• <
BOTA_2023

Czerwiec niekorzystny dla przyszłych emerytów

ew

22.05.2018 06:50 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Czerwiec niekorzystny dla przyszłych emerytów

Partnerzy portalu

Czerwiec niekorzystny dla przyszłych emerytów - GospodarkaMorska.pl

Wysokość naszej emerytury zależy od momentu, w którym na nią przejdziemy. Ci, którzy zdecydują się na ten krok w czerwcu mogą spodziewać się niższego świadczenia. Wszystko przez waloryzację.
    
Emerytura zbliża się wielkimi krokami. Warto jednak pamiętać, że od tego kiedy zdecydujemy się na nią przejść będzie zależała jej wysokość. Warto poczekać miesiąc lub dwa, żeby cieszyć się wyższym świadczeniem. Najbardziej niekorzystnym miesiącem dla przyszłych emerytów jest czerwiec. Wszystko z powodu waloryzacji składek i kapitału początkowego.

Są dwa rodzaje waloryzacji – roczna oraz kwartalna. Roczna, która przeprowadzana jest 1 czerwca każdego roku, dotyczy składek zapisanych na naszym koncie na dzień 31 stycznia. Nie uwzględnia ona składek zewidencjonowanych za miesiące po 31 stycznia. Waloryzacja roczna uzupełniona jest więc przez waloryzację kwartalną. Czerwiec jest jedynym miesiącem, w którym składki podlegają jedynie waloryzacji rocznej, a nie kwartalnej. W praktyce oznacza to, że osoby które złożą wniosek o emeryturę w czerwcu mogą mieć świadczenie niższe niż gdyby zrobiły to w innym miesiącu.

Przykładowo, idąc na emeryturę między styczniem a czerwcem składki będą zwaloryzowane dwukrotnie – rocznie (z uwzględnieniem wskaźnika waloryzacji za poprzedni okres) oraz kwartalnie, podobnie będzie jeśli złożymy wniosek między lipcem a grudniem, w tym wypadku waloryzacja również będzie podwójna.

Waloryzacje kwartalne nie są takie same. Zazwyczaj najwyższa jest w I kwartale (marzec), wynika to ze wzrostu przypisu składek w stosunku do czwartego kwartału poprzedniego roku.

Wszyscy, którzy mają wątpliwości i pytania dotyczące emerytury mogą skorzystać z porady doradców emerytalnych, którzy są do dyspozycji w każdej placówce ZUS.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.