• <
BOTA_2023

Zawiesili się na moście. Kolejny protest Greenpeace (WIDEO)

29.07.2015 09:32 Źródło: własne
Strona główna Zawiesili się na moście. Kolejny protest Greenpeace (WIDEO)
Zawiesili się na moście. Kolejny protest Greenpeace (WIDEO) - GospodarkaMorska.pl

26 aktywistów Greenpeace zawiesiło się na jednym z mostów Portland, by zatrzymać lodołamacz MSV Fennica. Jednostka transportowała wyposażenie na platformę Polar Pioneer należącą do Shella.

Koncern planuje wykorzystać Polar Pioneer do wykonania odwiertów w Arktyce koło Alaski. Ekolodzy są zdania, że Shell narusza środowisko naturalne w tym rejonie. To już kolejny ich protest. Tym razem postanowili przeszkodzić w transporcie wyposażenia platformy, zawieszając się na moście St. Johns Bridge. To jedyna arteria wodna prowadząca ze stoczni w Portland. Aktywiści zapewniają, że mają zapasy na kilka dni.

Greenpeace chce zwrócić uwagę całego świata na problem "arktyczny" i zablokować rozpoczęcie wydobycia surowców w oceanie. Działacze przekonują, że Arktyka jest domem dla unikatowych gatunków zwierząt takich jak np. niedźwiedzie polarne, wieloryby czy morsy, a arktyczny lód morski działa jak gigantyczny klimatyzator planety, reguluje klimat i wysokość temperatur. Wyciek ropy na tym terenie będzie miał tragiczne konsekwencje dla środowiska. Oczyszczenie oceanu będzie praktycznie niemożliwe.

Przypomnijmy, że wykonywanie odwiertów badawczych przez Shell zostało zawieszone w połowie 2013 roku po serii awarii na platformie wiertniczej Kulluk. W efekcie platforma została całkowicie wycofana z projektu arktycznego i przetransportowana do stoczni w Singapurze w celu wykonania napraw. Wypadek nie spowodował wycieku ropy, ale postawił poważny znak zapytania wobec arktycznego projektu prowadzonego przez Shell. Koncern oskarżany jest także przez władze miasta Seattle o dokowanie platformy w lokalnym porcie bez odpowiednich zezwoleń.

Dziękujemy za wysłane grafiki.