• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Do tego może doprowadzić redukcja załóg na statkach (wideo)

pc

30.01.2017 07:37 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Do tego może doprowadzić redukcja załóg na statkach (wideo)

Partnerzy portalu

Do tego może doprowadzić redukcja załóg na statkach (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Ograniczanie liczebności załóg statków to coraz powszechniejsza tendencja wśród armatorów. Z tym zjawiskiem próbują walczyć związki zawodowe oraz stowarzyszenia profesjonalne marynarzy i oficerów marynarki handlowej, m.in. Nautilus International (dawny NUMAST) czy Norsk Sjøoffisersforbund. To właśnie ta norweska organizacja przygotowała kampanie społeczną, w której zwraca uwagę na ten problem.

Nagranie zatytułowane „Stopp nedbemanningen!”, czyli „Stop redukcji załóg”, w żartobliwy sposób pokazuje, do czego może prowadzić redukcja liczebności marynarzy na statku. Jak wskazują badania, najczęstszą przyczyną wypadków na morzu jest tzw. czynnik ludzki. Zmęczeni oficerowie i marynarze nieuważnie wykonują prace na pokładzie lub w siłowni, a także popełniają błędy nawigacyjne podczas manewrów.

Coraz większa ilość pracy wynika jednak nie tylko z ograniczenia zatrudnienia. Dodatkowo kapitanowie i oficerowie mają nowe zadania związane m.in. z przygotowaniem dokumentacji dotyczącej wprowadzania systemów zarządzania jakością.

Poprawy sytuacji jednak nie widać. Armatorzy dążą bowiem do automatyzacji statków, jeszcze bardziej redukując załogi. Także w wielu krajach żeglugowych osoby mające wpływ na nowe prawo, czyli ekonomiści, księgowi i urzędnicy, o realiach pracy na morzu wiedzą niewiele.

Jak pokazują ostatnie miesiące, proces zmniejszania liczebności załóg zatrzymać będzie trudno. Oby jednak wraz z nim, ograniczona została także liczba wypadków na morzu.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.