• <

Wynik wyszukiwania - "restrukturyzacja" - Wiadomości

Polskie rolnictwo potrzebuje agroportów

Brak inwestycji w porty i kolej ogranicza potencjał eksportu rolnego, oznacza też problem z tranzytem ukraińskiego zboża. Konieczna jest przede wszystkim budowa agroportów. – Mierzymy się z dużą nadwyżką zboża, którą trzeba wywieźć jak najszybciej, żeby zwolnić powierzchnie magazynowe do żniw na kolejny sezon, i w związku z tym potrzebne jest coraz szybsze tempo wywożenia – mówi Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Część ekspertów zastanawia się jednak nad długofalowym uzasadnieniem takich inwestycji.
29.04.2024

Prezes Grupy Azoty zapowiada zaktualizowanie strategii w ciągu 12 miesięcy

W ciągu 12 miesięcy zaktualizujemy strategię Grupy Azoty - poinformował PAP prezes Grupy Adam Leszkiewicz. Podkreślił, że spółkę czeka w tym czasie restrukturyzacja związana z "optymalizacją biznesu". Zapewnił jednocześnie, że firma podejmuje działania, by "zabezpieczyć miejsca pracy".
23.04.2024

PGE: konieczność restrukturyzacji i duże inwestycje w offshore i sieci dystrybucyjne

– Przed nami konieczność restrukturyzacji grupy, konieczność restrukturyzacji bazy aktywów oraz wydzielenia energetyki konwencjonalnej, żeby przygotować się na duże inwestycje w segmencie odnawialnym – zapowiada nowy prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Dariusz Marzec, który objął stery w połowie marca br. Jak podkreśla, utrzymanie jej pozycji rynkowej wymaga szybkich działań i dużych, wielomiliardowych inwestycji, głównie w OZE i sieci dystrybucyjne. W tym kontekście strategiczne znaczenie ma jednak wydzielenie aktywów węglow
08.04.2024

Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego? Z perspektywy firmy doradczo-księgowej

Wiodące na rynku norweskim przedsiębiorstwa znają dobrze polski sektor morskiej energetyki wiatrowej. Wymiana doświadczeń i budowanie kompetencji odbywa się na wielu płaszczyznach. Przyczyni się to z pewnością do rozwoju dalszej współpracy między obydwoma krajami.
30.11.2023

Kiedy złożyć wniosek o upadłość przedsiębiorstwa?

Pandemia oraz okoliczności wojny na Ukrainie niewątpliwie spowodowały pogorszenie się sytuacji gospodarczej w kraju dotkniętym wciąż wysokim poziomem inflacji. Kryzys dotyczy przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw, które w związku z rosnącymi kosztami prowadzenia firmy czy niewypłacalnością kontrahentów coraz częściej zmuszone są sięgać po narzędzia prawne mające pomóc przywrócić płynność finansową (np. restrukturyzacja).
24.10.2023

Kolejki na przeprawie promowej w Świnoujściu

Na przeprawie w Świnoujściu kolejki. Żegluga Świnoujska zadecydowała, że przeprawa "Warszów" w centrum przepuszczać będzie wszystkie auta, a nie jak zazwyczaj tylko z miejscowymi rejestracjami.
30.05.2023

Przymusowa restrukturyzacja albo bankructwo dla norweskiej Grupy DOF

Zagrożona bankructwem norweska Grupa DOF, dysponująca flotą ponad 60 statków serwisowych, staje w obliczu przymusowej restrukturyzacji lub upadłości na mocy norweskiej ustawy o odbudowie.
14.11.2022

Czy to sztorm, czy tylko zwykłe falowanie? Analiza rynku tonażowego (tygodnie 33-36/2022)

Za trendami na rynkach frachtowych i czarterowych podążają rynki tonażowe: kupna – sprzedaży jednostek używanych, zamówień na nowe budowy a także złomowań okrętowych. Aktywności jest ogólnie rzecz biorąc mniej, ale bywają tygodnie nieznacznych wzrostów. Armatorzy i inwestorzy żeglugowi starają się na bieżąco reagować na aktualną i przewidywaną sytuację, analizując zarówno podaż jak i popyt na różne klasy i typy jednostek pływających.
18.09.2022

Amerykanie tworzą nową strukturę do kontrolowania morskich przewoźników

Federalna Komisja Morska Stanów Zjednoczonych (FMC) ogłosiła w ostatni piątek lipca, że utworzy nowe biuro, które zajmie się egzekwowaniem i przestrzeganiem przepisów przez przewoźników oceanicznych, którzy nadużywali swojej pozycji do pobierania nadzwyczajnych opłat od amerykańskich klientów. Chodzi o takie działania, które wzmocnią pozycję administracji amerykańskiej na polu pilnowania morskich i zamorskich biznesów Amerykanów.
03.08.2022

Henryk Ogryczak nowym prezesem Grupy Przemysłowej Baltic

Od 1 sierpnia funkcję prezesa zarządu spółki Grupa Przemysłowa Baltic sp. z o.o. Sprawuje Henryk Ogryczak. Zastąpił on na tej pozycji Andrzeja Zienkiewicza.
03.08.2022

Vistal Gdynia z 10-milionową pożyczką pomocową od ARP

Vistal Gdynia otrzymał pozytywną decyzję od Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) o udzieleniu pomocy na restrukturyzację w formie pożyczki w wysokości 10 mln zł.
04.01.2022

Zakończenie postępowania restrukturyzacyjnego w Stoczni Remontowej Nauta S.A.

Zarząd Stoczni Remontowej Nauta S.A. poinformował, że zakończyło się postępowanie restrukturyzacyjne w spółce.
24.11.2021

Grupy Lotos i Azoty opracowały Zieloną Księgę. Chcą ograniczać emisję CO2

Zielona Księga obejmuje rekomendacje na temat zmian przepisów umożliwiających uruchomienie w Polsce projektów CCS (Carbon Capture and Storage). Chodzi o to by realizować je w sposób komercyjny i na wielką skalę. CCS to technologia zapobiegania emisji dużych ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Dokument zaprezentowali we wtorek 2 listopada jej twórcy - Grupa Lotos i Grupa Azoty. Eksperci opowiedzieli, na czym polega proces CCS, kto na nim skorzysta i jakie są bariery prawne.
02.11.2021

Kontrola NIK w MSR Gryfia

Najwyższa Izba Kontroli rozpoczęła właśnie kontrolę działalności i restrukturyzacji Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia. Skontrolowane zostanie także zaangażowanie Funduszu Rozwoju Spółek w procesy naprawcze i sprawowanie nadzoru właścicielskiego nad stocznią. Kontrolę przeprowadzi Wydział Koordynacji Kontroli Doraźnych NIK wspólnie z Delegaturą NIK w Szczecinie.
14.04.2021

Stocznia Crist zabezpiecza płynność korzystając z rozwiązań przewidzianych w „Tarczy 4.0”

Zarząd stoczni Crist, zabezpieczając płynność finansową i interesy wszystkich swoich kontrahentów, podjął decyzję o wykorzystaniu narzędzi, które zostały przewidziane w rządowej ustawie antycovidowej, w ramach pakietu „Tarczy 4.0” i zdecydował się na procedurę uproszczonej restrukturyzacji spółki. Jest to jedna z podstawowych form wsparcia dla dużych firm w całej UE.
09.04.2021

Niemieckie media: Polski mały cud gospodarczy

Często nie docenia się znaczenia Polski dla niemieckiej gospodarki. Tymczasem w listopadzie Polska znów zajęła trzecie miejsce w UE pod względem wzrostu produkcji przemysłowej, a handel polsko-niemiecki jest od sierpnia powyżej poziomu z 2019 r. - pisze dziennik "Handelsblatt" w artykule "Polski mały cud gospodarczy".
11.02.2021

Ekspert: tarcza 4.0 daje możliwość uproszczonej restrukturyzacji zamiast upadłości

Tarcza 4.0 daje możliwość przeprowadzenia uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, które może uratować firmy przed upadłością m.in. w związku z epidemią koronawirusa - zwraca uwagę Magdalena Jadczyszyn-Skitek z kancelarii Chałas i Wspólnicy.
20.11.2020

Polskie firmy w obliczu niewypłacalności. Ratunkiem uproszczona restrukturyzacja

Zgodnie z ostatnimi danymi Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, ponad połowa małych i średnich firm skarży się, że ich klienci nieterminowo płacą za produkty lub usługi. Z kolei Coface wskazuje, że w trzecim kwartale 2020 roku wzrosła liczba niewypłacalności polskich przedsiębiorstw. Co zrobić w przypadku osiągnięcia braku wypłacalności ze względu na problemy kontrahenta? Jak sobie poradzić z własnymi zobowiązaniami i wyjść z kryzysu?
22.10.2020

Narzędzia do walki z kryzysem - wywiad z ekspertem

O optymalnych sposobach reakcji przedsiębiorstw na kryzys gospodarczy rozmawiamy z Mariuszem Grajdą, partnerem zarządzającym firmy doradczej MGW CCG.
09.10.2020

Maersk zwolni pracowników i wycofa część marek w ramach reorganizacji koncernu

Maersk usunie miejsca pracy w wyniku poważnych zmian, które dotkną jedną trzecią personelu giganta żeglugowego, starającego się zintegrować swoje firmy zajmujące się kontenerami morskimi i logistyką lądową.
02.09.2020

Nowy wiceprezes zarządu Grupy LOTOS

W związku z zakończeniem postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko Wiceprezesa Zarządu ds. Strategii i Rozwoju, Rada Nadzorcza Grupy LOTOS w dniu 20 sierpnia br. powołała na to stanowisko Pana Artura Cieślika (z dniem 24 sierpnia br.).
21.08.2020

ISR: MV Werften - renowacja poprzez redukcję zatrudnienia?

MV Werften – stoczniowy konkurent polskich zakładów – ogłosił program restrukturyzacji. W Meklemburgii – Pomorzu Przednim trwają spekulacje, czy będzie to oznaczało redukcję zatrudnienia.
14.08.2020

ISR: Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej do likwidacji?

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej jest wymieniane jako jeden z najpoważniejszych kandydatów do likwidacji. Samo to, że mowa o nim w tym kontekście, jest znaczące i ambarasujące. Co to oznacza dla regionu i branży?
27.07.2020

Trójmiejscy harcerze morscy znaleźli nowe serce dla Warszawskiej Nike

Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP pozyskała sprawny silnik dla jednej z trzech jednostek, której jest armatorem. Dzięki warszawskiej Kancelarii Restrukturyzacje i Upadłości jednostka zostanie wyposażona w nowy motor i będzie mogła brać udział w programie wychowania morskiego młodzieży.
06.07.2020

Postępowanie restrukturyzacyjne jako ostatnia deska ratunku?

Wydarzenia ostatnich miesięcy znacząco wpłynęły na sytuację finansową wielu przedsiębiorców branży morskiej. Coraz więcej osób – czy to prowadzących działalność gospodarczą, czy też spółek prawa handlowego napotyka na problem niewypłacalności, pomimo podejmowanych przez państwo działań mających na celu zapobieżenie skutkom epidemii. Niekiedy ostatnią deską ratunku może okazać się postępowanie restrukturyzacyjne, które z założenia ma na celu utrzymanie bytu prawnego przedsiębiorstwa przy jednoczesnej restrukturyzacji zadłuż
02.06.2020

Stocznia Nauta w restrukturyzacji, została objęta przyspieszonym postępowaniem układowym

15 kwietnia 2020 roku zostało otwarte przyspieszone postępowanie układowe Stoczni Remontowej NAUTA S.A. Jednocześnie, został ustalony nadzorca sądowy, którego zgoda jest niezbędna do dokonania czynności przekraczających zwykły zarząd.
29.04.2020

Niemiecka stocznia ofiarą koronawirusa? FSG złożyła wniosek o upadłość

W piątek 24 marca stocznia Flensburger Schiffbau-Gesellschaft złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości. Za bezpośrednią przyczynę upadłości można uznać skutki epidemii Covid-19 jednak stocznia FSG od dłuższego zmagała się z poważnymi problemami finansowymi.
28.04.2020

Ekspert: odporność polskiej gospodarki na kryzys jest znacznie większa niż Włoch, czy Francji

Odporność polskiej gospodarki na kryzys jest znacznie większa niż Włoch, czy Francji, bo stosunek długu publicznego do PKB jest na dużo niższym poziomie - ocenił w rozmowie z PAP prof. Zbigniew Krysiak z SGH i Instytutu Myśli Schumana.
20.04.2020

W najbliższych dniach przedsiębiorcy będą decydować o utrzymaniu lub cięciu etatów

W kolejnych dniach przedsiębiorcy muszą zdecydować, czy stać ich na przedłużanie umów z pracownikami. W skali najbliższego miesiąca zagrożone są setki tysięcy miejsc pracy – zauważa Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Cięć etatów można spodziewać się zwłaszcza w branżach najbardziej zagrożonych bankructwem, czyli m.in. w handlu, gastronomii czy turystyce. Wiele firm już w tej chwili ma ogromne problemy z płynnością, ale największej fali upadłości można spodziewać się na przełomie lata i jesieni – prognozują eksperci kancelarii
27.03.2020

Plan 3.0 dla Bałtyku bez większego potencjału offshore wind, ale uwzględniający postulaty branży

W październiku 2019 r. światło dzienne ujrzy trzecia wersja projektu planu zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich. Nowością nie jest sam harmonogram lecz fakt, że w kolejnej wersji nie pojawią się dodatkowe tereny przeznaczone pod rozwój morskiej energetyki wiatrowej.
17.05.2019

Oceanco przejmuje jeden z zakładów po Heerema Fabrication Group

Jak informowaliśmy w grudniu - w związku z małą ilością zamówień i wynikającą z tego niską rentownością, Heerema Fabrication Group (HFG) zdecydowała się na sprzedaż dwóch swoich zakładów produkcyjnych. Po nieudanych próbach sprzedaży, wreszcie znalazł się nabywca. Jest nim holenderska stocznia Oceanco.
06.05.2019

Straty aliansu ONE mocno uderzyły w jego członków

Japoński sojusz kontenerowy, Ocean Network Express (ONE), zanotował stratę 586 mln dolarów w pierwszym roku swojej działalności. Kolejny rok ma jednak zakończyć z zyskiem.
28.04.2019

Polenergia najlepszą spółku 2018 roku z indeksu sWIG80

Polenergia nagrodzona statuetką „Byki i Niedźwiedzie” dla najlepszej spółki z indeksu sWIG80 w 2018 roku. Uroczysta Gala wręczenia nagród redakcji Gazety Giełdy i Inwestorów „Parkiet” odbyła się 21 marca 2019 roku w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
26.03.2019

Znaczna poprawa wyników Polenergii w 2018 roku

Polenergia największa polska prywatna, pionowo zintegrowana grupa energetyczna przedstawiła skonsolidowany raport za 2018 rok. Przychody ze sprzedaży osiągnęły poziom blisko 3 449 mln PLN, skorygowana EBITDA ponad 188 mln PLN, a skorygowany zysk netto prawie 35 mln PLN, co oznacza znaczną poprawę rocznych wyników całej Grupy.
07.03.2019

Heerema Fabrication sprzedaje dwa zakłady produkcyjne. Działalność w Polsce będzie kontynuowana

Jak poinformowała w oficjalnym komunikacie Heerema Fabrication Group (HFG), w związku z małą ilością zamówień i wynikającą z tego niską rentownością - grupa zdecydowała się na sprzedaż dwóch swoich zakładów produkcyjnych. Bedzie to jednocześnie pozbycie się znaczącej części działalności z rynku offshore - projektowania i budowy skomplikowanych konstrukcji stalowych.
04.12.2018

Konieczne zmiany w zarządzie stoczni Nauta - rezygnacja prezesa

W ubiegłym tygodniu prezes Stoczni Remontowej Nauta SA wydał oświadczenie w którym z dniem 31 października rezygnuje z pełnionej funkcji.
29.10.2018

Raport: 7 trendów, które wyznaczy przyszłość światowej żeglugi

Handel morski rozrósł się o 4 procent w 2017 roku, najszybciej w ostatnich 5 latach, a w tym roku ten wynik ma się powtórzyć – wynika z raportu Review of Maritime Transport 2018 przygotowanego przez Konferencję Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD).
04.10.2018

Kensbok: Za dwa-trzy lata Stocznia Gdańska znów będzie produkować statki

Za rok Stocznia Gdańska odzyska rentowność, a za dwa - trzy lata będzie wodować pierwsze statki - powiedział PAP w piątek p.o. prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu Andrzej Kensbok. Dodał, że w spółkę trzeba zainwestować kilkadziesiąt milionów złotych.
20.07.2018

Kontrola fuzji przedsiębiorstw w Unii Europejskiej

Zgodnie z założeniami Traktatu o Unii Europejskiej Państwa Członkowskie powinny współpracować na rzecz rozwoju otwartej gospodarki rynkowej z wolną konkurencją. W celu zapewnienia rozwoju rynku wewnętrznego, unii gospodarczej i walutowej, a także rozszerzenia Unii Europejskiej oraz zmniejszenia międzynarodowych barier w handlu i inwestycjach Wspólnota stworzyła odpowiedni system prawa konkurencji. Skutkuje to potrzebą dokonania poważnych zmian w strukturach przedsiębiorstw, szczególnie w przypadkach łączenia przedsiębiorstw. Musz
29.05.2018

Czeka nas masowa restrukturyzacja zawodów

Scenariusze wskazują, że do 2030 r. 75 milionów do 375 milionów pracowników (3 do 14 procent globalnej siły roboczej) będzie musiało zmienić kategorie zawodowe. Polski rynek pracy nadal należy do tradycyjnych, przez co takie zjawiska często napotykają opór mentalny. Wprawdzie wielu pracowników nierzadko samodzielnie decyduje się na przekwalifikowanie, ale nadal brakuje wiedzy jak efektywnie to zrobić, a wspomniana restrukturyzacja zawodów jawi się w ogólnej opinii jako zło konieczne. Co zrobić w sytuacji, gdy pracodawca re
28.05.2018

Przyspieszona restrukturyzacja przedsiębiorcy – dalsza procedura

Przyspieszone postępowanie układowe wobec przedsiębiorstwa ST3 Offshore sp. z o.o. zostało wszczęte w listopadzie ub. roku. Jednak do dnia dzisiejszego nie zostało zakończone.
09.04.2018

Gróbarczyk dla PAP: Kończymy prace nad ustawą o funduszu dla portów i armatorów

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kończy prace nad ustawą, która będzie regulowała działanie funduszu wspomagającego armatorów oraz funduszu wspierającego rozwój portów - poinformował PAP w wywiadzie minister gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk.
05.03.2018

EUROGATE ze spadkiem przeładunków w 2017 roku

Osadzony w niemieckiej Bremie operator terminalowy EUROGATE zaliczył lekki spadek przeładunku kontenerów, o 1,4 proc., do 14,4 mln TEU.
31.01.2018

Budowa morskich farm wiatrowych stwarza bardzo duży potencjał dla Polski (foto, wideo)

Budowa farm wiatrowych ma bardzo duże znaczenie dla naszego kraju – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Andrzej Czech, prezes ST3 Offshore. Jak podkreślił, 22,5 tys. km2 powierzchni, wyłącznej strefy ekonomicznej w Polsce, stwarza potencjał energetyczny na poziomie 7,5 GW. Dodatkowo bardzo korzystne warunki wietrzne oraz płytkie wody Bałtyku znacznie zmniejszają koszty inwestycji w morskie farmy wiatrowe.
20.12.2017

Kownacki: jest szansa, że ORP Ślązak wejdzie do służby w Marynarce Wojennej w 2018 r.

Jest szansa, że patrolowiec ORP "Ślązak" wejdzie do służby w Marynarce Wojennej w 2018 roku - poinformował w czwartek wiceszef MON Bartosz Kownacki. Dodał, że celem resortu jest, by polski przemysł stoczniowy w jak największym stopniu uczestniczył w budowie okrętów dla wojska.
07.12.2017

MGMiŻŚ: w PŻM trwa bardzo trudna restrukturyzacja

Polska Żegluga Morska przechodzi bardzo trudny proces restrukturyzacji - powiedział w czwartek wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski. Według niego, trwający program naprawczy ma podnieść wiarygodności przedsiębiorstwa.
23.11.2017

Ewa Kruchelska ze stoczni CRIST nominowana do tytułu w plebiscycie Kobiety Biznesu Roku 2017

Ewa Kruchelska, kilkuletnia prezes, a obecnie wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej stoczni CRIST, została nominowana do otrzymania tytułu w plebiscycie Kobiety Biznesu Roku 2017. Jedyna przedstawicielka trójmiejskiego biznesu znalazła się w pierwszej dziesiątce rankingu „100 kobiet biznesu”. Głosować na nią można do 26 listopada.
17.11.2017

Przyspieszona restrukturyzacja przedsiębiorstwa – podstawowe informacje

Znakomita większość podmiotów gospodarki morskiej, zwłaszcza w regionie zachodniopomorskim zna trudną sytuację finansową przedsiębiorstwa ST3 sp. z o.o. w Szczecinie. Brak regulowania należność kooperantom, wnioski o ogłoszenie upadłości, wniosek o restrukturyzację, przekształcenia własnościowe, a szereg zwłaszcza średnich i małych firm pozostaje bez zapłaty wymagalnych wierzytelności z obowiązkiem zapłaty należności publicznoprawnych i płatności kosztów własnej działalności gospodarczym.
03.11.2017

Jerzy Czuczman o niejasnościach w ustawie stoczniowej

Jerzy Czuczman, prezes Związku Pracodawców Forum Okrętowego, zwrócił uwagę na niejasności, jakie występują w „Ustawie o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych". Dotyczą one aspektów związanych m.in. z pojęciami: „przemysł komplementarny” czy „przebudowa statku w całości przez przedsiębiorcę okrętowego”. Swoje zdanie przedstawił podczas ostatnich obrad Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
30.10.2017

Polska Grupa Zbrojeniowa przejmuje Stocznię Marynarki Wojennej (wideo)

Stocznia Marynarki Wojennej w rękach Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Przedwstępna umowa zakupu będącej w likwidacji stoczni została podpisana 26 maja pomiędzy syndykiem stoczni Magdaleną Smółką a prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej Stoczni Wojennej Konradem Konefałem. Poinformowano o niej w poniedziałek w Gdyni na spotkaniu z dziennikarzami na terenie SMW.
29.05.2017

Ministerstwo szacuje dług PŻM na 483 mln zł w 2015 r.

Dane skonsolidowane za 2015 r. wykazały, że PŻM ma 483 mln zł straty; w porównaniu do 2014 r. wzrost długu wyniósł 1100 proc. - poinformowało w piątek Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Komisarz zarządzający firmą zapowiedział wcześniej restrukturyzację PŻM.
05.03.2017

Różalski: Mydlenie oczu i nic więcej

Ostre słowa z ust prezesa Gryfii – Marka Różalskiego – padły pod adresem poprzedników oraz rządu PO-PSL. Mowa było m.in. o „skrajnie niekorzystnych umowach” oraz „mydleniu oczów przez poprzedni rząd”.
06.02.2017

Wyniki przewozowe Grupy PKP CARGO w październiku

Grupa PKP CARGO po 10. miesiącach 2016 roku miała 51,54 proc. udziału w rynku pod względem pracy przewozowej i 43,91 proc. pod względem masy – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Udział rynkowy Grupy mierzony pracą przewozową rośnie nieprzerwanie szósty miesiąc z rzędu – z 49,1% w kwietniu do 53% w październiku br.
30.11.2016

Klaveness przystępuje do partnerstwa z EGD w zakresie dwóch budowanych jednostek

Norweska firma Klaveness Shipholding i pochodząca z tego samego kraju EGD Shipholding osiągnęły porozumienie związane z partnerstwem w zakresie budowy dwóch masowców budowanych aktualnie w Chinach - donosi portal World Maritime News.
26.08.2016

Chiny dalej będą obniżać zdolności przeładunkowe portów

Chiński rząd zamierza kontynuuować swoją politykę optymalizacji portów kontenerowych. Nie dziwi to, biorąc pod uwagę fakt, że zdolności przeładunkowe tych obiektów aż o 50 mln TEU przekraczają popyt.
22.08.2016

Połączenie dwóch zakładów produkcyjnych w Zamecie

Piotrków Trybunalski, 28 czerwca 2016 roku – W dniu wczorajszym, Zarząd Zamet Budowa Maszyn SA podjął decyzję o przeprowadzeniu restrukturyzacji operacyjnej i majątkowej spółki. W wyniku restrukturyzacji, docelowo zamknięty zostanie zakład w Bytomiu, a działalność produkcyjna zostanie skoncentrowana w zakładzie w Tarnowskich Górach – poinformowała notowana na warszawskiej giełdzie Zamet Industry SA, do której należy tarnogórska spółka.
28.06.2016

Dołączenie HMM do aliansu 2M. Co się kryje za tym porozumieniem?

Koreańskie Hyundai Merchant Marine (HMM) prowadzi negocjacje w sprawie do dołączenia aliansu 2M, składającego się z Maersk Line i MSC. Zadłużony armator nie wydaje się jednak być odpowiednim partnerem dla dwóch największych przewoźników kontenerowych na świecie. Eksperci z agencji Drewry podejrzewają inny powód, dla którego może dojść do tego połączenia.
27.06.2016

Obowiązek w zakresie cen transferowych dotyczy również spółek państwowych

Orzeczenie powyższe ma istotne znaczenie także dla podmiotów państwowych funkcjonujących sektorze żeglugowym, stoczniowym i portowym, w szczególności tych znajdujących się przed bądź w trakcie procesu restrukturyzacji działalności gospodarczej.
21.03.2016

Minister Gróbarczyk przesadził?

Od jakiegoś czasu z ust ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Garbarczyka padają krytyczne uwagi na temat płynności finansowej stoczni Gryfia. Zdaniem posła PO Sławomira Nitrasa te wypowiedzi szkodzą interesem stoczni i podważają jej wiarygodność.
26.01.2016

Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2016: Potrzebna strategia dla polskiej marynarki wojennej

Pierwsze Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa już za nami. 14 stycznia w Warszawie naukowcy, przedsiębiorcy, politycy i osoby związane z marynarką wojenną dyskutowali na temat przyszłości polskich sił morskich.
15.01.2016

Minister Gróbarczyk o współpracy polsko-niemieckiej w Szczecinie i sytuacji w stoczni Gryfia

Współpraca z niemieckim holdingiem w Szczecinie robi się coraz bardziej realna. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej potwierdził doniesienia sprzed kilku tygodni.
09.01.2016

PKP Cargo ma nową radę nadzorczą

W czwartek sześciu członków rady nadzorczej PKP Cargo złożyło rezygnację, a już dziś została powołana nowa rada - poinformowała Polska Agencja Prasowa
18.12.2015

Członkowie Rady Nadzorczej PKP Cargo podali się do dymisji

W czwartek sześciu członków rady nadzorczej PKP Cargo złożyło rezygnację ze skutkiem natychmiastowym – poinformowała spółka w komunikacie dla GPW.
17.12.2015

Adam Purwin złożył rezygnację z funkcji prezesa PKP CARGO

W dniu 14 grudnia Adam Purwin złożył rezygnację z funkcji prezesa PKP CARGO ze skutkiem natychmiastowym. Adam Purwin został wybrany prezesem PKP CARGO w drodze konkursu 6 lutego 2014 roku. Wcześniej – od lutego 2013 roku - pełnił funkcję członka zarządu ds. finansowych PKP CARGO i odpowiadał za przygotowanie debiutu giełdowego Spółki.
15.12.2015

WYBORY 2015: Moja wizja polskiej gospodarki morskiej – odpowiada Rafał Zahorski (Nowoczesna)

Wybory parlamentarne tuż za progiem. Z tej okazji pytaliśmy kandydatów wszystkich komitetów o ich pomysły i wizję polskiego gospodarki morskiej. Odpowiedzieli nam tylko przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Nowoczesnej, Zjednoczonej Lewicy oraz Partii Razem. Sprawdźmy, jak z naszymi pytaniami poradził sobie Rafał Zahorski, kandydat do Sejmu Nowoczesnej.
21.10.2015

Zmiany w zarządzie OT Logistics

Rada Nadzorcza jednego z liderów branży TSL w Europie Środkowej i największego operatora portowego w Polsce zadecydowała o zmianach w składzie Zarządu Spółki, który docelowo będzie liczył trzech członków - na stanowisko Wiceprezesa powołany został dziś Ryszard Warzocha, a 1 września br. do Zarządu dołączy Piotr Ambrozowicz, o czym Spółka informowała pod koniec czerwca. Jednocześnie ze swoich stanowisk zostali odwołani Piotr Pawłowski, Lech Jeziorny oraz Daniel Stachiewicz.
28.08.2015

Partnerstwo na Wyspie Ostrów - nowe życie Stoczni Gdańsk i nowe możliwości dla biznesu

- Uratowaliśmy wspólnie Stocznię Gdańsk – słowa, które wypowiedział minister skarbu Włodzimierz Karpiński, padły na konferencji dotyczącej planów zagospodarowania terenów Stoczni Gdańsk. 100 mln zł, które stocznia otrzyma dzięki sprzedaży części swoich gruntów Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (PSSE) pozwoli na spłatę wierzycieli i zapewni płynność finansową. Już jutro (03.06) PSSE rozpocznie rewitalizację terenu. Inwestycja ma być wizytówką całego regionu.
02.06.2015

Mols-Linien modyfikuje prognozę na rok 2015. Rewelacyjny wynik duńskiego przewoźnika

Mols-Linien znów zaskakuje. Armator zapowiedział, że rezultat, jaki uda mu się osiągnąć w tym roku, będzie prawdopodobnie znacznie lepszy, niż zakładano wcześniej. Prognozę zmieniono po analizie wyników za pierwszy kwartał br.
24.04.2015

Stocznia Gryfia ma być atrakcyjnym pracodawcą

Rozmowa z Hanną Hanć, prezes Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” w Szczecinie
01.04.2015

Nowa prezes Gryfii

Rada Nadzorcza Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" wybrała nowego prezesa spółki. Została nim ekonomistka Hanna Hanć, która planuje oprzeć rozwój stoczni na bazie najbardziej dochodowej części działalności spółki – remontach statków.
17.02.2015

Duda: Szkoda, że Kopacz nie widziała gazoportu

Andrzej Duda, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta RP podczas konferencji prasowej w Świnoujściu krytykował rząd za opóźnienia w budowie gazoportu oraz brak koncepcji bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Europosłowi towarzyszyli m.in. poseł Joachim Brudziński oraz europoseł Marek Gróbarczyk.
13.01.2015

Zmiana w zarządzie Stoczni Remontowej Nauta SA

Decyją rady nadzorczej odwołano ze stanowiska prezesa zarządu Stoczni Remontowej Nauta SA Andrzeja Szwarca. Na stanowisku zastąpił go Krzysztof Juchniewicz, dotychczasowy wiceprezes do spraw handlu.
10.12.2014

Agencja Rozwoju Przemysłu stawia na innowacyjność. Nowa strategia na lata 2015-2020 i ponad 3 mld zł do wydania

Ponad 3 mld zł do 2020 r. chce przeznaczyć Agencja Rozwoju Przemysłu na wsparcie innowacji, restrukturyzacji i inwestycji w ramach ogłoszonej dziś nowej strategii. Wsparcie innowacyjności kwotą 1,3 mld zł to pierwszy tak duży krok tej spółki w tym obszarze. Dzięki temu polski przemysł ma poprawić swoją konkurencyjność względem innych państw UE.
25.11.2014

Eksperci o pogarszającej się kondycji Marynarki Wojennej

Wciąż pogarsza się kondycja Marynarki Wojennej kierowanej przez dowódców wywodzących się z innych rodzajów sił zbrojnych, w niewielkim stopniu znających i rozumiejących specyfikę sił morskich - taki obraz polskiej floty wyłonił się podczas spotkania ekspertów, zorganizowanego przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego.
31.10.2014

Stocznia Gryfia idzie pod młotek?

- Sytuacja stoczni jest dramatyczna - twierdzi pracownik świnoujskiej części remontówki. Prezes spółki mówi o stabilnej sytuacji.
28.09.2014

Dyrektywa siarkowa wymusza zmiany w Stena Line - wzrost kosztów o ponad 1 mln SEK dziennie

Wchodząca w życie 1 stycznia 2015 tzw. dyrektywa siarkowa nakładająca konieczność zmiany paliwa żeglugowego w obszarze SECA Europy Północnej, będzie miała znaczący wpływ ekonomiczny na działalność Stena Line. Restrukturyzacja przedsiębiorstwa, trwająca od 2013 roku i mająca na celu poprawę wyników finansowych o 1 mld SEK, jest w znacznej części przygotowaniem do konsekwencji wprowadzenia nowych przepisów. Aktualnym przykładem dokonanych zmian jest wycofanie z linii jednego z dwóch statków na trasie Trelleborg-Sassnitz. Kol
25.09.2014

Zamet Industry. Offshore ciągnie w górę

Dobra koniunktura na rynku offshore i słaba w hutnictwie to jedne z podstawowych czynników wpływających na wyniki Zamet Industry w pierwszych 6 miesiącach tego roku. Przychody i zyski wzrosły. Pojawił się także nowy segment działalności, związany z nabyciem Mostostalu Chojnice.
01.09.2014

Zgodnie z zapowiedziami – ARP S.A. przygotowała założenia nowej strategii spółki

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. przedstawiła Ministerstwu Skarbu Państwa założenia do nowej strategii rozwoju spółki na lata 2014-2020. Zakończenie prac nad dokumentem planowane jest w październiku.
29.08.2014

Zakończenie sporu zbiorowego w MSR Gryfia

11 lipca br. Zarząd Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia zawarł porozumienie z przedstawicielami Zakładowych Organizacji Związkowych, które kończy spór zbiorowy trwający w stoczni od kilku tygodni.
15.07.2014

Stankiewicz: Związkowcy z Gryfii mają rację

Związkowcy ze stoczni Gryfia w Szczecinie mają rację nie zgadzając się na zwolnienia załogi i odesłanie części pracowników do spółek zewnętrznych - tak uważa Robert Stankiewicz, radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.
12.06.2014

Związkowcy z Gryfii alarmują, marszałek odpowiada

Sytuacja w Gryfii jest coraz gorsza: odchodzą wykwalifikowani ludzie, zysk firma uzyskała jedynie dzięki sprzedaży nieruchomości. Dodatkowo stocznię kontroluje nieokreślona bliżej "grupa osób, która grabi majątek" - alarmują związkowcy z Morskiej Stoczni Remontowej, którzy napisali list do szczecińskich radnych, zachodniopomorskiego sejmiku, marszałka województwa i prezydenta Szczecina.
15.04.2014

Gryfia: Związkowcy kontra zarząd

Związkowcy obawiają się, że zarząd po konsolidacji chce teraz rozdrabniać firmę i wydzielać spółki. Twierdzą, że stocznia nie ma zamówień. Prezes Gryfii dementuje.
13.02.2014

Zarząd Morskiego Portu Gdynia przejął część Nabrzeża Gościnnego (relacja TV)

27 stycznia 2014r. o godzinie 11.00 w siedzibie ZMPG miała miejsce uroczystość zawarcia umowy między Zarządem Portu a Stocznią Marynarki Wojennej na zakup Nabrzeża Gościnnego. Umowa ma przełomowy charakter, ponieważ stanowi istotny element działań niwelujących ograniczenia nawigacyjne w Porcie Gdynia i tworzy nowe szanse rozwoju dla portu i polskiej gospodarki.
28.01.2014

Szczecin. Nieważna umowa na dzierżawę terenów stoczni

Umowa dzierżawy terenów postoczniowych w Szczecinie jest nieważna - orzekł we wtorek tamtejszy sąd okręgowy. Postanowienie sądu jest nieprawomocne.
12.12.2013

Solidarność Stoczni Gdańsk: Nie będziemy umierać po cichu

Jeśli scenariusz dla Stoczni Gdańsk nie będzie pozytywny, nie będziemy umierać po cichu. Decyzję o dalszych działaniach podejmiemy w środę rano po spotkaniu Włodzimierza Karpińskiego, ministra skarbu z Sergiejem Tarutą, właścicielem stoczni – zapowiada Karol Guzikiewicz, wiceszef „Solidarności” w Stoczni Gdańsk.
29.07.2013

Lotos inwestuje mimo kryzysu

6 miliardów złotych zamierza wydać na inwestycje w ciągu najbliższych 3 lat Grupa Lotos. Koncern zatwierdził program rozwoju. Jego główne elementy to ekspansja wydobywcza na Bałtyku oraz restrukturyzacja grupy kapitałowej. Lotos zaprentował program na warszawskiej giełdzie.
05.07.2013

Zmiany u steru w Polskim Rejestrze Statków

W czerwcu 2013 r., po 16 latach pełnienia obowiązków w kierownictwie PRS, ze stanowisk ustąpili: Jan Jankowski – ze stanowiska Prezesa Zarządu PRS S.A. oraz Jerzy Wyrzykowski – ze stanowiska Członka Zarządu. Na stanowisko Prezesa Zarządu wybrany został Dariusz Rudziński, a na stanowisko Członka Zarządu – Grzegorz Pettke. Obydwaj nowi członkowie Zarządu wywodzą się z kadry kierowniczej PRS.
03.07.2013

Zachodniopomorskie stocznie remontowe będą się łączyć

Fundusz Inwestycyjny Mars Fiz łączy w jedno dwie zachodniopomorskie stocznie remontowe, których był większościowym udziałowcem. Konsolidacja Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu i Szczecińskiej Stoczni Remontowej Gryfia ma poprawić ich konkurencyjność.
06.06.2013

Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” S.A.
Połączenie stoczni remontowych w Szczecinie i Świnoujściu

Rady nadzorcze Szczecińskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” S.A. oraz Morskiej Stoczni Remontowej S.A. w Świnoujściu pozytywnie zaopiniowały uzgodniony przez zarządy obu spółek plan połączenia stoczni remontowych Pomorza Zachodniego.
05.06.2013

Rocznica 13 Dywizjonu Trałowców

Służą pod flagą NATO, niszczą powojenne uzbrojenie minowe spoczywające na dnie mórz Europy Północnej, uczestniczą w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach na morzu – to tylko część zadań okrętów 13 Dywizjonu Trałowców. W piątek, 5 kwietnia, mija 67 lat od utworzenia tej jednostki. Uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godzinie 08:00 podniesieniem wielkiej gali na wszystkich okrętach 13 Dywizjonu Trałowców.
05.04.2013

PŻM będzie remontować statki w Gryfii

Polska Żegluga Morska zamierza wyremontować w przyszłym roku ok. 10 swoich statków w Szczecińskiej Stoczni Remontowej Gryfia. Stosowną umowę podpisano w poniedziałek w Szczecinie.
18.12.2012

Syndyk nie zgadza się na wydzierżawienie Stoczni Marynarki Wojennej

Syndyk Stoczni Marynarki Wojennej (SMW) w Gdyni Magdalena Smółka poinformowała PAP, że nie zgadza się na wydzierżawienie majątku SMW - stoczni Nauta. Uważa, że "SMW ma perspektywy i szanse na wyjście z trudnej sytuacji". W firmie pracuje 710 osób.
05.12.2012

Maersk Line przynosi 400 mln USD straty w ciągu 3 miesięcy

Maersk opublikował wyniki finansowe za II kwartał 2012 roku. Wynika z nich, że Grupa osiągnęła w tym okresie zysk w wysokości 1 mld USD, lecz spółka Maersk Line poniosła 400-milionową stratę. Mimo, że wielkość przewozów wzrosła o 15 proc. to stawki frachtowe spadły o 2 proc. Spółka ratuje się podnoszeniem cen za usługi i przeprowadza restrukturyzację zatrudnienia.
23.08.2012

13 Dywizjon Trałowców jubileusz 66-lecia

Okręty 13 Dywizjonu Trałowców uczestniczą w misjach międzynarodowych, manewrach, ćwiczeniach i operacjach bojowych. Ich główne zadanie to zapewnienie obrony przeciwminowej dla okrętów i transportu morskiego, a także utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi na morskich szlakach komunikacyjnych. Od 10 lat na stałe działają pod flagą NATO. W czwartek, 5 kwietnia, 13 Dywizjon Trałowców obchodzi 66. rocznicę powstania.
04.04.2012

Plan zmian w Szkunerze ma być wysłany na czas

Do połowy marca do starosty trafić ma plan zmian i kierunków rozwoju władysławowskiego Szkunera. To największe przedsiębiorstwo w powiecie, które zatrudnia ponad ćwierć tysiąca pracowników. W dobrych latach zatrudnienie wynosiło sporo ponad 300 osób.
24.02.2012

TF Silesia: umowa z Kraftportem na dzierżawę terenów stoczni nieważna

Towarzystwo Finansowe Silesia, właściciel terenów dawnej Stoczni Szczecińskiej Nowa, uznało, że umowa na dzierżawę części majątku stoczni podpisana w lipcu 2011 r. z katowicką firmą Kraftport jest nieważna. Okoliczności zawarcia umowy bada katowicka prokuratura.
11.01.2012

Zbudowanie kadłuba w zlikwidowanej stoczni jest nadal możliwe...

Czytelnik, inżynier okrętowy twierdzi, że szczecinianom brakuje determinacji i krytycznego spojrzenia na dziwne pomysły.
21.12.2011

Prezes Silesii odwołany - za stocznię?

Wojciech Bańkowski został odwołany ze stanowiska prezesa Towarzystwa Finansowego Silesia - należącej do Skarbu Państwa spółki, która jest właścicielem terenów dawnej Stoczni Szczecińskiej Nowa. Obowiązki prezesa zarządu przejął Marcin Świegocki. Informacja o zmianach w zarządzie znalazła się na stronie internetowej spółki.
19.10.2011

Baltona otwiera okno na Europę

Choć Baltona - niegdysiejsza perełka socjalistycznego handlu i filar "eksportu wewnętrznego" - na alternatywnym rynku NewConnect notowana jest od końca czerwca, mały parkiet zaczyna robić się dla niej za mały. Spółka, prowadząca sieć sklepów wolnocłowych, w ciągu roku chce przenieść się na główny rynek warszawskiej giełdy.
13.10.2011

Polska Żegluga Bałtycka SA wychodzi na prostą.

Restrukturyzacja dokonana w ostatnich latach przynosi efekty. Zysk spółki tylko za miesiąc lipiec przekroczył 4,1 mln PLN i to pomimo szalejących cen ropy oraz ogromnej konkurencji.
25.08.2011

Trzecie podejście do prywatyzacji

Ostatnie dwie próby prywatyzacji Polskiej Żeglugi Bałtyckiej zakończyły się niepowodzeniem. Resort skarbu odrzucał oferty.
04.08.2011

Zawieszono protest głodowy w Petrobalticu

"W poczuciu obowiązku zachowania bezpieczeństwa prac w zakładzie górniczym załoga platform i holowników zawiesza 20.06.2011 o godzinie 07:00 protest głodowy na czas nieokreślony" - poinformował Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego (ZZPRC) Petrobalticu.
20.06.2011

H. Cegielski Poznań chce sprzedać Fabrykę Silników Agregatowych

H. Cegielski Poznań chce sprzedać swoją spółkę córkę Fabrykę Silników Agregatowych za 49,9 mln zł - poinformował w czwartek PAP prezes H. Cegielski Jarosław Lazurko. To szósta próba sprzedaży FSA.
09.06.2011

H. Cegielski Poznań SA chce sprzedać Fabrykę Silników Agregatowych

Za 59 milionów złotych spółka H. Cegielski Poznań SA chce sprzedać swoją spółkę córkę Fabrykę Silników Agregatowych (FSA) sp. z o.o. - poinformował w czwartek PAP prezes H. Cegielski Jarosław Lazurko. To piąta próba sprzedaży FSA.
12.05.2011

Farwater portowej wyobraźni- Rekordowe wyniki Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA

Statystyczny sukces gdańskiego portu z 1978 roku: przeładunek 27,7 miliona ton - głównie tranzytowej ropy naftowej z ówczesnego ZSRR i polskiego węgla - stał się na długo progiem nie do pokonania. Kryzys ustrojowy 1980 roku ograniczył naszą wymianę handlową, a gdański port utrzymywał swoją pozycję jedynie dzięki wieloletnim kontraktom surowców energetycznych. Na powtórzenie rekordowych obrotów port musiał pracować ponad 30 lat. Dopiero bowiem w ubiegłym - 2010 roku, przy niewielkim eksporcie węgla, lecz znacznym tranzycie rosyjsk
16.03.2011

Gryfia zbyt drogo remontuje

Przyczyną obecnej sytuacji Gryfii jest przede wszystkim decyzja właściciela: wstrzymanie realizacji programu głębokiej restrukturyzacji - twierdzi były prezes remontówki Edward Stachoń.
07.03.2011

Gryfia do remontu

Prywatna stocznia remontowa z Gdańska jest zatłoczona statkami. W państwowej spółce Gryfia przy nabrzeżach pustki. Szczecińska firma popadła w poważne problemy. Po odwołaniu jej prezesa przeprowadzono audyt i się okazało, że jest w gorszej sytuacji, niż przedstawiało to byłe kierownictwo, a zyski nie pochodziły z remontów, lecz kreatywnej księgowości.
24.01.2011

Program zagospodarowania terenów stoczni

- Program zagospodarowania kupionych w zeszłym tygodniu terenów Stoczni Szczecin przygotowuje Towarzystwo Finansowe Silesia w Katowicach - poinformował w poniedziałek PAP zarząd spółki w przesłanym komunikacie. 23 listopada Towarzystwo wylicytowało najważniejsze nieruchomości wchodzące w skład Stoczni Szczecińskiej Nowa.
30.11.2010

Związki czekają na odpowiedź

Związki zawodowe działające w Szczecińskiej Stoczni Remontowej Gryfia SA czekają na odpowiedź Agencji Rozwoju Przemyślu. Chodzi o wyjaśnienie sytuacji związanej z wniesieniem akcji spółki do zamkniętego funduszu inwestycyjnego.
18.10.2010

Stocznia Gryfia- Akcje powędrowały do funduszu

Agencja Rozwoju Przemysłu SA poinformowała, że złożyła zapisy na certyfikaty MARS Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych o wartości blisko 500 milionów złotych. Wśród aktywów wniesionych do funduszu znalazły się m.in. akcje Szczecińskiej Stoczni Remontowej Gryfia.
07.10.2010

Stocznia Gryfia- Stoczniowcy współwłaścicielami?

Związkowcy ze Szczecińskiej Stoczni Remontowej Gryfia zawiązują spółkę pracowniczą. Chcą zebrać pieniądze na wykup akcji od Agencji Rozwoju Przemysłu, która w tym roku została większościowym współwłaścicielem zakładu.
06.09.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.