Łączna liczba utraconych miejsc pracy w 2015 r. w sektorze wydobycia ropy naftowej i gazu na całym świecie oscyluje w granicach 150 tys. i nadal rośnie - poinformowała branżowa firma rekrutacyjna Swift Worldwide Resources.
Z ostatniego raportu opublikowanego przez Swift dowiadujemy się, że najszybciej spada liczba miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych. Znacznie ucierpiał również rynek pracy w rejonie Morza Północnego. Autorzy raportu przewidują dalsze wyhamowywanie nowych inwestycji i zwiększenie liczby zwolnień. Choć w Azji Południowo-Wschodniej na razie nie są odczuwane skutki spowolnienia, to w niedalekiej przyszłości ucierpią stocznie w Korei, Chinach i Singapurze. W porównaniu z resztą świata najlepiej wypada Bliski Wschód. Przykładowo w Arabii Saudyjskiej wydobycie nie stało na tak wysokim poziomie od 20 lat. Dobra sytuacja nie przekładana się niestety ma tworzenie nowych miejsc pracy.
W raporcie czytamy, że cięcia dotykają bezpośrednio pracowników, jak i podwykonawców. Tobias Read, dyrektor zarządzający Swift Worldwide Resources, zwrócił szczególną uwagę właśnie na podwykonawców, którzy są często zwalniani w pierwszej kolejności i bez większego rozgłosu. Bywa, że ich zwolnienia nie są nawet odnotowywane w oficjalnych statystykach. Likiwidacja miejsc pracy przeprowadzana jest najczęściej w segmencie upstream, m.in. poprzez wysyłanie pracowników na wcześniejsze emerytury.
Autorzy publikacji zaznaczają, że raport został sporządzony na podstawie ogólnodostępnych danych, a ponieważ nie wszędzie są one podawane do publicznej wiadomości, faktyczna liczba zwolnień jest prawdopodobnie o wiele większa niż prognozy Swifta.
11 laureatów konkursu MEWy odebrało nagrody!
Symulator statku kosmicznego dostarczony
Szkoła Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią pod skrzydłami Ministra Infrastruktury
Startuje Norway Grants Innovation Day 2023
OBR-CTM S.A. wraz z ośrodkami badawczymi z innych krajów Europy prowadzi aktywne działania na rzecz środowiska naturalnego
W Ustce odbędzie się spotkanie w sprawie realizacji morskich farm na Bałtyku