• <

Wynik wyszukiwania - "exxonmobil" - Wiadomości

Ryzykowne zlecenie? DeepOcean podpisał kontrakt na offshore w Gujanie

DeepOcean otrzymał od ExxonMobil Guyana kontrakt na świadczenie usług budowy podmorskich i w zakresie inspekcji, konserwacji oraz napraw (inspection, maintenance, and repair, IMR) na wodach Gujany w Ameryce Południowej. Wiąże się to z ogromnymi dla tego państwa inwestycjami w zakresie wydobycia bogatych złóż ropy i gazu. Odbywa się to jednocześnie w trudnej sytuacji politycznej w regionie.
15.02.2024

Jumbo Offshore otrzymało od MODEC kontrakt na wstępną instalację cumowniczą dla FPSO Errea Wittu

Jumbo Offshore Installation Contractors B.V. ("Jumbo Offshore") otrzymało od MODEC Guyana Inc. ("MODEC") kontrakt na wstępną instalację cum FPSO Errea Wittu, która będzie zlokalizowana u wybrzeży Gujany.
12.01.2024

Rotterdamu energetyczna transformacja. Miasto i port jak jeden organizm

Rotterdam, miasto i port położone nad Morzem Północnym, wykorzystuje swoje położenie do kreowania połączeń morskich, logistycznych i biznesowych Europy Północnej ze światem. Port i działające w nim klastry przemysłowe są miejscem tworzenia przewagi konkurencyjnej w oparciu o innowacje.
17.12.2023

COP28: mnóstwo lobbystów sektora naftowo-gazowego

Co najmniej 2456 lobbystów zajmujących się paliwami kopalnymi bierze udział w odbywającym się w Dubaju międzynarodowym szczycie klimatycznym COP28 - informuje dziennik "The Guardian".
06.12.2023

Kolejny gracz w wyścigu o metanol. Wallenius Wilhelmsen potwierdza zamówienie na 12 ekologicznych samochodowców

Mająca siedzibę w Norwegii firma z branży żeglugowej podpisała kontrakt z China Merchants Jinling Shipyard Co., Ltd. na budowę czterech statków PCTC klasy Shaper, zasilanych metanolem, z opcją na budowę ośmiu kolejnych. W ten sposób transport pojazdów osobowych ma pozostawać przyjazny dla środowiska, zgodnie z polityką dekarbonizacji żeglugi oraz ograniczania emisji CO2.
24.10.2023

Eksperci: do 2030 roku inwestycje w czystą energię muszą być podwojone

Inwestycje w czystą energię muszą być podwojone do 2030 r. - uważają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zaznaczyli, że tzw. zielone inwestycje, istotne szczególnie dla Europy, pozwalają uniezależnić się od surowców z Rosji.
04.02.2023

Możliwe zawirowania na rynku na skutek embarga na paliwa z Rosji

Wprowadzenie 5 lutego unijnego embarga na paliwa gotowe z Rosji może wywołać przejściowe zawirowania na rynku - oceniają przedstawiciele branży paliwowej. Wskazują, że skutkiem embarga będzie przede wszystkim nowa światowa architektura dostaw paliw.
14.01.2023

PKN Orlen: konsolidacje w branży nieuniknione; przyszłość rafinerii Lotosu była niepewna

Konsolidacja, łączenie firm branży paliwowo-energetycznej są trwałym trendem na skalę globalną - przekonywali w środę menedżerowie PKN Orlen w kontekście przejęcia Lotosu i PGNiG. Jak podkreślali, samodzielna przyszłość rafinerii Lotosu była pod znakiem zapytania.
04.01.2023

Bogata w złoża gazu Holandia jest zmuszona do importowania surowca zza granicy

Pomimo posiadania największych w Europie złóż, kraj musi importować ten surowiec. Wydobycie z Groningenveld w północnej prowincji Groningen zostało zredukowane ze względu na osiadanie gleby nad polem i trzęsienia ziemi.
17.12.2022

ExxonMobil przeznaczy 17 mld dolarów celem obniżenie emisji CO2 w ciągu najbliższych pięciu lat

Amerykański gigant energetyczny ExxonMobil opracował swój pięcioletni plan korporacyjny, na który planuje przeznaczyć 17 mld dolarów na projekty związane z redukcją emisji gazów cieplarnianych, przy jednoczesnym utrzymaniu dyscypliny inwestycji kapitałowych. Koncern ma również nadzieję swoje zyski i potencjał przepływu gotówki.
09.12.2022

Gaz z Mozambiku rusza w świat

Pierwszy ładunek skroplonego gazu ziemnego wydobyty przez pływającą platformę Coral Sul (Offshore Support Vessel), należącym do włoskiej firmy naftowo-gazowe Eni, opuścił mozambijskie wybrzeże.
14.11.2022

Statek Sanco Swift przeprowadzi badania sejsmiczne na morzu w Grecji, celem zlokalizowania rezerw gazu ziemnego

Grecja aspiruje do tego, aby stać się ważnym dostawcą gazu i zarazem ośrodkiem jego magazynowania oraz przesyłu do reszty Europy. Ma dzięki temu pomóc kontynentowi zmniejszyć zależność od rosyjskiej energii. Gromadzenie danych sejsmicznych za pomocą statków badawczych jest kluczowym krokiem w eksploracji gazu w celu zidentyfikowania potencjalnych rezerw tego surowca.
08.11.2022

Angola. Odkryto nowe złoże ropy naftowej na Atlantyku; wśród inwestorów jest koncern ExxonMobil

Konsorcjum z udziałem podległych rządowi Angoli spółek oraz koncernu ExxonMobil znalazło nowe złoże ropy naftowej u brzegów tego kraju na Oceanie Atlantyckim, podały w poniedziałek lokalne media.
08.11.2022

Rynek LNG rośnie dynamicznie. Pierwsza trójka rozdaje karty

Rynek produkcji i dostaw LNG rośnie dynamicznie. We wrześniu stawki spot dla typowych gazowców LNG z silnikiem TFDE przekroczyły na 101,7 tys. USD dziennie, a zbiornikowce LNG (lub XDF) osiągały stawki czarterowe 170 tys. USD dziennie. Na rynku LNG w tym roku przestały rządzić prawa rynku, a zaczęli dostawcy. Widać to po rekordowych wynikach pierwszych dwóch kwartałów.
03.11.2022

Shell i ExxonMobil wystawiły na sprzedaż holenderską spółkę wydobywającą gaz w Groningen

Koncerny Shell i ExxonMobil wystawiły na sprzedaż firmę Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM), operatora pola gazowego w Groningen na północy Holandii - podała we wtorek agencja Reutera, powołując się na dokumenty dot. sprawy oraz źródła branżowe. Spółki odmówiły komentowania doniesień.
06.09.2022

Na Cyprze odkryto nowe złoże gazu ziemnego, który może zasilić Europę

W wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru odkryte zostało nowe złoże gazu ziemnego - poinformowało w poniedziałek cypryjskie ministerstwo energii. Odkryte pokłady zawierają prawie 80 mld metrów sześc. tego węglowodoru.
22.08.2022

Wojna na Ukrainie przyczyniła się do rekordowych zysków Aramco

Saudyjski koncern naftowy Aramco odnotował w pierwszym półroczu 2022 r. rekordowe zyski: blisko 88 mld dol. Przychód wzrósł o 90 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - podała w niedzielę firma. Wzrost cen ropy, który wywindował dochody firmy, jest skutkiem wojny na Ukrainie.
14.08.2022

Rosja. 22-krotny spadek wydobycia ropy na ważnym złożu

Na rosyjskim złożu Sachalin-1 produkcja spadła 22 razy. Według oficjalnych źródeł przyczyną są „nałożone na złoże ograniczenia”.
08.07.2022

Biden oskarżył koncerny naftowe o celowe podwyższanie cen paliw

Prezydent USA Joe Biden zażądał w środę od koncernów naftowych wyjaśnienia dlaczego nie zwiększają podaży paliw na rynku i oskarżył je o uzyskiwanie dodatkowych i nieusprawiedliwonych gigantycznych dochodów.
16.06.2022

Europa w odwrocie od rosyjskiego gazu spogląda w stronę Afryki

Eksperci ośrodka analitycznego Rystad Energy zauważają, że Europa głodna gazu szuka nowych dostaw błękitnego paliwa z Afryki, a firmy poszukiwawcze ponownie rozważają reaktywację odłożonych na tym kontynencie projektów.
23.05.2022

Greenpeace zablokował dostawę rosyjskiej ropy do Norwegii

W poniedziałek 25 kwietnia aktywiści z Greenpeace zablokowali norweski tankowiec z ropą z Rosji. Tankowiec należy do norweskiego koncernu Esso.
25.04.2022

Total partnerem KGHM Polskiej Miedzi w morskiej energetyce wiatrowej

Prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński podał, że spółka wybrała koncern Total na partnera strategicznego w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.
24.03.2022

Gigant Exxon Mobil wycofuje się z Rosji

Exxon Mobil rozpoczął operację wycofywania amerykańskich pracowników zatrudnionych w Rosji przy wydobyciu ropy i gazu - podała we wtorek agencja Reuters.
02.03.2022

Kalifornijskie sny o pływającym wietrze, zły tydzień Big Oil i elektryzująca wizja Europy

Perspektywy kolejnej wielkiej granicy dla amerykańskiego wybrzeża otworzyły się w ubiegłym tygodniu, kiedy Kalifornia i rząd federalny wydały zgodę na rozwój dwóch obszarów o potencjale do 4,6 GW pływającej farmy wiatrowej.
31.05.2021

Total dostarcza pierwszy ładunek LNG do Foran Energy

Total, francuskie przedsiębiorstwo petrochemiczne, poinformował, że na początku tego miesiąca dostarczył pierwszy ładunek skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Foran Energy w Chinach.
13.04.2021

Ilość plastiku w oceanach może wzrosnąć trzykrotnie do 2040 roku

Według nowego badania opublikowanego w czwartek, ilość odpadów plastikowych wpływających do oceanu i zabijających życie morskie może się potroić w ciągu najbliższych 20 lat, chyba że firmy i rządy będą w stanie drastycznie zmniejszyć produkcję plastiku.
23.10.2020

IEEFA: coraz więcej instytucji ogranicza finansowanie wierceń w Arktyce

Liczba wielkich instytucji finansowych, które wprowadziły ograniczania finansowania wierceń za ropą i gazem w Arktyce sięga już 50 - wynika z opublikowanego dzisiaj raportu think-tanku IEEFA. Tylko w 2020 r. restrykcje wprowadziły 23 wielkie firmy.
19.10.2020

Raport z rynku żeglugowego – sztormowanie armatorów (tydzień 40-42)

Cały bieżący rok jest dla rynku żeglugowego olbrzymim wyzwaniem. Ostatnie tygodnie nie były inne. Wręcz przeciwnie atmosfera zagrożenia i niepewności, co do przyszłości ogólnogospodarczej narastała.
19.10.2020

Port w Antwerpii: projekt redukcji CO2 zdobywa dofinansowanie UE

Konsorcjum Antwerp @ C zapewniło fundusze z UE na projekt, którego celem jest badanie i rozwój infrastruktury CO2 w porcie w Antwerpii.
07.10.2020

Ilość plastiku w oceanach potroi się do 2040 - najnowsze badanie

Według organizacji pozarządowej International Solid Waste Association, konsumpcja plastiku jednorazowego użytku wzrosła podczas pandemii koronawirusa. Maski na twarz i lateksowe rękawiczki są codziennie zmywane na odległych azjatyckich plażach. Na wysypiskach śmieci na całym świecie piętrzą się rekordowe ilości pojemników na żywność na wynos i opakowań z dostaw online.
24.07.2020

Polityka Rosji wobec Arktyki

Arktyka stanowi dla Federacji Rosyjskiej miejsce rosnącej rywalizacji z USA i konkurencji z Chinami. Za najważniejsze wyzwanie w regionie arktycznym Rosja uważa utratę dominującej pozycji. Aby temu przeciwdziałać, rozbudowuje infrastrukturę energetyczną oraz wojskowo-logistyczną. Chociaż rola szlaku komunikacyjnego w Arktyce – tzw. Północnej Drogi Morskiej – jest jak dotąd ograniczona, zwiększona rosyjska obecność militarna w regionie już teraz stanowi wyzwanie dla bezpieczeństwa państw NATO.
26.06.2020

Więcej zasobów ropy i gazu do nabycia w związku z Covid-19

Rystad Energy szacuje, że koncerny naftowe i gazowe dysponują obecnie aktywami na sprzedaż z wydobywalnymi rezerwami na ponad 5 miliardów baryłek płynów i 7,5 miliarda baryłek ekwiwalentu ropy (boe) gazu ziemnego.
03.06.2020

Cypr: Pandemia koronawirusa i sytuacja na rynku paliwowym uderzają w eksplorację złóż gazu

Pandemia koronawirusa oraz sytuacja na rynku paliwowym spowoduje opóźnienie zaplanowanych na najbliższe dwa lata odwiertów gazowych w wyłącznej strefie ekonomicznej (WSE) Cypru - oznajmił cypryjski minister ds. energii Yiorgos Lakkotrypis.
15.04.2020

PGNiG zawalczy o złoże gazu w Rumunii

Jak podała Agencja Reutera, rumuńskie przedsiębiorstwo Romgaz uzgodniło z OMV Petrom i PGNiG wspólna ofertę na 50 % udziałów Exxon Mobil w długoletnim projekcie wydobywczym gazu ziemnego na Morzu Czarnym, jeśli amerykańska spółka zdecyduje się na sprzedaż.
19.02.2020

Dostarczono pierwszą w Singapurze bunkierkę napędzaną paliwem LNG

Marine Vicky, pierwsza bunkierka zasilana LNG w historii Singapuru, została dostarczona armatorowi Sinanju Tankers Holdings.
14.01.2020

Turecki dron rozpoznawczy wylądował na północnym Cyprze

Turecki dron, którego celem może być poszukiwanie gazu ziemnego na spornych akwenach wschodniej części Morza Śródziemnego, wylądował w poniedziałek na lotnisku na północy Cypru. Jak zauważają agencje, może to podsycić napięcia między Turcją a Grecją.
16.12.2019

Największy koncern naftowy Aramco wszedł na giełdę

Największy koncern naftowy na świecie, saudyjska spółka państwowa Aramco, zadebiutowała w środę na giełdzie Tadawul w Arabii Saudyjskiej. Wartość gigantycznej - jak pisze AP - oferty sięgnęła równowartości 25,6 mld USD, co jest największym debiutem giełdowym w historii.
11.12.2019

Czołowi europejscy rafinerzy w Polsce

W Warszawie w dniach 4-7 listopada obraduje ponad 500 przedstawicieli największych rafinerii w Europie. Współorganizatorem i pomysłodawcą zaproszenia 24. edycji European Refining Technology Conference (ERTC) do Polski jest Grupa LOTOS.
06.11.2019

ExxonMobil wyczarterował pierwszy singapurski tankowiec zasilany LNG

ExxonMobil Asia Pacific podpisał umowę z Sinanju Tankers Holdings na 2-letni czarter pierwszego singapurskiego tankowca zasilanego paliwem LNG.
21.08.2019

Norwegia: Po zderzeniu ze statkiem ewakuowano załogę platformy wiertniczej

Norweski koncern gazowo-naftowy Equinor poinformował w piątek, że ewakuował swoich pracowników z platformy wiertniczej Statfjord A na Morzu Północnym, w którą uderzył statek zaopatrzeniowy.
07.06.2019

Katar rozpoczął wielką budowę gazowców LNG. Ma ich powstać nawet ponad setka

Katar, drugi największy eksporter gazu LNG na świecie, podjął pierwsze kroki w celu realizacjo swojego programu, który ma się zakończyć powstaniem ponad 100 gazowców w ciągu następnej dekady.
24.04.2019

Węgry: Szef MSZ rozmawiał w USA o dywersyfikacji dostaw gazu

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto rozmawiał z amerykańskim ministrem energetyki Rickiem Perrym o możliwościach dywersyfikacji dostaw gazu na Węgry. Powiedział o tym w czwartek sam Szijjarto agencji MTI.
07.02.2019

ExxonMobil & Qatar Petroleum ruszyły z miliardowym projektem Golden Pass LNG Project

Koncern naftowy ExxonMobil wraz z Qatar Petroleum zdecydowały się w końcu ruszyć z projektem budowy terminalu Golden Pass LNG w Zatoce Meksykańskiej.
06.02.2019

ExxonMobil chce korzystać z niemieckiego pływającego terminala LNG

Jak czytamy na stronie biznesalert.pl: "ExxonMobil i Uniper podpisały ramowe porozumienia w sprawie wykorzystania mocy regazyfikacyjnych pływającego terminalu LNG, który niemiecka firma zamierza uruchomić w Wilhelmshaven."
25.01.2019

Qatargas podpisał ważny kontrakt na dostawę LNG do Chin

Czołowa firma transportu LNG Qatargas podpisała długoletnią umowę z chińską PetroChina International na dostawę około 3,4 mln ton gazu LNG rocznie.
10.09.2018

USA: 27. Światowa Konferencja Gazownictwa rozpoczęła obrady w Waszyngtonie

27. Światowa Konferencja Gazownictwa (27th World Gas Conference) rozpoczęła we wtorek obrady w Waszyngtonie. Udział w niej biorą szefowie resortów energii m.in. z USA, Argentyny, Kanady, Korei Południowej, Indonezji i Węgier oraz prezesi największych korporacji gazowniczych, petrochemicznych i energetycznych świata. Polskę reprezentuje delegacja Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) na czele z prezesem spółki Piotrem Woźniakiem.
27.06.2018

ExxonMobil wycofa się ze wspólnych projektów z Rosnieftem

Koncern ExxonMobil w 2018 r. rozpocznie wycofywanie się ze wspólnych projektów wydobywczych z rosyjskim Rosnieftem. Powodem jest zaostrzenie amerykańskich sankcji wobec Rosji. Firma poinformowała o tym w rocznym sprawozdaniu dla amerykańskiego regulatora.
01.03.2018

Papua-Nowa Gwinea: Wstrząsy wtórne; zamknięte zakłady przemysłowe

Wstrząsy wtórne o magnitudzie 6,4 nawiedziły w poniedziałek Papuę-Nową Gwineę - poinformowała w amerykańska służba geologiczna USGS. Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych. Koncerny gazowe i naftowe częściowo zawiesiły swoją działalność.
27.02.2018

USA: Szef MSZ zainaugurował działalność konsulatu RP w Houston

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski wspólnie z deputowaną Partii Demokratycznej Sheilą Jackson Lee zainaugurował w niedzielę (czasu polskiego) działalność konsulatu generalnego RP w Houston w Teksasie. To już piąty polski konsulat w USA.
18.12.2017

Z norweskich złóż w tym roku 15 proc. wydobycia PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przewiduje, że w tym roku z norweskich złóż wydobędzie 571 tys. ton ropy naftowej i 0,5 mld metrów sześciennych gazu ziemnego, co stanowi ok. 15 proc. wydobycia całej grupy - poinformowało PGNiG w czwartkowym komunikacie.
28.09.2017

USA: ExxonMobil ukarany za złamanie sankcji wobec Rosji

Ministerstwo finansów USA nałożyło w czwartek karę 2 mln dol. na ExxonMobil za złamanie sankcji wobec Rosnieftu - podał resort. Transakcje z Rosnieftem miały miejsce w 2014 roku, gdy obecny sekretarz stanu USA Rex Tillerson był prezesem tego koncernu.
21.07.2017

Cypr: Poszukiwania gazu budzą sprzeciw Turcji

W piątek mają rozpocząć się poszukiwania gazu w "bloku 11" cypryjskiej wyłącznej strefy ekonomicznej (EEZ). Cypr ma nadzieję, że odwierty przyniosą pozytywne rezultaty; Turcja uważa, że z poszukiwaniem należy poczekać do rozwiązania problemu cypryjskiego.
13.07.2017

Ruszyło wydobycie gazu ze złoża Gina Krog – PGNiG ma w nim udziały

Ruszyła eksploatacja złoża gazu na szelfie norweskim Gina Krog - poinformowalo w poniedziałek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Spółka córka PGNiG - PGNiG Upstream Norway ma 8 proc. udziałów w koncesji wydobywczej z tego złoża.
03.07.2017

Morskie Serwisy Gwarancyjne wspomagane pracami projektowymi

Projektowanie i usługi gwarancyjne (ang. Marine Warranty Services) są serwisami pozornie odległymi od siebie. Jak pokazuje jednak działalność firmy Global Maritime te dwie dyscypliny bywają ściśle powiązane. Minimalizacja ryzyka przedsięwzięcia morskiego narzuca konieczność wykorzystania zaawansowanych obliczeń konstrukcyjnych lub statecznościowych i staje się elementem łączącym wspomniane aktywności. Dodatkowo obliczenia wspomagające ocenę ryzyka transportu morskiego są często podstawowym wymogiem zleceniodawcy.
20.03.2017

PGNiG w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Producentów Ropy Naftowej i Gazu (IOGP)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA przystąpiło do IOGP – stowarzyszenia stanowiącego forum współpracy dla globalnej branży wydobywczej. PGNiG wstąpiło do grona, do którego należą kluczowi gracze przemysłu naftowo-gazowniczego, a także narodowe i międzynarodowe organizacje. Działalność w ramach IOGP pozwoli na wzmocnienie stanowiska PGNiG w Brukseli.
01.03.2017

Raport: Niepokoje w Nigerii wpłyną negatywnie na rynek przewozów ropy

Rynek przewozów tankowcami Seuzmax (150-200 tys. dwt) i VLCC (200-350 tys. dwt) powoli zaczyna odczuwać okresowy brak nigeryjskiej ropy, spowodowanej atakami rebelinatów na rafinerie w delcie rzeki Niger - wynika z raportu brokera Poten & Partners.
23.05.2016

Specjalistyczny statek Avalon Sea już przekazany armatorowi

12 maja 2016 stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. członek grupy kapitałowej REMONTOWA HOLDING, przekazała armatorowi specjalistyczny, wielozadaniowy statek typu AHTS – Avalon Sea.
13.05.2016

Nowoczesny statek typu AHTS z Remontowej wkrótce wypłynie do Kanady

Nowoczesny, wielozadaniowy statek typu AHTS wszedł w ostatnią fazę procesu produkcyjnego. Przed dwoma dniami w rejonie Zatoki Gdańskiej rozpoczęły się kompleksowe próby morskie, w trakcie, których sprawdzone zostaną wszystkie parametry techniczne statku, przede wszystkim układ napędowy, automatyka oraz działanie wszystkich urządzeń i systemów. Próby zakończą się testami uciągu na palu. W przeprowadzeniu prób uczestniczyć będzie w sumie ponad 100 specjalistów z Kanady, Norwegii i Polski.
14.04.2016

Lotos sfinalizował nabycie norweskich aktywów

Zarząd Grupy LOTOS S.A. informuje, iż w dniu 31 grudnia 2015 r. powziął informację o finalizacji nabycia aktywów wydobywczych w obszarze Sleipner zgodnie z umową zawartą pomiędzy LOTOS Norge Exploration and Production AS i ExxonMobil Exploration and Production Norway AS.
04.01.2016

LOTOS finalizuje przejęcie udziałów w złożach na polu Sleipner

Spółka LOTOS Norge uzyskała zgody administracyjne Norweskiego Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Ropy i Energii na nabycie pakietu aktywów na polu gazowym Sleipner. O zawarciu umowy w tej sprawie ze spółką ExxonMobil Norway LOTOS informował 2 listopada br.
22.12.2015

Lotos na finiszu przejęcia norweskich aktywów

Transakcja związana z przejęciem przez Lotos aktywów w obszarze Sleipner zostanie zatwierdzona przez norweskie władze już w przyszłym tygodniu.
18.12.2015

Lotos wyda 160 mln dolarów na norweskie aktywa

Przejęcie pakietu aktywów w obszarze Sleipner potwierdza zaangażowanie spółki w budowanie silnej pozycji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Akwizycja jest elementem realizacji strategicznego celu wydobywczego spółki oraz działań prowadzących do odzyskiwania środków zainwestowanych w projekt YME - napisano w komunikacie Lotosu.
02.11.2015

Bułgaria będzie szukać ropy na Morzu Czarnym

Prace na bułgarskim szelfie kontynentalnym Morza Czarnego mają ruszyć w przyszłym roku. - To dla nas jeden z kluczowych projektów - powiedział premier Bułgarii Bojko Borysow.
17.08.2015

Giganci na morzu: Przemysł offshore – platformy wiertnicze półzanurzalne

Pólzanurzalne platformy wiertnicze to po platformach samopodnośnych (jack-up) najczęściej występujący typ ruchomych jednostek wydobywczych w sektorze offshore. Zasadniczo od jack-upów różni je zupełnie odmienna konstrukcja, sposób przymocowania do dna, sposób poruszania się po morza i co za tym idzie możliwości wykorzystnia.
20.06.2015

W tym roku znaleziono już 7 nowych złóż ropy i gazu

Mimo kryzysu na rynku wydobycia ropy naftowej wynikającego z niskiej ceny surowca na światowym rynku, firmy poszukujące nowych złóż ropy i gazu (E&P) mają w ostatnim czasie sporo sukcesów. W tym roku odnalazły już siedem złóż, z których w przyszłości będzie można wydobywać te cenne surowce.
02.06.2015

ExxonMobil wprowadza nowe paliwo o niskiej zawartości siarki

ExxonMobil wprowadza nową kategorię produktów: paliwa o niskiej zawartości siarki. Działania spółki paliwowej są związane z obowiązującą od 1 stycznia 2015 roku dyrektywą siarkową, która wymusza na armatorach ograniczenie zawartości siarki w paliwach stosowanych do 0,1% a tym samym zwiększa zapotrzebowanie na paliwa o niskiej zawartości siarki.
12.03.2015

Rosneft nie dokończy prac na Morzu Karskim

Rosyjski koncern naftowy najprawdopodobniej nie będzie w stanie dokończyć w tym roku prac eksploracyjnych na morzu Karskim. Powodem jest wycofanie się z projektu jego wspólnika, ExxonMobil.
02.02.2015

Rusza wydobycie z trzeciego pola projektu Sachalin-1

Zgodnie z zakładanym harmonogramem rozpoczęła się produkcja ze złoża Arkutun-Dagi na Szelfie Sachalińskim, w ramach projektu Sachalin-1, z udziałem m.in. koncernów Rosnieft i ExxonMobil.
20.01.2015

Chrzest kolejnego tankowca dla SeaRiver Maritime

W stoczni Aker Philadelphia Shipyard odbyła się uroczysta ceremonia nadania imienia drugiemu tankowcowi budowanemu dla SeaRiver Maritime, partnera ExxonMobil’s U.S.
13.01.2015

Rosyjski odwrót z Arktyki

Impet rosyjskich inwestycji w Arktyce wyhamowuje. Wpływa na to osłabienie finansowe i technologiczne objętych sankcjami koncernów powiązanych z Kremlem. Nie mniej istotna jest także nieopłacalność wielu projektów wynikająca z rekordowo niskich cen ropy naftowej.
13.01.2015

PGNiG finalizuje zakup czterech złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

Należąca do PGNiG SA spółka PGNiG Upstream International AS sfinalizowała 30 grudnia 2014 r. zakup udziałów w czterech złożach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym od firmy Total E&P Norge AS. Transakcja była możliwa dzięki spełnieniu wszystkich warunków zawieszających dla umowy zawartej 29 września 2014.
31.12.2014

Rosnieft będzie wiercił w Arktyce bez amerykańskiego partnera

Państwowy rosyjski koncern naftowy Rosnieft, największy producent ropy w Rosji, zapowiedział, że będzie samodzielnie kontynuował prace wiertnicze na terenie Morza Karskiego w Arktyce, mimo wycofania się z projektu amerykańskiego koncernu ExxonMobil.
29.10.2014

Rosneft i ExxonMobil znalazły ropę na Oceanie Arktycznym

Rosyjski Rosneft wspólnie z amerykańskim ExxonMobile potwierdzili odkrycie złóż ropy naftowej na Morzu Karskim, a dokładniej w regionie pola naftowego East-Prinovozemelskiy-1.
29.09.2014

Ceny nowego paliwa kością niezgody. Trudne rozmowy pomiędzy dostawcami a właścicielami statków

Właściciele statków oraz dostawcy paliwa mają problem z osiągnięciem porozumienia w sprawie stawek za paliwo, jakie zostaną zaoferowane wraz z nadejściem nowego roku. Całe zamieszanie ma związek m.in. z tzw. dyrektywą siarkową, która wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r.
14.08.2014

Rusza największa na świecie platforma wiertnicza

Koncerny naftowe Rosnieft i ExxonMobil, działające w ramach konsorcjum Sachalin-1, zakończyły proces instalacji największej na świecie platformy wiertniczej Berkut na szelfie sachalińskim Morza Ochockiego.
25.06.2014

Remontowa Shipbuilding zbuduje statek do pracy w arktycznych warunkach

Stocznia Remontowa Shipbuilding SA z Gdańska zbuduje specjalistyczny statek do obsługi platform wiertniczych w trudnych warunkach arktycznych. Statek zamówił armator z Kanady. Jednostka będzie eksploatowana przez jedną z największych spółek paliwowych ExxonMobil.
12.05.2014

Greenpeace blokował i został usunięty

Grupa 80 aktywistów i aktywistek Greenpeace oraz flagowy statek Greenpeace Rainbow Warrior blokowali tankowiec Mikhail Ulyanov w rotterdamskim porcie. Protestowali w ten sposób przed rozładunkiem pierwszego transportu arktycznej ropy pochodzącej z platformy należącej do Gazpromu. Akcje zakończyła holenderska policja.
05.05.2014

Dwa lata postoju gigantycznego pola naftowego

Pół roku temu ruszyło wydobycie ropy ze złoża Kaszgan. Wszystko wskazuje, że eksploatacja będzie musiała zostać wstrzymana na dwa lata. Martwią się inwestorzy, martwi się rząd Kazachstanu. Historia tego złoża jeszcze raz dowodzi iż rację ma stara zasada mówiąca: że sukces ma wielu ojców, porażka (nawet jeśli tymczasowa) jest sierotą.
10.04.2014

Japonia szuka nowych dróg importu gazu ziemnego

Po katastrofie w Fukushimie i wyłączeniu swoich reaktorów nuklearnych, ceny energii w Japonii są jednymi z najwyższych na świecie. Kraj szuka więc nowych dostawców gazu ziemnego LNG, licząc na Rosję, USA, Kanadę, Australię i kraje Afryki.
12.02.2014

Nowe koncesje LOTOSU w Norwegii

Spółka LOTOS Exploration and Production Norge otrzymała dwie nowe koncesje poszukiwawcze na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
01.02.2014

PGNiG i Lotos starają się o kolejne norweskie koncesje

PGNiG Norway oraz Lotos E&P Norge znalazły się na opublikowanej przez Norwegian Petroleum Directorate, liczącej 50 podmiotów, liście spółek, które złożyły wnioski o koncesje w ramach rundy licencyjnej APA 2013.
16.09.2013

Naftowi giganci szykują się do podboju Arktyki

Rosnieft i ExxonMobil podpisali ostateczne porozumienie w sprawie utworzenia spółki Russian Arctic Research and Design Center (Arctic Centre) oraz porozumienie w sprawie wspólnego wykorzystania technologii w różnych regionach świata.
13.06.2013

ExxonMobil schodzi w głębiny Zatoki Meksykańskiej

ExxonMobli przygotowuje się do eksploatacji podmorskiego pola naftowego Julia znajdującego się w Zatoce Meksykańskiej. Wydobycie ma rozpocząć się w 2016 r.
09.05.2013

„Polska” ropa z Norwegii na przełomie marca i kwietnia

Na przełomie marca i kwietnia do Holandii trafi pierwsza, należąca do PGNiG ropa z norweskiego złoża Skarv.
20.03.2013

Rosnieft i ExxonMobil rozszerzają współpracę w Arktyce

Rosnieft i ExxonMobil rozszerzają współpracę w ramach porozumienia zawartego w 2011 r. Będzie ona dotyczyła siedmiu nowych obszarów poszukiwań na Morzu Czukockim, Morzu Łaptiewów oraz na Morzu Karskim, o łącznej powierzchni 600 tys. km kw.
18.02.2013

Polskie fiasko zagranicznych poszukiwań gazu i ropy

Praktycznie wszyscy duzi, polscy gracze na rynku gazu i ropy próbowali zaistnieć na zagranicznych rynkach wydobycia tych surowców. Większość poległa. Czemu się tak dzieje?
11.01.2013

Rosyjska stocznia zbuduje platformę na arktyczne złoże

Rosnieft i ExxonMobil wybrali wykonawcę projektu platformy, która za kilka lat stanie na jednym ze złóż na Morzu Karskim. Projekt i studium wykonalności wykona spółka Vostochniy Offshore Structures Construction Yard.
07.09.2012

Nowy udziałowiec gigantycznego projektu LNG w Rosji

Francuski koncern Total uzyskał niezbędne pozwolenia na dołączenie do projektu Jamał LNG. Według doniesień, posiadający obecnie 12 proc. udziałów w tym przedsięwzięciu koncern, chce zwiększyć ten pakiet do ponad 20 proc.
19.08.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.