• <
nauta_2024

Prace przy budowie największego żaglowca świata idą pełną parą

pc

27.08.2018 21:20 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Prace przy budowie największego żaglowca świata idą pełną parą

Partnerzy portalu

Prace przy budowie największego żaglowca świata idą pełną parą - GospodarkaMorska.pl

Armator Star Clippers niedługo będzie mógł się pochwalić najpiękniejszym i największym żaglowcem świata. Czekamy z niecierpliwością! – poinformowało na facebookowym profilu biuro projektowe Choreń Design & Consulting. Mowa o jednostce Flying Clipper, budowanej w chorwackiej stoczni Brodosplit w Splicie. Autorem jej projektu, szczególnie ożaglowania i takielunku, jest Zygmunt Choreń, polski projektant żaglowców.

Biuro projektowe Choreń Design & Consulting podało, że obecnie dobiega końca zbrojenie rei żaglowca. Następnie „ekipa CDC będzie mogła przejść do kolejnego etapu prac przy masztach i ożaglowaniu” – napisano.

Przy budowie Flying Clippera pracuje 34 pracowników z polskiej firmy Activ. Zajmują się dekoracją wnętrz jednostki: wykonują prace stolarskie w pomieszczeniach wspólnych dla pasażerów i załogi, a także przy cięciu i instalowaniu blach. Polacy będą uczestniczyć w budowie żaglowca aż do momentu przekazania go armatorowi.

Cały takielunek jest wykonywany natomiast przez ekipę 6-8 osób z firmy Choreń Design.

Flying Clipper, pięciomasztowy żaglowiec, ma 162,22 m długości, a powierzchnia jego żagla to 6 347 m2. Statek budowany jest dla armatora Star Clippers. Flying Clipper przejmie rolę nawiększego żaglowca świata po Royal Clipperze, który może pomieścić 277 pasażerów.

Największy żaglowiec świata zabierze na pokład ponad 400 osób: 139 członków załogi oraz 300 pasażerów. Zaplanowano dla nich 150 kabin oraz liczne atrakcje, m.in.: cztery bary, trzy baseny, jadalnię, spa, bibliotekę i platformy sportów wodnych.

Flying Clipper wzorowany jest na zbudowanym w 1911 r. statku France II, który w tamtym okresie był największym żaglowcem w historii świata.

Zygmunt Choreń zwany jest „ojcem żaglowców”. Spod jego ręki wyszły projekty największych na świecie statków żaglowych, m.in. SV Royal Clipper, Fryderyk Chopin, STS Dar Młodzieży i pięć podobnych jednostek dla ZSRR, które są eksploatowane do dzisiaj.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.