• <
urząd_morski_gdynia_2021

Rzeczniczki praw człowieka Rosji i Ukrainy rozmawiały o powrocie jeńców

pc

17.07.2019 04:48 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Rzeczniczki praw człowieka Rosji i Ukrainy rozmawiały o powrocie jeńców
Rzeczniczki praw człowieka Rosji i Ukrainy rozmawiały o powrocie jeńców - GospodarkaMorska.pl

Rzeczniczki praw człowieka Rosji i Ukrainy, Tatiana Moskalkowa i Ludmyła Denisowa rozmawiały we wtorek w Moskwie o osobach przetrzymywanych przez oba kraje. Jak poinformowała Moskalkowa, powstał zarys "mapy drogowej" dotyczącej powrotu tych osób do ich państw.

"Wytyczyliśmy mapę drogową do współpracy. Daje to możliwość, aby bardzo wiele rodzin uzyskało nadzieję na rozstrzygnięcie losów tych ludzi i na to, że będą oni mogli powrócić do swych domów" - powiedziała Moskalkowa po spotkaniu. Jak dodała, przekazała Denisowej listę przetrzymywanych na Ukrainie obywateli Rosji, którzy zwrócili się do niej samej o pomoc.

Rosyjska rzeczniczka poinformowała także, że rozmawiała z Denisową o udzieleniu poparcia poprzez zwrócenie się do władz z prośbą o ułaskawienie niektórych osób. Nie poinformowała, o jakie konkretnie osoby chodzi, aby - jak wyjaśniła - nie czynić przedwczesnych nadziei. Moskalkowa zastrzegła także, że kompetencje rzeczniczek w obu krajach są różne, jeśli chodzi o pomoc obywatelom w sprawie ułaskawienia.

Denisowa zapowiedziała jednak na wspólnej konferencji prasowej, że obie rzeczniczki zwrócą się do przywódców swoich krajów "z prośbą o rozpatrzenie spraw niektórych obywateli (Rosji i Ukrainy) dotyczących ułaskawienia".

Denisowa przekazała we wtorek Moskalkowej listę 150 obywateli Ukrainy, przetrzymywanych przez Rosję w aresztach m.in. na zaanektowanym Krymie. Na tej liście znajdują się m.in. nazwiska 24 marynarzy aresztowanych przez Rosję podczas incydentu w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej w listopadzie zeszłego roku. Z kolei Moskalkowa wręczyła swej odpowiedniczce listę zawierającą nazwiska Rosjan znajdujących się w aresztach, więzieniach i koloniach karnych na Ukrainie.

Przedstawicielka Rosji zastrzegła, że kwestia wymiany przetrzymywanych osób nie należy do jej kompetencji, ale zapewniła, że poprze wszelkie porozumienia pomiędzy Rosją i Ukrainą, które pomogą tym osobom jak najszybciej wrócić do domów.

Efektem dwudniowych rozmów rzeczniczek praw człowieka Rosji i Ukrainy jest rozszerzenie listy więźniów, w których przypadku prowadzone będą zabiegi o udzielenie niezależnej pomocy lekarskiej bądź przeprowadzenie ekspertyz. Denisowa wymieniła wśród nich m.in. skazanego w Rosji Pawła Hryba i aktywistę tatarskiego z Krymu Edema Bekirowa.

Tymczasem w Kijowie biuro prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego wyraziło we wtorek nadzieję na uwolnienie przez Rosję w najbliższym czasie 24 marynarzy. Wiceszef MSZ Rosji Grigorij Karasin w poniedziałek potwierdził, że oba kraje omawiają kwestię wymiany marynarzy, ale odmówił skomentowania tej sprawy.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 37500,00 $ tona 2,53% 24 wrz
 Cynk 3109,00 $ tona 2,17% 24 wrz
 Aluminium 2905,00 $ tona -1,06% 24 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.