• <

Wynik wyszukiwania - "emerytury" - Wiadomości

Japonia. 74-latek wrzucił do morza 900 kg ulotek, które miał rozdawać

Biuro Straży Przybrzeżnej w Moji zatrzymało 74-latka pod zarzutem wyrzucenia ok. 900 kg ulotek reklamowych do cieśniny Kanmon w zachodniej Japonii – podał w piątek portal Mainichi.
02.02.2024

Kongres Polskie Porty 2030: jak usprawnić przepływ ładunków w terminalach?

Na trwającym w Sopocie Kongresie Polskie Porty przyszedł czas na dyskusję dotyczącą problemu jakim są wąskie gardła w infrastrukturze portowej.
02.06.2023

Sejm. Rozpatrzono informacje nt. prac nad projektem nowelizacji ustawy o pracy na morzu

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpatrzyła w środę informacje na temat stanu prac nad projektem nowelizacji ustawy o pracy na morzu. Na jakim etapie procedowana jest ustawa ma zostać podane do końca lipca.
24.05.2023

Rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich

W trakcie rozpoczętych o 11.00 obrad ministrowie zajmą się projektem nowelizacji ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich, a także propozycją zmian w ustawie o weteranach działań poza granicami państwa. Przepisy te mają zapewnić polskim siłom zbrojnym możliwość skutecznego oddziaływania na zagrożenia terrorystyczne z morza i powietrza, których nie można zneutralizować środkami pozostającymi w dyspozycji ministra spraw wewnętrznych.
04.05.2023

Policja ewakuowała port naftowy Donges zablokowany przez strajkujących związkowców

Funkcjonariusze odblokowali terminal naftowy Donges w departamencie Loara Atlantycka, który od tygodnia był okupowany przez związkowców strajkujących przeciwko reformie emerytalnej.
21.03.2023

Rynek LNG rośnie dynamicznie. Pierwsza trójka rozdaje karty

Rynek produkcji i dostaw LNG rośnie dynamicznie. We wrześniu stawki spot dla typowych gazowców LNG z silnikiem TFDE przekroczyły na 101,7 tys. USD dziennie, a zbiornikowce LNG (lub XDF) osiągały stawki czarterowe 170 tys. USD dziennie. Na rynku LNG w tym roku przestały rządzić prawa rynku, a zaczęli dostawcy. Widać to po rekordowych wynikach pierwszych dwóch kwartałów.
03.11.2022

Zełenski: statek z ładunkiem wypłynął z Odessy, ale nie możemy się łudzić

Statek z ładunkiem 26 tys. ton kukurydzy wypłynął w poniedziałek z Odessy, ale nie można się łudzić, że Rosja nie spróbuje zerwać ukraińskiego eksportu – oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.
01.08.2022

Opublikowano projekt noweli ustawy o pracy na morzu

Wyeliminowanie problemów z zakupem leków i produktów leczniczych przez armatorów ma przede wszystkim na celu projekt noweli ustawy o pracy na morzu, opublikowany we wtorek na stronach RCL.
14.06.2022

Apteczki okrętowe będzie można uzupełnić w kraju

Rząd planuje w czwartym kwartale tego roku przyjąć projekt noweli ustawy, która ma dać armatorom możliwości zaopatrywania się na rynku krajowym w produkty lecznicze oraz wyroby medyczne, stanowiące obowiązkowe wyposażenie apteczek okrętowych - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
11.05.2022

Wyzwania transformacji energetycznej - 35 Konferencja EuroPOWER & OZE Power

Konferencja EuroPOWER & OZE Power to czas spotkań najwybitniejszych ekspertów i przedstawicieli branży energetycznej. Podczas pierwszego dnia wydarzenia specjaliści skupili uwagę na kluczowych tematach, takich jak bezpieczeństwo energetyczne, transformacja czy odejście od węgla.
08.04.2022

Polar Star znów wyrusza na Antarktydę, choć powinien na emeryturę

Polar Star to wysłużona jednostka – ma już 45 lat, a od ponad dekady pozostaje jedynym tego typu statkiem we flocie Stanów Zjednoczonych. Przeżył własne rodzeństwo, a nawet swoje wycofanie ze służby. Właśnie po raz 25. wyruszył na Antarktydę.
22.11.2021

Zobacz jak wygląda Dar Pomorza po remoncie (foto)

Od września do listopada 2020 r. w pomieszczeniach nadbudówki rufowej "Daru Pomorza" trwał remont dofinansowany ze środków Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdynia. Odnowiono m.in. pentrę oficerską, luk prowadzący do żagielkoi, część międzypokładu młodszych oficerów, szpital, ambulatorium oraz kabinę wychowawcy.
21.01.2021

Symbol Gdyni po corocznym remoncie

Od września do listopada 2020 r. w pomieszczeniach nadbudówki rufowej "Daru Pomorza" trwał remont dofinansowany ze środków Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdynia. Odnowiono m.in. pentrę oficerską, luk prowadzący do żagielkoi, część międzypokładu młodszych oficerów, szpital, ambulatorium oraz kabinę wychowawcy.
19.01.2021

PiS za projektem budżetu na 2021 r.; krytyka opozycji

Dyskutowany we wtorek w Sejmie projekt budżetu na 2021 r. według PiS zapewni finansowanie podstawowych programów, np. 500+ przy umiarkowanym wzroście deficytu i długu; według opozycji - nie stanowi recepty na rosnące problemy kraju i gospodarki związane z pandemią.
15.12.2020

Soboń: ostatnia tona węgla będzie wydobyta w 2049 roku

Zgodnie z umową społeczną z branżą górniczą, ostatnia tona węgla zostanie wydobyta w Polsce do końca 2049 r. - powiedział wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń w TVP Info. Dodał, że w miejsce energetyki opartej na węglu, rozwijana będzie energetyka jądrowa.
04.12.2020

Meyer Turku zwolnił już 250 pracowników z powodu pandemii

Fiński stoczniowiec Meyer Turku zdecydował się na stałe zwolnić dodatkowe 84 osoby po zamknięciu ostatniej fazy rozmów ze związkami, zwiększając łączną liczbę zwolnień do 250.
12.11.2020

Agata Barwińska i Filip Ciszkiewicz coraz bliżej medali w ME

Agata Barwińska (MOS Iława) i Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia) coraz bliżej medali w mistrzostwach Europy w klasie Laser Radial. Po dzisiejszych wyścigach oboje zajmują w swoich konkurencjach drugie miejsca w klasyfikacji generalnej. W klasie Laser Standard Polacy bez sukcesów. Mistrzostwa Europy odbywają się w Gdańsku, a medalistów poznamy we wtorek.
11.10.2020

Do końca roku powstanie projekt transformacji polskiej energetyki

Projekt transformacji polskiej energetyki ma powstać do końca roku. Wkrótce powoływane będą zespoły robocze do precyzyjnych ustaleń umowy społecznej z górnikami – zapowiedział dzisiaj wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.
05.10.2020

21 postulatów Stoczni Gdańskiej: tło i społeczne realia

21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego zostało spisanych na drewnianych tablicach przez Arkadiusza Rybickiego i Macieja Grzywaczewskiego, członków Ruchu Młodej Polski, i wywieszonych na bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej 17 sierpnia 1980 r.
31.08.2020

Przywrócić polską banderę w polskiej flocie handlowej

Tadeusz Hatalski, kpt. ż. w. przedstawia założenia rozwiązań, prowadzących do obniżenia wysokich, pozapłacowych kosztów pracy na statkach morskich, eksploatowanych pod polską banderą. Obowiązujące obecnie przepisy generują koszty, będące w efekcie barierą uniemożliwiającą polskim armatorom eksploatację statków pod polską banderą.
19.08.2020

Sasin: przed nami jeszcze bardzo wiele niedobrych zdarzeń w gospodarce

Wszystko wskazuje na to, że przed nami w gospodarce jest wiele niedobrych zdarzeń, nie wiadomo jak będzie przebiegał kryzys - mówił w piątek wicepremier, szef MAP Jacek Sasin. Jego zdaniem wypłata 13-tej i 14-tej emerytury jest lepsza dla emerytów niż zwolnienie emerytur z PIT.
07.08.2020

Przełamano złą passę w STX Offshore. Do koreańskiego zakładu trafiło pierwsze w tym roku zamówienie

Zadłużona, południowokoreańska stocznia STX Offshore & Shipbuilding zdobyła pierwszy w tym roku kontrakt.
04.08.2020

Emilewicz: chcielibyśmy, aby powrót na ścieżkę wzrostu zajął nam nie dłużej niż dwa lata

Chcielibyśmy, aby powrót na ścieżkę wzrostu zajął nam nie dłużej niż dwa lata - mówiła we wtorek wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że gospodarka będzie "znakiem rozpoznawczym" pierwszych miesięcy powyborczej aktywności legislacyjnej.
14.07.2020

Rzecznik MŚP: zmiana w składkach na ZUS konieczna, by firmy przetrwały

Zmiany w składkach ZUS i podatku ryczałtowym to niektóre z rozwiązań, które pomogłyby firmom przetrwać okres, gdy skończy się pomoc z tarcz antykryzysowych, a sytuacja gospodarcza nie wróci do normy po pandemii - powiedział PAP Rzecznik MŚP Adam Abramowicz.
07.07.2020

Trzaskowski: dzisiaj problemem jest bezrobocie, a nie spory z przeszłości

PiS chce rozstrzygać spory z przeszłości, które są dawno rozstrzygnięte, a trzeba rozwiązywać obecne problemy – mówił w niedzielę Rafał Trzaskowski, kandydat KO na prezydenta. Wśród tych problemów wymienił rosnące bezrobocie, służbę zdrowia i bezpieczeństwo.
21.06.2020

Biedroń: Będę wspierał polski przemysły zbrojeniowy

Będę wspierał polski przemysły zbrojeniowy tak, aby stał się najbardziej innowacyjny w tej części Europy – mówił w Kłodzku kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. Polityk zapowiedział też przywrócenie świadczeń dla wszystkich służb mundurowych, obniżonych na podstawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej.
10.06.2020

Rzecznik MŚP opublikował wyjaśnienia MRPiPS dot. korzystania z Tarczy antykryzysowej

Rzecznik MŚP opublikował wyjaśnienia MRPiPS dotyczące korzystania z niektórych rozwiązań przewidzianych w Tarczy antykryzysowej. Wynika z nich m.in., że w przypadku kwietnia i maja ulga w składkach na ZUS obejmuje - inaczej niż w marcu - tylko te, które nie zostały opłacone.
08.06.2020

Jak sfinansować polskie inwestycje w infrastrukturę i wygrać z kryzysem?

Wielomiliardowe wsparcie uruchamiane w ramach kolejnych odsłon Tarczy Antykryzysowej nie powinno być jedyną odpowiedzią państwa polskiego na kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa. Warto sięgać do historii i z niej czerpać naukę, jakich narzędzi użyć do tego, by wykorzystać trudniejsze czasy do modernizacji kraju i przywrócenia gospodarce ścieżki wzrostu gospodarce. W ocenie Instytutu Staszica polskie władze powinny skorzystać z zagranicznych doświadczeń w zakresie finansowania inwestycji infrastrukturalnych. Na
14.05.2020

US Navy wypłaciła 600 milionów dolarów swoim kontrahentom

Amerykańska Marynarka Wojenna wypłaciła 600 milionów dolarów swoim kontrahentom. Środki te były wcześniej wstrzymane ze względu na wątpliwości co do jakości wykonania prac, ale zostały uwolnione aby wesprzeć dostawców w trudnym czasie pandemii Covid-19 i powiązanym z nia spowolnieniem gospodarczym.
07.05.2020

Kościński: jeśli kryzys potrwa jeszcze 2-3 miesiące, będziemy w dużej recesji

Jeśli kryzys potrwa jeszcze 2-3 miesiące będziemy w dużej recesji - ocenia minister finansów Tadeusz Kościński. Szef MF nie spodziewa się, że poziom długu przekroczy 55 proc. PKB, jednocześnie resort zastanawia się nad tymczasowym zawieszeniem stabilizującej reguły wydatkowej.
23.04.2020

Tarcza antykryzysowa - główne zagadnienia prawne

W dniu 31 marca 2020 roku Prezydent RP – Andrzej Duda podpisał projekt pakietu ustaw autorstwa rządu, zwany „tarczą antykryzysową” – projekt został przyjęty przez Sejm z uwzględnieniem niektórych tylko poprawek autorstwa Senatu.
01.04.2020

Przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS

Zwolnienie ze składek ZUS na trzy miesiące to jedno z rozwiązań proponowanych przedsiębiorcom w tzw. tarczy antykryzysowej. Jak informuje MRPiPS, okres zwolnienia z opłacania składek będzie uwzględniony m.in. w wysokości przyszłej emerytury, gdyż składki zostaną zewidencjonowane na kontach ubezpieczonych.
01.04.2020

Podatki marynarskie: przychody w Polsce, a rozliczenie zagranicznych dochodów marynarza

Z uwagi na pandemię Covid-19 i wstrzymanie podmian na statkach coraz szersze grono polskich marynarzy zastanawia się nad skutkami podatkowymi uzyskania dochodów w Polsce. Niestety przez wzgląd na sytuację ekonomiczną na Świecie związaną z ww. pandemią może dojść do sytuacji, w której wielu polskich marynarzy będzie zmuszonych do podjęciach działalności zarobkowej w Polsce.
31.03.2020

Wiceminister rozwoju zapowiada prace nad poszerzeniem tarczy antykryzysowej

To nie jest nasze ostatnie słowo - mówił we wtorek podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Krzysztof Mazur zapowiadając dalsze prace rządowe nad poszerzeniem tarczy antykryzysowej.
31.03.2020

Tarcza antykryzysowa - projekt rządowy (stan na: 26.03.2020)

W dniu 26 marca 2020 roku, Rada Ministrów przyjęła projekt „tarczy antykryzysowej” i skierowała go do Sejmu. W niniejszym opracowaniu postaramy się przybliżyć najważniejsze zmiany, które nastąpiły względem pierwotnego, analizowanego w poprzednim artykule projektu, jak i podsumować jego najbardziej istotne założenia.
27.03.2020

Koronawirus a rozwiązanie stosunku pracy w Polsce

W ostatnim czasie informacje na temat wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 zdominowały wszystkie media, a życie każdego z nas zostało podporządkowane nowej chorobie. Społeczna kwarantanna, praca zdalna, przestój – to wszystko wpływa na obecne nastroje społeczne. Polscy pracodawcy poszukujący możliwości ratowania swoich przedsiębiorstw rozważają decyzje o redukcji zatrudnienia, pracownicy tymczasem obawiają się utraty pracy. Wszyscy natomiast zastanawiają się jakie formy rozwiązania umowy o pracę mogą zostać zast
23.03.2020

Koronawirus, a ubezpieczenie zdrowotne marynarza w Polsce

W pierwszej fazie zachorowań koronawirusem (Covid-19) Ministerstwo Zdrowia potwierdziło tylko, że „Każda osoba, nawet nieubezpieczona, w przypadku podejrzenia zakażenia Covid-19 będzie nieodpłatnie diagnozowana”. Następnie NFZ przyznało, że osoby nieubezpieczone będą objęte nieodpłatnym leczeniem w przypadku zakażenia Covid-19.
23.03.2020

Muzeum Marynarki Wojennej dla sali tradycji Uniwersytetu Morskiego

Dzięki przychylności Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Sala Tradycji UMG wzbogaciła się o bogatą kolekcję pamiątek po jednym z wybitnych wychowanków, kpt. ż. w. Czesławie Adamowiczu. Uczestnik ostatniego szkolnego rejsu "Daru Pomorza" z sierpnia 1939 roku, zakończonego internowaniem fregaty w Szwecji, przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie ukończył studia, uczestniczył w konwojach i bojowych operacjach Sprzymierzonych. Po wojnie wraca do kraju, zdobywa kapitański dyplom, pływa do emerytury w 1979 roku.
20.11.2019

Prezydent: Chcemy by Polacy zarabiali coraz lepiej

Chcemy by Polacy zarabiali coraz lepiej; trzeba podnieść płacę minimalną i trzeba to zrobić w sposób zdecydowany, bo nie ma inne drogi do tego byśmy zdołali podnieść zarobki w Polsce – mówił w Górze (Dolnośląskie) prezydent Andrzej Duda.
09.10.2019

Projekt budżetu na 2020 rok trafił do Sejmu

Projekt ustawy budżetowej na 2020 rok trafił do Sejmu - wynika z informacji zamieszczonej w poniedziałek na stronie niższej izby parlamentu. Po raz pierwszy od 1989 roku budżet ma być zrównoważony, czyli wydatki pokrywać się mają z wpływami.
30.09.2019

Morawiecki: Projekt budżetu na 2020 r. zakłada brak deficytu i zróżnoważenie wydatków i dochodów na poziomie 429,5 mld zł

Projekt budżetu na 2020 r., przyjęty we wtorek przez rząd nie zakłada deficytu, dochody i wydatki mają wynieść po 429,5 mld zł - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
27.08.2019

Budowniczy Titanica złoży wniosek o niewypłacalność

Harland and Wolff, północnoirlandzka stocznia znana z budowy Titanica, stała się niewypłacalna, po tym jak jej upadły norweski właściciel nie znalazł na nią kupca, a jego prośby o nacjonalizację zakładu zostały oddalone.
06.08.2019

MF: Na koniec czerwca br. budżet miał deficyt w wysokości 5 mld zł

Na koniec czerwca br. budżet miał deficyt w wysokości 5 mld zł - poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów w komunikacie dotyczącym szacunkowego wykonania budżetu państwa w okresie styczeń - czerwiec 2019 r.
26.07.2019

Polski rynek pracy boryka się z niestabilnością zatrudnienia i niskimi płacami

Mimo jednego z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej, co czwarty Polak pracuje na niestabilnych umowach i nawet połowa nie ma zagwarantowanego urlopu ani płatnych nadgodzin. Średnia siła nabywcza na mieszkańca w Polsce jest dwukrotnie niższa niż średnia w UE. Obok niestabilnych form zatrudnienia – głównym problemem są też niskie płace, przepracowanie i stres, bo Polacy są najbardziej zestresowanym zawodowo narodem w Europie. Do tych problemów polskiego rynku pracy niedługo dołączy 4 rewolucja przemysłowa, k
10.06.2019

Rafalska: stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,9 proc.

Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,9 proc. i w porównaniu do lutego spadła o 0,2 pkt. proc. – poinformowała w czwartek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. W marcu liczba bezrobotnych spadła poniżej miliona i wynosi obecnie 986 tys. osób, to o 30,7 tys. mniej niż w lutym.
04.04.2019

Premier: Chcemy utrzymać deficyt w ryzach unijnych, nie przekroczyć 3 proc. PKB

Będziemy starać się utrzymać deficyt w ryzach unijnych, nie przekroczyć 3 proc. PKB, a także utrzymać w ryzach stabilizującej reguły wydatkowej - zapewnił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Przyznał, że pewien przyrost deficytu sektora finansów publicznych nastąpi.
26.03.2019

Premier i ministrowie przedstawili „mapę drogową” realizacji nowej „piątki PiS”

Projekty dotyczące "500 plus" na pierwsze dziecko, "trzynastki" dla emerytów, zniesienia podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia i niższego PIT-u oraz projekt ws. przywrócenia połączeń komunikacyjnych będą gotowe jeszcze w marcu - zapowiedzieli we wtorek premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrami.
06.03.2019

Kopcińska: Zwolnienie z PIT dla pracowników lub zleceniobiorców do 26. roku życia

Roczny koszt programu odbudowy lokalnych połączeń autobusowych to ok. 800 mln zł, zwolnień z PIT do 26. roku życia - 2-3 mld zł, wyższych kosztów uzyskania przychodu 7-10 mld zł, 13. emerytury - 9-10 mld zł, a uzupełnienia programu 500 plus - ok. 18,5 mld zł - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.
01.03.2019

Premier dla PAP: Emerytura Plus od 2019 co roku; zniesienie PIT dla wszystkich pracowników do 26 lat

Od 2019 roku każdy emeryt co roku otrzyma wsparcie z programu Emerytura Plus; obejmie on zarówno emerytów, jak i rencistów - zapowiedział w wywiadzie dla PAP premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że zniesienie PIT obejmie wszystkich pracowników do 26. roku życia oprócz osób prowadzących działalność gospodarczą. Dodał, że rząd nie planuje nowelizacji budżetu.
01.03.2019

Czerwińska: Dzięki obniżeniu stawki PIT do 17 proc. spadną koszty pracy

Tzw. zerowy PIT dla młodych ludzi, zwiększenie kosztów uzyskania przychodu oraz obniżenie PIT z 18 do 17 proc., to impulsy prorozwojowe dla gospodarki, na których mi zależało – powiedziała w rozmowie z PAP minister finansów Teresa Czerwińska.
27.02.2019

Rosyjska prasa: strategia Gazpromu bez zmian po dymisjach wiceprezesów

Rosyjska prasa, komentując we wtorek dymisje dwóch wiceprezesów Gazpromu, prognozuje, że strategia koncernu, w tym na arenie międzynarodowej, nie zmieni się. Dziennik "Kommiersant" jako nietypowy ocenia fakt, że nie ogłoszono nazwisk następców.
26.02.2019

Rzecznik MŚP: Zaproponuję dobrowolność składek na ZUS dla przedsiębiorców

Do maja zaproponuję dobrowolność składek na ZUS dla przedsiębiorców wzorem niemieckim – powiedział PAP podczas konferencji z przedsiębiorcami w Muszynie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Wiem, że to rewolucja - dodał.
24.02.2019

Morawiecki: Będzie obniżenie kosztów pracy przez podniesienie kosztów uzyskania przychodu

500+ od pierwszego dziecka, "trzynastka" w postaci najniższej emerytury 1100 zł dla każdego emeryta, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, obniżenie kosztów pracy - to nowa "piątka PiS przedstawiona podczas sobotniej konwencji partii.
23.02.2019

Procedowane w UE zmiany mogą oznaczać koniec dominacji polskiej branży transportowej. Zagrożonych jest wiele miejsc pracy

Proponowane przez Unię Europejską nowe przepisy o zabezpieczeniu społecznym, w połączeniu z Pakietem mobilności czy zmianami w zakresie dostępu do zawodu i rynku mogą oznaczać katastrofę dla polskich firm przewozowych. Ich sytuację może pogorszyć także twardy brexit. W konsekwencji kilkadziesiąt tysięcy firm ograniczy swoją działalność lub upadnie, a to oznacza likwidację wielu miejsc pracy – ostrzega Maciej Wroński, prezes Związku Pracodawców „Transport i Logistyka Polska”.
15.02.2019

Prezydent podpisał ustawę budżetową na 2019 rok

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na rok 2019 z dnia 16 stycznia 2019 roku - poinformowała w czwartek w komunikacie Kancelaria Prezydenta RP.
01.02.2019

Po 11 miesiącach 2018 r. zysk górnictwa na sprzedaży mniejszy prawie o połowę

W 11 miesiącach ub. roku polskie kopalnie zarobiły na sprzedaży węgla prawie o połowę mniej niż rok wcześniej. Wzrosły inwestycje, ceny węgla i przychody, ale też koszty produkcji. Spadło wydobycie i sprzedaż węgla oraz wydajność pracy i wskaźniki finansowe. Import wzrósł do rekordowego poziomu.
26.01.2019

Premier: Budżet na 2019 r. jest budżetem rozwoju i solidarnościowym

Budżet na 2019 r. jest zarazem budżetem rozwoju i budżetem solidarnościowym - powiedział w środę w Senacie premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając budżet na 2019. Zapewnił, że to budżet bezpieczny, w przypadku spowolnienia koniunktury gospodarczej.
23.01.2019

Wchodzą w życie tzw. E-akta

Skrócenie obowiązku przechowywania akt pracowniczych z 50 do10 lat, możliwość prowadzenia dokumentacji pracowniczej w postaci elektronicznej czy domyślne przekazywanie pensji na konto bankowe pracownika - to rozwiązania w ramach tzw. E-akta, które wchodzą w życie 1 stycznia 2019 r.
01.01.2019

Rafalska o 2018 r.: sprawne wprowadzenie programu Dobry start i dobra sytuacja na rynku pracy

Wprowadzenie programu "Dobry start", e-składki i e-zwolnień, rozwój Karty Dużej Rodziny, utrzymanie dobrej sytuacji na rynku pracy i rozwój programów skierowanych do seniorów oraz dzieci – to zdaniem szefowej MRPiPS Elżbiety Rafalskiej jedne z najważniejszych wydarzeń 2018 r.
22.12.2018

Parlament Europejski potępił budowę gazociągu Nord Stream 2

Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję w sprawie umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą i reform w tym kraju. W dokumencie uwzględniono poprawkę zgłoszoną przez europosłanką Annę Fotygę (PiS), która potępia budowę gazociągu Nord Stream 2.
13.12.2018

Ustawa e-akta ma ograniczyć obowiązki przedsiębiorców i zwiększyć bezpieczeństwo pracowników

Skrócenie obowiązku przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat, możliwość prowadzenia dokumentacji pracowniczej w formie elektronicznej czy domyślne przekazywanie pensji na konto pracownika – przewiduje ustawa e-acta, która wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r.
04.10.2018

CIR: Celem rządu stabilne finanse publiczne, wzrost gospodarczy, solidarność społeczna

Celem rządu jest utrzymanie stabilnych finansów publicznych, wsparcie wzrostu gospodarczego i solidarnościowej polityki społecznej - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. Rada ministrów przyjęła projekt budżetu na 2019 r.; dopuszczono 28,5 mld zł deficytu.
25.09.2018

Rada Ochrony Pracy: Umów o pracę nie można zastępować cywilnoprawnymi

Umów o pracę nie można zastępować umowami cywilnoprawnymi - przypomina Rada Ochrony Pracy. W przyjętym we wtorek stanowisku zaproponowała m.in. wprowadzenie obowiązku zgłaszania do ZUS pracowników przed podjęciem pracy, co ma się przyczynić do uszczelnienia systemu.
25.09.2018

Francja: Uroczystości sprowadzenia szczątków wiceadmirała Unruga do Polski

Uroczystości sprowadzenia do Polski szczątków wiceadmirała Józefa Unruga - jednego z twórców polskiej Marynarki Wojennej i dowódcy obrony wybrzeża w 1939 r. - oraz jego żony Zofii rozpoczęły się w poniedziałek w Montresor w środkowej Francji.
25.09.2018

Szef UdsKiOR: Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę

Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny - przypomniał szef UdsKiOR Jan Józef Kasprzyk, który w poniedziałek we francuskim Montresor wziął udział w uroczystości poświęconej Unrugowi - dowódcy Obrony Wybrzeża w 1939 r.
24.09.2018

Prezydent: Cieszę się, że obecne władze przywracają Podkarpaciu rozwój infrastrukturalny

Mamy prawo do tego, aby się sami rządzić i decydować o tym, w jaki sposób będziemy naprawiali "zbutwiałe i gryzione jeszcze starymi systemowymi rozwiązaniami" instytucje w Polsce i będziemy to robili - powiedział we wtorek w Leżajsku (Podkarpackie) prezydent Andrzej Duda.
11.09.2018

Od biura w piwnicy do potężnego europejskiego gracza - poznajcie BSS (wywiad)

Początek lat 90 nie był wymarzonym czasem na zakładanie firmy zajmującej się częściami zamiennymi dla statków. Logistyka kulała, biura mieściły się czasami w piwnicach domów, na porządku dziennym były rabunki a na domiar złego zdarzało się znaleźć zawiniętego w dywan stróża, który miał czuwać nad magazynem. Jak poradzili sobie w tym pełnym przeciwności losu świecie założyciele Baltic Spares Service, dlaczego firma rodzinna ma wiele plusów i jaka jest recepta na sukces opowiedzieli nam Mateusz oraz Tadeusz Wilkiccy i Tadeusz Ślebi
30.08.2018

Co ZUS potrąci z emerytury i renty?

Z wypłacanych emerytur i rent ZUS pobiera co miesiąc zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), a także składkę na ubezpieczenie zdrowotne, którą przekazuje do Narodowego Funduszu Zdrowia.
09.08.2018

Wcześniejsze emerytury dla marynarzy (rok 2018)

Wiele osób, które w trakcie swej kariery zawodowej wykonywały pracę w szczególnych warunkach, w tym pracę marynarza, uzyskało informację o możliwości przejścia na emeryturę w niższym wieku emerytalnym. Z uwagi jednak na reformę emerytalną i chęć stopniowego wycofania instytucji wcześniejszej emerytury, ubezpieczeni często mają problem z ustaleniem, które przepisy ich dotyczą. Warto, wobec tego wskazać, że potoczne określenie „wcześniejsze emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach” obejmuje w rzeczywistości trzy odrębne in
08.08.2018

MGMiŻŚ: emerytury pomostowe pracujących właścicieli kutrów rybackich do RDS

Ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej informuje, że właściciele kutrów rybackich pracujący w oparciu o działalność gospodarczą nie mogą w świetle obowiązujących przepisów przechodzić na emerytury pomostowe i kieruje sprawę do Rady Dialogu Społecznego.
18.07.2018

Ponad milion Pomorzan dostanie list z ZUS

Każdy kto odłożył choćby przysłowiowy 1 grosz na koncie emerytalnym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, otrzyma wkrótce Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU). Warto do niej zajrzeć, by sprawdzić zgromadzone składki i wyliczoną hipotetyczną emeryturę.
04.07.2018

Morawiecki: wzrost PKB w jakiejś perspektywie spadnie poniżej 4 proc. przez rynek pracy

Wzrost PKB w jakiejś perspektywie spadnie poniżej poziomu 4 proc. ze względu na brak pracowników - powiedział w wywiadzie dla "Sieci" premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że obecnie na rynku pracy brakuje ok. 150 tys. pracowników.
02.07.2018

Pikieta pracowników Portu Gdańskiego Eksploatacja

„Dosyć gadania, czas na działania”, „Gdzie inwestor? Gdzie inwestycje?” M.in. pod takimi hasłami protestowali w piątek przed siedzibą Zarządu Morskiego Portu Gdańsk związkowcy z Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Port Gdański Eksploatacja S.A. oraz Wolny Związek Zawodowy Gospodarki Morskiej. Pracownicy domagają się m.in. przedstawienia konstruktywnych planów działań.
29.06.2018

Strona społeczna RDS: Brak pracowników może mieć negatywny wpływ na inwestycje

Brak pracowników na rynku pracy może mieć negatywny wpływ na planowane inwestycje - podkreślała strona społeczna RDS podczas posiedzenia rady. Problemy, które pojawiły się na rynku pracy, wynikają z sukcesów gospodarczych Polski - odpowiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
28.06.2018

Baranów, Teresin i Wiskitki – trzy gminy wyznaczone na obszar inwestycji CPK

Trzy gminy: Baranów (pow. grodziski), Teresin (pow. sochaczewski) i Wiskitki ( pow. żyrardowski) są wyznaczone na obszar inwestycji CPK, obejmujący łącznie 66,2 km kwadratowych - poinformował w środę mieszkańców Baranowa pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild.
23.05.2018

Czerwiec niekorzystny dla przyszłych emerytów

Wysokość naszej emerytury zależy od momentu, w którym na nią przejdziemy. Ci, którzy zdecydują się na ten krok w czerwcu mogą spodziewać się niższego świadczenia. Wszystko przez waloryzację.
22.05.2018

Konstytucja Biznesu: Działalność nierejestrowa ma wyciągać ludzi z szarej strefy

Wyciąganie ludzi z szarej strefy, zachęcenie ich do spróbowania aktywności gospodarczej i umożliwienie im dorabiania do podstawowego źródła utrzymania - to cele działalności nierejestrowej, którą przewiduje Konstytucja Biznesu - mówi PAP wiceszef MPiT Mariusz Haładyj.
28.04.2018

CIR: Emerytury specjalne dla rolników zbywających ziemię pod CPK

W przypadku zakończenia działalności rolniczej będzie można dostać specjalną emeryturę w pełnej lub większej wysokości - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Chodzi o rolników zbywających ziemię pod Centralny Port Komunikacyjny.
27.04.2018

Wild: Negocjacje z właścicielami gruntów ws. CPK będą trwały ok. 2 lat

W połowie maja mają zakończyć się badania lokalizacyjne, które pokażą, gdzie może powstać Centralny Port Komunikacyjny - poinformował pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild. Dodał, że negocjacje z właścicielami gruntów mają potrwać blisko dwa lata, a budowa portu ma ruszyć w 2020 roku.
26.04.2018

Wild: Rząd przyjął projekt specustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym

Rząd przyjął w czwartek projekt specustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym - powiedział PAP pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild. Projekt umożliwi powstanie CPK oraz towarzyszących mu inwestycji, tworzących spójny system transportowy - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
26.04.2018

Premier: Chcemy, by w kolejnym roku rewaloryzacja była jak najkorzystniejsza dla tych, którzy mają najniższe emerytury

Chcemy, aby w kolejnym roku rewaloryzacja była jak najkorzystniejsza dla tych, którzy mają najniższe emerytury - powiedział w niedzielę na spotkaniu z mieszkańcami Węgrowa premier Mateusz Morawiecki.
22.04.2018

ZUS: W 2018 r. złożono 92 tys. wniosków o emeryturę

Od początku 2018 r. z tytułu obniżenia wieku emerytalnego wnioski o świadczenie złożyło ponad 92 tys. osób - poinformowała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Zwróciła uwagę, że w porównaniu z ubiegłym rokiem o emeryturę ubiega się więcej osób aktywnych zawodowo.
27.03.2018

Ostatnie dni na zgłoszenie danych do ZUS

Tylko do 31 marca 2018 r. płatnicy składek mają czas na złożenie dokumentu ZUS ZSWA, czyli zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za rok 2017.
26.03.2018

GUS: w lutym wzrosły renty i emerytury

Przeciętna miesięczna nominalna emerytura i renta brutto z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych w lutym br. była o 3,1 proc. wyższa niż przed rokiem i wyniosła 2 tys. 164 zł 70 gr - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny
23.03.2018

Kiviniemi: Obniżenie wieku emerytalnego wpływa na decyzję o szybszym przejściu na emeryturę

Obniżenie wieku emerytalnego ma wpływ na decyzje o wcześniejszym przejściu na emeryturę - powiedziała w poniedziałek wicesekretarz generalna OECD Mari Kiviniemi podczas konferencji prasowej dotyczącej prezentacji raportu nt. stanu polskiej gospodarki. Zdaniem minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz mitem jest twierdzenie, że mamy do czynienia z "drastycznym odpływem na emeryturę".
19.03.2018

NATO: 2-procentowy próg wydatków spełniły cztery kraje; Polska - 1,99

Choć kraje NATO wydają coraz więcej na obronność, w 2017 r. 2-proc. PKB próg osiągnęły 4 z nich - wynika z przedstawionego w czwartek dorocznego raportu Sojuszu. W grupie tej pierwszy raz od 2015 roku nie ma Polski, której wydatki oszacowano na 1,99 proc. PKB.
15.03.2018

Ponad 3,6 mld zł zysku górnictwa w 2017 r., wydobycie mniejsze o 4,9 mln ton

Górnictwo węgla kamiennego wypracowało w ub. roku ponad 3,6 mld zł zysku netto, zarabiając średnio ok. 40 zł na każdej sprzedanej tonie węgla. Jego średnie ceny wzrosły o jedną czwartą. Kopalnie wydobyły 4,9 mln ton węgla mniej niż rok wcześniej; ubytek zrekompensował większy o 5,1 mln ton import.
05.03.2018

Karol Jabłoński mistrzem świata!

Karol Jabłoński po raz dwunasty w karierze został mistrzem świata w bojerowej klasie DN. Srebrny medal wywalczył Robert Graczyk, a brąz zdobył Łukasz Zakrzewski. Regaty odbyły się w dniach 26-27 lutego na jeziorze Wielimie w okolicach Szczecinka.
01.03.2018

MRPiPS: od marca najniższa emerytura wzrasta o prawie 30 zł

Od marca najniższa emerytura wzrasta o 29,80 zł, a przeciętna emerytura - o ok. 67,28 zł - przypomniało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. Zwróciło uwagę, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2018 r. wynosi 102,98 proc. i jest najwyższy od pięciu lat.
01.03.2018

Sejmowa komisja przyjęła dezyderat ws. uprawnień emerytalnych b. celników

Sejmowa Komisja do Spraw Petycji przyjęła we wtorek dezyderat ws. uprawnień emerytalnych byłych funkcjonariuszy Służby Celnej. Posłowie zwrócili się do premiera m.in. o analizę systemu emerytur mundurowych w odniesieniu do celników.
27.02.2018

Eksperci: Zachęcajmy pracowników zza wschodniej granicy do pozostania w Polsce

Zwolnienie seniorów ze składek na ZUS, zachęcenie pracowników zza wschodniej granicy do pozostania w Polsce, aktywizacja bezrobotnych - to postulowane przez ekspertów rozwiązania, które powinny złagodzić niedobór pracowników na polskim rynku pracy.
24.02.2018

„DGP”: Ponad 160 tys. osób z emeryturą poniżej minimalnej

Rośnie liczba osób o krótkich karierach zawodowych lub zatrudnionych w ramach umów, od których nie są odprowadzane składki lub odprowadza się je w minimalnej wysokości. Takich osób jest o wiele za dużo, najwięcej w Unii Europejskiej - mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" prezes ZUS Gertruda Uścińska.
21.02.2018

Rozlicz się z ZUS. Masz czas do końca lutego

Renciści oraz pobierający wcześniejsze emerytury, którzy dorabiali do świadczenia mają jeszcze tydzień na poinformowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach. Jeśli tego nie zrobią, muszą liczyć się z konsekwencjami.
21.02.2018

MRPiPS: W 2018 r. najniższe emerytury wzrosną o 29 zł 80 gr

Najniższa emerytura wzrośnie o 29,80 zł, a przeciętna emerytura z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych o ok. 67,28 zł - poinformowało w piątek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. "Tak wysokiej waloryzacji nie było od pięciu lat" - podkreślił resort.
10.02.2018

Resorty o problemie emerytur pomostowych dla pływających armatorów łodzi rybackich

Problem emerytur pomostowych dla tzw. pływających armatorów łodzi rybackich można rozwiązać przy okazji ustawy o pracy na statkach rybackich - zgodzili się przedstawiciele ministerstw gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz rodziny, pracy i polityki społecznej.
06.02.2018

70 proc. seniorów otrzymuje świadczenie z ZUS na konto. Banki rozwijają ofertę dla emerytów

2,4 mln seniorów pobiera emeryturę w formie gotówki. Coraz więcej emerytów korzysta jednak z rachunków bankowych. Przelew emerytury na konto jest bezpieczny. Banki doceniają emerytów jako klientów i coraz częściej przygotowują ofertę dopasowaną do ich potrzeb. Tym bardziej że seniorzy, mając stałe źródło dochodów, są stabilną i lojalna grupą klientów, śmiało sięgającą po nowe instrumenty płatnicze jak np. karty zbliżeniowe.
06.02.2018

Rafalska: Nie zabraknie pieniędzy na emerytury i renty

Nie ma najmniejszych podstaw do obaw, że zabraknie pieniędzy w budżecie na 100-procentowe sfinansowanie wszystkich należnych do wypłaty świadczeń emerytalnych, rentowych i jakichkolwiek - zapewniła w czwartek w Bydgoszczy szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.
02.02.2018

ZUS: Reforma emerytalna może kosztować o ok. 200 mln zł mniej niż przewidywano

Ze wstępnych wyliczeń wynika, że skutki finansowe wprowadzenia reformy, która zakłada przywrócenie wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn będą mniejsze o ok. 200 mln zł - powiedziała w środę szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińska.
17.01.2018

Wzór na emeryturę

Do końca grudnia przybyło w Pomorskiem ok. 23 tys. emerytów. Tyle bowiem decyzji w związku z powrotem do wieku emerytalnego 60/65 wydały oddziały ZUS w Gdańsku i Słupsku. Decyzje o wypłacie świadczenia otrzymało więcej kobiet - 56 proc. Przeciętna emerytura wyniosła w przypadku kobiet 1 tys. 570 zł, a w przypadku mężczyzn 2 tys. 738 zł. Jaki jest wzór na emeryturę?
15.01.2018

Rybacy nadal bez nowej ustawy regulującej ich pracę

Nowelizacja ustawy o pracy na morzu, która weszła w życie 22 grudnia 2017 r., miała zagwarantować rybakom wiele korzystnych zmian. Specjalne regulacje dotyczące tego sektora gospodarki morskiej nie zostały jednak w tym akcie prawnym ujęte. Dodatkowo rybacy są teraz traktowani tak samo jak marynarze floty handlowej i biją na alarm.
09.01.2018

Prezydent skierował do TK nowelę dot. zniesienia górnego limitu składek na ZUS

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, dotyczącej zniesienia górnego limitu składek na ZUS. Zastrzeżenia głowy państwa dotyczą "dochowania standardów procesu legislacyjnego".
05.01.2018

Celnicy mogą przejść na emeryturę w wieku 55 lat - weszły nowe przepisy

1 stycznia celnicy zostali włączeni do systemu emerytur mundurowych. Oznacza to, że będą mogli przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat, a ich świadczenia będą wypłacane z budżetu państwa, a nie z ZUS.
01.01.2018

W jakich sytuacjach marynarz musi się rozliczać w Polsce?

Z uwagi na zbliżający się okres rozliczeń podatkowych i liczne zmiany w przepisach, w poniższym artykule opisujemy sytuacje, w których marynarz będący polskim rezydentem podatkowym, który uzyskuje dochody z pracy na rzecz zagranicznych armatorów będzie zobligowany do złożenia zeznania rocznego w Polsce. Kancelaria świadczy, między innymi, usługi w zakresie rozliczania polskich marynarzy w Polsce wraz z reprezentacją przed Urzędem Skarbowym.
13.12.2017

Senat za ustawą znoszącą górny limit składek na ZUS, ale dopiero od 2019 r.

Senat wniósł w czwartek poprawkę do ustawy znoszącej limit składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - przepisy miałyby wejść w życie od początku 2019 r. Podczas głosowania doszło do sporu o kworum.
07.12.2017

PO: Nowelizacja znosząca górny limit składek na ZUS - zła i szkodliwa

Nowelizacja ustawy znosząca górny limit składek na ZUS jest "zła i szkodliwa" - ocenił w środę szef klubu PO Sławomir Neumann. Dodał, że jeżeli Senat przyjmie tę ustawę, to w imieniu klubu zwróci się do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o jej zawetowanie.
07.12.2017

Lewiatan i NSZZ Solidarność zapowiadają apel o weto ws. zniesienia limitu składek na ZUS

Apel do prezydenta o zawetowanie ustawy znoszącej limit składek na ZUS w razie przyjęcia jej przez parlament zapowiedziały dwie organizacje: pracodawców i związek zawodowy. Konfederacja Lewiatan i NSZZ Solidarność podpisały oświadczenie w tej sprawie, domagając się dyskusji z rządem o zmianach w ubezpieczeniach społecznych.
06.12.2017

Kowalczyk: zniesienie górnego limitu składek na ZUS prawdopodobnie będzie przesunięte

Zniesienie górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, powyżej którego nie płaci się składek, zostanie prawdopodobnie przesunięte w czasie - powiedział w czwartek przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.
30.11.2017

WEI: Pracownicze Plany Kapitałowe ratunkiem przed wtórnym ubóstwem emerytów

Pracownicze Plany Kapitałowe są ratunkiem przed wtórnym ubóstwem polskich emerytów - wynika z raportu Fundacji Warsaw Enterprise Institute opublikowanego w środę. Dodano, że PPK zmobilizują pracowników do systematycznego oszczędzania.
29.11.2017

Prezydent: W piątek podpiszę ustawę o innowacyjności

W piątek w Pałacu Prezydenckim dojdzie do uroczystego podpisania ustawy o innowacyjności - zapowiedział w czwartek w Złotoryi prezydent Andrzej Duda. Dodał, że ma nadzieję, że poprawa konkurencyjności gospodarczej umożliwi przeznaczanie większych środków na politykę socjalną i prorodzinną.
23.11.2017

Brak rąk do pracy, a oni co roku zatrudniają ponad 100 osób i dobrze im płacą. Rozmowa z Aleksandrą Podwysocką ze stoczni CRIST

Rynek pracy nie rozpieszcza pracodawców z sektora stoczniowego. Na brak rąk do pracy narzeka każdy przedstawiciel branży. Aleksandra Podwysocka, dyrektor organizacyjno-administracyjny w stoczni CRIST opowiada o tym, jak firma radzi sobie z zatrudnianiem fachowców.
15.11.2017

Borys: Pracownicze Plany Kapitałowe ruszą od stycznia 2019 r.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) ruszą od 1 stycznia 2019 roku – powiedział w środę PAP prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że szacunkowe wpływy dodatkowych oszczędności z tego tytułu wynosiłyby między 15 a 20 mld zł rocznie.
08.11.2017

ZUS: Staż pracy mogą udokumentować „stare” dowody osobiste

Stare dowody osobiste, wydawane w formie zielonej książeczki, książeczki zdrowia oraz zeznania świadków mogą potwierdzić staż pracy, od którego zależy wysokość emerytury - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
04.11.2017

W Polsce nieco mniej chętnych do sukcesji w firmach rodzinnych niż w Europie

8,1 proc. sukcesorów deklaruje chęć przejęcia rodzinnej firmy - to nieco mniej niż średnia europejska, gdzie takich deklaracji jest między 10 - 12 proc. - wynika z raportu pt. "Barometr sukcesyjny ścieżki kariery pokolenia Next Generation w polskich firmach rodzinnych".
03.10.2017

Work Service: 54 proc. Polaków po osiągnięciu wieku emerytalnego planuje pracować

54 proc. Polaków po osiągnięciu wieku emerytalnego planuje pozostać na rynku pracy; rezygnację z aktywności zawodowej rozważa 28 proc. ankietowanych - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Work Service.
02.10.2017

Rafalska: Transport międzynarodowy powinien być wyjęty z dyrektywy o pracownikach delegowanych

Będą dalsze uzgodnienia ze stroną francuską o rewizji dyrektywy dotyczącej delegowania pracowników - powiedziała w środę w Paryżu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska po spotkaniu ze swoją francuską odpowiedniczką Muriel Penicaud.
20.09.2017

Premier: Planujemy zwiększyć środki na obronność i bezpieczeństwo

Planujemy zwiększyć środki na obronność, bezpieczeństwo; przewidziane są także podwyżki dla nauczycieli - powiedziała PAP premier Beata Szydło. Przyszłoroczny budżet określiła jako "stabilny i bezpieczny". Powiedziała też, że komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT być może powinna powstać, ale jest to decyzja parlamentu.
09.09.2017

MRPiPS: 7,1 proc wyniosła stopa bezrobocia w sierpniu

7,1 proc. wyniosła, według szacunków MRPiPS, stopa bezrobocia w sierpniu; nie zmieniła się w porównaniu ze wskaźnikiem z lipca br. Nie wpadamy w euforię, ciągle mamy duże grupy osób, które można wprowadzić na rynek pracy – skomentowała dane minister Elżbieta Rafalska.
06.09.2017

Prezydent podpisał ustawę włączającą celników do systemu emerytur służb mundurowych

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę włączającą od 1 stycznia 2018 roku funkcjonariuszy Służby Celnej do systemu emerytur mundurowych.
21.06.2017

Celnicy zostaną włączeni do systemu emerytur mundurowych

1 stycznia 2018 roku celnicy zostaną włączeni do systemu emerytur mundurowych - zdecydował w czwartek Sejm uchwalając nowelizację ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy i ich rodzin.
11.05.2017

OT Logistics S.A. kończy negocjacje z rządem Czarnogóry w sprawie przejęcia udziałów w Luka Bar i AD Montecargo

Spółka OT Logistics S.A. zakończyła negocjacje ze Skarbem Państwa w Czarnogórze w sprawie nabycia udziałów w spółce AD Montecargo (przewoźnik kolejowy) i Luka Bar AD BAR (operator portu morskiego). Zakończenie negocjacji otwiera drogę do formalnej akceptacji umowy przez odpowiednie instytucje Czarnogóry, w tym parlament.
20.03.2017

Pożegnanie komendanta Tadeusza Olechnowicza

W Bremerhaven, mieście gdzie spędził ostatni okres życia, pochowany zostanie kpt. ż. w. Tadeusz Olechnowicz, ostatni komendant „Daru Pomorza” i pierwszy „Daru Młodzieży”, absolwent Akademii Morskiej w Gdyni z 1957 r.
02.01.2017

Będą nowe strajki w greckich portach

8 grudnia o godzinie 11 ma rozpocząć się 24-godzinny generalny strajk we wszystkich greckich portach. Oznacza to, że w ten dzień nie zostanie obsłużona żadna komercyjna jednostka.
06.12.2016

Kowalczyk: pewne decyzje personalne w spółkach SP już w październiku

W ramach prowadzonego audytu w spółkach Skarbu Państwa w październiku można spodziewać się pewnych decyzji personalnych - zapowiedział w środę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.
12.10.2016

Połączenie baz danych US i ZUS-omówienie projektu nowej ustawy

Proponowane zmiany będą miały bezpośredni wpływ na funkcjonowanie wszystkich obywateli, w tym marynarzy. A mianowicie, ZUS i Urząd Skarbowy będą mogły wzajemnie przesyłać sobie dane dotyczące każdego z obywateli, w taki sposób, że Urząd Skarbowy przesyła do ZUS wszelkie informacje na temat rozliczeń podatkowych lub ich braku, a ZUS dostarcza do Urzędu Skarbowego informacje np. o comiesięcznym opłacaniu składek emerytalno-rentowych, pomimo braku deklarowania osiąganych dochodów.
04.10.2016

Pogromczyni polskich stoczni dorabiała w raju podatkowym

Komisja Europejska zajmie się sprawą zatajenia informacji przez byłą wieloletnią komisarz Neelie Kroes o sprawowaniu kierowniczego stanowiska w zarejestrowanej w raju podatkowym na Bahamach firmie podczas pełnienia urzędu.
26.09.2016

Kiedy marynarz musi ujawnić dochody zagraniczne w Polsce?

Wśród polskich marynarzy dominuje dość powszechny pogląd, że skoro marynarz wykonuje pracę na statkach eksploatowanych przez zagraniczne przedsiębiorstwa, które mają faktyczne (rzeczywiste) zarządy lub siedziby prawne usytuowane w korzystnych podatkowo państwach, lub gdy jego dochody zagraniczne są jedynymi dochodami w roku podatkowym, to nie ma on obowiązku deklarowania w Polsce tych dochodów. Niestety w wielu przypadkach przeświadczenie to jest błędne.
12.07.2016

Emerytura pomostowa dla marynarzy w praktyce

Pracownicy związani z branżą morską, występując do organów rentowych z wnioskiem o przyznanie wcześniejszej emerytury z uwagi na charakter wykonywanej pracy, często borykają się z wieloma problemami.
01.03.2016

Marynarzu, sprawdź czy należy ci się 500 zł na dziecko

W środę (17.02.2016 r.) Prezydent podpisał ustawę o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, wprowadzającą program „Rodzina 500+”. Celem przewidzianego w ustawie świadczenia wychowawczego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych. Świadczenie w wysokości 500 zł miesięcznie będzie wypłacane rodzicom lub opiekunom na każde dziecko do momentu osiągnięcia przez nie 18 lat.
25.02.2016

Opłacanie składek za granicą z tytułu umowy o pracę, aby nie płacić ZUS, jest legalne orzekł Sąd Najwyższy

W warunkach gospodarki rynkowej XXI w., niejednokrotnie osoby prowadzą działalność gospodarczą w jednym państwie członkowskim UE, gdy w drugim pozostają zatrudnione na cześć etatu w ramach umowy o pracę, co prowadzi do zajścia tzw. zbiegu tytułów ubezpieczenia społecznego w dwóch ww. państwach członkowskich.
12.11.2015

Coraz poważniejsze kłopoty w sektorze wydobycia

Od początku tego roku pracę straciło 5500 osób, zatrudnionych przez brytyjskie firmy wydobywające gaz i ropę na Morzu Północnym - poinformował brytyjski regulator Oil and Gas Authority (OGA). Efekt spowolnienia w wydobyciu widać na całym świecie.
08.09.2015

Potentat paliwowy zwalnia. Pracę straci 10 proc. załogi!

Conoco Phillips, amerykański koncern paliwowy, likwiduje miejsca pracy. Zatrudnienie straci 1810 pracowników, co stanowi 10 procent załogi firmy.
02.09.2015

150 tysięcy osób już na bruku. A to nie koniec zwolnień w sektorze ropy i gazu

Łączna liczba utraconych miejsc pracy w 2015 r. w sektorze wydobycia ropy naftowej i gazu na całym świecie oscyluje w granicach 150 tys. i nadal rośnie - poinformowała branżowa firma rekrutacyjna Swift Worldwide Resources.
05.08.2015

Podatki marynarskie: Singapur w roku 2015- dotychczasowa praktyka organów podatkowych

Od 01.01.2015 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące unikania podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską, a Singapurem, które radykalnie zmieniły sytuację podatkową polskich marynarzy pracujących na statkach eksploatowanych w komunikacji międzynarodowej przez armatorów singapurskich. W poniższym artykule zostaną opisane przepisy podatkowe, które obowiązują w 2015 w ww. modelu zatrudnienia oraz dotychczasowa praktyka Urzędów Skarbowych w zakresie wydawania decyzji ograniczających pobór zaliczek w odniesieniu do dochodów sing
25.03.2015

Co nam zostało po wielkiej stoczni? Mniejsze, prężne firmy wyrosły na jej „zgliszczach” [RAPORT]

Sześć lat po zwodowaniu ostatniego wielkiego statku, 12 lat po likwidacji wielkiego stoczniowego holdingu szczecińska branża stoczniowa narzeka na brak spawaczy, monterów i rurarzy. Kto i dlaczego tak ich potrzebuje? Co są w stanie wyprodukować mniejsze zakłady zatrudniające stoczniowców?
01.02.2015

Stocznie w Polsce są zmuszone przyjmować do pracy obcokrajowców

Branża stoczniowa w Polsce nie będzie już na pewno przemysłem takim jak jeszcze dwadzieścia lat temu, kiedy zatrudniała 80 tys.osób. Nie znaczy to jednak, że zupełnie nic się w niej nie dzieje i nie potrzebuje ludzi do pracy. Wręcz przeciwnie.
07.07.2014

Pracownik chciał wcześniejszej emerytury i powstał problem. Wytoczył proces swojej firmie

Prom w Świnoujściu to statek morski czy może śródlądowy - taki dylemat rozstrzygnie... sąd pracy. Pracownik Żeglugi Świnoujskiej wytoczył firmie proces, bo chciał przejść na wcześniejszą emeryturę. Ta przysługuje osobom, które przepracowały 15 lat w szczególnych warunkach - z tego przywileju mogą też skorzystać marynarze, ale statków morskich.
08.04.2014

Ubezpieczenie społeczne polskich marynarzy w UE/EOG

Nieodzowną kwestią wymagającą ustalenia, które jest ściśle związana z zatrudnieniem na morzu jest ustalenie sytuacji ubezpieczeniowej w zakresie ubezpieczenia społecznego polskich marynarzy pracujących pod obcymi banderami na rzecz zagranicznych armatorów. Kwestia ta rodzi liczne problemy w praktyce, dlatego też w poniższym artykule zostały przedstawione regulacje, które rozstrzygają te kwestie.
26.02.2014

Emerytury marynarskie, rybackie oraz emerytura pomostowa

Pracownicy związani z branżą morską, w tym wykonujący pracę poza granicami Polski, często zastanawiają się nad kryteriami, których spełnienie warunkuje ustalenie prawa do ich emerytury w Polsce. Najczęstsze problemy w procesie przyznawania prawa do świadczenia emerytalnego dotyczą wystąpienia do organu rentowego (Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) przez marynarza z wnioskiem o wcześniejszą emeryturę, z uwagi na charakter świadczonej pracy tj. czy praca była świadczona w szczególnych warunkach, czy też nie.
19.02.2014

Niekorzystne podatkowo zmiany w nowych umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę z Kanadą i USA

Omówienie niekorzystnych podatkowo zmian w nowych umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę z Kanadą i USA, które najprawdopodobniej wejdą w życie od 01.01.2014 r., i ich wpływ na sytuację prawno-podatkową polskich pracowników sektora morskiego.
18.10.2013

Protest Solidarności w Szczecinie: Pretensje branży morskiej

Wczoraj miasteczko namiotowe Solidarności na szczecińskich Wałach Chrobrego zdominowały wystąpienia przedstawicieli przemysłu stoczniowego i branży morskiej. Pojawiło się wiele nowych haseł. "Stocznie, porty zlikwidowali, jeszcze Bałtyku nie sprzedali", "Ministerstwo zdrowia zaleca - jedz śliwki i szpinak, będziesz wielki" itd. Są nowe stanowiska, w tym biuro pracy, biuro porad prawnych czy Krajowej Sekcji Kobiet. Jest też kilka stoisk organizacji pozarządowych.
13.06.2013

Szef MON: marynarka nie jest w stanie likwidacji

W ciągu kilku miesięcy trudno przestawić zwrotnice i ogłosić program modernizacji marynarki – mówił szef MON, Tomasz Siemoniak. Przyznał również, że problemem MON są odejścia z armii.
29.11.2011

10 lat rekrutacji w Gospodarce Morskiej!

Classic Crewing Sp. z o.o. obchodzi w tym roku dziesiątą rocznicę rejestracji swojej działalności rekrutacyjnej oraz komercyjno– morskiej w ramach szeroko pojętej gospodarki morskiej.
08.07.2011

Polska Żegluga Morska- Przedsiębiorstwo Państwowe

Polska Żegluga Morska powstała prawie 60 lat temu. Przez wszystkie te lata przez firmę przeszły całe pokolenia pracowników morskich i lądowych. Kiedy ojcowie awansowali na kolejne stopnie kariery statkowej, ich synowie już wybierali szkoły morskie jako swój profil edukacji. Tak było kiedyś i tak jest dzisiaj.
04.08.2010

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.