• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Tusk o szczycie UE-Chiny: Nie wyobrażam sobie braku rozmowy nt. praw człowieka

pc

27.03.2019 15:41 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Tusk o szczycie UE-Chiny: Nie wyobrażam sobie braku rozmowy nt. praw człowieka

Partnerzy portalu

Tusk o szczycie UE-Chiny: Nie wyobrażam sobie braku rozmowy nt. praw człowieka - GospodarkaMorska.pl

Przypominając, że 9 kwietnia odbędzie się szczyt Unia Europejska-Chiny, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył w środę w Parlamencie Europejskim, że nie wyobraża sobie, by nie poruszyć na nim tematu praw człowieka.

Na przedostatnim w tej kadencji posiedzeniu Parlamentu Europejskiego w Strasburgu Tusk przedstawił konkluzje z ubiegłotygodniowego szczytu przywódców unijnych.

Jak powiedział, jednym z tematów posiedzenia Rady Europejskiej były stosunki z Chinami. Przypomniał o zbliżającym się szczycie z przywódcami chińskimi, podkreślając, że z tego powodu kluczowe znaczenie miało uzgodnienie wspólnego, skoordynowanego podejścia europejskiego.

"Nie wyobrażam sobie, żeby nie poruszyć tematu praw człowieka. Może jestem trochę staromodny, ale wydaje mi się, że prawa człowieka są przynajmniej tak ważne jak sprawy handlu" – powiedział Tusk.

Odnosząc się do współpracy handlowej, Tusk zaznaczył, że unijni przywódcy w pozytywny sposób ocenili, iż rozwija się ona w sposób bardzo ambitny.

"Mamy kluczowy gospodarczy interes w tym, by umożliwiać, dzięki odpowiednim wspólnym regułom, intensywną wymianę handlową. Natomiast by ten system mógł dalej funkcjonować, należy go szybko zaktualizować. Dla UE oznacza to poważne reformy WTO, które będą obejmować również subsydia dla przemysłu jako priorytet. Chcielibyśmy przekonać Chiny do podjęcia tego tematu" – wyjaśnił Tusk.

Powiedział, że UE chciałaby sfinalizować również w przyszłym roku porozumienia na temat inwestycji, o czym europejscy przywódcy będą dyskutować z partnerami chińskimi na kwietniowym szczycie.

Jak relacjonował Tusk, tematem wiosennego szczytu Rady Europejskiej była też sytuacja ekonomiczna w Europie w kontekście wzrostu konkurencyjności rynków globalnych.

"Przywódcy zgodzili się z tym, iż kluczem do prosperity w Europie jest podstawa gospodarcza i nasza rola na scenie światowej. Podjęliśmy zatem szereg inicjatyw. Rada zgodziła się co do tego, że wspólny rynek musi być wzmacniany, biorąc pod uwagę przede wszystkim gospodarkę opartą na digitalizacji, gospodarkę cyfrową. Trzeba znosić bariery, a nie tworzyć nowe" – zaznaczył szef Rady Europejskiej.

Dodał, że KE została zaproszona do opracowania do marca 2022 r. długofalowego planu działania na rzecz ustanowienia nowych reguł wspólnego rynku.

Jak poinformował Tusk, unijni przywódcy dyskutowali również, jak wyjść naprzeciw wyzwaniom stojącym przed przemysłem europejskim.

"Biorąc pod uwagę to, jakie znaczenie ma przemysł europejski dla milionów miejsc pracy, poprosiliśmy Komisję o przedstawienie wizji przemysłowej przyszłości Europy z uwzględnieniem konkretnych działań. Unia Europejska w dalszym ciągu musi rozwijać gospodarkę cyfrową, szczególnie skupiając się na danych i sztucznej inteligencji" – podkreślił Tusk.

Jak dodał, w tym kontekście przywódcy UE zadeklarowali wsparcie zharmonizowanego rozwoju sieci 5G, natomiast we wtorek KE wystosowała zalecenia w tej dziedzinie.

Tusk mówił też, że Rada Europejska będzie koncentrowała się na promowaniu zrównoważonej agendy handlowej, biorąc pod uwagę również zrównanie szans poszczególnych graczy.

Ponadto przywódcy UE wezwali do szybkiego wdrożenia wszystkich elementów deklaracji z 25 lipca 2018 r. między Unią a Stanami Zjednoczonymi.

Szefowie państw i rządów zapowiedzieli też, że chcą zająć się w zdecydowany sposób zmianami klimatycznymi. "Mimo pewnych różnic odnośnie do tego, jak istotną wagę ma ten temat, w czerwcu chcemy zająć się tym w sposób bardzo intensywny" – zaznaczył Tusk.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.