• <

Resorty o problemie emerytur pomostowych dla pływających armatorów łodzi rybackich

ew

06.02.2018 14:11 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Resorty o problemie emerytur pomostowych dla pływających armatorów łodzi rybackich
Resorty o problemie emerytur pomostowych dla pływających armatorów łodzi rybackich - GospodarkaMorska.pl

Problem emerytur pomostowych dla tzw. pływających armatorów łodzi rybackich można rozwiązać przy okazji ustawy o pracy na statkach rybackich - zgodzili się przedstawiciele ministerstw gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz rodziny, pracy i polityki społecznej.

Posłowie sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wysłuchali we wtorek informacji na temat ubezpieczeń społecznych i świadczeń emerytalnych dla właścicieli kutrów pływających i łodzi rybackich oraz armatorów pływających.

Rybacy obecni na posiedzeniu komisji podnosili, że pracujący na swoich jednostkach armatorzy w myśl funkcjonujących przepisów nie mogą przechodzić na emerytury pomostowe ze względu na trudne warunki pracy. Jak podnosili, wynajęci przez nich rybacy pracujący na tych samych jednostkach mogą przechodzić na takie emerytury. Według pływających armatorów, takie rozwiązania funkcjonujące od wielu lat są dla nich dyskryminujące.

"Nie rozpatrujemy w ministerstwie osobno kwestii związanych z emeryturami pomostowymi" - powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Jak dodał, "na zespole ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego ogólnie temat jest poruszany, bo nie tylko grupy związane z rybakami czy marynarzami zwracają się o weryfikacje tych przepisów, ale również i inne grupy zawodowe".

"W tym konkretnym przypadku nie było dotychczas rozwiązań dotyczących właścicieli armatorów, jeśli chodzi o wcześniejsze emerytury ze względu na warunki" - kontynuował Szwed. "Ustawa dotyczy pracujących, czyli zatrudnionych pracowników i oni w tej ustawie się mieszczą" - dodał.

Według wiceministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorza Witkowskiego, problem tzw. pływających armatorów mógłby zostać rozwiązany "przy okazji ustawy o pracy na statkach rybackich".

Dobrym kierunkiem do rozwiązania tej sytuacji jest regulacja dotycząca ustawy o statkach rybackich - wtórował Witkowskiemu Szwed. "W tym zakresie byłaby to próba uregulowania, czy znalezienia rozwiązania bez ruszania całości związanej z emeryturami pomostowymi; nad tym warto się zastanowić" - podkreślał Szwed. Jak dodał, "dziś nasz resort nie przewiduje zmian, jeśli chodzi o całość emerytur pomostowych".
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 44192,00 $ tona 2,71% 20 sty
 Cynk 3673,00 $ tona 2,00% 20 sty
 Aluminium 3109,00 $ tona 2,44% 20 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.