• <

Wynik wyszukiwania - "interwencje" - Wiadomości

Wielka akcja antynarkotykowa Guardia Civil. Zatrzymano sześć łodzi wyładowanych narkotykami

Funkcjonariusze hiszpańskiej formacji przeprowadzili zakrojoną na szeroką skalę operację skierowaną przeciwko przemytnikom nielegalnych substancji. W sumie zatrzymano sześć łodzi przewożących 293 bele haszyszu przejęte na Atlantyku, nieopodal miasta Huelva.
14.05.2024

DeepOcean podpisał umowę ramową z Equinor na budowę i serwis infrastruktury podmorskiej, w tym podwodnych kabli

Firma Equinor przyznała 4 kwietnia dostawcy usług oceanicznych DeepOcean umowę ramową na usługi morskie obejmujące interwencje podmorskie i awaryjne naprawy podmorskich rurociągów, konstrukcji i kabli wysokiego napięcia, zarówno dla morskich źródeł odnawialnych, jak i złóż ropy i gazu.
08.04.2024

Cyfrowe bliźniaki na statku i w porcie. Logistyka morska pod okiem Wielkiego Brata

"Cyfrowe bliźniaki" i wirtualne społeczności logistyczne mogą pomóc w radzeniu sobie z zakłóceniami w łańcuchu dostaw. Cyfrowe bliźniaki wypłynęły już na szerokie wody i opanowują porty morskie. Zaatakowana przez pandemię Covid-19 logistyka morska na szeroką skalę zaczęła w prowadzać narzędzia informatyczne do obsługi połączeń między kontynentami.
10.03.2024

Gwałtowne zamiecie w Rumunii. Zamknięto drogi i porty

Wywołany gwałtownymi zamieciami alarm pogodowy trwa w niedzielę w płd.-wsch. części Rumunii, m.in. w okręgach Konstanca, Tulcza, Gałacz i Braila. Setki kierowców utknęły na drogach z powodu śnieżycy. Zamknięte są drogi i porty czarnomorskie. Konstanca jest pozbawiona wody pitnej, a w 400 miejscowościach nie ma prądu z powodu uszkodzenia linii energetycznych.
26.11.2023

Socarenam, budowniczy polskiego patrolowca, ochrzcił nową jednostkę dla sił morskich Francji

W Calais odbyła się, 19 października br., uroczystość chrztu zamorskiego pokrętu patrolowego (Patrouilleurs Outre-mer, POM), o nazwie Teriieroo A Teriierooiterai. To drugi okręt z serii przeznaczonej do wykonywania zadań na rzecz Francji w jej terytoriach zamorskich.
24.10.2023

Intensywny początek jesieni w PSP Florian w Porcie Gdańsk

Portowa Straż Pożarna Florian wyjeżdża do ponad 300 zdarzeń rocznie. Jednostka specjalizuje się w akcjach ratowniczo-gaśniczych na terenie portu, na wodzie, jak również realizuje szkolenia i kursy dla załóg statkowych, w tym serwisy sprzętu przeciwpożarowego. Interwencje, wyjazdy do zdarzeń, asysty na wodzie, szkolenia dla marynarzy - tak zapowiadają się najbliższe miesiące w portowej straży pożarnej.
28.09.2023

Morska energetyka wiatrowa w Europie łapie wiatr w śmigła i nadrabia zaległości. Szanse dla polskich producentów

Na akwenach wokół państw europejskich w pierwszej połowie 2023 r. zbudowano instalacje, które zapewnią kolejne 2,1 GW nowej energii z morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje w morską energetykę wiatrową wracają do normy, ale wciąż są zaległości do nadrobienia, w tym w potencjale i organizacji łańcucha dostaw – informuje WindEurope w najnowszym raporcie. Są więc szanse dla polskich producentów, by uzupełnili moce produkcyjne dla dynamicznie rozwijającej się branży.
20.08.2023

Hawaje w ogniu. Zdjęcia i nagrania rodem z apokalipsy

Straż Wybrzeża USA wysłała szereg jednostek nawodnych i powietrznych celem walki z ogromnymi pożarami, jakie wybuchły na Hawajach i objęły sporą część wyspy Maui. W związku z tym trwają wielkoskalowe działania ratunkowe i przeciwpożarowe.
11.08.2023

NFZ przypomina, jak bezpiecznie odpoczywać nad wodą

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, jak bezpiecznie odpoczywać nad wodą. Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest oznakowane i strzeżone przez ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR) - podkreślono na stronie NFZ.
10.08.2023

Straż Wybrzeża USA "dostarczyła" do Miami ładunek kokainy o wartości 186 mln dolarów

Amerykańskie służby morskie rozładowały w stolicy stanu Floryda ogromny ładunek skonfiskowanych narkotyków, przeznaczonych do utylizacji. To efekt w sumie dziewięciu udanych akcji przeprowadzonych na wodach Morza Karaibskiego oraz Oceanu Atlantyckiego.
23.06.2023

Trening służb morskich w zakresie prowadzenia akcji ratowniczej

Załoga jednostki pływającej SG-216 z Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej 5 czerwca pospieszyła w rejon Zatoki Wrzosowskiej, gdzie na mieliźnie ugrzązł wycieczkowiec ze 103 osobami na pokładzie.
06.06.2023

Wysokie stany rzek w województwie małopolskim. Interweniuje straż pożarna

W związku z intensywnymi opadami deszczu w Małopolsce notowane są wysokie stany wód na rzekach. Straż pożarna była wzywana w ciągu minionej doby 59 razy, głównie do wypompowywania wody z zalanych posesji, dróg oraz piwnic.
18.05.2023

460 tys. zł od wojewody dla jednostek podlaskiego WOPR

Wojewoda podlaski przekazał we wtorek 460 tys. zł dla czterech jednostek Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - augustowskiej, białostockiej, łomżyńskiej i suwalskiej, które będą dbały o bezpieczeństwo nad wodą w regionie w tym roku.
16.05.2023

Regulacje prawne UE dotyczące procedur OOŚ

Procedura OOŚ wprowadzona została do systemu prawnego UE w 1985 roku. Zgodnie z tą procedurą duże projekty budowlane i/lub rozwoje, muszą przed rozpoczęciem realizacji zostać ocenione pod kątem wpływu, jaki mogą wywierać na środowisko, zarówno przyrodnicze, jak i na zdrowie i życie ludzi.
12.05.2023

Interwencje wobec pierwszych w sezonie pijanych sterników

Patrole wodne interweniowały wobec pierwszego w tym sezonie żeglarskim na Mazurach pijanego sternika i użytkownika roweru wodnego - podała we wtorek policja. Funkcjonariusze apelują do żeglarzy o zdrowy rozsądek i zapowiadają dalsze kontrole.
02.05.2023

Kraje regionu Morza Północnego chcą osiągnąć 190 GW w offshore wind, ale chęci nie wystarczą

Eksperci ośrodka konsultingowego Aegir Insights wskazują, że w regionie Morza Północnego ma powstać łącznie 120 GW w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 r. i 190 GW do 2040 r. Czy wystarczą zwykłe chęci? Niekoniecznie.
03.04.2023

Europejski wiatr drastycznie słabnie... o 47 proc.!

Według najnowszych danych branżowej organizacji WindEurope - inwestycje w energię wiatrową w Europie spadły w 2022 roku, a zamówienia na nowe turbiny wiatrowe spadły o 47 proc. w stosunku do 2021 roku. Europejski wiatr drastycznie spowalnia.
04.02.2023

Ponad tysiąc interwencji w związku z ulewami w Portugalii

Ponad tysiąc razy interweniowały służby Portugalii od niedzielnego wieczora w związku z intensywnymi opadami deszczu w całym kraju. Wśród dotkniętych podtopieniami obszarów są rejony aglomeracji największych miast: Lizbony, Porto i Coimbry.
09.01.2023

Nowa instytucja określi przyszłe potrzeby offshore w Wielkiej Brytanii

Członkowie Energy Skills Alliance, OPITO i ECITB, współfinansują rozwój brytyjskiego Offshore Energy Skills Intelligence Hub, aby opracować potrzeby branży energetyki morskiej w zakresie szkolenia personelu oraz rozwoju jego umiejętności na najbliższe kilkadziesiąt lat.
09.11.2022

W wakacje ratownicy ponad 200 razy poszukiwali dzieci zagubionych na gdańskich plażach

W lipcu i sierpniu ratownicy interweniowali na strzeżonych kąpieliskach 85 razy i brali udział w ponad 200 akcjach poszukiwania dzieci - wynika z przedstawionego we wtorek raportu Gdańskiego Ośrodka Sportu.
06.09.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa ma 20 lat. Już dziś przygotowuje się na kolejne wyzwania [WIDEO, ZDJĘCIA]

Obchody jubileuszu 20-lecia istnienia Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa odbyły się w Gdyni 13 czerwca. W trakcie uroczystości zostały wręczone odznaczenia dla zasłużonych pracowników i osób, które wniosły szczególny wkład w funkcjonowanie i rozwój SAR - medale "Zasłużony Pracownik Morza" oraz "Zasłużony dla Służby SAR".
14.06.2022

Raport: gospodarka Chin będzie silniejsza w drugim półroczu tego roku

Chińska gospodarka stanie się silniejsza w drugim półroczu br. dzięki dalszym obniżkom stóp procentowych oraz inwestycjom publicznym w infrastrukturę - wynika z opublikowanego w czwartek raportu opracowanego przez ekonomistów Grupy Allianz i Euler Hermes.
10.03.2022

Niewybuch w Porcie Gdynia. Nurkowie-minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców wydobyli pocisk artyleryjski [ZDJĘCIA]

Nurkowie-minerzy regularnie usuwają pozostałości z okresu II wojny światowej zalegające pod wodą na terenie całej Polski. W poniedziałek (29 listopada) w godzinach porannych nurkowie-minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców wydobyli z basenu portowego w Gdyni pocisk artyleryjski kalibru 150 mm. Operacja trwała niecałe dwie godziny.
29.11.2021

Ebury: Złoty najmocniejszy w tym roku, waluty EM odżywają

Złoty zaczął tydzień od umocnienia i w parze z euro jest najsilniejszy od grudnia ub.r. – okresu interwencji Narodowego Banku Polskiego. Inne waluty emergingmarkets też radzą sobie dobrze. Ich zwyżki są wspierane przez wzrosty cen surowców.
02.06.2021

Ebury: Szok inflacyjny w USA podbił zmienność na rynku

Aktywa ryzykowne na całym świecie oscylują blisko rekordowo wysokich poziomów. Ich sytuacja jest jednak bardziej niepewna po tym, jak w zeszłym tygodniu dane o amerykańskiej inflacji pokazały wyraźny wzrost, wywołując zamieszanie na rynku.
17.05.2021

Ebury: Rubel z szansą na aprecjację po trudnym roku

Rosyjski rubel doświadczył od początku pandemii COVID-19 jednej z najbardziej gwałtownych wyprzedaży spośród walut rynków wschodzących. Mimo że w ostatnim czasie znajdował się pod dużą presją ze względu na napięcia geopolityczne i sytuację pandemiczną, jego perspektywy do końca 2022 r. rysują się optymistycznie. Na korzyść waluty działają m.in. solidne fundamenty makroekonomiczne Rosji i jastrzębie stanowisko banku centralnego.
29.04.2021

Dobre wyniki LOTOSU potwierdzają stopniową odbudowę rynku

Grupa LOTOS ogłosiła wyniki finansowe za I kwartał 2021 r. Zysk operacyjny koncernu wyniósł w tym okresie 664,3 mln zł. Mimo trudnych warunków związanych z pandemią, spółka bezpiecznie przeprowadziła kluczową część postoju remontowego rafinerii i elastycznie zarządzała strukturą uzysków.
28.04.2021

World Bank: Amoniak i wodór najważniejszymi paliwami w drodze do neutralności węglowej

Amoniak i wodór to neutralnie węglowo paliwa morskie, które prawdopodobnie będą najważniejsze w przyszłości – wynika z nowej serii raportów wydanych przez Bank Światowy. Według nich obecnie te dwa zielone paliwa są „najbardziej obiecujące" dla światowej żeglugi.
20.04.2021

Wzrasta poziom Wisły w Wyszogrodzie na miejscu są żołnierze WOT

Wzrasta poziom Wisły w Wyszogrodzie, natomiast w Kępie Polskiej opada. W Płocku, gdzie w środę po południu dotarły lodołamacze, obserwowane są wahania poziomu rzeki. We wszystkich tych miejscach rzeka przekracza nadal stany alarmu. Przed zalaniem zabezpieczono w Wyszogrodzie część budynków.
24.02.2021

NBP walczy o konkurencyjność polskiego eksportu. Czy to konieczne?

Próby osłabienia złotego przez NBP mogą być pomocne, ale z pewnością nie są niezbędne polskim eksporterom. Z kolei importerom mogą wręcz szkodzić. Dla przedsiębiorców liczą się przede wszystkim: koniunktura na rynkach docelowych oraz możliwie stabilny i przewidywalny kurs walutowy.
26.01.2021

Ebury: czy polscy eksporterzy potrzebują pomocy NBP?

Próby osłabienia złotego przez NBP mogą być pomocne, ale z pewnością nie są niezbędne polskim eksporterom. Z kolei importerom mogą wręcz szkodzić. Dla przedsiębiorców liczą się przede wszystkim: koniunktura na rynkach docelowych oraz możliwie stabilny i przewidywalny kurs walutowy.
26.01.2021

Najważniejsze postanowienia 107. sesji komitetu prawnego (Leg 107) IMO

W dniach 27 i 30 listopada oraz 1 grudnia br. odbyła się w formie zdalnej 107. sesja Komitetu Prawnego (LEG 107). Z ramienia PRS udział w sesji wzięła Karolina Sypion-Babś z Ośrodka ds. IMO – Przewodnicząca Krajowej Sekcji Prawnej.
21.01.2021

Najważniejsze postanowienia dot. marynarzy 107. sesji Komitetu Prawnego (LEG 107)

W dniach 27 i 30 listopada oraz 1 grudnia br. odbyła się w formie zdalnej 107. sesja Komitetu Prawnego (LEG 107). Z ramienia PRS udział w sesji wzięła Karolina Sypion-Babś z Ośrodka ds. IMO – Przewodnicząca Krajowej Sekcji Prawnej.
19.01.2021

Polscy kierowcy czekają na wyjazd z Wielkiej Brytanii. Interweniuje MSZ

Wiceministrowie SZ Szymon Szynkowski vel Sęk i Marcin Przydacz interweniowali ws. polskich kierowców czekających na wyjazd z Wielkiej Brytanii - poinformował MSZ w środę po południu. Wcześniej premier informował, że sytuacja nieco się poprawia, ale polskie interwencje nie ustają.
23.12.2020

Brexitowe nagłówki szarpią kursem funta

Kolejny wyznaczony deadline na osiągnięcie porozumienia Wielkiej Brytanii z UE minął, negocjacje jednak trwają. W najbliższych dniach oczekujemy dalszych wieści na ten temat, a także ważnych danych makro ze strefy euro.
14.12.2020

Pandemia zmieniła postrzeganie zmian klimatu i ich skutków

Zdaniem ponad 70 proc. badanych w długoterminowej perspektywie zmiany klimatu są tak samo poważnym kryzysem jak COVID-19. Pandemia wpłynęła na postrzeganie kwestii klimatycznych i ich wpływu na jakość życia i zdrowia. Jednocześnie pokazała też, że systemy społeczne, gospodarcze i polityczne nie są zaprojektowane tak, aby umożliwić odpowiednią reakcję na tego typu zagrożenia. Przykładem mogą być globalne łańcuchy dostaw, które zostały zerwane przez zamknięcie granic.
10.12.2020

Od 10 lat chronią bałtyckie plaże - Błękitny Patrol WWF w Międzynarodowy dzień wolontariusza

5 grudnia obchodzimy międzynarodowe święto wolontariuszy. Fundacja WWF może pochwalić się imponującą grupą ponad 600 wspierających nas osób. Od 10 lat bałtyckie plaże przemierza Błękitny Patrol WWF, a 2 lata temu powstała podobna formacja, która zajmuje się polskimi rzekami – Strażnicy Rzek WWF. Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz ochrony przyrody.
03.12.2020

Silne wzrosty cen ropy w USA po zwycięstwie Joe Bidena w wyborach prezydenckich

Notowania ropy w USA zauważalnie rosną po zwycięstwie Demokraty Joe Bidena w amerykańskich wyborach prezydenckich.
09.11.2020

W przyszłym sezonie bez karetki wodnej

Minister zdrowia poinformował prezydenta Sopotu o likwidacji wodnego zespołu ratownictwa medycznego stacjonującego w przystani sopockiego mola i zastąpieniu karetki wodnej karetką kołową. Zamiany wejdą w życie już w przyszłym sezonie.
01.11.2020

Surferzy stawiają czoła gigantycznym falom w Portugalii - policja rozpędza tłumy gapiów [wideo]

Policja z Portugalii zablokowała wczoraj kilka dróg dojazdowych do popularnego kurortu Nazare, na środowym wybrzeżu kraju. Akcja miała na celu powstrzymanie tysięcy ludzi, którzy łamiąc restrykcje epidemiczne, gromadzą się by podziwiać wysokie fale oceaniczne i odważnych surferów.
30.10.2020

Strażacy z 8.FOW w akcji [foto]

W środę, 14 października, oraz w nocy ze środy na czwartek nad Pomorzem Zachodnim przeszła potężna wichura, wiatr łamał drzewa, a na Świnie poziom wody osiągał stany alarmowe.
15.10.2020

Silne wichury w Gdańsku. Zamknięte molo i falochron zachodni

Miejscami nawet do 100 km na godzinę wieje wiatr na Pomorzu od wtorkowego wieczora. Strażacy w Gdańsku jeżdżą do wezwań mieszkańców i usuwają zwalone konary na jezdniach i chodnikach, kłopoty z wylądowaniem miał na gdańskim lotnisku samolot z Katowic. Z powodu wichur i deszczu zamknięto cmentarze, parki, molo.
14.10.2020

Kto stoi na straży naszych rzek?

W 2018 roku powstał program Strażnicy Rzek WWF, który zrzesza ludzi chcących poświęcić swój czas na ratowanie naszych cennych rzek. Stają na ich straży , często podejmując walkę o dobro tych ekosystemów w urzędach i blokując szkodliwe inwestycje. Dbają też o ich czystość, dobrą kondycję i różnorodność biologiczną. Kim są Strażnicy Rzek WWF, co robią i dlaczego działają dla dobra rzek?
24.09.2020

Bezpieczne lato na gdańskich kąpieliskach morskich. GOS podsumował miniony sezon

Gdański Ośrodek Sportu przedstawił statystyki dotyczące bezpieczeństwa w sezonie letnim 2020 nad morzem. Na kąpieliskach morskich nie było żadnego utonięcia. Są jednak problemy, z których największy i powtarzający się od lat to kąpiel w morzu plażowiczów będących pod wpływem alkoholu.
08.09.2020

Dolar odżywa, a rynek czeka teraz na ruch ze strony EBC

Kluczem do zachowania rynku w tym tygodniu będzie czwartkowe spotkanie EBC. Reakcja banku centralnego na ostatnie dane z gospodarki, a szczególnie na szokujący raport o inflacji opublikowany w zeszłym tygodniu, niewątpliwie wpłynie na sytuację wspólnej europejskiej waluty.
07.09.2020

Szef Orlenu chce przeprosin na powielanie nieprawdziwych informacji ws. wycieku w Płocku

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek oczekuje przeprosin na powielanie nieprawdziwej informacji ws. rzekomego wycieku szkodliwych substancji z zakładu spółki w Płocku. W przypadku ich braku, zagroził "stosownymi krokami prawnymi".
04.09.2020

Gdańskie kąpieliska morskie podsumowały lato: interwencje ratowników w wodzie i na plaży, 114 odnalezionych dzieci

Pracowało prawie 150 ratowników wodnych, którzy w ciągu sezonu letniego podjęli łącznie 143 interwencje - 57 w wodzie i 86 na plaży. To dzięki ich pracy można powiedzieć, że kolejny sezon dla mieszkańców Gdańska i turystów korzystających z miejskich Kąpielisk Morskich był udany i bezpieczny. Sprawa podstawowa: nikt nie utonął.
04.09.2020

Podsumowanie lata 2020 na gdyńskich kąpieliskach

Za nami kolejny rok na gdyńskich kąpieliskach morskich, które funkcjonowały od 26 czerwca do 31 sierpnia. Codziennie bezpieczeństwa strzegło 35 ratowników na czterech kąpieliskach morskich: Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo, Gdynia Orłowo oraz Gdynia Babie Doły. Grupa Interwencyjna Ratownictwa Wodnego dodatkowo wspierała działania na kąpieliskach oraz poza nimi. Wszystko po to, aby po zakończeniu sezonu móc powiedzieć: było bezpiecznie! Od 1998 roku na gdyńskich kąpieliskach morskich nie utonął nikt. Do końca września na plaży G
04.09.2020

Kilka interwencji medycznych na mazurskich jeziorach w weekend

O kilku interwencjach medycznych u żeglarzy wypoczywających na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich podczas weekendu poinformował PAP w niedzielę dyżurny Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Karol Dylewski. Pomocy udzielali ratownicy w karetkach wodnych.
10.08.2020

Sputnik Polska: Kanał Panamski symbolem dominacji USA w Ameryce Środkowej

Kanał Panamski jest jedną z kolosalnych konstrukcji inżynieryjnych XX wieku, która na zawsze zmieniła logistykę morską, łącząc Ocean Atlantycki i Pacyfik.
14.07.2020

Nadal wysoki stan wód w rzekach, liczne interwencje strażaków

Blisko 140 razy interweniowali od poniedziałku do wtorku rano strażacy w woj. śląskim, usuwając skutki zdarzeń spowodowanych przez przybór wody i silny wiatr. Na wielu rzekach nadal przekroczone są stany ostrzegawcze, na Odrze w Raciborzu Miedoni – stan alarmowy.
23.06.2020

Raport Ebury: Odczyty PMI w tym tygodniu mogą zaskoczyć na plus

Dane z tego tygodnia pokażą do jakiego stopnia sytuacja w gospodarkach strefy euro, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii poprawiła się pod koniec II kwartału. Czy jest szansa na szybsze odbicie?
22.06.2020

Gróbarczyk: budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję poprzedziły szerokie konsultacje społeczne (wywiad)

Budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję poprzedziły szerokie konsultacje i dyskusje z lokalną społecznością- powiedział PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Wskazał, że inwestycja stała się elementem kampanii wyborczej a Rafał Trzaskowski jeszcze jako poseł głosował za specustawą ws budowy nowej drogi wodnej.
15.06.2020

OSP Sobieszewo inicjatorem akcji #dajnamdojechać

W sobotę 13.06.2020 roku do OSP Gdańsk-Sobieszwo wpłynęła dyspozycja wyjazdu na plażę w Sobieszewie w związku z topiącymi się osobami. Niestety, służby spotkały się dużymi trudnościami w drodze do poszkodowanych.
15.06.2020

Rzeź na amerykańskim rynku pracy nie popsuła nastrojów na rynkach walutowych

W minionym tygodniu poznaliśmy sporo danych z amerykańskiego rynku pracy. W kolejnych dniach odczyty z USA również skupią na sobie uwagę rynku, jednak warte uwagi będą także dane o polskim PKB w I kwartale.
11.05.2020

KE zapewnia, że nie zmienia podejścia w sprawie fuzji PKN Orlen i Lotos mimo koronawirusa

Komisja Europejska zapewniła we wtorek, że nie zmienia swojego podejścia do ocen fuzji w związku z pandemią koronawirusa. Bruksela przedstawiła niedawno zastrzeżenia do planowanego przejęcia Lotosu przez PKN Orlen i najbliższe tygodnie będą kluczowe w tej sprawie.
14.04.2020

Przez pandemię ropa coraz tańsza

Po kilkudniowych wzrostach notowań w środę ropa znowu tanieje. Najnowsze prognozy wskazują na coraz głębsze spadki konsumpcji z powodu pandemii koronawirusa. Największy dołek popytu oczekiwany jest w kwietniu.
01.04.2020

Emilewicz: od początku kwietnia powinny działać rozwiązania Tarczy Antykryzysowej

Niektóre z rządowych propozycji zawartych w Tarczy Antykryzysowej powinny "skutkować niemalże już od dzisiaj", a te, które wymagają zmian legislacyjnych - od 1 kwietnia - poinformowała w czwartek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
19.03.2020

Frontex rozpoczął interwencję na greckiej granicy

Stu dodatkowych funkcjonariuszy pojawiło się na granicy lądowej greckiej w ramach szybkiej interwencji przeprowadzanej przez Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex).
13.03.2020

Frontex na początku przyszłego tygodnia rozpocznie operacje na greckiej granicy

Europejska Agencja Straży Granicznej (Frontex) przygotowuje dwie operacje w Grecji, na granicy lądowej i morskiej - poinformowała PAP rzeczniczka Frontexu Ewa Moncure. Działania mają rozpocząć się na początku przyszłego tygodnia i powinny potrwać dwa miesiące.
05.03.2020

Frontex zainterweniuje na granicach Grecji

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) zapowiedziała w poniedziałek rozpoczęcie szybkiej interwencji, by pomóc Grecji w radzeniu sobie z dużą liczbą migrantów na jej granicach zewnętrznych.
02.03.2020

Agresywny pasażer na promie do Szwecji

Czterdziestosześcioletni pasażer z województwa śląskiego chciał popłynąć promem ze Świnoujścia do Szwecji. Musiał jednak opuścić pokład. Pasażer zachowywał się agresywnie i był pijany. Wyprowadzili go na ląd funkcjonariusze Straży Granicznej.
17.01.2020

KE rozważa interwencję ws. przepisów dotyczących przewoźników drogowych

Komisja Europejska nie wyklucza, że będzie interweniować ws. pakietu mobilności, czyli propozycji przepisów dotyczących przewoźników drogowych. To dobra informacja dla Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które wskazują na protekcjonistyczny charakter przepisów.
17.12.2019

50 lat Grupy Nurków - Minerów 12. Dywizjonu Trałowców

Poszukiwanie, identyfikacja i neutralizacja min morskich, improwizowanych urządzeń wybuchowych oraz wszelkich przedmiotów określanych jako wybuchowe i niebezpieczne – to tylko niektóre z zadań realizowanych przez Grupę Nurków Minerów. W piątek, 6 grudnia, w Porcie Wojennym w Świnoujściu odbyły się uroczystości z okazji 50 rocznicy utworzenia GNM.
09.12.2019

Nowa metoda analizy zdjęć satelitarnych pomoże wielorybom

Nowa metoda analizy zdjęć satelitarnych może pomóc naukowcom w szybszym namierzaniu i liczeniu masowo osiadłych na mieliznach lub wyrzuconych na brzeg wielorybów – donosi „PLOS ONE”.
18.10.2019

Port Gdańsk wydał komunikat w sprawie akcji Greenpeace w terminalu węglowym

W środę, 11 września, ekolodzy wspięli się na dźwigi w terminalu węglowym portu w Gdańsku i zatrzymali ich pracę. Port Gdańsk wydał dziś komunikat w tej sprawie. Poniżej publikujemy jego pełną treść.
11.09.2019

Spokój na plaży? Posłuchaj, co gdańscy ratownicy mówią o swojej pracy na ośmiu gdańskich kąpieliskach (wideo)

Przez całe wakacje pracuje ich na gdańskich kąpieliskach około 150, co najmniej trójka na każde sto metrów plaży. Ten zespół ma na swoim koncie setki interwencji, które ratują ludzkie zdrowie i życie. Dwaj gdańscy ratownicy odwiedzili nasze studio, by opowiedzieć, jak przebiega ich praca w tym sezonie.
22.08.2019

Prawie 100 interwencji na gdańskich kąpieliskach. Pracowite lato ratowników

70 ratowników czuwa codziennie na ośmiu gdańskich plażach nad bezpieczeństwem plażowiczów. Dzięki nim wypoczynek na Gdańskich Kąpieliskach Morskich jest bezpieczny. Co nie zmienia faktu, że w minionym miesiącu ratownicy mieli pełne ręce roboty i musieli interweniować kilkadziesiąt razy.
10.08.2019

Odpoczynek nad rzeką w zgodzie z naturą

Czas wakacji i piękna pogoda sprzyjają spędzaniu czasu nad rzeką. Możemy cieszyć się pięknem natury podczas spływu kajakiem lub wycieczki pieszej, ale pamiętajmy o tym, że rzeki są siedliskiem wielu gatunków ryb, ptaków, ssaków i owadów, dlatego musimy zachowywać się tak, aby nie zakłócać ich spokoju. Jak korzystać z uroków rzeki, jednocześnie nie szkodząc jej i jej mieszkańcom? WWF Polska podpowiada.
01.08.2019

Stogi. Dwa boa na nadmorskim kempingu, interweniowała Straż Miejska i strażacy

O obecności węża w namiocie zaalarmowali strażników miejskich turyści z kempingu przy ul. Wydmy 9. Był to boa dusiciel. Wkrótce okazało się, że jest i drugi. Straż Miejska zabezpieczyła teren, wezwano weterynarza, by zabrał zwierzęta.
30.07.2019

Fala wezbraniowa na Wiśle przepłynęła przez Lubelskie

Obniżył się stan wody w Wiśle w Lubelskiem. Rzeka we wtorek płynęła tam jeszcze powyżej stanów alarmowych, ale jej poziom systematycznie opadał.
29.05.2019

Gdańsk: Otwarto oddział biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

Na pomoc prawną, w tym wsparcie w procesach sądowych, mogą liczyć małe i średnie firmy z trzech północnych województw w otwartym w poniedziałek w Gdańsku oddziale biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.
21.05.2019

Szczecin: Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego z nową siedzibą

Większy komfort pracy i lepsze kierowanie akcjami ratowniczymi ma zapewnić dyspozytorom ratownictwa wodnego nowa siedziba Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Szczecinie. Budynek otwarto w piątek.
17.05.2019

Wyraźmy sprzeciw wobec niszczenia rzek i jezior

Przekształcanie rzek tylko w naszym kraju spowodowało wyginięcie wielu ryb, m.in. jesiotra. Kolejne ponad 50% gatunków ryb, bez ochrony, może podzielić ten sam los. Dlaczego? Niestety tylko 40% wód w całej Europie, osiąga obecnie poziom co najmniej dobrego stanu ekologicznego wymagany w Ramowej Dyrektywie Wodnej (RDW), która ma na celu ochronę europejskich wód. Jeśli już ustanowione prawo nie zacznie być świadomie przestrzegane, wiele gatunków ryb, zwierząt, ptaków i owadów podzieli los jesiotra ostronosego w Polsce i wyginie. RD
26.02.2019

UE podpisała umowę z Albanią ws. ochrony granic

UE podpisała w piątek umowę z Albanią w sprawie współpracy z unijną agencją ochrony granic Frontex. Pozwoli ona tej agencji na interwencje m.in. w zwalczaniu nielegalnej migracji na terytorium Albanii, z zastrzeżeniem zgody tego bałkańskiego kraju.
06.10.2018

Rusza program Strażnicy Rzek: każdy może informować WWF o stanie lokalnych rzek

Fundacja WWF zachęca wolontariuszy z całego kraju do przekazywania informacji o stanie lokalnych rzek, zwłaszcza tych niedużych. W ramach zainaugurowanego w poniedziałek programu "Strażnicy rzek" przyrodnicy zwracają uwagę na znaczenie naturalnych procesów, jakie zachodzą w rzekach.
24.09.2018

Kolejny bezpieczny sezon na Kąpieliskach Morskich w Gdańsku

Wyjątkowo ciepłe lato i wysoka temperatura wody zachęcały plażowiczów do kąpieli morskich. 31 sierpnia ostatni raz można było skorzystać z akwenów strzeżonych przez ratowników. To dzięki nim, po raz kolejny w Gdańsku nie odnotowano przypadku utonięcia na kąpieliskach.
03.09.2018

Prezydent Gdyni żąda rozwiązania problemu pyłu

W ostatnich dniach nad gdyńskim portem pojawił się czarny pył pochodzący z przeładunku węgla w porcie. Wiatr spowodował, że przeniósł się on nad tereny zamieszkałe w centrum miasta. Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek wyraził stanowczy sprzeciw i interweniował, aby sytuacja się nie powtórzyła.
04.07.2018

Szymański: projekt budżetu UE kształcie pokazanym przez KE nie będzie przyjęty

Projekt przyszłego budżetu UE kształcie zaprezentowanym przez KE nie zostanie przyjęty - zapowiedział w środę wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. Wyjaśnił, że wtorkowy wyrok TSUE w sprawie Rumunii nie ma konsekwencji dla polskiego prawa.
06.06.2018

Foki szare wracają do domu

4 młode foki szare we wtorek zostały wypuszczone do Morza Bałtyckiego przez pracowników Stacji Morskiej w Helu, Słowińskiego Parku Narodowego, Fundacji WWF Polska oraz wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF. Zwierzęta śmiało wyszły ze specjalnych skrzyń, w których zostały przywiezione, rozejrzały się po otoczeniu, następnie ruszyły w kierunku morza. Przez kilkanaście minut trzymały się blisko brzegu i próbowały przyzwyczaić do nowej sytuacji, po czym odpłynęły ku wolności.
04.06.2018

Możdżanowska: Chcemy zapewnić MSP dostęp do zamówień publicznych w pełnym zakresie

Małe i średnie przedsiębiorstwa są w znacznej mierze wykluczane z realizacji zamówień publicznych. Chcemy zapewnić branży MSP dostęp do zamówień publicznych w pełnym zakresie, co zwiększy ich konkurencyjność - powiedziała PAP Andżelika Możdżanowska pełnomocnik rządu ds. małych i średnich firm w MR.
04.12.2017

Przybywa wody w rzekach na Podbeskidziu; deszcz wciąż pada

Przybywa wody w rzekach na Podbeskidziu. Z danych Krajowego Instytutu Meteorologii wynika, że Koszarawa na Żywiecczyźnie, Soła i Wisła w rejonie Oświęcimia, a także Stryszawka w Suchej Beskidzkiej przekroczyły w czwartek stany ostrzegawcze.
21.09.2017

Kolejny bezpieczny sezon na gdyńskich kąpieliskach

Niemal 60 ratowników, 54 interwencje na wodzie i 264 interwencje medyczne – tak w największym skrócie można podsumować lato na czterech kąpieliskach morskich w Gdyni. To już 19. rok z rzędu, gdy nikt nie utonął.
08.09.2017

Sezon letni na gdańskich plażach zakończony. Było błękitnie i bezpiecznie

Aż dziesięć Błękitnych Flag powiewało w tym roku na gdańskich plażach (Jelitkowo, Molo Brzeźno, Dom Zdrojowy, Stogi, Sobieszewo, Orle) oraz przystaniach żeglarskich (Marina Gdańsk, Żabi Kruk, Tamka, Sienna Grobla). Międzynarodowe wyróżnienie jest potwierdzeniem najwyższych standardów zarządzania bezpieczeństwem, ekologią i infrastrukturą dla tego typu obiektów.
03.09.2017

Komisja Europejska nakłada cła antydumpingowe na chińską stal

Komisja Europejska zdecydowała w czwartek, że nałoży cła antydumpingowe na importowane z Chin walcowane na gorąco produkty stalowe. Wcześniej Komisja badała sprawę i stwierdziła, że produkty te są sprzedawane w Europie po cenach dumpingowych.
06.04.2017

Litwa i Łotwa przyłączyły się do polskiej skargi do TSUE ws. Opalu

Litwa i Łotwa przyłączyły się do skargi, którą Polska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE ws. gazociągu Opal, przedłużenia Nord Stream – dowiedziała się PAP w MSZ.
31.03.2017

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju opublikowana na stronach MR

Przyjęta przez rząd Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju ukazała się w środę na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju. Jej efektem ma być wzrost zamożności Polaków i zmniejszenie liczby osób zagrożonych ubóstwem. Dochody Polaków mają osiągnąć poziom średniej UE.
22.02.2017

WWF Polska ogłasza nabór do Błękitnego Patrolu

- Szukamy przede wszystkim ludzi z pasją – wyjaśnia Rafał Janowski z WWF Polska. – Takich, którzy chcą zrobić coś więcej dla ochrony przyrody, a zwłaszcza tych, dla których Morze Bałtyckie wraz ze zwierzętami je zamieszkującymi stanowi ogromną wartość. Są wśród nas ludzie o przeróżnych profesjach, ornitolodzy, weterynarze, ale również osoby niezwiązane z naukami przyrodniczymi.
13.02.2017

Szkolenie poligonowe saperów Z 8.FOW

Niszczenie dróg, zakładanie przeciwpancernych pól minowych oraz doskonalenie technik prowadzenia środków desantowo-przeprawowych na lądzie i wodzie to główne tematy szkolenia poligonowego saperów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
28.09.2016

„Aresztowali” żywność Aleksandra Doby

Kolejna wyprawa Aleksandra Doby może się nie odbyć. Wszystko przez Amerykanów, którzy zatrzymali żywność liofilizowaną, jaką miał spożywać podróżnik podczas rejsu.
24.05.2016

Dane z Chin i działania banków centralnych mają kluczowe znaczenie dla uspokojenia nastrojów na rynkach

Niskie ceny surowców i niepokój związany z tempem rozwoju chińskiej gospodarki powodują niepewność inwestorów. Kluczową kwestią jest kondycja Państwa Środka – nawet oficjalne dane nie napawają optymizmem, a rynek podejrzewa, że rzeczywiste wskaźniki są gorsze. Dlatego najważniejszym czynnikiem będzie polityka największych banków centralnych, zwłaszcza Europejskiego Banku Centralnego i Fedu.
17.02.2016

Święta na granicy

Podczas gdy większość z nas spędzi święta w rodzinnym gronie, kilkuset funkcjonariuszy Morskiego Oddziału SG pełnić będzie służbę w ochronie granicy państwowej i kontrolując ruch graniczny. Zadania wykonywać będą na jednostkach pływających, w portach lotniczych, morskich przejściach granicznych i stanowiskach dowodzenia.
22.12.2015

45 lat Grupy Nurków-Minerów 12. Dywizjonu Trałowców

Stacjonująca w Świnoujściu Grupa Nurków-Minerów powołana została w grudniu 1969 roku i wcielona do 14. Dywizjonu Kutrów Trałowych. Po rozwiązaniu tej jednostki, w grudniu 1985 roku, włączona została w strukturę 42. Dywizjonu Pomocniczych Jednostek Pływających. Od 1 września 1988 roku grupa podlega dowódcy 12. Dywizjonu Trałowców. W miniony piątek, 5 grudnia, grupa świętowała swoje 45-lecie.
11.12.2014

Urząd antymonopolowy Unii Europejskiej zatwierdził sojusz P3 oraz G6

Maersk wraz z MSC, oraz CMA CGM, zawarł sojusz nazwany P3. Firmy zgodziły się na wspólne wystawienie 250 statków, które będą działać na trzech szlakach handlowych: z Azji do Europy, trans-pacyfiku oraz trans-atlantyku.
04.06.2014

Pomorze Zachodnie: Inwestycje z RPO wesprą pogłębienie toru wodnego

Władze województwa zachodniopomorskiego deklarują, że w ślad za inwestycją związaną z pogłębieniem toru wodnego Szczecin-Świnoujście realizować będą, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, inwestycje związane z rozwojem otoczenia portów.
05.05.2014

Komisja Europejska zatwierdza finansowanie dla Stoczni Nauta

Po szczegółowym zbadaniu sprawy Komisja Europejska stwierdziła, że nabycie obligacji stoczni Nauta o wartości 120 mln PLN (ok. 40 mln euro) przez należącą do państwa Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP) było zgodne z unijnymi przepisami w dziedzinie pomocy państwa. Komisja uznała, że nabycia obligacji dokonano na warunkach rynkowych i dlatego stocznia Nauta nie uzyskała nieuzasadnionej korzyści ekonomicznej. W rezultacie finansowanie nie stanowi pomocy państwa w rozumieniu przepisów unijnych.
20.03.2013

Parlamentarzyści razem za obniżeniem opłat w porcie

Trzeba obniżyć stawkę za wieczyste użytkowanie w portach Szczecina i Świnoujścia - uważają zachodniopomorscy parlamentarzyści.
06.12.2011

Nowe Planetarium na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni

W piątek 30 września 2011 r., w przededniu uroczystej inauguracji roku akademickiego w Akademii Morskiej w Gdyni na Wydziale Nawigacyjnym przy al. Jana Pawła II 3 miała miejsce uroczystość otwarcia nowego Planetarium, połączona z zakończeniem realizacji projektu „Podwyższenie jakości infrastruktury naukowo-dydaktycznej przez nadbudowę, rozbudowę i zakup wyposażenia do budynku administracyjno-magazynowego Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni” finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pom
03.10.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.