• <

Parlament Europejski zatwierdził umowę o wolnym handlu UE-Wietnam

Strona główna Prawo, polityka Parlament Europejski zatwierdził umowę o wolnym handlu UE-Wietnam
Parlament Europejski zatwierdził umowę o wolnym handlu UE-Wietnam - GospodarkaMorska.pl

mb

12.02.2020 Źródło: PAP

Pomimo obaw o respektowanie praw człowieka w tym kraju Parlament Europejski zatwierdził w środę umowę o wolnym handlu między UE a Wietnamem. W ciągu najbliższej dekady porozumienie zniesie praktycznie wszystkie cła między obiema stronami.


Wietnam jest po Singapurze drugim co do wielkości partnerem handlowym UE w Stowarzyszeniu Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), z obrotem towarowym wartym 47,6 mld euro rocznie i 3,6 mld euro w zakresie usług. Eksport UE do tego kraju rośnie o 5-7 proc. rocznie, jednak unijny deficyt handlowy z tym krajem w 2018 roku wyniósł 27 mld euro.

Porozumienie o wolnym handlu ma wejść w życie w 2020 roku po zakończeniu procedury ratyfikacyjnej w Wietnamie. Umowa wyeliminuje praktycznie wszystkie taryfy na towary w handlu pomiędzy obiema stronami. Ma też zagwarantować poszanowanie praw pracowniczych, ochrony środowiska i porozumienia paryskiego w sprawie klimatu.

"Umowa między UE, a Wietnamem ma ogromny potencjał gospodarczy, co jest korzystne dla konsumentów, pracowników, rolników i przedsiębiorstw. Jej zakres znacznie wykracza poza korzyści ekonomiczne. Dowodzi ona, że polityka handlowa może być siłą i to (działającą) na rzecz dobra" - oświadczył w reakcji na głosowanie europarlamentu unijny komisarz ds. handlu Phil Hogan.

Za zatwierdzeniem umowy opowiedziało się w środę w Strasburgu 401 eurodeputowanych; 192 było przeciw, a 40 wstrzymało się od głosu. UE była krytykowana za zacieśnianie relacji z Wietnamem, którego władze oskarżane są o łamanie praw człowieka i przetrzymywanie w więzieniu opozycjonistów.

28 organizacji pozarządowych zwróciło się do PE o odroczenie zgody na zawarcie umowy, dopóki Wietnam nie wykaże, że jest zaangażowany w ochronę praw pracowniczych i praw człowieka. Porozumienie miało jednak poparcie głównych grup politycznych oraz Komisji Europejskiej.

W osobnym głosowaniu europarlament zatwierdził 407 głosami umowę o ochronie inwestycji przewidującą system sądów inwestycyjnych z niezależnymi sędziami do rozstrzygania sporów między inwestorami a państwem.

"Nowoczesne umowy, które właśnie zostały przyjęte, stanowią niepowtarzalną okazję do realizacji celu UE, jakim jest zdobycie pozycji podmiotu geopolitycznego broniącego wielostronnego handlu, odrzucającego protekcjonizm i podnoszącego standardy pracy, ochrony środowiska i praw człowieka na całym świecie" - oświadczył prowadzący ten temat w PE belgijski europoseł EKR Geert Bourgeois.

UE ma nadzieję, że umowy przyniosą 15 mld euro dodatkowego importu z Wietnamu do 2035 roku, a sprzedaż z UE do Wietnamu wzrośnie o ponad 8 mld euro do rocznego poziomu około 22 mld euro. Wietnam eksportuje do Europy głównie sprzęt telekomunikacyjny, żywność i odzież, podczas gdy unijna lista eksportu do tego kraju Azji Południowo-Wschodniej obejmuje maszyny, sprzęt transportowy, chemikalia i produkty rolne.

Porozumienie rozciąga się na też na usługi - jak bankowość, transport morski i poczta - do których przedsiębiorstwa z UE będą miały lepszy dostęp. Firmy unijne będą mogły też składać oferty w przetargach publicznych ogłaszanych przez rząd wietnamski oraz kilka miast, w tym Hanoi. Umowa zabezpiecza ponadto 169 typowo europejskich produktów.

Zgodnie z wnioskiem PE w ramach porozumienia Wietnam zobowiązał się uchwalić dwa projekty ustaw: jeden dotyczący zniesienia pracy przymusowej, a drugi dotyczący wolności zrzeszania się. Ma się to stać odpowiednio w 2020 i do 2023. Porozumienie może też zostać zawieszone w przypadku naruszenia praw człowieka.

Po głosowaniu w PE państwa członkowskie w Radzie mogą teraz sfinalizować umowę. Gdy wietnamskie Zgromadzenie Narodowe również ją zatwierdzi będzie ona mogła wejść w życie. Tamtejsze władze zapowiedziały w środę, że ratyfikacja nastąpi na najbliższym posiedzeniu. Z kolei umowa o ochronie inwestycji będzie musiała zostać ratyfikowana przez wszystkie państwa unijne zgodnie z ich procedurami wewnętrznymi. Po zaaprobowaniu przez kraje UE zastąpi ona dwustronne umowy inwestycyjne, które obecnie z Wietnamem ma 21 państw członkowskich.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020
 Ropa brent 42,14 $ baryłka  0,74% 06:56
 Cyna 17080,00 $ tona -1,70% 25 wrz
 Cynk 2365,00 $ tona -0,59% 25 wrz
 Aluminium 1708,00 $ tona 0,65% 25 wrz
 Pallad 2224,70 $ uncja  -0,25% 05:35
 Platyna 857,40 $ uncja  1,88% 06:57
 Srebro 23,00 $ uncja  0,09% 06:57
 Złoto 1865,30 $ uncja  0,06% 06:57

Dziękujemy za wysłane grafiki.