• <

Ponad 1,72 mln wniosków dot. skorzystania z rozwiązań oferowanych przez tarczę antykryzysową

gm24

22.04.2020 20:20 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Ponad 1,72 mln wniosków dot. skorzystania z rozwiązań oferowanych przez tarczę antykryzysową

Partnerzy portalu

Ponad 1,72 mln wniosków dot. skorzystania z rozwiązań oferowanych przez tarczę antykryzysową - GospodarkaMorska.pl

Ponad 1,72 mln wniosków złożono do ZUS oraz wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy o pomoc w ramach rozwiązań tarczy antykryzysowej - poinformowało w środę na Twitterze Ministerstwo Rozwoju. Najwięcej, bo ponad 1 mln 106 tys. wniosków dot. zwolnienia ze składek do ZUS za marzec - maj 2020 r.

"Ponad 1,72 mln - tyle wniosków zostało złożonych do ZUS i wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy o pomoc z Tarczy Antykryzysowej" - napisał w środę na Twitterze resort rozwoju.

Z kolei w komunikacie ministerstwo napisało, że według stanu na środę było 1 720 795 wniosków o skorzystanie z oferowanych przez tarczę antykryzysową rozwiązań.

Jak podał resort, z tej liczby 1 106 857 wniosków dotyczyło zwolnienia ze składek do ZUS za marzec - maj 2020 r.; 297 277 wniosków dot. świadczenia postojowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą; 13 120 wniosków dot. dofinansowania do wynagrodzeń w okresie przestoju ekonomicznego, dofinansowania do wynagrodzeń w okresie obniżonego wymiaru czasu pracy; 215 328 wniosków dot. pożyczki dla mikroprzedsiębiorców; 40 296 wniosków dot. świadczenia postojowego dla umów cywilnoprawnych; 47 917 wniosków dot. odroczenia lub rozłożenia składek ZUS bez opłat.

"Dane te pokazują, że rozwiązania pomocowe zawarte w Tarczy Antykryzysowej spotkały się już z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorstw" - czytamy w komunikacie resortu rozwoju.

Ministerstwo wskazało, że tarcza "koncentruje się na zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników oraz zachowaniu płynności i ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstw".

"Przyjęliśmy w niej rozwiązania, które w naszej ocenie są najbardziej potrzebne dla utrzymania potencjału polskiej gospodarki na tym etapie walki z gospodarczymi konsekwencjami pandemii. Dofinansowanie miejsc pracy na postojowym lub w obniżonym wymiarze czasu pracy pozwala firmie zredukować koszty pracy od 60 proc. do nawet 75 proc., co jest bardziej opłacalne niż ponoszenie kosztów zwolnień pracowników, a w przyszłości szkoleń i rekrutacji" - napisano.

Ministerstwo zapewniło, że jest w ciągłym kontakcie z przedstawicielami branż, organizacji pracodawców, poszczególnych firm.

"Zgłaszane propozycje uzupełnień i modyfikacji są analizowane i konsultowane. Rząd na bieżąco, elastycznie reaguje na dynamicznie zmieniającą się sytuację" - czytamy.

Obowiązująca od 1 kwietnia tarcza antykryzysowa, która ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii, przewiduje m.in. zwolnienie mikrofirm do 9 osób ze składek do ZUS na 3 miesiące; świadczenie postojowe dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia; dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.