• <

Ponad 75 mld zł trafiło do przedsiębiorców dzięki tarczy antykryzysowej

ew

05.06.2020 07:55 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Ponad 75 mld zł trafiło do przedsiębiorców dzięki tarczy antykryzysowej

Partnerzy portalu

Ponad 75 mld zł trafiło do przedsiębiorców dzięki tarczy antykryzysowej - GospodarkaMorska.pl

Wartość pomocy przyznanej z tarczy antykryzysowej wyniosła 75,35 mld zł - podało w czwartek Ministerstwo Rozwoju. Do ZUS i urzędów pracy wpłynęło 5 mln 452 tys. 85 wnioski o skorzystanie z oferowanych przez tarczę rozwiązań - dodano.

Resort podał, że z tarczy antykryzysowej do 4 czerwca przyznano ponad 1,2 mln mikropożyczek dla przedsiębiorców na łączną kwotę ponad 6 mld zł. Na ochronę miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przyznano 4 mld 750 mln 303 tys. 890 zł.

Przyznano ponad 1,3 mln świadczeń postojowych dla samozatrudnionych i zleceniobiorców z ZUS na łączną kwotę ponad 2,7 mld. zł, oraz ponad 2 mld zł na dofinansowania wynagrodzeń pracowników dla MMŚP z Europejskiego Funduszu Społecznego - czytamy w komunikacie.

Resort podał, że do ZUS i urzędów pracy wpłynęło 5 mln 452 tys. 085 wniosków o skorzystanie z oferowanych przez tarczę rozwiązań.

Według ministerstwa, dane te pokazują, że rozwiązania pomocowe zawarte w tarczy antykryzysowej spotkały się już z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorstw.

"Tarcza koncentruje się na zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników oraz zachowaniu płynności i ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstw. Przyjęliśmy w niej rozwiązania, które w naszej ocenie są najbardziej potrzebne dla utrzymania potencjału polskiej gospodarki na tym etapie walki z gospodarczymi konsekwencjami pandemii" - czytamy w komunikacie.

W ocenie Ministerstwa Rozwoju, dofinansowanie miejsc pracy na postojowym lub w obniżonym wymiarze czasu pracy pozwala firmie zredukować koszty pracy od 60 proc. do nawet 75 proc., co jest bardziej opłacalne niż ponoszenie kosztów zwolnień pracowników, a w przyszłości szkoleń i rekrutacji.

Resort podkreśla, że jest w ciągłym kontakcie z przedstawicielami branż, organizacji pracodawców, poszczególnych firm. Zgłaszane propozycje uzupełnień i modyfikacji są analizowane i konsultowane.

Obowiązująca od 1 kwietnia tarcza antykryzysowa, która ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii, przewiduje m.in. zwolnienie mikrofirm do 9 osób ze składek do ZUS na 3 miesiące; świadczenie postojowe dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia; dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.