• <

Wynik wyszukiwania - "rocznica" - Wiadomości

Obchody rocznicy utworzenia Komendy Portu Wojennego Świnoujście

Z udziałem kadry dowódczej jednostki i 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, a także rodzin żołnierzy i zaproszonych gości odbyła się uroczystość z okazji rocznicy utworzenia Komendy Portu Wojennego Świnoujście.
26.04.2024

20-lecie Polski w UE. Zwiedzanie latarń morskich 1 maja za złotówkę

Urząd Morski w Gdyni oraz Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego zapraszają do wspólnego świętowania 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Z tej okazji, 1 maja 2024 roku latarnie morskie będą dostępne dla zwiedzających za 1 zł. Zwiedzamy pod hasłem: „Dobrze, że jesteśmy razem, bo wspólnie nawigujemy do bezpiecznych portów.”
23.04.2024

94. rocznica utworzenia 13. Dywizjonu Trałowców

Od 94 lat siły 13. Dywizjonu Trałowców im. adm. floty Andrzeja Karwety realizują zadania związane obroną przeciwminową. Jest to okazja zarówno do przypominania o przeszłości, ale też myślenia o przyszłości. W przypadku tej jednostki odbywa się to z optymizmem. W Porcie Wojennym Gdynia odbyły się uroczystości z udziałem marynarskiej kadry i zaproszonych gości.
10.04.2024

Święto Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego. Gdyńska jednostka obchodzi 22 rocznicę istnienia

Jednostka odpowiadająca za dowodzenie wydzielonymi komponentami sił morskich i stacjonująca w Gdyni obchodziła 2 kwietnia swoje święto. Z tej okazji odbyła się uroczysta zbiórka jednostki, na której odczytano postanowienie, decyzję oraz rozkazy o wyróżnieniach przyznanych przez prezydenta, Ministra Obrony Narodowej, dowódcę Operacyjnego RSZ oraz dowódcę COM-DKM.
04.04.2024

Marynarka Wojenna uczciła w Gdyni 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni odbyły się 12 marca miejskie uroczystości upamiętniającą 25, rocznicę wstąpienia Polski, Czech i Węgier do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji odbyły się uroczystości z udziałem przedstawicieli rządu, władz miejskich, administracji, jak też sił zbrojnych. Z tej okazji zostały udostępnione do zwiedzania okręty polskiej Marynarki Wojennej.
12.03.2024

Święto 3. Flotylli Okrętów. 53. rocznica utworzenia największej jednostki polskiej Marynarki Wojennej

53 lata temu, 11 marca 1971 roku, utworzony został nowy związek taktyczny polskiej floty – 3 Flotylla Okrętów. Dzisiaj jej siły stanowią o potencjale uderzeniowym Marynarki Wojennej. Okręty gdyńskiej Flotylli operują w stałych zespołach NATO-wskich, biorą udział w ćwiczeniach międzynarodowych i krajowych oraz są w ciągłej gotowości do reagowania w sytuacjach kryzysowych i obrony polskich interesów na morzu.
12.03.2024

25 lat Polski w NATO. Zapowiedź wielkich obchodów w Gdyni z udziałem okrętów Marynarki Wojennej

Obchody 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO odbędą się we wtorek, 12 marca, o godzinie 10:00 na Skwerze Kościuszki w Gdyni. W asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej na maszt podniesiona zostanie flaga państwowa i flaga Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz odegrany zostanie hymn państwowy i NATO. Z pokładu okrętu-muzeum ORP Błyskawica oddany zostanie salut świąteczny, składający się z 11 strzałów armatnich.
09.03.2024

53. rocznica strajku w Stoczni Szczecińskiej

Przed pomnikiem Bohaterów Stycznia'71 w Szczecinie odbyły się obchody 53. rocznicy wybuchu strajku w Stoczni im. Adolfa Warskiego. Wzięli w nich udział m.in. uczestnicy tamtych wydarzeń i mieszkańcy miasta.
25.01.2024

30 lat podniebnej służby. Wyjątkowy jubileusz sił powietrznych polskiej Marynarki Wojennej

W kinoteatrze "Grom" 3. Flotylli Okrętów w Gdyni odbyła się uroczysta inauguracja jubileuszu obchodów 30-lecia Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej im. kmdr. por. Karola Trzaski-Durskiego. W wydarzeniu wzięła kadra dowódcza i żołnierze jednostki, a także zaproszeni goście.
19.01.2024

31. rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz

Dziś, w niedzielę 14 stycznia przypada 31. rocznica zatonięcia promu MF "Jan Heweliusz". Była to największa katastrofa morska w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
14.01.2024

105 lat temu utworzono Flotyllę Wiślaną stanowiącą część polskiej Marynarki Wojennej

105 lat temu, 23 grudnia 1918 r. z połączenia krakowskiej Polskiej Flotylli Wiślanej i warszawskiej Flotylli Wiślanej powstała Flotylla Wiślana będąca częścią polskiej Marynarki Wojennej.
23.12.2023

Gdynia. Uroczystości z okazji 53. rocznicy Grudnia '70

Przed pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni odbyły się w niedzielę uroczystości z okazji 53. rocznicy tragicznych wydarzeń. W tym miejscu około godziny szóstej 17 grudnia 1970 r. padły strzały do robotników udających się do pracy.
17.12.2023

Marynarka Wojenna obchodzi 105. rocznicę swojego utworzenia

Na wszystkich okrętach wchodzących w skład morskiego rodzaju sił zbrojnych podniesiono wielką galę banderową, a w jednostkach wojskowych odbyły się z tej okazji apele. Jak co roku jest to okazja do pewnych podsumowań i spojrzenia tak na przeszłość, jak i przyszłość formacji.
28.11.2023

Pierwsza rocznica uruchomienia Baltic Pipe

1 października 2023 roku minęła pierwsza rocznica uruchomienia gazociągu podmorskiego Baltic Pipe, który zapewnia dostawy gazu z Szelfu Norweskiego przez Danię do Polski. Ten interkonektor jest kluczowym filarem bezpieczeństwa energetycznego, ponieważ umożliwia zaspokojenie ponad 50% rocznego zapotrzebowania na gaz w naszym kraju. Ma też znaczenie symboliczne, gdyż w obliczu trwającej od lutego ubr. wojny na Ukrainie jest dowodem na zachowanie bezpieczeństwa energetycznego państwa.
06.10.2023

Pamięć o obrońcach Helu. Upamiętnienie z udziałem marynarzy

W asyście kompanii honorowej MW odbyły się, 2 października, uroczystości upamiętniające 84. rocznicę kapitulacji obrońców Helu, którzy poddali się po 32 dniach walki, będąc jednym z najdłużej funkcjonujących punktów oporu. W ten sposób uczczono pamięć o bohaterstwie polskich żołnierzy walczących w obronie polskiego wybrzeża w kampanii wrześniowej 1939.
04.10.2023

HanseYachts w Polsce obchodzi pierwsze urodziny

Minął rok, odkąd Technologie Tworzyw Sztucznych stały się HanseYachts. Ta symboliczna zmiana przyniosła wiele korzyści polskiej spółce. Jak tłumaczy Maciej Twardowski, nowa nazwa umacnia nasz region na branżowej mapie producentów jachtów.
04.10.2023

58. rocznica utworzenia 12. Dywizjonu Trałowców

Swoją rocznicę utworzenia obchodziła największa jednostka wchodząca w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonująca w Świnoujściu. Z tej okazji na okrętach dywizjonu podniesiono wielką galę banderową, a także odbyła się uroczysta zbiórka, w której uczestniczyli marynarze, pracownicy jednostki oraz zaproszeni goście.
01.06.2023

Obchody Święta Straży Granicznej w Morskim Oddziale SG

W Komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku 18 maja odbyły się obchody 32. rocznicy powołania Straży Granicznej. W związku z tym odbyły się uroczystości z udziałem kadry dowódczej formacji oraz zaproszonych gości.
19.05.2023

30 lat Agencji Rozwoju Pomorza. Przybliżanie światowych rynków pomorskim przedsiębiorcom

Obchodząca w tym roku swoje 30-lecie instytucja rozpoczęła działalność jako jedna z pierwszych agencji rozwoju regionalnego w Polsce. Powstała z inicjatywy władz województwa oraz przy aktywnym udziale przedsiębiorstw reprezentujących najważniejsze sektory gospodarki regionu tj. portowy, paliwowo-energetyczny, finansowy, budownictwa i konsultingu. Tworząc Agencję skorzystano z doświadczeń państw Unii Europejskiej.
16.05.2023

Upamiętnienie 78. rocznicy zakończenia II wojny światowej z udziałem marynarzy

Zarówno 8 jak i 9 maja to dni, gdy w wielu krajach upamiętnia się zakończenie w Europie największego i najstraszniejszego konfliktu, jaki miał miejsce w historii ludzkości. W odbywających się w całym kraju uroczystościach nie zabrakło udziału przedstawicieli polskiej Marynarki Wojennej.
09.05.2023

Dzień Flagi, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja i admiralskie mianowania

Jak co roku w całym kraju obchodzono Dzień Flagi Państwowej oraz wprowadzenie Ustawy Rządowej z dnia 3 maja 1791 roku. Z tej okazji odbyły się uroczystości z udziałem władz i instytucji lokalnych. Nie zabrakło przy tym asysty wojskowej, w tym morskiego rodzaju sił zbrojnych. W jednostkach wojskowych polskiej Marynarki Wojennej została podniesiona flaga państwowa, natomiast na okrętach wielka gala banderowa.
04.05.2023

58. rocznica utworzenia 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

Dziś swoją 58. rocznicę utworzenia obchodziła 8. Flotylla Obrony Wybrzeża. Z tej okazji w Porcie Wojennym Świnoujście odbyła się uroczystość połączona z apelem i zbiórką pododdziałów.
27.04.2023

80 lat służby morskich saperów (GALERIA)

Żołnierze 8. Batalionu Saperów Marynarki Wojennej z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża na co dzień pełnią ważną rolę w systemie bezpieczeństwa państwa. Likwidują zagrożenia w postaci powojennych niewybuchów i niewypałów, a także innych obiektów niebezpiecznych. Regularnie przybywają do zgłaszanych znalezisk. Zagrożenie konfliktami oraz terroryzmem pokazuje, że ich służba niezmiennie pozostaje istotna. Przypomnieniu ich poświęcenia oraz zaangażowania były poświęcone obchody 80 lat istnienia jednostki, które odbyły się 21 kwietnia.
22.04.2023

Marynarka Wojenna uczciła pamięć o swoim dowódcy

Rocznice zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej są co roku powracającymi tematami, będącymi powodem zarówno do kontrowersji, jak i zadumy. Wśród 96 ofiar lotu rządowego Tu-154 10 kwietnia 2010 roku był ówczesny dowódca polskiej Marynarki Wojennej, adm. floty Andrzej Karweta.
11.04.2023

"Ten dywizjon ma przyszłość". 93. rocznica utworzenia 13. Dywizjonu Trałowców [GALERIA]

Rocznica utworzenia 13. Dywizjonu Trałowców im. adm. floty Andrzeja Karwety była okazją nie tylko do wspominek oraz wręczania wyróżnień i nagród. Z racji na pracowitość jednostki, a także stojące przed nią wyzwania jest jedną z formacji polskiej Marynarki Wojennej, która z optymizmem patrzy w przyszłość. Oficerowie i marynarze wiążący swoją karierę z dywizjonem mają świadomość, że znajduje się wciąż u progu dynamicznego rozwoju i licznych perspektyw z tym związanych.
02.04.2023

12. rocznica katastrofy w Fukushimie

Uroczystości upamiętniające 12. rocznicę katastrofy w elektrowni atomowej Fukushima rozpoczęły się w Japonii minutą ciszy w sobotę o 14.46 czasu lokalnego (6.46 czasu polskiego), czyli o godzinie, o której w 2011 roku kraj nawiedziło gigantyczne trzęsienie ziemi i tsunami.
11.03.2023

52. rocznica utworzenia 3. Flotylli Okrętów

Największy związek taktyczny polskiej Marynarki Wojennej obchodził dziś swoją 52. rocznicę utworzenia. Z tej okazji podniesiono wielką galę banderową na wchodzących w jej skład okrętach, a także odbyły się uroczystości z udziałem kadry dowódczej, żołnierzy flotylli oraz zaproszonych gości.
10.03.2023

Obchody 78. rocznicy walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z morzem 17-19 marca

Miejskie obchody 78. rocznicy walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z morzem rozpoczną się 17 marca ślubowaniem adeptów z oddziałów Ligi Morskiej i Rzecznej. Zaplanowano patriotyczną uroczystość na Cmentarzu Wojennym, a także m.in. koncert fortepianowy, marsz i bieg z udziałem ponad 800 zawodników.
09.03.2023

Mija 40 lat od kiedy Dar Pomorza jest statkiem-muzeum. O jego losach opowiada niezwykła wystawa

Wystawa czasowa 40 lat minęło. Od statku szkolnego do statku muzeum, prezentowana na żaglowcu, przypomina wydarzenia i osoby, dzięki którym ta historyczna jednostka zyskała swoje drugie życie. To właśnie w tym roku, dokładnie 27 maja, minie 40 lat od dnia, w którym Dar Pomorza został uroczyście otwarty dla zwiedzających jako statek-muzeum.
21.02.2023

W Pucku odbyły się obchody 103. rocznicy zaślubin Polski z morzem

Główne uroczystości rocznicowe odbyły się w piątek w puckim porcie. Poprzedziła je uroczysta msza w kościele pw. Św. Piotra i Pawła.
10.02.2023

Marynarka Wojenna uczciła 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego

W odświętnej atmosferze, z udziałem wojskowej kadry i środowisk patriotycznych odbyły się obchody upamiętniające zryw niepodległościowy, który rozpoczął się w styczniu 1863 roku i trwał kilkanaście miesięcy.
24.01.2023

W Szczecinie uczczono obchody 30. rocznicy zatonięcia promu Jan Heweliusz

W piątek przed pomnikiem pamięci ofiar promu Jan Heweliusz na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odbył się uroczysty Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów. Oddano hołd tym, którzy zginęli w największej katastrofie morskiej w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
13.01.2023

30-ta rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz - wspomnienie

To było 30 lat temu. Pamiętam tę noc. Akurat kilka dni wcześniej wróciłem z morza i byłem w domu. W nocy wiatr tłukł po oknach tak, że spać się nie dało. A rano usłyszałem w radiu, że na Bałtyku, w pobliżu wyspy Rugia, zatonął prom Jan Heweliusz. Znałem ten statek dobrze. Kilka lat wcześniej pracowałem na nim, naprzód jako II-gi oficer, a potem jako pierwszy i starszy oficer. Wyspę Rugia też pamiętałem i pamiętam do dzisiaj.
13.01.2023

Zaproszenie na obchody 30. rocznicy katastrofy promu Jan Heweliusz

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku organizuje uroczystość z okazji 30. rocznicy katastrofy promu Jan Heweliusz, połączoną z wystawą tematyczną.
12.01.2023

80 lat temu Naziści rozstrzelali polskiego superszpiega, który wysadzał ich okręty

80 lat temu, 4 stycznia 1943 r., polski bojownik greckiego ruchu oporu Jerzy Iwanow-Szajnowicz został rozstrzelany przez Niemców. Zorganizował on siatkę wywiadowczą w porcie Pireus i innych greckich miastach. Niemcy skazali go na trzykrotną karę śmierci. Ostatnie jego słowa brzmiały "Niech żyje Grecja! Niech żyje Polska!".
04.01.2023

Eugeniusz Kwiatkowski. Rocznicę urodzin gdynianie uczcili złożeniem kwiatów i toastem gorącą czekoladą

Złożeniem kwiatów pod popiersiem Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz toastem gorącą czekoladą 30 grudnia 2022 r. uczcili mieszkańcy Gdyni rocznicę urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego, człowieka, który walnie przyczynił się do powstania i rozwoju dynamicznego rozwoju przedwojennej Gdyni.
31.12.2022

Uczczono pamięć pomordowanych oficerów

Polska Marynarka Wojenna uczciła pamięć Obrońców Wybrzeża z września 1939 roku, którzy zostali zamordowani przez funkcjonariuszy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. 5 lat temu ich szczątki pochowano podczas uroczystego pogrzebu.
18.12.2022

Uroczystości z okazji 52. rocznicy Grudnia '70

17 grudnia 1970 r. ok. godz. 6.00 w okolicach przystanku kolejowego Gdynia Stocznia wojsko i milicja otworzyły ogień do zdążających do zakładu pracy stoczniowców, którzy posłuchali apelu wicepremiera PRL Stanisława Kociołka, aby wrócić do pracy. Nie był to koniec okrutnych zdarzeń tego dnia.
17.12.2022

52. rocznica Grudnia' 70. Uczczono pamięć poległych stoczniowców

W piątek po południu przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku odbyły się uroczystości upamiętniające 51. rocznicę poległych robotników na Wybrzeżu w Grudniu '70.
16.12.2022

Święto Uniwersytetu Morskiego w Gdyni po raz 102

Społeczność akademicka Uniwersytetu Morskiego w Gdyni obchodziła 8 grudnia 2022 roku tradycyjnie Święto Szkoły.
11.12.2022

85 lat temu do służby w Marynarce Wojennej wszedł ORP "Błyskawica"

Najstarszy zachowany niszczyciel na świecie wszedł do służby 25 listopada 1937 roku. W trakcie II wojny światowej brał udział w walkach na Atlantyku, Morzu Północnym i Śródziemnym. Od lat 70-tych pełni funkcję okrętu-muzeum.
25.11.2022

Czterdziesta rocznica utworzenia Solidarności Walczącej

Niemal równocześnie z Forum Wizja Rozwoju, czyli największą konferencją gospodarczą w północnej Polsce, odbywać się będą obchody jubileuszu Solidarności Walczącej -największej, obok NSZZ Solidarność, podziemnej organizacji lat osiemdziesiątych. Pierwsze akcenty cyklu rocznicowych wydarzeń będą miały miejsce 11 i 12 czerwca we Wrocławiu.
30.05.2022

Morawiecki: niewiele jest w naszej historii wydarzeń niosących tak wielką nadzieję jak Zaślubiny Polski z Morzem

Niewiele jest w naszej historii wydarzeń niosących tak wielką nadzieję i budzących dumę jak Zaślubiny Polski z Morzem - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w liście do mieszkańców Pucka, gdzie w czwartek uroczyście obchodzono 102. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem.
10.02.2022

29 lat temu zatonął prom Jan Heweliusz

W piątek przypada 29. rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz. Była to największa katastrofa morska w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
14.01.2022

Obchody 10. rocznicy katastrofy statku Costa Concordia, przybyła grupa rozbitków

Na włoskiej wyspie Giglio uczczono w czwartek 32 ofiary katastrofy statku Costa Concordia sprzed 10 lat. Na wyspę wrócili niektórzy rozbitkowie, którzy znaleźli tam wtedy schronienie i otrzymali pomoc.
13.01.2022

37 rocznica otwarcia Muzeum Wisły w Tczewie

37 lat temu, 13 kwietnia 1984 r. otwarty został tczewski oddział naszego muzeum – Muzeum Wisły. Zainaugurowano wówczas pierwszą z wystaw stałych w oddziale, zatytułowaną "Dzieje żeglugi wiślanej". Drugą, noszącą tytuł "Łodzie ludowe dorzecza Wisły" otwarto 8 października 1984 r.
16.04.2021

Tym, którzy nie powrócili z morza - rocznica katastrofy M/F "Jan Heweliusz"

Dziś mija 28 lat od największej morskiej katastrofy, niezwiązanej z działaniami wojennymi, w dziejach polskiej floty handlowej. Nierówna walka promu "Jan Heweliusz" ze sztormem o niespotykanej, przekraczającej 12 stopni w skali Beauforta sile wiatru, zakończyła się rankiem 14 stycznia 1993 r. Wraz ze statkiem morze zabrało wówczas życie 55 osób.
14.01.2021

85 lat działalności Polskiego Rejestru Statków

Z wielką dumą i radością rozpoczynamy jubileuszowy rok naszej działalności! Od 85 lat łączymy zdobyte doświadczenie z ogromną pasją skutecznie realizując naszą misję. Działając w interesie publicznym zapewniamy bezpieczeństwo ludzi, obiektów pływających, lądowych, ładunków i środowiska naturalnego.
04.01.2021

Gdynia świętuje 132. urodziny Kwiatkowskiego

Dokładnie 132. lata temu – 30 grudnia 1888 roku – w Krakowie urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, reformator polskiego przemysłu, a przede wszystkim budowniczy Gdyni. W rocznicę jego urodzin miasto wspomniało i uczciło pamięć o nim, składając kwiaty przed pomnikiem przy ulicy 10 Lutego.
31.12.2020

132 lata temu urodził się ojciec założyciel Portu Gdynia - Eugeniusz Kwiatkowski

132 lata temu, 30 grudnia 1888 r., urodził się Eugeniusz Kwiatkowski – jeden z ojców założycieli Portu Gdynia, Minister przemysłu i handlu, wizjoner, człowiek wielu talentów.
30.12.2020

Stoczniowcy oddali hołd ofiarom Grudnia'70

Dwudziestoosobowa grupa emerytowanych i czynnych pracowników Stoczni Gdańsk złożyła w środę kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, upamiętniając 50. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu w grudniu 1970 r.
16.12.2020

Jubileusze POPiHN-u oraz rafinerii w Gdańsku [foto]

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego obchodzi 25-lecie działalności. POPiHN reprezentuje największe przedsiębiorstwa sektora paliwowego. Od 2003 roku jej członkiem jest również Grupa LOTOS, której rafineria świętuje właśnie 45. rocznicę rozpoczęcia przerobu ropy naftowej.
08.12.2020

Akcja krwiodawstwa w gdyńskiej Flotylli

W ramach obchodów 102. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej RP, Wojskowy Klub Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Portu Wojennego Gdynia, we współpracy z Wojskowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, przeprowadził akcję honorowego krwiodawstwa.
30.11.2020

Dworzec Morski będzie świętować 87. urodziny

Powiedzieć, że wraz z wybraniem budynku Dworca Morskiego na siedzibę Muzeum Emigracji budynek ten otrzymał drugie życie, to nic nie powiedzieć. Odkąd w mury odrestaurowanego w 2013 roku budynku przy ul. Polskiej 1 zawitała ekipa muzealna, budynek tętni życiem, stał się miejscem inspirujących spotkań i niezwykłych wydarzeń. Tradycją stało się świętowanie urodzin Dworca Morskiego. Ten rok jest inny, dlatego wydarzenie odbędzie się w zmienionej formule. Dla miłośników nhistorii i przyjaciół Muzeum Emigracji przygotowano słuchowisko.
27.11.2020

25. Rocznica opłynięcia przylądka Horn przez ORP „ISKRA” [foto]

18 kwietnia 1995 roku ORP „Iskra” z podchorążymi na pokładzie wyszedł w rejs dookoła świata. Barkentyna powróciła do portu w Gdyni po 300 dniach, 10 lutego 1996 roku. Dokładnie 25 lat temu załoga mogła na trawersie okrętu podziwiać przylądek Horn. Poniżej wspomnienie kadm. Czesława Dyrcza, dowódcy ORP „Iskra” w latach 1984-1997 oraz kilka zdjęć wraz z obrazowaniem sytuacji meteorologicznej.
27.11.2020

Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

1 września br. (wtorek) na Westerplatte, Prezydent RP Andrzej Duda oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, wezmą udział w uroczystych obchodach 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
30.08.2020

W Gdyni uczczono 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni odbyły się 12 marca miejskie uroczystości upamiętniającą 25, rocznicę wstąpienia Polski, Czech i Węgier do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji odbyły się uroczystości z udziałem przedstawicieli rządu, władz miejskich, administracji, jak też sił zbrojnych. Z tej okazji zostały udostępnione do zwiedzania okręty polskiej Marynarki Wojennej.
13.03.2024

100-lecie rozpoczęcia budowy Portu Tymczasowego w Gdyni

100 lat temu, 29 maja 1921 roku, rozpoczęła się budowa Portu Tymczasowego w Gdyni. Podczas mszy inaugurującej budowę wbito drewniany krzyż, który został ustawiony na morskim brzegu z inicjatywy inż. Tadeusza Wendy na pamiątkę wbicia w dno morskie pierwszego pala pod budowę mola portowego. W związku z wyjątkową rocznicą w sobotę 29 maja na molo Rybackim zostanie odsłonięty pomnik twórcy gdyńskiego portu.
27.05.2021

Firma Prąd Serwis Elektryczny już od 25 lat na rynku

Dali się poznać jako doświadczony, niezawodny i rzetelny partner w przemyśle stoczniowym, którego projekty doceniają klienci w kraju i zagranicą. I tak już od 25 lat. Mowa o firmie Prąd Serwis Elektryczny, która w tym roku obchodzi jubileusz. Z tej okazji w Gdańsku zorganizowano urodzinowe spotkanie dla pracowników i przyjaciół tej jednej z wiodących firm elektrycznych na Wybrzeżu.
10.10.2018

35. rocznica podniesienia bandery na Darze Młodzieży

Odbył 211 podroży, przepłynął około 565 000 mil morskich, a na jego pokładzie przeszkoliło się prawie 19 000 uczniów i studentów szkół morskich polskich i zagranicznych. To Dar Młodzieży. Jeden z najpopularniejszych żaglowców świata obchodzi 35-lecie podniesienia biało-czerwonej bandery. Uroczystości z tej okazji odbyły się we wtorek przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. Na polskiej fregacie podniesiono nową, wielką banderę.
04.07.2017

Uroczystość 80-lecia Polskiego Rejestru Statków

Nowe przepisy, kolejne certyfikaty i coraz lepsza jakość usług. To główne zadania na najbliższe lata, jakie stoją przed Polskim Rejestrem statków – rzeczoznawczą instytucją rozpoznawaną w najdalszych rejonach świata. Jej jubileusz odbył się w minioną środę w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku. Nie zabrakło wspomnień, podziękowań i wzruszeń. Prezentem dla wszystkich gości tej uroczystości był spektakl „Wesołe kumoszki z Windsoru”.
16.10.2016

80-lecie Polskiego Rejestru Statków

Polski Rejestr Statków jest niezależną instytucją rzeczoznawczą rozpoznawalną w najdalszych rejonach świata. Jest członkiem IACS i organizacją uznaną przez Unię Europejską. Jubileusz jest znakomitą okazją by przypomnieć najważniejsze fakty z jej historii.
15.09.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.