• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

150 tysięcy osób już na bruku. A to nie koniec zwolnień w sektorze ropy i gazu

05.08.2015 14:13 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu 150 tysięcy osób już na bruku. A to nie koniec zwolnień w sektorze ropy i gazu

Partnerzy portalu

150 tysięcy osób już na bruku. A to nie koniec zwolnień w sektorze ropy i gazu - GospodarkaMorska.pl

Łączna liczba utraconych miejsc pracy w 2015 r. w sektorze wydobycia ropy naftowej i gazu na całym świecie oscyluje w granicach 150 tys. i nadal rośnie -  poinformowała branżowa firma rekrutacyjna Swift Worldwide Resources.

Z ostatniego raportu opublikowanego przez Swift dowiadujemy się, że najszybciej spada liczba miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych. Znacznie ucierpiał również rynek pracy w rejonie Morza Północnego. Autorzy raportu przewidują dalsze wyhamowywanie nowych inwestycji i zwiększenie liczby zwolnień. Choć w Azji Południowo-Wschodniej na razie nie są odczuwane skutki spowolnienia, to w niedalekiej przyszłości ucierpią stocznie w Korei, Chinach i Singapurze. W porównaniu z resztą świata najlepiej wypada Bliski Wschód. Przykładowo w Arabii Saudyjskiej wydobycie nie stało na tak wysokim poziomie od 20 lat. Dobra sytuacja nie przekładana się niestety ma tworzenie nowych miejsc pracy.

W raporcie czytamy, że cięcia dotykają bezpośrednio pracowników, jak i podwykonawców. Tobias Read, dyrektor zarządzający Swift Worldwide Resources, zwrócił szczególną uwagę właśnie na podwykonawców, którzy są często zwalniani w pierwszej kolejności i bez większego rozgłosu. Bywa, że ich zwolnienia nie są nawet odnotowywane w oficjalnych statystykach. Likiwidacja miejsc pracy przeprowadzana jest najczęściej w segmencie upstream, m.in. poprzez wysyłanie pracowników na wcześniejsze emerytury.

Autorzy publikacji zaznaczają, że raport został sporządzony na podstawie ogólnodostępnych danych, a ponieważ nie wszędzie są one podawane do publicznej wiadomości, faktyczna liczba zwolnień jest prawdopodobnie o wiele większa niż prognozy Swifta.

Dziękujemy za wysłane grafiki.