwa lata – sytuacja jest zmienna, a armatorzy potrafią szybko reagować.

– Przyszły sezon zapowiada się lepiej niż ten. Na tą chwilę mamy zgłoszonych powyżej 50 jednostek. O szczegółach będziemy rozmawiać wiosną, kiedy będziemy to wszystko weryfikować. Będziemy jeszcze dodawać i odejmować zawinięcia. Tak jest co roku – kończy zastępca kierownika Działu Handlowego ZMPG.

Fot. GospodarkaMorska.pl


Wieńczący sezon w Gdyni AIDAmar to dość częsty gość w porcie, co wcale nie odejmuje jego atrakcyjności. Jednostka została zbudowana w niemieckiej stoczni Meyer Werft w 2012 roku. Jest własnością Carnival Corporation & PLC, a jego operatorem jest AIDA Cruises. Na 14 pokładch statku znajduje się łącznie 1097 kabin, większość z nich z balkonami. Na pasażerów czekają m.in. restauracje i bary, kino 4D, butiki, kasyno, baseny, SPA i biblioteka, a także boiska do koszykówki i siatkówki. AIDAmar ma również własny browar. Oprócz załogi, pasażerów obsługują humanoidalne roboty, które m.in. witają gości, udzielają informacji o atrakcjach i promocjach na pokładzie oraz dostępnych wycieczkach.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.