• <

Wynik wyszukiwania - "Orsk " - Wiadomości

Indie – nowy rozgrywający na morskich szlakach ropy i produktów rafineryjnych

Indie złapały wiatr w rafineryjne żagle po wprowadzeniu sankcji na handel z Rosją i ograniczeniu importu rosyjskiej ropy przez państwa UE. Szczególnie dobry biznesowo był rok 2022. Również w 2023 r. nie było najgorzej. Jak wynika z danych opublikowanych przez firmę wywiadowczą Kpler, import ropy naftowej do Indii wzrósł w marcu 2024 r. do 5,2 mln baryłek dziennie.
01.04.2024

Raport: przeładunki w bałtyckich portach morskich w 2023. Port Gdańsk liderem wzrostów

Zgodnie ze wstępnymi wynikami przeładunki bałtyckich portów morskich osiągnęły w 2023 roku łączny poziom 888,8 mln ton, co oznacza 2,6% spadek w stosunku do roku poprzedniego. Na wynik ten złożyły się zarówno pozytywne, jak i negatywne zmiany wolumenu w poszczególnych krajach.
06.02.2024

Norweski Klaster Morski na eksportowym kursie. Włączają napęd jądrowy

Norweski Biznes Morski zapewnia pracę bezpośrednio około 90 tys. osobom oraz generuje rocznie produkty i usługi o wartości około 500 mld NOK – informuje na portalu społecznościowym Ivar Engan, Daglig leder z Maritimt Forum. Znaczna część przychodów zapewnia eksport towarów i usług. Szacuje się, że około 70% przychodów norweskiego biznesu morskiego pochodzi z eksportu.
01.02.2024

Rosja chce wykorzystać ukraińskie doświadczenie z dronami? Może to zmienić obraz wojny na morzu

Brytyjskie władze poinformowały w mediach społecznościowych, że wywiad przekazał niepokojące informacje. Rosjanie, doświadczeni przez ukraińskie ataki z użyciem bezzałogowych pojazdów nawodnych, planują wykorzystać je w swoim arsenale, ucząc się od przeciwnika.
01.12.2023

Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego? Z perspektywy firmy doradczo-księgowej

Wiodące na rynku norweskim przedsiębiorstwa znają dobrze polski sektor morskiej energetyki wiatrowej. Wymiana doświadczeń i budowanie kompetencji odbywa się na wielu płaszczyznach. Przyczyni się to z pewnością do rozwoju dalszej współpracy między obydwoma krajami.
30.11.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – październik 2023 r.

W październiku doszło przede wszystkim bardzo głośnego z polskiej perspektywy zderzenia masowca PŻM – m/s Polesie z innym, brytyjskim frachtowcem. Jak się później okazało polski statek doznał niewielkich uszkodzeń, z kolei druga jednostka w konsekwencji zderzenia – zatonęła. Były też niestety ofiary tego wypadku. Miesiąc październik nie pozostawał jednak bez innych zdarzeń szkodowych odnotowywanych na całym świecie.
05.11.2023

AFP: statek ze zbożem ukraińskim dopłynął korytarzem humanitarnym do Stambułu

Do Stambułu w Turcji dopłynął w niedzielę drugi statek z ukraińskim zbożem, który skorzystał z tymczasowego korytarza humanitarnego przez Morze Czarne mimo zagrożenia atakami ze strony Rosji, blokującej eksport żywności z Ukrainy - poinformowała agencja AFP, powołując się na serwisy śledzące ruch statków.
24.09.2023

Nowe informacje o ukraińskim ataku. Celem był nie jeden, a dwa porty kontrolowane przez Rosję

Przeprowadzony w nocy atak z użyciem bezzałogowych dronów nawodnych zakończył się uszkodzeniem rosyjskiego okrętu desantowego. Pojawiają się nowe informacje o całej operacji, które wskazują na jej szerszy zasięg. Najprawdopodobniej miała ona uderzyć w rosyjską infrastrukturę portową na Morzu Czarnym.
04.08.2023

Skuteczna akcja w Noworosyjsku. Ukraiński dron uszkodził rosyjski okręt

Pojawiły się nowe informacje dotyczące porannego ukraińskiego ataku na bazę rosyjskich sił morskich. Na nagraniach widać, że jednemu z użytych tam dronów udało się uszkodzić okręt desantowy proj. 755, prawdopodobnie to Olenegorsk Miner.
04.08.2023

Brytyjski resort obrony: po wyjściu z umowy zbożowej Rosja atakuje ukraińskie porty

Od czasu wycofania się z udziału w Czarnomorskiej Inicjatywie Zbożowej Rosja wznowiła ataki na cywilną infrastrukturę w południowych portach Ukrainy, czego w czasie obowiązywania umowy raczej nie robiła - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
25.07.2023

ONZ: ataki Rosjan na ukraińskie porty mogą być naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego

Rosyjskie ataki na Odessę i inne ukraińskie porty nad Morzem Czarnym, niszczenie znajdującej się tam infrastruktury cywilnej może stanowić naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego i ma wpływ na ceny zbóż na świecie - oświadczył w czwartek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, potępiając ostrzały.
20.07.2023

Ukraina. Alternatywna trasa morska dla eksportu produktów rolnych, inne kraje oferują pomoc

Ukraina tworzy tymczasową alternatywną trasę morską dla eksportu swoich produktów rolnych przez Morze Czarne - poinformował w środę p.o. ministra ds. społeczności, terytoriów i infrastruktury Ukrainy Wasyl Szkurakow. Szlak ma prowadzić wyłącznie przez wody terytorialne Rumunii. Pomoc oferują także Chorwacja i Litwa.
19.07.2023

Minister rolnictwa: w rosyjskim ostrzale zniszczono 60 tys. ton zboża

W rosyjskim ostrzale portu Czornomorsk pod Odessą zniszczonych zostało 60 tys. ton ziarna, które miało być załadowane i wysłane dwa miesiące temu w ramach umowy zbożowej - poinformował w środę minister rolnictwa Ukrainy, Mykoła Solski.
19.07.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – maj 2023 r.

W miesiącu maju odnotowano oficjalnie 71 wypadków morskich, a więc o 4 mniej niż miesiąc wcześniej. Nie mniej jednak nie brakowało zdarzeń niebezpiecznych oraz szkodliwych. Ponownie okazało się, że stan techniczny jednostek do przewozu żywego inwentarza pozostaje wiele do życzenia. Odnotowana awaria silnika głównego takiego statku spowodowała potrzebę wyładowania już wcześniej załadowanego licznego bydła. W trakcie miesiąca pojawiło się również wiele niebezpiecznych dla ludzkiego życia i zdrowia pożarów jednostek pływających.
05.06.2023

Zgoda KE na przejęcie na rynku aluminium - Norsk Hydro może kupić polski Alumetal

Komisja Europejska zgodziła się na bezwarunkowe przejęcie przez norweski koncern Norsk Hydro firmy Alumetal, polskiego producenta stopów aluminium. Transakcja nie budzi zastrzeżeń w zakresie konkurencji - poinformowała w czwartek KE.
04.05.2023

Rosyjska “flota cieni” korzysta z 443 tankowców, dzięki czemu Moskwa nadal sprzedaje ropę na masową skalę

Ze śledztwa dziennikarzy madryckiego El Mundo wynika, że pomimo nałożonych na nią sankcji po inwazji na Ukrainę Rosja w dalszym ciągu sprzedaje masowo ropę naftową. Osiąga to dzięki 443 tankowcom pływającym pod innymi flagami, które zaopatruje w surowiec na wodach międzynarodowych.
30.03.2023

Strategia wodorowa Norwegii - czy zielona rewolucja wodorowa wydarzy się w Oslo?

Zielony wodór jest nośnikiem energii, który ma znaczny potencjał, aby pomóc w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jego wykorzystanie oferuje krajom Europy, nastawionym na dekarbonizację, nowe możliwości w zakresie przeprowadzenia transformacji gospodarki w duchu zrównoważonego rozwoju. Ustawa klimatyczna (Klimalov) ustanawia cel Norwegii, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 50% do 2030 roku, a ustawa wymaga od rządu wdrożenia polityki i środków do osiągnięcia tego celu. Jednym z takich środków jest roz
13.01.2023

Nowy szef Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej

ONZ zdecydował, że od nowego roku na czele Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej stanie emerytowany wiceadmirał Abdullah Abdul Samad Dashti z Kuwejtu.
02.01.2023

Norwegia wykorzysta nadwyżki z morskich farm wiatrowych do zasilania centrów danych

Norweski startup Earth Wind & Power poinformował, że chce zasilać centra danych oraz pozostałe usługi IT korzystając z morskiej energetyki wiatrowej. W planie jest wykorzystanie nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej przez turbiny wiatrowe o łącznej mocy około 400 MW.
28.11.2022

Baltic Pipe: 30 lat prób sięgnięcia po norweski gaz

Koncepcja importu gazu z norweskich złóż pojawiła się już w 1991 r., a w czasach rządu Jerzego Buzka podpisano kontrakty, które później zostały anulowane. Pomysł powracał kilkakrotnie na przestrzeni lat, a prace nad dzisiejszym kształtem Baltic Pipe ruszyły w 2016 r.
27.09.2022

Przywrócono żeglugę przez Bosfor po odholowaniu statku z ukraińskim zbożem

Przewożący ukraińską kukurydzę statek Lady Zehma został odholowany po tym, gdy w czwartek wieczorem na krótko utknął w cieśninie Bosfor, wstrzymując żeglugę tą trasą - poinformowały tureckie media. Ruch przez cieśninę został przywrócony.
02.09.2022

Statek z ukraińskim zbożem osiadł na mieliźnie w Bosforze

Przewożący 3 tys. ton kukurydzy z Ukrainy statek towarowy "Lady Zehma" z powodu awarii steru osiadł na mieliźnie w cieśninie Bosfor w Turcji - poinformowały lokalne władze morskie i biuro gubernatora Stambułu.
01.09.2022

Port Gdańsk na drugim miejscu na Bałtyku. Pokonał rosyjski Primorsk

– Pokonaliśmy rosyjski Port Primorsk i jesteśmy na drugim miejscu na Bałtyku w przeładunkach ogółem. Udało nam się też utrzymać pierwsze miejsce w przeładunkach kontenerów. Absolutnie rekordowy był lipiec - padło historyczne 5,8 mln ton miesięcznie. Mamy realną szansę zakończyć ten rok na poziomie ponad 60 mln ton – wyjaśnia Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk.
24.08.2022

Kolejne okręty ze zbożem wypłynęły z portu w obwodzie odeskim

Dwa okręty ze zbożem z Ukrainy wypłynęły w sobotę z portu Czornomorsk w obwodzie odeskim. Łącznie 27 jednostek z ukraińskimi ładunkami produkcji rolnej opuściło do tej pory porty nad Morzem Czarnym w ramach porozumienia o eksporcie zboża.
20.08.2022

Rozwój offshore wind leży w rękach operatorów sieciowych

Rozwój morskich farm wiatrowych w Europie wymaga powstania odpowiedniej infrastruktury do wyprowadzenia mocy na ląd. Kluczowe znaczenie dla realizacji inwestycji będą miały nowe mechanizmy regulacyjne i wielostronna koordynacja operatorów sieci – przekonują dziennikarze agencji Reuters. Rozwój sektora offshore wind zależy teraz od operatorów sieciowych.
18.08.2022

Ukraina. Kolejne dwa statki z ukraińskim ziarnem wypłynęły z portów

Kolejne dwa statki płyną „korytarzem zbożowym” z atakowanej przez Rosję Ukrainy. W piątek rano jednostki wiozące ukraińskie ziarna do Turcji i Iranu wyszły z portów nad Morzem Czarnym - podała agencja Ukrinform, cytując tureckie ministerstwo obrony
12.08.2022

Statki M/V Riva Wind i M/V Arizona wypłynęły z Ukrainy, transportując 105 tys. ton zboża

Ziarno w Rosji odbierają dwa kolejne statki.
08.08.2022

Kolejny transport zboża ukraińskiego wypłynął z Czarnomorska

Z portu Czarnomorsk w obwodzie odeskim Ukrainy wypłynęły w piątek rano trzy statki transportujące 57 tys. ton zboża ukraińskiego; jednostki zmierzają do Turcji, Wielkiej Brytanii i Irlandii - poinformował minister Gabinetu Ministrów Ukrainy Ołeh Nemczinow.
05.08.2022

Pierwszy statek przypłynie po ukraińskie ziarno jutro

Po tym, jak w poniedziałek z portu w Odessie z ładunkiem ziarna odpłynął masowiec Razoni, Ukraińcy spodziewają się dalszego ruchu. Tym razem oczekują na pierwszy od wybuchu wojny statek, który przypłynie po towar.
04.08.2022

Pierwszy transport zboża przez port Czarnomorsk planowany w tym tygodniu

Pierwszym portem, z którego zostanie wyeksportowane ukraińskie zboże po ustaleniach w sprawie bezpiecznego korytarza będzie Czarnomorsk – powiadomił wiceminister infrastruktury. Pierwsza wysyłka planowana jest jeszcze w tym tygodniu.
25.07.2022

Trwają przygotowania do wznowienia pracy portów, m.in. w Odessie

Trwają przygotowania do wznowienia pracy portów Odessa, Czarnomorsk i Piwdenny nad Morzem Czarnym – poinformowała w sobotę wieczorem Administracja Portów Morskich Ukrainy na Facebooku. Port w Odessie w sobotę zaatakowali rakietami Rosjanie.
25.07.2022

Mors arktyczny nad polskim Bałtykiem. To sensacja i pierwszy taki przypadek w historii

Morsa arktycznego mogli oglądać w czwartek spacerowicze plaży na odcinku między Mielnem a Łazami. To pierwsze takie zjawisko nad Morzem Bałtyckim.
26.06.2022

Rosną opłaty za tankowce. Winna niestabilność geopolityczna i ceny paliwa żeglugowego

Według danych amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej (EIA), gwałtownie rosną stawki za europejskie tankowce z powodu niestabilności geopolitycznej i kosztów paliwa żeglugowego.
03.06.2022

Port Gdańsk awansował na drugie miejsce w rankingu portów bałtyckich

Największy polski port w I kwartale 2022 wyprzedził dwa porty rosyjskie (Port Primorsk i St. Petersburg) i awansował na drugie miejsce w rankingu portów bałtyckich pod względem przeładunków ogółem.
20.04.2022

Ukraina. Sztab generalny: w porcie w Berdiańsku zniszczono rosyjski okręt Saratow a nie jak podawano - Orsk

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w czwartek wieczorem, że ukraińskie wojska zniszczyły w porcie w Berdiańsku rosyjski okręt desantowy "Saratow". Wcześniej podawano, że zneutralizowaną jednostką jest desantowiec "Orsk".
25.03.2022

Ukraińska armia zatopiła rosyjski okręt desantowy Orsk na Morzu Azowskim. Mógł przewieźć m.in. 400 żołnierzy i 20 czołgów [WIDEO]

Okręt desantowy "Orsk" należący do rosyjskiej floty czarnomorskiej został zniszczony w okupowanym porcie Berdiańsk - poinfofrmowała w czwartek na Facebooku Marynarka Wojenna Ukrainy.
24.03.2022

Port Gdańsk wspiera Odessę. Do miasta dotarł już m.in. sprzęt medyczny

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA zaangażował się w pomoc dla Ukrainy. Zakupił i dostarczył do Odessy sprzęt medyczny, agregaty prądotwórcze, powerbanki, laptopy.
07.03.2022

Ponad 70 proc. Norwegów popiera rozwój morskiej energetyki wiatrowej

76 proc. Norwegów popiera rozwój morskiej energetyki wiatrowej – wynika z badania przeprowadzonego przez Norsk Medborgerpanel, organizację badawczą współpracującą z Uniwersytetem w Bergen i Norwegian Research Centre (NORCE).
11.02.2022

Port Gdańsk awansuje na pierwsze miejsce na Bałtyku

Port Gdańsk zamyka I kwartał nie tylko awansem na I miejsce w rankingu kontenerowym, ale także utrzymuje podium wśród wszystkich portów na Bałtyku. To bardzo dobry kwartał, po którym udało się osiągnąć łącznie 13,3 mln ton przeładowanych towarów.
18.04.2021

Port Gdańsk zdobywa podium na Bałtyku

Stałą tendencją od co najmniej dekady była obecność trzech portów rosyjskich na bałtyckim podium (Port Ust Ługa, Port St. Petersburg i Port Primorsk). W styczniu 2021 roku po raz pierwszy nastąpiła zmiana sił na Bałtyku. Port Gdańsk awansował na trzecią pozycję osiągając wynik 4,6 mln ton przeładunków, co oznacza wzrost o 8,8% w porównaniu ze styczniem 2020 roku.
17.02.2021

Zainstalowano zbiorniki na pierwszej rosyjskiej bunkierce LNG

Rosyjski Gazprom Neft poinformował o zainstalowaniu zbiorników na pierwszej rodzimej bunkierce LNG. Statek wyposażono także w sprzęt kriogeniczny.
15.12.2020

Wkrótce powstanie największy na Oceanie Atlantyckim rezerwat morski

Wokół należącego do Wielkiej Brytanii archipelagu Tristan da Cunha powstanie największy na Oceanie Atlantyckim i czwarty największy na świecie rezerwat morski - ogłosił w piątek brytyjski rząd.
14.11.2020

Norweski rząd wspiera morską energię wiatrową

Norweski rząd przeznaczył 25 milionów NOK (ok. 1,3 miliona EUR) na projekt w branży morskiej energetyki wiatrowej i utworzenie centrum badań nad energią odnawialną.
29.05.2020

Port Gdańsk bije rekord Polski w przeładunkach! 52 mln ton w 2019 roku (foto, wideo)

"Port Gdańsk bije własne rekordy i stawia przed sobą nowe wyzwania" - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezes ZMPG, Łukasz Greinke. Są powody do dumy, bo w 2019 roku Port Gdańsk ustanowił nowy rekord przeładunków, przekraczając 52 mln ton. Jednocześnie, zanotowano imponujące wzrosty w prawie wszystkich grupach ładunkowych.
11.02.2020

Rosyjski okręt Siewieromorsk przypłynął do bazy w Sewastopolu na Krymie

Rosyjski okręt do zwalczania jednostek podwodnych Siewieromorsk przybył do bazy Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu, na anektowanym w 2014 roku Krymie i pozostanie tam około miesiąca - poinformowały w czwartek media w Moskwie.
10.01.2019

Port w Noworosyjsku przechodzi ważną rozbudowę

Rosyjski rząd przeznaczył ok. 500 mln dolarów na rozbudowę i pogłębienie portu w Noworosyjsku. Dzięki temu czarnomorska przystań będzie mogła obsługiwać większe jednostki.
29.05.2018

Rosjanie planują modernizację jednego ze swoich ważniejszych portów

Rosyjski rząd przeznaczył ok. 500 mln dolarów na rozbudowę i pogłębienie portu w Noworosyjsku. Dzięki temu czarnomorska przystań będzie mogła obsługiwać większe jednostki.
03.04.2018

100 milionów ton po raz pierwszy

Gospodarcze dzieje Bałtyku mają nowy rekord – w 2017 roku rosyjski port Ust-Ługa przeładował 103,3 mln ton przekraczając barierę 100 milionów jako pierwszy (i najprawdopodobniej ostatni) na naszym morzu.
28.02.2018

Czołowy rosyjski port nad Morzem Czarnym przejdzie modernizację

Rosyjski rząd przeznaczył ok. 500 mln dolarów na rozbudowę i pogłębienie portu w Noworosyjsku. Dzięki temu czarnomorska przystań będzie mogła obsługiwać większe jednostki.
08.02.2018

Rosja pogłębia czołowy port nad Morzem Czarnym

Rosyjski rząd przeznaczył ok 500 mln dolarów na rozbudowę i pogłębienie portu w Noworosyjsku. Dzięki temu czarnomorska przystań będzie mogła obsługiwać większe jednostki.
12.11.2017

Armatorzy narzekają na imigrantów. Dochodzi do sytuacji absurdalnych

Końca kryzysu imigracyjnego w Europie nie widać, a politycy raz po raz pokazują swoją bezsilność w walce z problemem, który mocno uderza m.in. w przedsiębiorców. Na incydenty z udziałem osób, które z naruszeniem wszystkich możliwych zasad przemieszczają się po Europie, uskarżają się również armatorzy, a opisywane przez nich sytuacje nierzadko ocierają się o absurd.
29.08.2017

Porty i gospodarka

Porty są zwierciadłem gospodarki, głosi znane powiedzenie, ale w epoce post-prawdy warto sprawdzić, czy jeszcze jest prawdziwe. Mamy okazję, bo w 2016 roku bałtyckie porty ustanowiły nowy historyczny rekord przeładowując 881 mln ton.
17.05.2017

Do tego może doprowadzić redukcja załóg na statkach (wideo)

Ograniczanie liczebności załóg statków to coraz powszechniejsza tendencja wśród armatorów. Z tym zjawiskiem próbują walczyć związki zawodowe oraz stowarzyszenia profesjonalne marynarzy i oficerów marynarki handlowej, m.in. Nautilus International (dawny NUMAST) czy Norsk Sjøoffisersforbund. To właśnie ta norweska organizacja przygotowała kampanie społeczną, w której zwraca uwagę na ten problem.
30.01.2017

Su-33 rozbił się podczas lądowania na lotniskowcu na Morzu Śródziemnym

Rosyjski myśliwiec Su-33 rozbił się w poniedziałek podczas lądowania na lotniskowcu Admirał Kuzniecow na Morzu Śródziemnym. Pilot zdołał się katapultować i jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – poinformowało ministerstwo obrony Rosji.
05.12.2016

Spotkanie polsko-norweskie w Gdańsku: energetyka, infrastruktura, bezpieczeństwo

ReForum.eu: Współpraca polsko-norweska: Energetyka, Infrastruktura, Bezpieczeństwo to cykliczna formuła spotkań przeznaczona rozwojowi współpracy instytucji publicznych, firm oraz organizacji pozarządowych w Polsce i Norwegii w ramach kluczowych projektów związanych z energetyką, infrastrukturą i bezpieczeństwem.
30.11.2016

Rosja: grupa rosyjskich okrętów dotarła na Morze Śródziemne

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu poinformował we wtorek, że grupa rosyjskich okrętów bojowych – w skład której wchodzą krążownik rakietowy Piotr Wielki i lotniskowiec Admirał Kuzniecow – dotarła w zeszłym tygodniu na Morze Śródziemne.
01.11.2016

Ambasador: Rosja zrezygnuje z tranzytu towarów przez bałtyckie porty

Rosyjski ambasador w Wilnie Aleksandr Udalcow oświadczył, że Rosja zamierza stopniowo zredukować zależność od portów Litwy, Łotwy i Estonii, jeśli chodzi o usługi tranzytowe; już rozpoczęto przekierowywanie tranzytu na porty krajowe - dodał.
18.10.2016

Rosyjski okręt wpłnął na brytyjskie wody terytorialne

Fregata brytyjskiej marynarki wojennej HMS Kent śledzi od niedzieli przemarsz wynurzonego rosyjskiego dieslowskiego okrętu podwodnego Staryj Oskoł, który ma w środę opuścić Morze Północne przez Cieśninę Kaletańską
08.06.2016

Konosament – inkorporacja czarterowej klauzuli arbitrażowej i prawa właściwego – analiza sprawy „The Golden Endurance”.[1]

Ładunek spaletyzowanych otrębów pszennych (6.489,95 mt) został załadowany na statek ,,Golden Endurance” w czerwcu i lipcu 2013 r. w trzech portach załadunkowych – Gabon (Owendo), Togo (Lome) oraz Ghana (Takoradi) z portem przeznaczenia w Maroko. W związku z załadunkiem wystawione zostały trzy „sety” konosamentów, które określone zostały jako: ,,konosamenty z Owendo” wydane w dn. 27.06.2013 r. ,,konosamenty z Lome” wydane w dn. 22.07.2013 r. oraz ,,konosamenty z Takoradi” wydane w dn. 22.07.2013 roku. Wszystkie ww. konosame
05.03.2016

Porty bałtyckie w kryzysie

Porty z regionu Morza Bałtyckiego przeżywają wyraźne spowolnienie. W ostatnich dwóch latach przeładunki spadały tam o kolejno 0,6 i 0,9 proc. W 2014 roku ich przeładunki wyniosły 828,4 mln ton.
05.11.2015

Rosja pogłębi czołowy port nad Morzem Czarnym

Rosyjski rząd chce przeznaczyć od 400 do 500 mln dolarów na rozbudowę i pogłębienie portu w Noworosyjsku. Dzięki temu czarnomorska przystań będzie mogła obsługiwać większe jednostki.
01.10.2015

Dyrektor norweskiej federacji przemysłów morskich jednym z gości BALTEXPO 2015

Podczas wrześniowego BALTEXPO odbędzie się Norwegian-Polish Advanced Maritime and Offshore Design, Engineering and Production Networking Event. Jest to inicjatywa wspierająca współpracę i kooperację klastrów z obszaru gospodarki morskiej z Polski i Norwegii. Wśród potwierdzonych uczestników jest Lars Gørvell-Dahll, Director, Maritime Sector, Norsk Industri / Federation of Norwegian Industries.
30.06.2015

Naftoport - inwestujemy w elastyczność systemu i bezpieczeństwo, wywiad z prezesem Dariuszem Kobiereckim

Gospodarka Morska: W tym roku zostanie oddane do użytku nowe stanowisko przeładunkowe w Naftoporcie. Proszę wyjaśnić, jaki był cel jego powstania i jaką będzie pełniło funkcję.
03.06.2015

Rosja może zrezygnować z usług tranzytu produktów naftowych

Jeśli zaszłaby potrzeba zmiany kierunku eksportu rosyjskich produktów naftowych z zagranicznych portów bałtyckich na rosyjskie, to nasze terminale naftowe poradzą sobie bez problemu ze zwiększoną masą ładunków, powiedział Alieksandr Słobodianik, główny ekspert - analityk z działu badań transportu towarowego w Instytucie Monopoli Naturalnych (IPEM).
28.10.2014

Porzucone złoże ropy przyniosło wielką niespodziankę

Wielkie zaskoczenie przyniosło badanie złoża ropy w okolicach pola naftowego Grane na Morzu Północnym. Okazało się, że w złożu jest nawet 80 mln baryłek doskonałej ropy. Tymczasem, gdy dokonano pierwszego odwiertu przed ponad dwiema dekadami, ilość ropy oszacowano tylko na 2 mln baryłek.
22.10.2014

Wzrost opłat tonażowych w porcie Noworosyjsk

Według informacji podanych przez GAC stawki opłat tonażowych w porcie Noworosyjsk (RUNVS), jednym z głównych portów Morza Czarnego, wzrosną w przybliżeniu o 9%. Zmiany w zostną wprowadzone 27. kwietnia.
23.04.2014

By dobrze negocjować należy mieć alternatywę. Wywiad z Dariuszem Kobiereckim, prezem Naftoportu.

Dariusz Kobierecki: Przeładunek statku z 10. tysiącami ton paliw trwa równie długo jak oceanicznego tankowca z 100 tys ton ropy naftowej - około doby. Możemy przepompować naprawdę dużo ropy w ciągu roku, ale pod warunkiem, że stanowiska przeładunkowe nie będą zajmowane przez stale rosnącą liczbę małych produktowców.
04.04.2014

Port Wysock zwiększył możliwości przeładunkowe

Przebudowa terminalu węglowego portu morskiego Wysock w obrocie leningradzkim została zakończona, a nowe konstrukcje są już oddane do użytku. Port znacznie zwiększył swoje możliwości przeładunkowe.
10.03.2014

Rosjanie w 100 proc. właścicielami nowego terminala w Rotterdamie

Rosyjska grupa Summa nabyła od konsorcjum VTTI 25 proc. udziałów w Shtandart TT BV, który jest operatorem projektu budowy terminala ropy naftowej w porcie w Rotterdamie.
13.02.2014

Większe przeładunki w morskich portach Rosji

W 2013 roku porty rosyjskie przeładowały 589 mln ton towarów, tj. o 3,9 proc. więcej w porównaniu do 2012 roku, poinformowało Stowarzyszenie Morskich Portów Handlowych (ASOP).
15.01.2014

Kiedy masowy transport towarów przez wody arktyczne?

Morska Trasa Północna (skrót rosyjski: SMP) stanie się komercyjnie atrakcyjna dopiero za około 10-20 lat."To wcale nie jest daleka perspektywa. My na razie obserwujemy, jakie są realne warunki dla żeglugi pojedynczymi statkami na morzach arktycznych, ale ze względu na uwarunkowania oceniamy, że jest zbyt wcześnie, by mówić o budowie specjalnych statków na te trasy" - powiedział Nils Andersen, CEO największego na świecie armatora kontenerowców Moller-Maersk, dla "Financial Times".
13.01.2014

Gorsze wyniki terminalu naftowego Primorsk

ITAR -TASS podaje, że przepustowość portu Primorsk w okresie styczeń - czerwiec 2013 r. wyniosła 33.262.000 ton, czyli 13 proc. mniej niż w tym samym okresie w 2012 r.
18.07.2013

Naftoport bez tranzytu, ale z większym importem

Gdański Naftoport od maja tego roku nie obsługuje tranzytu rosyjskiej ropy do Europy Zachodniej. Transnieft nie planuje wykorzystywać polskiego portu także w IV kwartale tego roku. Spółka nadrabia jednak dzięki większemu niż dotychczas importowi.
01.10.2012

Polska dostanie więcej ropy Przyjaźnią w IV kwartale

Według najnowszych danych opublikowanych przez Transnieft, rosyjskiego operatora rurociągów naftowych, do Polski rurociągiem Przyjaźń trafi w IV kwartale 3,9 mln ton ropy. To o 8,3 proc. więcej niż w III kwartale tego roku. Choć wzrost dostaw Przyjaźnią jest zauważalny to i tak wolumen zaplanowany na IV kwartał stanowi tylko około 65 proc. kwartalnego zapotrzebowania obu naszych rafinerii. Brakujące ilości ropy będą więc sprowadzane drogą morską z rosyjskich portów na Bałtyku przez gdański Naftoport.
27.09.2012

Złe wieści dla PERN-u, więcej rosyjskiej ropy morzem

Przeładunek ropy w rosyjskim terminalu naftowym Primorsk w pierwszych pięciu miesiącach tego roku wyniósł 32,56 mln ton. To o trzy procent więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
26.06.2012

Naftoport wciąż eksportuje rosyjską ropę

Po pięciu tankowcach z rosyjską ropą, które opuściły gdański Naftoport w drugiej połowie kwietnia, maj przyniósł na razie jeden wyeksportowany ładunek surowca. Gdańsk ma jednak szansę na trwałe pozostać w harmonogramach eksportowych Transnieftu.
14.05.2012

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.