• <

Wynik wyszukiwania - "smog" - Wiadomości

Orlen z większym załadunkiem cystern LNG w terminalu w Świnoujściu

W 2023 r. Grupa Orlen załadowała w terminalu w Świnoujściu 8423 cysterny LNG o łącznym wolumenie ponad 149,5 tys. ton. To o prawie 60 proc. więcej niż w 2022 r. Pod tym względem obecny rok, jak wskazują dane za styczeń, może być jeszcze lepszy - podał w poniedziałek koncern.
29.01.2024

Niemcy. Śledczy zakończyli badanie uszkodzeń gazociągu Nord Stream

Niemiecka policja federalna poinformowała w czwartek wieczorem o zakończeniu dochodzenia w miejscu uszkodzeń gazociągu Nord Stream. Miejsce uszkodzone przez prawdopodobne wybuchy, znajdujące się na głębokości prawie 70 metrów, zbadano dzięki pomocy okrętów i dronu marynarki wojennej.
14.10.2022

Niemcy. "Spiegel": uszkodzenia NS 1 i 2 mogą być większe, niż dotąd zakładano

Niemieccy operatorzy gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 zakładają, że mogły one zostać rozszczelnione i uszkodzone na dłuższym odcinku, niż początkowo uważano; spadek ciśnienia w rurach nastąpił w sposób bardzo gwałtowny – wynika z informacji portalu dziennika „Spiegel”. Sejsmografy na wyspie Bornholm odnotowały w poniedziałek dwa poważne wstrząsy.
27.09.2022

Będą dopłaty dla gospodarstw ogrzewanych gazem LPG. Różne kierunki dostaw gwarantują, że surowca nie zabraknie [WIDEO]

Senat pracuje nad ustawą, która wprowadza dopłaty dla gospodarstw domowych analogiczne do tzw. dodatku węglowego. Świadczenie będzie przysługiwać również tym, którzy korzystają z ogrzewania skroplonym gazem LPG. W Polsce takich gospodarstw jest ok. 147 tys. W ich przypadku jednorazowa zapomoga będzie dużo niższa niż w przypadku węgla i wyniesie 500 zł. – Gospodarstwa domowe, które ogrzewają się LPG, w nadchodzącym sezonie grzewczym nie muszą się martwić o jego dostępność – wskazuje rzecznik prasowy Gaspolu Maciej Chyż. Ze względu
07.09.2022

Innowacyjne morskie farmy wiatrowe wykrywają trzęsienia ziemi

Innowacyjne badania pozwoliły zaobserwować aktywność sejsmiczną za pomocą przewodu światłowodowego łączącego farmę wiatrową na Morzu Północnym z brzegiem.
11.01.2022

VI Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju w Rzeszowie [podsumowanie]

Na Politechnice Rzeszowskiej odbyła się dwudniowa konferencja (13-14 września 2021 r.) „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Uczestnikami byli przedstawiciele administracji rządowej, samorządów, biznesu oraz naukowcy i analitycy zajmujący się sektorem energetycznym. To były dwa dni dyskusji o transformacji energetycznej, atomie, wodorze, OZE i cyberbezpieczeństwie.
21.09.2021

OBR CTM w Gdyni: „Wmurowanie kapsuły czasu to symboliczna podróż do technologicznej przyszłości [wideo]

– Dzisiaj w Gdyni historia zatoczyła koło. Sto lat temu powstało tu miasto, dzisiejszym wydarzeniem chcemy przygotować społeczeństwo do przyszłości pełnej technologicznych wyzwań – mówił w środę 9 czerwca Marcin Wiśniewski, prezes Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM) w Gdyni, na terenie którego powstaje hala laboratoryjna wyposażona w stanowiska do badań pól elektromagnetycznych. Wmurowanie kapsuły było kamieniem milowym w realizacji budowy tego obiektu.
09.06.2021

Globalne linie będą żeglowały wolniej u wybrzeży Kalifornii. Ma to pomóc w ratowaniu płetwali błękitnych

Partnerzy inicjatywy mającej na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i ochronę zagrożonych wielorybów ogłosili wyniki programu 2020 i docenili firmy żeglugowe, które z powodzeniem w nim uczestniczyły, zmniejszając prędkość do 10 węzłów lub mniej w rejonie zatoki San Francisco i regionie południowej Kalifornii.
25.05.2021

Farmy wiatrowe na Bałtyku będą jednym z głównych tematów Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2021

Zbliża się Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2021, podczas którego eksperci, przedstawiciele samorządów i rządu będą dyskutować nt. wyzwań związanych ze zmianami klimatu. W czasie trzech dni debat poruszone mają być kwestie m.in. walki ze smogiem, transformacji polskiej energetyki oraz budowy morskich farm wiatrowych w rejonie Bałtyku.
12.04.2021

Kurtyka: chcemy wybrać technologię i lokalizację elektrowni jądrowej w ciągu 2 lat

Chcemy, aby wybór technologii i lokalizacji dla elektrowni jądrowej odbył się w ciągu najbliższych 24 miesięcy. Pomiędzy latami 2033 a 2040 system energetyczny powinno zasilać 6 nowych bloków jądrowych - powiedział w poniedziałek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
22.03.2021

Plany inwestycyjne w ograniczenie emisyjności polskiej gospodarki

Inwestycje w morskie farmy wiatrowe, podnoszenie efektywności energetycznej, działania antysmogowe, czy promocja nisko i zeroemisyjnych środków transportu - m.in. takie działania zakłada KPO, o których w piątek poinformowała wiceminister, minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
26.02.2021

PSL o polityce energetycznej do 2040: rząd dalej stawia na sprowadzanie energii z zagranicy

Z Polityki energetycznej Polski do 2040 r. wynika jasno, że rząd nie stawia na odnawialne źródła energii, nie stawia na inwestycje w Polsce, tylko dalej na sprowadzanie energii z zagranicy, w takiej sytuacji nie poprawi się stan środowiska i jakość powietrza - ocenili w środę politycy PSL.
03.02.2021

PGNiG: sprzedaż małego LNG bije rekordy

Aż o 50 proc. wzrósł w 2020 roku wolumen skroplonego gazu ziemnego, który PGNiG sprzedało w terminalu w Świnoujściu. Od początku funkcjonowania gazoportu wyjechało z niego już 10 tysięcy cystern z ładunkiem LNG.
28.01.2021

Wydarzenia gospodarcze 2020 roku - kalendarium

Tarcze antykryzysowe i finansowe rządu dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii, wygrana PGNiG z Gazpromem w wieloletnim arbitrażu ws. ceny gazu, zakaz wykonywania międzynarodowych połączeń lotniczych, nowelizacja budżetu - to kilka spośród najważniejszych wydarzeń gospodarczych 2020 r.
30.12.2020

Pandemia zmieniła postrzeganie zmian klimatu i ich skutków

Zdaniem ponad 70 proc. badanych w długoterminowej perspektywie zmiany klimatu są tak samo poważnym kryzysem jak COVID-19. Pandemia wpłynęła na postrzeganie kwestii klimatycznych i ich wpływu na jakość życia i zdrowia. Jednocześnie pokazała też, że systemy społeczne, gospodarcze i polityczne nie są zaprojektowane tak, aby umożliwić odpowiednią reakcję na tego typu zagrożenia. Przykładem mogą być globalne łańcuchy dostaw, które zostały zerwane przez zamknięcie granic.
10.12.2020

Jak Polska może osiągnąć zwiększone cele redukcyjne emisji GHG do 2030 roku?

Co najmniej 55 procent – taki cel redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku stawia Komisja Europejska przed krajami członkowskimi. Od coraz bardziej wymagającej polityki klimatycznej nie ma już odwrotu. Forum Energii w nowej analizie pokazuje, że Polska może wpisać się w tę politykę.
04.12.2020

Polska wyjdzie z kryzysu COVID-19 mniej poturbowana niż inne kraje?

Polska może wyjść z kryzysu COVID-19 mniej poturbowana niż inne kraje, dzięki sile swojej gospodarki - ocenił sekretarz generalny OECD Angel Gurría, odnosząc się do najnowszego raportu organizacji nt. Polski. Eksport to jeden z motorów polskiej gospodarki - zaznaczył wicepremier Jarosław Gowin.
04.12.2020

Turcja wycofała swój statek badawczy ze spornych wód przed szczytem UE

Statek Oruc Reis, specjalizujący się w badaniach sejsmograficznych, został wycofany przez Turcję z wód będących przedmiotem sporu z Grecją i Cyprem przed szczytem UE ws. sankcji wobec Turcji, który odbędzie się za dwa tygodnie - podała agencja Reutera.
30.11.2020

Ambicja dążenia do zerowego zanieczyszczenia powietrza. Jaki ślad pozostawi Europa w środowisku naturalnym?

W dokumencie „Stan i prognoza 2020” (State and Outlook 2020) Europejska Agencja Środowiska (the European Environment Agency) ostrzega, że ​​„Środowisko Europy znajduje się w punkcie krytycznym ”. Systemowe zmiany warunków ekologicznych będą miały daleko idące skutki dla zdrowia i dobrostanu ludzi, włączając choroby zakaźne, choroby układu oddechowego i sercowo-naczyniowego oraz zaburzenia psychiczne.
24.11.2020

Global Future Council on Clean Air z udziałem Ministra Michała Kurtyki

19 października br. odbyło się pierwsze spotkanie rady Global Future Council on Clean Air, w ramach której międzynarodowe gremium ekspertów specjalizujących się w kwestiach środowiskowych, będzie pracować nad działaniami na rzecz poprawy jakość powietrza. Jak podkreślał Minister Michał Kurtyka celem rady powinna być m.in. wymiana doświadczeń i poznanie dobrych praktyk w zakresie przeciwdziałania smogowi.
20.10.2020

Neutralność klimatyczna Chin kosztowałaby ponad 5 bln dolarów

Osiągnięcie przez Chiny neutralności pod względem emisji CO2 do 2060 roku, celu ogłoszonego niedawno przez przywódcę kraju Xi Jinpinga, wymagałoby inwestycji wartych ponad 5 bln dolarów, w tym w energie odnawialne – oceniła dziś firma doradcza Wood Mackenzie.
08.10.2020

Bez poduszkowców, ale i bez emisji - raport WWF o polskim transporcie przyszłości

Jaka będzie mobilność w 2050 roku? O wizji polskiego transportu Fundacja WWF Polska i Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych (FPPE) rozmawiała przez rok z kilkudziesięcioma ekspertami. Raport „Zeroemisyjna Polska 2050” został już przedstawiony w Senacie.
07.10.2020

System firmy SeaData przewiduje niską jakość powietrza w Trójmieście

Zbliża się zima, co oznacza zwiększoną emisję zanieczyszczeń powietrza z tak zwanej “niskiej emisji” (spalanie paliw kopalnych w piecach grzewczych), a tym samym spadek jakości powietrza. Na szczęście w Trójmieście często występujące podmuchy wiatru sprzyjają silnemu mieszaniu powietrza oraz zawieszonych w nim pyłów, tym samym obniżając ich stężenie. Jednakże czasami, zwłaszcza zimą, także i w naszej okolicy następuje znaczny wzrost zawartości pyłów zawieszonych (PM10, PM2.5) w powietrzu. Sytuacja tego typu spowodowana jest wyst
07.10.2020

Port Long Beach mocno obniża emisję zanieczyszczeń

Kalifornijski Port of Long Beach, drugi najbardziej ruchliwy port kontenerowy w Stanach Zjednoczonych, zmniejszył ilość sadzy w oleju napędowym o 88 procent i emisję gazów cieplarnianych o 19 procent w porównaniu z poziomem z 2005 roku - wynika z niedawno zakończonych badań zanieczyszczenia powietrza w porcie.
05.10.2020

Jak przeciętny Kowalski może zatrzymać katastrofę klimatyczną? 5 najgorszych pytań o klimat

Kilka tygodni temu aktywiści Extinction Rebellion podjęli strajk głodowy pod TVP, chcąc zwrócić uwagę na kluczową rolę mediów (przede wszystkim tych mających największy zasięg i misję do spełnienia, czyli mediów publicznych) w informowaniu społeczeństwa o kryzysie klimatycznym. A zaledwie kilka dni temu – działacze z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego – podczas swojego marszu skrytykowali media za brak zainteresowania tym tematem w czasie pandemii: „gdy zamilkły echa naszych strajków, wy też zamilkliście”. Trudno nie przyznać im
29.09.2020

Rusza nowy program edukacyjny dla polskich szkół. Wczesna nauka o zmianach klimatycznych i smogu może zaprocentować w przyszłości

Przeciwdziałanie postępującym zmianom klimatycznym to nie tylko obszar zainteresowania rządów i biznesu, lecz również konsumentów. Dlatego też edukacja ekologiczna prowadzona już od najmłodszych lat może zaprocentować w przyszłości zmianą nawyków i tym samym ograniczeniem emisji. Dużą rolę w walce o czystsze powietrze odgrywa ciepłownictwo. Startujący właśnie program edukacyjny zainicjowany przez spółkę PGE Energia Ciepła ma pomóc uczniom szkół podstawowych zrozumieć, w jaki sposób powstaje ciepło, skąd bierze się energia elektry
29.09.2020

55% – tylko bez paniki

Unijna polityka klimatyczna znów przyspiesza. Komisja Europejska właśnie zaproponowała podniesienie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych na 2030 rok do 55%. Polska zawsze się sprzeciwiała ambitnym celom, ale teraz przełom wydaje się możliwy – koniec węgla jest nieuchronny, musimy zadbać o bezpieczeństwo energetyczne, po koronawirusie potrzebujemy nowych inwestycji, a redukcja emisji CO2 wiąże się z poprawą jakości powietrza, co rząd określa strategicznym wyzwaniem. Podejmując te działania teraz, w cieple, elektroenergetyce i
18.09.2020

Polityka energetyczna Polski do roku 2040 – komentarz eskpercki

Efektywność energetyczna, hasło kompletnie obce naszym politykom. Kupowanie czasu i trwanie w pułapce politycznej. Zaprezentowany w dniu 08.09.2020 przez Ministerstwo Klimatu dokument Polityki energetycznej Polski do 2040 roku (PEP 2040) jako streszczenie ma niejasno określony status. Czy to jest streszczenie poprzedniego dokumentu o tym samy tytule, czy to nowy dokument? Dokonano w nim zmiany części zapisów w stosunku do poprzedniego projektu.
11.09.2020

NCBR: Stawiamy na innowacje w gazownictwie

Jeszcze do 9 października br. można zgłaszać nowatorskie pomysły na rozwój polskiego sektora gazowego w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia INGA
02.09.2020

Przegląd największych eminentów CO2

Analizując wkład poszczególnych krajów w spowodowaną przez człowieka zmianę klimatu, trzeba brać pod uwagę nie tylko ich aktualne emisje dwutlenku węgla, ale całą ich historię. Wynika to z faktu, że CO2 pozostaje w atmosferze bardzo długo (patrz na przykład Impuls węglowy i jego usuwanie z atmosfery), współczesna koncentracja tego gazu jest więc wynikiem wszystkich naszych działań, przynajmniej od czasu rewolucji przemysłowej.
10.08.2020

Mamy tylko 12 lat aby zapobiec nieodwracalnym skutkom zmian klimatu

ONZ ostrzega, że zostało nam już tylko 12 lat, aby zapobiec nieodwracalnym szkodom spowodowanym zmianami klimatycznymi. Może w tym pomóc biznes, m.in. poprzez kreowanie innowacyjnych rozwiązań dla klimatu, które walczą ze smogiem, poprawiają efektywność energetyczną i wykorzystują recykling. – Pandemia SARS-CoV-2 uwypukla krytyczną rolę, jaką nauka i biznes pełnią w rozwiązywaniu globalnych wyzwań – podkreśla Mike Roman, przewodniczący rady nadzorczej i prezes zarządu 3M.
10.08.2020

NFOŚiGW: ułatwienia w "Czystym powietrzu" i lista "zielonych" urządzeń

Materiały izolacyjne i stolarka okienna znajdą się w bazie danych urządzeń grzewczych programu "Czyste powietrze" - poinformował NFOŚiGW. Ułatwi to wybór materiałów i urządzeń spełniających określone w programie wymagania techniczne - dodał.
31.07.2020

Ostatni dzwonek na ostre ograniczanie emisji CO2

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej kilka najbliższych miesięcy będzie kluczowych w walce o ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i uniknięcie katastrofy klimatycznej. Właśnie teraz rządy poszczególnych krajów tworzą plany pobudzania swoich gospodarek po pandemii. Na złagodzenie skutków recesji przeznaczono 9 bln dol., a ogromne pakiety stymulacyjne to okazja do wprowadzenia sektora energii na zrównoważoną ścieżkę – wskazuje IEA. Według szacunków agencji wymagałoby to inwestycji sięgających 1 bln dol. rocznie przez na
17.07.2020

Horała: wkrótce ruszą prace przygotowawcze dla Drogi Czerwonej w Gdyni

W połowie sierpnia powinien być ogłoszony przetarg na obwodnicę metropolitalną Trójmiasta. Później również na odcinek trasy S6 Lębork-Słupsk – poinformował w poniedziałek Marcin Horała - wiceminister infrastruktury.
13.07.2020

List otwarty do Premiera Mateusza Morawieckiego ws. transformacji energetycznej

Brak daty odejścia od węgla może spowodować wykluczenie polskich rejonów górniczych z unijnych funduszy na sprawiedliwą transformację. Ponad 40 osób i organizacji podpisało list otwarty do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, domagając się wyznaczenia daty odejścia od paliw kopalnych w energetyce i gospodarce. Ponadto, sygnatariusze listu domagają się deklaracji wdrożenia neutralności klimatycznej, tak jak zrobiły to pozostałe kraje UE. List otwarty podpisali ekolodzy, naukowcy i samorządowcy z całego kraju.
06.07.2020

UE tworzy przepisy ws. funduszu transformacji; stolice nie chcą finansowania gazu

UE przygotowuje przepisy dotyczące Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, z którego do Polski mają popłynąć miliardy euro na odchodzenie od węgla. Państwa członkowskie chcą wykluczenia możliwości finansowania projektów gazowych, co byłoby dla Polski niekorzystne.
30.06.2020

"Można panikować" - zbliżająca się katastrofa klimatyczna ukaza w pełnometrażowym filmie fizyka atmosferycznego

„Można panikować” to przepełniony nostalgią portret 62-letniego fizyka atmosferycznego, prof. Szymona Malinowskiego, dyrektora Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor zajmuje się zjawiskami prowadzącymi do zmian klimatycznych i od lat ostrzega o nadchodzącym zagrożeniu. Szymon, który przez całe życie zawodowe edukuje innych, jest ukazany w momencie kiedy musi poradzić sobie z osobistą tragedią, która skłania go do oceny dokonań życia.
30.06.2020

Recepta na zdrową ziemię: czyste wody, powietrze i gleby

Ziemia cierpi na duszności i kłopoty z krążeniem. Diagnoza: zatrucie smogiem, zanieczyszczenie wód i zatrzymanie ich krążenia poprzez budowę tam. Jak ją uleczyć? Jednorazowe podanie tlenu nic nie zmieni, trzeba oczyścić powietrze, wodę i glebę oraz udrożnić krążenie.
22.06.2020

Kurtyka: blisko 10 mld zł na wsparcie zielonych inwestycji w 2020 r.

W tym roku na wsparcie zielonych inwestycji trafi blisko 10 mld zł - zapowiedział minister klimatu Michał Kurtyka. Wyjaśnił, że pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na eko-transport, retencję, efektywność energetyczną czy rozwój fotowoltaiki.
09.06.2020

ING: po pandemii warto odbudować gospodarkę na zasadach obiegu zamkniętego

Odbudowę gospodarki po pandemii warto oprzeć na zasadach obiegu zamkniętego - wskazują eksperci ING Banku Śląskiego w opublikowanym w środę raporcie "Osiem mitów o gospodarce obiegu zamkniętego”.
13.05.2020

Nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego obejmuje m.in. odporność na zagrożenia i zintegrowane zarządzanie

Zatwierdzona we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP zakłada integrację zarządzania bezpieczeństwem narodowym i podniesienie odporności państwa na zagrożenia, także hybrydowe.
13.05.2020

Koronawirus ogranicza emisje CO2. Kryzys po pandemii może jednak zepchnąć ochronę klimatu na drugi plan

Okazuje się, że pandemia koronawirusa ma pozytywny wpływ na stan środowiska – wskazują ekolodzy. Zamykanie fabryk, ograniczenia w transporcie czy spowolnienie aktywności gospodarczej już przyczyniły się do poprawy jakości powietrza, widocznej nawet na zdjęciach satelitarnych NASA i ESA. Jak podkreśla ekspert SGGW, prof. Zbigniew Karaczun, ta poprawa jest jednak krótkotrwała i nie oznacza systemowej zmiany na lepsze. Z kolei recesja, która nastąpi po okresie pandemii, może skłonić rządy wielu państw do wspierania gospodarki koszte
01.04.2020

Wiceminister Gawęda: import węgla w 2019 r. mniejszy o blisko 2,6 mln ton

Do Polski napłynęło w ub. roku 16,7 mln ton węgla z importu - prawie 2,6 mln ton mniej niż rok wcześniej. Ponad 4 mln z 13,2 mln ton sprowadzonego z zagranicy węgla energetycznego zaimportowały spółki związane ze Skarbem Państwa - poinformował wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda.
13.02.2020

Park Maszynowa: olbrzymie możliwości biznesowe dla różnorodnych przedsiębiorców (wideo)

Zlokalizowany w bliskiej odległości Portu Lotniczego, obwodnicy Trójmiasta i tras krajowych Park Maszynowa przyciągnął do siebie różnorodnych inwestorów. Co ciekawe, 90% to firmy polskie, w dużej mierze z Pomorza. Co zdecydowało o wyborze tej lokalizacji, jak wygląda działalność w specjalnych strefach ekonomicznych i dlaczego warto współpracować z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną? Sprawdziliśmy, co wpłynęło na popularność terenów inwestycyjnych w Parku Maszynowa.
30.01.2020

Kadrowicze z klasy RS:X trenowali na Lanzarote

Na Lanzarote zakończyło się zgrupowanie polskiej kadry RS:X. W zgrupowaniu udział wzięli: Zofia Klepacka, Karolina Lipińska, Piotr Myszka, Radosław Furmański oraz trenerzy Przemysław Miarczyński i Cezariusz Piórczyk. Na miejscu kadrowicze zastali świetne warunki do treningu.
16.01.2020

NCBR: 150 mln zł na wspólne projekty jednostek naukowych i przedsiębiorców

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło kolejny z konkursów w ramach Programu Inteligentny Rozwój w tym roku. Na wsparcie projektów badawczo-rozwojowych realizowanych przez konsorcja naukowo-przemysłowe agencja wykonawcza ministra nauki i szkolnictwa wyższego przeznaczyła 150 mln zł.
03.12.2019

Naukowcy zmieniają podmorskie światłowody w sejsmografy

Amerykańscy naukowcy opracowali technikę wykorzystującą obecne już na dnie morskim przewody światłowodowe do monitorowania aktywności sejsmicznej. Dotychczas badanie ruchu płyt tektonicznych pod wodą było znacząco utrudnione przez ograniczenia techniczne - podał serwis TechCrunch.
03.12.2019

Kurtyka: jednym z moich celów jest upowszechnienie OZE wśród Polaków

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej i upowszechnienie odnawialnych źródeł energii wśród odbiorców domowych – to ważne obszary działalności Ministerstwa Klimatu, na które wskazuje jego szef Michał Kurtyka. Dodał, że program wsparcia fotowoltaiki "Mój Prąd" powinien zostać rozwinięty.
01.12.2019

Ustawa dot. zakazu importu kopciuchów weszła w życie

Zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy prawa ochrony środowiska, które wprowadzają zakaz importu do Polski kopciuchów. Nowe prawo wprowadza ponadto kary za sprzedaż pozaklasowych, nieekologicznych kotłów grzewczych.
23.11.2019

Kurtyka: nie możemy unikać odpowiedzialności za naszą planetę

Naukowcy pokazują wpływ człowieka na zmiany klimatu, w związku z tym nie możemy unikać odpowiedzialności za naszą planetę - powiedział w sobotę w radiu RMF FM nowy minister klimatu Michał Kurtyka.
16.11.2019

Eksperci krytykują rezygnację EBI z finansowania inwestycji gazowych

Inwestycje w gaz ziemny są ważnym elementem transformacji energetycznej UE i, w efekcie, osiągnięcia celów klimatycznych UE - przekonywali w środę eksperci w Brukseli. Odnieśli się też krytycznie do planów wycofaniu się EBI z kredytowania inwestycji gazowych.
13.11.2019

Powłoka zmniejszająca opór wody pozwoli statkom o połowę zredukować spalanie ropy. Specjalne farby będą pochłaniać smog

Trend ekologii wchodzi na rynek farb i powłok. Firmy operujące na tym rynku wprowadzają innowacyjne produkty, które pozwolą ograniczyć ich wpływ na środowisko. Na rynek trafiła m.in. farba pochłaniająca zanieczyszczenia czy taka, która te zanieczyszczenia przetwarza na wodę i mniej szkodliwy dwutlenek węgla. Statki z kolei są już pokrywane specjalnymi powłokami, pozwalającymi na obniżenie spalania ropy nawet o 50 proc.
07.11.2019

Debata PAN i ONZ o klimacie: neutralność klimatyczna wymaga społecznej akceptacji

Aby zatrzymać globalne ocieplenie, musimy zredukować emisję CO2 - mówili w Warszawie naukowcy podczas debaty PAN i ONZ o klimacie. Wiceminister środowiska Michał Kurtyka odparł, że dojście do neutralności energetycznej byłoby cywilizacyjną zmianą, która wymaga społecznej akceptacji.
23.10.2019

3,5 mld zł z funduszy norweskich dla Polski

Kolejne 3,5 mld zł z funduszy norweskich dla Polski zostanie przeznaczone na przedsięwzięcia związane m.in. z kulturą, zdrowiem, innowacjami, rozwojem przedsiębiorczości - powiedział w czwartek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podczas inauguracji trzeciej edycji funduszy norweskich i EOG.
13.09.2019

We wtorek rząd m.in. o wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2020 r.

Rząd zajmie się wtorek m.in. projektem rozporządzenia ws. minimalnego wynagrodzenia oraz minimalnej stawki godzinowej w 2020 r. Inwestycje w zwiększenie retencji wody w Polsce, powstrzymanie degradacji infrastruktury kolejowej i docieplenie budynków z wielkiej płyty - to kolejne tematy obrad.
09.09.2019

Gdyński Smog Wawelski mistrzem Konkursu Lotów Red Bull (foto)

Lambojet, Odlotowa pszczółka, Ćmolot czy Ważko-kopter – to tylko kilka nietypowych konstrukcji, które wylądowały w niedzielę, 4 sierpnia, w gdyńskim Basenie Prezydenta. A wszystko za sprawą 6. edycji Konkursu Lotów Red Bull. 39 drużyn z całego kraju spełniło w Gdyni swoje marzenia o podniebnych podbojach. Awiatorzy amatorzy zebrali się na molo Południowym i podjęli postawione przed nimi wyzwanie. Starali się poszybować jak najdalej we własnoręcznie skonstruowanych machinach. Musieli też wykazać się pomysłowością, bo w zawodach li
05.08.2019

Latające machiny opanują Gdynię

Nadchodzący weekend w Gdyni zapowiada się odlotowo. 3 sierpnia nad plażą miejską będzie można zobaczyć efektowne podniebne show. Z kolei 4 sierpnia Molo Południowe opanują nietypowe konstrukcje latające, a w powietrze wzbiją się śmiali piloci. Wszystko za sprawą Konkursu Lotów Red Bull. Na starcie zawodów stanie 40 zespołów z całej Polski, a wśród nich także drużyny z Gdyni i Trójmiasta. Spełnią swoje marzenia o lataniu i poszybują na własnoręcznie wykonanych maszynach. Są wśród nich m.in. smoki, dinozaury, ptaki, owady, owoce cz
31.07.2019

Premier na Forum Wizja Rozwoju: nie chcemy uciekać od transformacji polskiej energetyki

Nie chcemy uciekać i nie uciekamy od wielkiej transformacji polskiej energetyki - podkreślił w poniedziałek w Gdyni premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że Polska chce stawiać m.in. na energetykę prosumencką.
24.06.2019

Bydgoszcz: Temat żeglugi śródlądowej podzielił uczestników politycznej debaty o przyszłości regionu

Żegluga śródlądowa, „kłopot” z zakładami chemicznymi „Zachem”, smog i zmiana klimatu – to główne tematy drugiej z cyklu 4 debat o ekopatriotyzmie pt. „2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?” organizowanych z inicjatywy WWF Polska przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Do udziału w debatach Fundacja zaprasza polityków wszystkich opcji politycznych. W bydgoskiej debacie uczestniczyli: Kosma Złotowski (PIS), Sylwester Jankowski (Zieloni), Wanda Nowicka (Wiosna), Paweł Skutecki (Kukiz ’15). Na sali, w roli eksperta
21.05.2019

Bałtycki Indeks Towarowy wrócił na solidny poziom

W końcu nadeszły lepsze chwile dla armatorów masowców. Po okresie regresu Bałtycki Indeks Towarowy w ostatnim miesiącu zanotował wzrost o 190 pkt, do 1040 pkt ogółem.
20.05.2019

Katowice: Rozpoczął się XI Europejski Kongres Gospodarczy

W Katowicach rozpoczął się w poniedziałek Europejski Kongres Gospodarczy - jedno z największych wydarzeń biznesowych w Europie środkowej. Organizatorzy spodziewają się, że 11. edycja kongresu będzie rekordowa pod względem frekwencji - udział zapowiedziało ponad 12 tys. gości.
13.05.2019

Bałtycki Indeks Towarowy wzrósł w kwietniu o ponad 100 pkt

W końcu nadeszły lepsze chwile dla armatorów masowców. Po okresie regresu Bałtycki Indeks Towarowy w ostatnich 3 tygodniach zanotował wzrost o 136 pkt, do 850 pkt ogółem.
25.04.2019

Bałtycki Indeks Towarowy bez większych zmian od prawie miesiąca

Już od prawie miesiąca nie odnotowano znaczącego wzrostu stawek frachtowych masowców. We wtorek Bałtycki Indeks Towarowy spadł o 16 pkt, do 714 pkt.
09.04.2019

II Forum Wizja Rozwoju: Sto debat w kilkunastu blokach tematycznych (foto)

Największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce, którego drugą edycję zaplanowano w Gdyni 24-25 czerwca, domyka swój program. Już wiemy, że znajdą się w nim najważniejsze i najbardziej aktualne zagadnienia mające wpływ na teraźniejszość i przyszłość Polski.
26.03.2019

Bałtycki Indeks Towarowy w końcu ze znaczącym wzrostem

W końcu widać poprawę na rynku transportu towarów masowych. W piątek Bałtycki Indeks Towarowy wzrósł do 730 pkt, o 93 pkt więcej niż przed 2 tygodniami.
16.03.2019

Chińska walka ze smogiem napędza koniunkturę w zakładach stoczniowych

Chiny postawiły sobie jako priorytet walkę ze smogiem w swoich największych miastach. Co za tym idzie mocno wzrósł ich import skroplonego gazu ziemnego. Cieszą się z tego stoczniowcy, bo to oznacza więcej zamówień na gazowce LNG.
14.03.2019

Bałtycki Indeks Towarowy utrzymuje się wciąż na niskim poziomie

Wciąż widać efekty słabego sezonu w segmencie transportu towarów masowych. W środę Bałtycki Indeks Towarowy wzrósł co prawda o 19 pkt, do 637 pkt, ale to wciąż mizerny wynik.
26.02.2019

Bałtycki Indeks Towarowy bliski spadku poniżej granicy 600 punktów

Wciąż widać efekty słabego sezonu w segmencie transportu towarów masowych. W środę Bałtycki Indeks Towarowy spadł do niskiego poziomu 608 punktów, o 37 pkt mniej niż przed ponad tygodniem.
14.02.2019

Bałtycki Indeks Towarowy z ogromnym spadkiem

Widać efekty słabego sezonu w segmencie transportu towarów masowych. W poniedziałek Bałtycki Indeks Towarowy spadł do niskiego poziomu 645 punktów, aż o 451 pkt mniej niż przed ponad tygodniem.
02.02.2019

Chińska walka ze smogiem napędzi koniunkturę w zakładach stoczniowych

Chiny postawiły sobie jako priorytet walkę ze smogiem w swoich największych miastach. Co za tym idzie mocno wzrósł ich import skroplonego gazu ziemnego. Cieszą się z tego stoczniowcy, bo to oznacza więcej zamówień na gazowce LNG.
29.01.2019

Bałtycki Indeks Towarowy stabilny w zeszłym tygodniu

Bałtycki Indeks Towarowy pozostał na podobnym poziomie w trzecim tygodniu nowego roku. We wtorek jego wartość wyniosła dokładnie 1096 punktów, o 2 pkt mniej niż przed tygodniem.
22.01.2019

Emilewicz: Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości ulokujemy poza Warszawą

To nie Warszawa będzie główną siedzibą Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, której celem jest pomoc polskim przedsiębiorstwom w transformacji w kierunku przemysłu 4.0, ich cyfryzacji i automatyzacji - powiedziała PAP szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz.
11.01.2019

Do straży granicznej trafiło osiem samochodów hybrydowych

Osiem samochodów z napędem hybrydowym trafiło do straży granicznej. Sześć aut będzie przeznaczone do patrolowania dróg utwardzonych, a dwa do jazdy w trudniejszych warunkach - poinformowała w piątek PAP por. SG Joanna Rokicka. Zakup pojazdów dofinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.
28.12.2018

Wydarzenia gospodarcze roku 2018

Dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, poprawiająca się sytuacja budżetu państwa, dobra pozycja Polski w ratingach, uchwalenie ustawy o PPK, ale także afery GetBack i KNF oraz protesty rolników i pracowników LOT - to niektóre wydarzenia gospodarcze w 2018 roku.
28.12.2018

Ekspert: Polska może stać się eksporterem paliw wodorowych

Z analiz wynika, że w Polsce produkuje się rocznie ok. 1 mln ton wodoru, głównie na potrzeby przemysłu azotowego. Połączenie tego potencjału z odpowiednią technologią może uczynić z kraju eksportera paliwa wodorowego - powiedział PAP dr inż. Andrzej Szałek z Toyota Motor Poland.
17.12.2018

Duże masowce czeka mocny koniec roku

Rynek przewozów masowcami capesize czeka bardzo mocna końcówka roku. Zarobki spot tych jednostek mogą wzrosnąć nawet ponad kwotę 25 tys. dolarów za dzień w 4 kwartale tego roku. Wszystko zależy od tego, czy eksporterzy stali wyślą zaplanowane ładunki.
25.11.2018

Niemal 88 mln zł dla Polskiej Stacji Antarktycznej od resortu nauki

Niemal 88 mln zł przekaże resort nauki na przebudowę infrastruktury Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego. "To największa dotacja dla badań polarnych od 40 lat" - powiedział w środę w Warszawie minister nauki Jarosław Gowin.
21.11.2018

We wtorek rząd m.in. o utworzeniu Instytutu Europy Środkowej

Przepisy dotyczące obowiązku sprzedaży całości wytwarzanej energii elektrycznej poprzez giełdy, zmiany w przepisach dotyczące wspierania termomodernizacji i remontów oraz powołanie Instytutu Europy Środkowej - m.in. tymi kwestiami zajmą się ministrowie podczas wtorkowego posiedzenia rządu.
09.10.2018

Szczecin/Nitras: Szczecin jest bardzo dobrym miastem do lokowania inwestycji produkcyjnych

Pozyskiwanie inwestorów, aktywna polityka społeczna, w tym budowa żłobków i przedszkoli, wspieranie programu in vitro, opieka nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi, a także remonty ulic - to priorytety kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Szczecina posła PO Sławomira Nitrasa.
05.10.2018

Transport rudy żelaza znów opłacalny dla armatorów

Armatorzy masowców mają powody do zadowolenia. Przewoźnicy ze Stanów Zjednoczonych przewidują jednak wysokie zarobki swoich jednostek przez kolejne dwa lata z powodu wzmożonego zapotrzebowania na wysokiej jakości rudy żelaza z Brazylii i Australii.
23.09.2018

Jaki: Jeśli chcemy zapewnić szanse rozwojowe Warszawie na kolejne 100 lat musi powstać CPK

Jeśli Warszawa ma przeżyć przełom, nowy początek dobrych czasów, to jej prezydentem musi zostać Patryk Jaki - oświadczył lider PiS Jarosław Kaczyński. Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego Jaki jest "charakternym, pracowitym i zdolnym człowiekiem z wizją", który walczy o uczciwą Warszawę.
22.09.2018

Rusza kampania edukacyjno-informacyjna o gazie ziemnym

Polska Spółka Gazownictwa i Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza rozpoczynają kampanię informującą o korzyściach i potencjalnych zagrożeniach, związanych z użyciem gazu ziemnego. Minister środowiska podkreśla, że walka ze smogiem podniesie popyt na gaz.
19.09.2018

Brazylijskie i australijskie żelazo napędzi rynek masowców

Już od dłuższego czasu armatorzy masowców nie mieli wielu powodów do zadowolenia. Przewoźnicy ze Stanów Zjednoczonych przewidują jednak wysokie zarobki swoich jednostek przez kolejne dwa lata z powodu wzmożonego zapotrzebowania na wysokiej jakości rudy żelaza z Brazylii i Australii.
01.09.2018

W Chinach wciąż rośnie apetyt na rudę żelaza

Już od dłuższego czasu armatorzy masowców nie mieli wielu powodów do zadowolenia. Przewoźnicy ze Stanów Zjednoczonych przewidują jednak wysokie zarobki swoich jednostek przez kolejne dwa lata z powodu wzmożonego zapotrzebowania na wysokiej jakości rudy żelaza z Brazylii i Australii.
23.08.2018

Masowce capesize czeka mocna końcówka roku

Rynek przewozów masowcami capesize czeka bardzo mocna końcówka roku. Zarobki spot tych jednostek mogą wzrosnąć nawet ponad kwotę 25 tys. dolarów za dzień w 4 kwartale tego roku. Wszystko zależy od tego, czy eksporterzy stali wyślą zaplanowane ładunki.
22.08.2018

Podpis prezydenta pod zerową akcyzą na sprężony gaz ziemny (CNG) oraz skroplony gaz ziemny (LNG)

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o akcyzie i Prawa celnego, przewidującą wprowadzenie zerowej stawki akcyzą na sprężony gaz ziemny (CNG) oraz skroplony gaz ziemny (LNG), jeżeli zostaną one przeznaczone do napędu silników spalinowych - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta.
08.08.2018

Armatorzy masowców mogą liczyć na chiński import w przyszłości

Już od dłuższego czasu armatorzy masowców nie mieli wielu powodów do zadowolenia. Przewoźnicy ze Stanów Zjednoczonych przewidują jednak wysokie zarobki swoich jednostek przez kolejne dwa lata z powodu wzmożonego zapotrzebowania na wysokiej jakości rudy żelaza z Brazylii i Australii.
07.08.2018

Senat poparł bez poprawek wprowadzenie zerowej akcyzy na CNG i LNG

Senat nie zgłosił w piątek poprawek do nowelizacji ustawy o akcyzie i Prawa celnego przewidującej wprowadzenie zerowej stawki akcyzy na sprężony gaz ziemny (CNG) oraz skroplony gaz ziemny (LNG), jeżeli zostaną one przeznaczone do napędu silników spalinowych.
27.07.2018

Masowce capesize czeka mocne półrocze

Rynek przewozów masowcami capesize czeka bardzo mocne pół roku. Zarobki spot tych jednostek mogą wzrosnąć nawet ponad kwotę 25 tys. dolarów za dzień w 4 kwartale tego roku. Wszystko zależy od tego, czy eksporterzy stali wyślą zaplanowane ładunki.
23.07.2018

Premier: nasz nowy model gospodarczy sprawdza się, Polska idzie dobrą drogą

Nasz nowy model gospodarczy sprawdza się m.in. dlatego, że w tym modelu założyliśmy państwo uczciwe - mówił w niedzielę w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że Polska idzie dobrą drogą w kierunku odbudowy gospodarki.
08.07.2018

Premier: UE nie potrzebuje Nord Stream II

UE nie potrzebuje Nord Stream II, który daje Rosji bardzo silne narzędzia wpływu, nie tylko na europejską gospodarkę, ale i na europejską politykę - oświadczył premier Mateusz Morawiecki podczas środowej debaty w PE w Strasburgu.
04.07.2018

Zerową akcyzą na CNG i LNG do silników spalinowych zajmie się sejmowa podkomisja

Projektem wprowadzającym zerową stawkę akcyzy na gaz ziemny CNG (sprężony) i LNG (skroplony) przeznaczony do napędu silników spalinowych zajmie się podkomisja stała do monitorowania systemu podatkowego - zdecydowała we wtorek sejmowa komisja finansów publicznych.
19.06.2018

Chiny będą kupować więcej surowców

Już od dłuższego czasu armatorzy masowców nie mieli wielu powodów do zadowolenia. Przewoźnicy ze Stanów Zjednoczonych przewidują jednak wysokie zarobki swoich jednostek przez kolejne dwa lata z powodu wzmożonego zapotrzebowania na wysokiej jakości rudy żelaza z Brazylii i Australii.
14.06.2018

Elektryczne pojazdy przyszłością transportu w miastach. Wkrótce na drogach pojawiają się elektryczne samochody dostawcze

Rowery hybrydowe i elektryczne skutery to coraz bardziej popularna alternatywa dla samochodu. Pozwalają uniknąć miejskich korków, a jednocześnie są przyjazne dla środowiska. Elektryfikacja dotyczy również środków komunikacji miejskiej – coraz więcej samorządów stawia na autobusy zasilane prądem. Na polskich drogach wkrótce pojawią się też pierwsze elektryczne samochody dostawcze rodzimej produkcji.
12.06.2018

Morawiecki: Bardziej sprawiedliwy rozwój znakiem charakterystycznym rządu

Bardziej równomierny, sprawiedliwy i solidarny rozwój całego kraju jest znakiem charakterystycznym polityki obecnego rządu - mówił w piątek w Białymstoku premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał rolę Polski w Europie.
02.06.2018

Patryk Jaki zapowiada m.in. walkę ze smogiem i budowę mostów

Budowa mostów, walka ze smogiem, odszkodowania dla ofiar reprywatyzacji z pieniędzy odzyskanych od handlarzy roszczeń oraz "przyjazny urząd" - to niektóre propozycje dla Warszawy, które zaproponował kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy, Patryk Jaki.
29.05.2018

Maciej Woźniak: dla branży CNG i LNG zerowa akcyza to drugie życie

Dla branży CNG i LNG projekt wprowadzenia zerowej akcyzy na te paliwa to " drugie życie " - ocenił w środę wiceprezes ds. handlowych PGNiG Maciej Woźniak.
23.05.2018

Rekordowa frekwencja podczas X Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Jubileuszowy X Europejski Kongres Gospodarczy miał rekordową frekwencję - wynika z informacji organizatorów tego zakończonego w środę w Katowicach wydarzenia, w którym uczestniczyło ponad 11 tys. gości z wielu krajów świata. Towarzyszące kongresowi Dni startupów przyciągnęły ok. 2,5 tys. osób.
16.05.2018

Energetyka jednym z najważniejszych tematów X Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Energetyka i wyzwania stojące przed polskim sektorem energetycznym wśród głównych tematów Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W Katowicach zakończyła się X jubileuszowa edycja jednej z najważniejszych gospodarczych konferencji w Europie Środkowej. Polski Komitet Energii Elektrycznej był jednym ze sponsorów wydarzenia.
16.05.2018

Bezpieczeństwo energetyczne Polski w perspektywie średnio i długoterminowej

Jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski w perspektywie średnio- i długoterminowej? Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy debaty zorganizowanej przez Polski Komitet Energii Elektrycznej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywającego się w Katowicach. W debacie wzięli udział Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, prezesi największych polskich spółek energetycznych, zrzeszonych w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej, prezes Urzędu Regulacji Energetyki orz prezes Polskiej Grupy Górniczej. Uczestnicy wydar
15.05.2018

EKG w Katowicach: politycy i przedsiębiorcy chcą ograniczać wpływ energetyki na klimat

Politycy i menedżerowie zgadzają się, że wdrażanie zmian w przemyśle energetycznym w Polsce, Europie i na świecie jest koniecznością dla dobra klimatu. Problemem jest jednak czasochłonność tych zmian oraz ich koszty - zarówno dla firm, jak i dla konsumentów oraz całych społeczeństw. O wpływie energetyki na klimat dyskutowano podczas osobnej sesji, w ramach odbywającego się w dniach 14-16 maja w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
15.05.2018

Plany Rafako: ochrona środowiska, projekty zagraniczne, sektor ropy i gazu

Instalacje ochrony środowiska w elektrowniach, budowa bloków energetycznych na rynkach zagranicznych, zmniejszenie wartości pojedynczych projektów, sektor ropy i gazu to główne kierunki rozwoju Rafako - mówi PAP prezes firmy Agnieszka Wasilewska-Semail.
14.05.2018

PSG: Problem z gazyfikacją małych miejscowości to przygotowanie projektów

Największy problem z gazyfikacją małych miast i wiejskich gmin związany jest z przygotowaniem dokumentacji projektowej. Gdyby budowa mniejszych gazociągów poddana była rygorowi specustawy, proces ten można by skrócić - mówił we wtorek w Sejmie dyrektor rozwoju w Polskiej Grupie Gazownictwa Grzegorz Wielgus.
08.05.2018

Historia tej biblioteki zaczęła się od… katastrofy. Uratowane księgi do dziś noszą ślady wody morskiej

Pierwsze atlasy morskie, podręczniki do nawigacji, a przede wszystkim księgozbiór ocalony z morskiej katastrofy będzie można zobaczyć na nowej wystawie w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk. Jej wernisaż odbędzie się w czwartek 10 maja 2018 r.
07.05.2018

Morskie Opowieści w Bibliotece Gdańskiej

Historia Biblioteki Gdańskiej zaczęła się od morza. W 1591 roku w Zatoce Gdańskiej rozbił się statek, którym płynął ze swoim bogatym, liczącym około dwóch tysięcy tomów księgozbiorem włoski humanista Jan Bernard Bonifacio markiz d’Oria. Ponad tysiąc ocalonych z katastrofy ksiąg dało początek pierwszej bibliotece miejskiej w Gdańsku.
02.05.2018

Premier: Suwerenność, solidarność i konkurencyjność – to wyznaczniki naszej polityki energetycznej

Suwerenność, solidarność i konkurencyjność - to wyznaczniki naszej polityki energetycznej - napisał premier w liście do uczestników ogólnopolskiej konferencji "Bezpieczeństwo, regulacja i konkurencja na rynku energetycznym”, która rozpoczęła się w czwartek w Łodzi.
26.04.2018

Majówka na fali

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni zaprasza na Majówkę Na Fali. Goście odwiedzający EXPERYMENT w dniach od 28 kwietnia do 6 maja, będą mogli poczuć się jak morscy naukowcy i odkrywać tajemnice podwodnego świata!
26.04.2018

Ekspert: Prognozy na przyszłość dla Ziemi są złe

Szacuje się, że co minutę na świecie wycinany jest las tropikalny o powierzchni boiska piłkarskiego, a tylko w Europie w ostatnich latach populacja owadów zapylających rośliny zmniejszyła się o 70 proc.; rokowania na przyszłość dla Ziemi są złe – mówi PAP dr Radomir Jaskuła z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.
22.04.2018

Tchórzewski: W sprawach elektromobilności Polska staje się liderem w Europie

To jest pewien przełom, dzięki któremu stajemy się jako Polska w sprawach elektromobilności liderem w Europie - wskazał minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas uroczystości podpisania przez kilka spółek Skarbu Państwa porozumienia dot. rozwoju elektromobilności.
20.04.2018

Import żelaza w Chinach ma dalej rosnąć

Już od dłuższego czasu armatorzy masowców nie mieli wielu powodów do zadowolenia. Przewoźnicy ze Stanów Zjednoczonych przewidują jednak wysokie zarobki swoich jednostek przez kolejne dwa lata z powodu wzmożonego zapotrzebowania na wysokiej jakości rudy żelaza z Brazylii i Australii.
18.04.2018

Polska benzyna ze śmieci już nawet za dwa lata

Chcemy, by za dwa lata powstał pierwszy zakład, w którym z odpadów plastikowych produkowane będą komponenty paliw - mówi PAP Adam Hańderek, jeden z twórców ulepszonej metody przetwarzania plastiku w benzynę. Pomoże to zagospodarować m.in. zalegający na wysypiskach plastik - podkreśla.
28.03.2018

Amerykanie z SES liczą na budowę w Polsce instalacji zgazowania węgla

Amerykańska firma SES liczy na budowę w Polsce co najmniej kilku instalacji produkujących gaz syntezowy m.in. z węgla w swojej technologii. Amerykanie poinformowali we wtorek, że wraz z polskim partnerem prowadzą rozmowy z kilkoma zainteresowanymi.
27.03.2018

Szczecin: Ruszyło laboratorium odnawialnych źródeł energii

Na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie rozpoczęło działanie Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii. Dzięki niemu możliwe będą badania nad ekologicznymi sposobami wytwarzania ciepła i energii.
12.03.2018

Szczecin: Wysłuchanie publiczne nt. Baltic Pipe; Gaz-System: Ta inwestycja daje bezpieczeństwo

Baltic Pipe to bezpieczeństwo i szansa na zmniejszenie cen gazu w Polsce, a przynajmniej utrzymanie ich poziomie osiąganym na innych rynkach europejskich – podkreślał ekspert Gaz-Systemu Paweł Sęk w środę w Szczecinie podczas wysłuchania publicznego dotyczącego tej inwestycji.
07.03.2018

Rekordowy rok w przesyle gazu

GAZ-SYSTEM podsumował dane za ubiegły rok. W 2017 r. przesłano najwięcej gazu w historii –19,7 mld m3. Stanowi to wzrost w porównaniu do 2016 roku aż o prawie 9 proc.
02.03.2018

Chiny będą importować więcej żelaza - dobre perspektywy dla rynku masowców

Już od dłuższego czasu armatorzy masowców nie mieli wielu powodów do zadowolenia. Przewoźnicy ze Stanów Zjednoczonych przewidują jednak wysokie zarobki swoich jednostek przez kolejne dwa lata z powodu wzmożonego zapotrzebowania na wysokiej jakości rudy żelaza z Brazylii i Australii.
28.02.2018

Polacy chcą różnych źródeł dostaw gazu, by płacić mniej i czuć się bezpiecznie

Polska w opinii zdecydowanej większości Polaków powinna jak najszybciej zdywersyfikować źródła dostaw gazu. Ich zdaniem zerwanie zależności od jednego dostawcy znacząco poprawi nasze bezpieczeństwo i umożliwi obniżenie cen surowca. To najważniejsze wnioski z badania GfK Polonia „Bezpieczeństwo energetyczne Polski 2017 – rynek gazu”.
20.02.2018

Chiny prześcignęły Koreę Południową pod względem importu LNG

Generalna Administracja Celna w Chinach właśnie potwierdziła to, co analitycy rynku skroplonego gazu ziemnego mówili od tygodni: Państwo Środka stało się drugim największym importerem tego surowca na świecie.
23.01.2018

Rośnie apetyt Chin na rudę żelaza. To dobra wiadomość dla armatorów masowców

Już od dłuższego czasu armatorzy masowców nie mieli wielu powodów do zadowolenia. Przewoźnicy ze Stanów Zjednoczonych przewidują jednak wysokie zarobki swoich jednostek przez kolejne dwa lata z powodu wzmożonego zapotrzebowania na wysokiej jakości rudy żelaza z Brazylii i Australii.
30.12.2017

Analiza ARP: W listopadzie spadek międzynarodowych indeksów węglowych

Tegoroczny listopad był pierwszym miesiącem spadku indeksów cenowych węgla energetycznego na międzynarodowych rynkach, po trwającym ponad rok okresie ich systematycznego wzrostu zarówno na rynku Azji-Pacyfiku, jak i rynku Atlantyku - wynika z najnowszej analizy Agencji Rozwoju Przemysłu.
19.12.2017

Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego

We wtorek o godz. 23.40. Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego. Za udzieleniem wotum zaufania zagłosowało 243 posłów, przeciw było 192, nikt nie wstrzymał się od głosu. Większość ustawowa wynosiła 231.
13.12.2017

Wärtsilä i Nauta wspólnie na rzecz innowacyjnych rozwiązań na rynku morskim (foto, wideo)

Wärtsilä i Nauta razem na rzecz innowacyjnych rozwiązań na rynku morskim. Obie firmy podpisały w czwartek umowę o współpracy. Tworzone przez nie jednostki będą teraz zaawansowane technologicznie oraz przyjazne dla środowiska.
20.04.2017

Polska Spółka Gazownictwa podpisała niemal ćwierć tysiąca listów intencyjnych w sprawie gazyfikacji gmin

Polska Spółka Gazownictwa od lipca ubiegłego roku do tej pory podpisała ponad 240 listów intencyjnych o współpracy z gminami w sprawie gazyfikacji. Najwięcej takich listów podpisały Oddziały Zakłady Gazownicze w Warszawie – 67, Białymstoku – 51, Olsztynie – 23, Lublinie – 20 oraz we Wrocławiu – 18 listów.
10.04.2017

W branży morskiej nastąpił boom na LNG (wideo)

Nowoczesne technologie, ekologiczne rozwiązania i przyjazne środowisku statki wykorzystujące coraz popularniejsze paliwo LNG (Liquefied Natural Gas). To tylko niektóre tematy poruszane podczas seminarium „Innovative Solutions for Marine Applications” zorganizowanego przez grupę stoczniową Remontowa Holding i firmę Wärtsilä. Zdaniem ekspertów, w branży morskiej nastąpił boom na LNG, a wynika to m.in. z rosnących wymagań środowiskowych, zmuszających armatorów do zapewnienia obniżonej emisji tlenków siarki.
02.02.2017

Tak wygląda eksplozja 5-tonowego ładunku wybuchowego (wideo)

Trzęsienie ziemi, o którym informowały niedawno amerykańskie media było w rzeczywistości testem, który przeporwadzała marynarka wojenna. US Navy zdetonowała ważący 5 ton ładunek wybuchowy. Efekty eksplozji możemy oglądać na filmie opublikowanym kilka dni temu w sieci.
26.07.2016

Ubezpieczyciele wycenili straty w chińskim Tiencin

Znamy pierwsze wyliczenia strat, jakie poniósł port w Tiencin wskutek dwóch eksplozji, które wybuchły 12 sierpnia. China’s Central University of Finance and Economics wyceniła je na 833 mln – 1,67 mld dolarów. Podobne wyliczenia przedstawiło Credit Suisse: od 1 do 1,5 mld dolarów.
26.08.2015

Dwie kule ognia nad chińskim portem. Zginęły 44 osoby (WIDEO)

Dwie potężne eksplozje wstrząsnęły wczoraj wieczorem chińskim portem Tiencin. Do wybuchu doszło wskutek zapalenia się materiałów wybuchowych w strefie przemysłowej. W wyniku katastrofy zginęły 44 osoby, a ponad 520 trafiło z obrażeniami do szpitali.
12.08.2015

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

  • SeaData Sp. z o.o.

    Gdynia, ul. Konwaliowa 3c , tel.: (+48) 504 756 409 (+48) 600 377 381

Dziękujemy za wysłane grafiki.