• <

Wynik wyszukiwania - "Donald Tusk" - Wiadomości

Nowi ministrowie w rządzie Tuska

Premier Donald Tusk ogłosił dziś zmiany w rządzie. Zmieni się kierownictwo czterech ministerstw, w tym dwóch bezpośrednio związanych z gospodarką.
10.05.2024

„Die Welt”: Polska przyspiesza przejście na atom – chce być liderem w Europie

Podczas gdy Niemcy uparcie obstają przy rezygnacji z energetyki jądrowej, Polska przyspiesza przejście na atom i może być niedługo europejskim liderem technologicznym w Europie – pisze w poniedziałek niemiecki dziennik „Die Welt”.
29.04.2024

Tusk zapowiada: w tym tygodniu nowy prezes Orlenu

Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek, że nowy prezes Orlenu będzie znany w tym tygodniu. Szef rządu dodał, będzie od niego oczekiwał, że zwiększy poczucie bezpieczeństwa i dostępności paliwa.
09.04.2024

W czwartek w Brukseli pierwszy w historii Szczyt Energii Jądrowej

W czwartek w Brukseli odbędzie się pierwszy w historii szczyt poświęcony wyłącznie energetyce jądrowej. Spotkanie, w którym oprócz przywódców krajów UE wezmą też udział przedstawiciele USA, Wielkiej Brytanii, Japonii, Turcji czy Pakistanu jest współorganizowane przez Belgię i Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA).
21.03.2024

Ukraińskie władze podkreślają, że większość eksportu żywności idzie nie przez Polskę, ale Morze Czarne i Dunaj

Polacy nie powinni szukać wroga na Ukrainie, ponieważ naszym wspólnym wrogiem jest Rosja, a ukraińskie produkty rolne nie stanowią żadnego zagrożenia dla polskiego rynku - oznajmił w poniedziałek wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
11.03.2024

Premier: partnerstwo z Litwą - nasz najwyższy polityczny i geopolityczny priorytet

Z polskiego punktu widzenia nasze partnerstwo z Litwą, przyjaźń, współpraca, szczególnie w dobie rosyjskiej agresji na Ukrainę, to najwyższy polityczny i geopolityczny priorytet - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk po spotkaniu z premier Litwy Ingridą Szimonyte.
04.03.2024

Kancelaria Premiera: Relacje polsko–norweskie mogą być wzorem dla innych państw na świecie

Premier Donald Tusk spotkał się z Premierem Norwegii Jonasem Gahrem Storem. To kolejny lider polityczny, który w ostatnim czasie odwiedził Warszawę. Głównymi tematami rozmów Premierów była wojna w Ukrainie, bezpieczeństwo w regionie, a także współpraca energetyczna. Szef polskiego rządu podkreślił wyjątkowe relacje jakie łączą Polskę i Norwegię, która jest kluczowym partnerem dla naszego kraju.
28.02.2024

Kanada chce wspierać Polskę w rozwoju energetyki jądrowej

Premier Donald Tusk poinformował, że z premierem Kanady Justinem Trudeau rozmawiali też m.in. o przyszłej współpracy ws. energetyki jądrowej, również o małych reaktorach modułowych tzw. SMR-ach. Polska jest tym bardzo zainteresowana - podkreślił.
26.02.2024

Zniszczono 160 ton ukraińskiego zboża

W Polsce zniszczono 160 ton ukraińskiego zboża, które było transportowane do portu w Gdańsku, by trafić do innych krajów – oświadczył w niedzielę wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
26.02.2024

Tusk: CPK musi być bardzo przemyślane

My mamy dzisiaj kupować broń, produkować amunicję, bo wiecie, w jakich czasach żyjemy. Mamy poważne potrzeby społeczne. Plan inwestycyjny jest niezwykle ambitny. CPK musi być bardzo przemyślane - powiedział w niedzielę, w Morągu (woj. warmińsko-mazurskie) premier Donald Tusk.
11.02.2024

Nowa władza, nowa lokalizacja elektrowni jądrowej? Trwają analizy

Jak donosi „Dziennik Bałtycki”, pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce, która miała powstać w Lubiatowie-Kopalinie w gminie Choczewo na Pomorzu, może powstać w innym miejscu. Przyjrzenie się sprawie i dokładną analizę dotyczącą lokalizacji zapowiedziała podczas wizyty w Chojnicach nowa wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz.
17.01.2024

Beata Daszyńska-Muzyczka odwołana z funkcji prezesa BGK

Beata Daszyńska-Muzyczka została z dniem 11 stycznia odwołana ze stanowiska prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego - poinformował BGK w komunikacie giełdowym. Daszyńska-Muzyczka byłą prezesem BGK od 2016 roku.
11.01.2024

Wiceminister klimatu chce utrzymać stanowisko pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Opóźnienia we wdrażaniu dziesiątków aktów prawnych, umowy bez zapewnionych budżetów na ich realizację - to pierwsze ustalenia audytu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, jakie wskazała wiceszefowa resortu Urszula Zielińska w środowej rozmowie w Studiu PAP.
10.01.2024

Tusk: w przyszłym tygodniu decyzja, czy będzie pełnomocnik ds. infrastruktury energetycznej

W przyszłym tygodniu powinna zapaść decyzja, czy stanowisko pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej będzie utrzymane - oświadczył we wtorek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk.
09.01.2024

Dymisje członków rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego

Premier Donald Tusk odwołał z funkcji członków rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego Piotra Kielocha oraz Joannę Strzesak-Rochewicz.
02.01.2024

Władysław Kosiniak-Kamysz kandydatem na wicepremiera i szefa MON w nowym rządzie

Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL i minister pracy i polityki społecznej w latach 2011-2015, kandydatem na szefa resortu obrony narodowej w trzecim gabinecie Donalda Tuska; ma być również wicepremierem.
12.12.2023

Borys Budka będzie odpowiadał za aktywa państwowe, Marzena Czarnecka - za ministerstwo przemysłu

Borys Budka będzie odpowiadał za aktywa państwowe; przeprowadzimy błyskawiczny audyt i przedstawimy obraz tego, co działo się w spółkach Skarbu Państwa – zapowiedział we wtorek w Sejmie podczas expose premier Donald Tusk. Jak dodał, na czele ministerstwa przemysłu stanie Marzena Czarnecka.
12.12.2023

Do Sejmu wpłynął wniosek D. Tuska o wybór składu Rady Ministrów. Kto zostanie ministrem infrastruktury?

We wtorek do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wpłynął wniosek premiera Donalda Tuska o wybór składu Rady Ministrów.
12.12.2023

Port Gdynia: oświadczenie w sprawie postępowania na dzierżawę terminalu zbożowego

W reakcji na zamieszanie w związku z przetargiem na dzierżawę terminala zbożowego, Zarząd Morskiego Portu Gdynia opublikował oświadczenie, w którym odnosi się do przekazywanych przez media i polityków informacji.
11.12.2023

Terminal zbożowy w Gdyni przedmiotem politycznych sporów

Na naszych oczach rząd PiS oddaje w obce ręce terminal zbożowy w Gdyni, wyremontowany, przygotowany, by obsługiwały go duże statki - podkreślają posłowie KO. Do zawarcia umowy dzierżawy niezbędna jest uzyskanie zgody prezesa UOKiK, ministra właściwego ds. gospodarki morskiej i zarządu - podkreślił w piątek dział marketingu Portu Gdynia.
10.12.2023

A. Gembicka: skierowałam pismo do służb w sprawie dzierżawy terminala zbożowego w Gdyni

Pismo w sprawie dzierżawy terminala zbożowego w Porcie Gdynia zostało skierowane do właściwych służb - poinformowała w piątek na konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka.
08.12.2023

Tusk: Telus bajdurzył o agroporcie

Donald Tusk stwierdził, że jego przyszły rząd będzie musiał zająć się pilnymi sprawami, w tym m.in. terminalem zbożowym w Gdańsku.
08.12.2023

Tusk: po zaprzysiężeniu nowy rząd zbada sprawę "dzierżawy portu w Gdyni"

Donald Tusk po spotkaniu z kandydatami na ministrów zapowiedział, że po zaprzysiężeniu nowy rząd będzie badał m.in. "dzierżawę portu w Gdyni".
08.12.2023

Konfederacja wnioskuje o komisje śledcze. Chce się przyjrzeć polityce energetycznej i importowi żywności z Ukrainy

Konfederacja przygotowała trzy projekty wniosków o komisje śledcze - dot. polityki energetycznej, do zbadania przyczyn i skutków niekontrolowanego importu żywności z Ukrainy oraz ds. potencjalnych nieprawidłowości związanych z polityką covidową - poinformowali w poniedziałek politycy ugrupowania.
27.11.2023

Tusk: musimy jak najszybciej rozpocząć budowę elektrowni jądrowej

Jeśli mamy wydać europejskie dziesiątki, nawet setki miliardów euro na unowocześnienie naszej gospodarki, naszego przemysłu, naszej energetyki, to musimy jak najszybciej rozpocząć budowę elektrowni jądrowej - zapowiedział w poniedziałek przewodniczący KO Donald Tusk.
06.11.2023

Nowy rząd powoła Ministerstwo Przemysłu z siedzibą na Śląsku?

Prof. Marek Gzik, poseł-elekt z ramienia Koalicji Obywatelskiej, a obecnie przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, ogłosił, że powołane zostanie Ministerstwo Przemysłu. Jego siedziba ma mieścić się na Śląsku.
23.10.2023

Wybory na statkach i platformach wygrywa KO, przed Konfederacją, PiS na trzecim miejscu

Z danych z czterech statków oraz czterech platform wiertniczych i wydobywczych wynika, że Koalicja Obywatelska zdobyła 37,60 proc. głosów. Konfederacja 16,45 proc. głosów. Natomiast PiS uzyskał 15,14 proc. głosów - podała na swojej stronie PKW.
17.10.2023

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski [REAKCJE, KOMENTARZE] [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski. Poinformowała, że od soboty Ukraina ma wprowadzić skuteczne środki kontroli eksportu czterech zbóż, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiednich państwach członkowskich Unii.
15.09.2023

Obajtek o inwestycji Olefiny III: przy tak dużej inwestycji konsorcja sięgają po pracowników z całego świata

Przy tak dużej inwestycji, gdy wygrywają konsorcja międzynarodowe, sięgają po pracowników z całego świata - powiedział w piątek w Radiu Zet prezes Orlenu Daniel Obajtek pytany o wypowiedzi polityków PO nt. zatrudniania migrantów przy budowie kompleksu Olefiny III w Płocku.
23.06.2023

Rząd: nie ma żadnego ryzyka niekontrolowanego zbycia udziałów w rafinerii Gdańskiej

Nie ma żadnego ryzyka niekontrolowanego zbycia udziałów w Rafinerii Gdańskiej - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że transakcja jest zabezpieczona zarówno umową jak i powszechnie obowiązującym prawem.
30.12.2022

Rzecznik PiS: w czasach rządu PO były daleko zaawansowane plany współpracy w sektorze naftowym z Rosją

W czasach rządów PO były daleko zaawansowane plany współpracy w sektorze naftowym z Rosją, wpuszczenia Łukoila i Rosnieftu do Polski, sprzedania im Lotosu. Gdyby te plany zostały zrealizowane, stryczek energetyczny zacieśniałby się na naszej szyi - powiedział we wtorek rzecznik PiS Radosław Fogiel.
20.09.2022

Jakie szanse stoją przed Elblągiem i tamtejszym portem? Konferencja „Obierz kurs na Elbląg” [WIDEO]

W Ratuszu Staromiejskim w Elblągu reprezentanci samorządu i branży morskiej dyskutowali na temat możliwości, jakie otwierają się przed Portem Elbląg i samym miastem w związku z realizacją toru wodnego przez Mierzeję Wiślaną.
18.09.2022

Wiceszef MSZ Szynkowski vel Sęk w "Die Welt": katastrofy ekologicznej na Odrze nie można było przewidzieć

"Wiele wskazuje na to, że katastrofa w Odrze mogła być pochodzenia naturalnego, pewne rozprzestrzenienie się glonów mogło doprowadzić do zabicia ryb" - mówi wiceminister spraw zagranicznych Polski w wywiadzie opublikowanym w piątek na portalu dziennika "Die Welt". "Nie można było przewidzieć katastrofy ekologicznej" - zaznacza.
20.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Dworczyk: w środę spotyka się zespół roboczy ws. transportu zboża z Ukrainy przez Polskę

W środę spotyka się zespół roboczy ws. transportu zboża z Ukrainy przez Polskę. Na jednym z przejść granicznych z partnerami ukraińskimi będziemy na miejscu starali się doszlifować decyzje i nową organizację związaną z przepustowością tego przejścia - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.
08.06.2022

Horała zarzuca Tuskowi wspieranie Rosji w sprawie ukraińskiego zboża

Polska chce pomóc Ukrainie w eksporcie jej zboża na zachód; Donald Tusk, mówiąc o ewentualnych stratach polskich rolników, "w sposób inteligentny wpisuje się w interes Federacji Rosyjskiej" - uważa wiceminister infrastruktury Marcin Horała. W poniedziałek szef PO wezwał rząd do zadbania o konkurencyjność polskiej produkcji rolnej w obliczu transferu przez nasz kraj tańszego ukraińskiego zboża. Tusk zastrzegł, że sprawa pomocy Ukrainie jest bezdyskusyjna.
07.06.2022

Pęk: Senat po raz kolejny robi wszystko, by zablokować fuzję Orlenu i Lotosu

Fuzja Orlenu i Lotosu, budowa nowoczesnego koncernu energetycznego w Polsce, jest strategiczna dla polskiej racji, ale jest sprzeczna z interesem PO, który reprezentuje Donald Tusk i Senat po raz kolejny robi wszystko, by tę transakcję zablokować - oświadczył wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS).
26.04.2022

Kaczyński: gazoport w Świnoujściu to zasługa rządów PiS

W piątkowym wywiadzie dla „Sygnałów dnia” w Programie Pierwszym Polskiego Radia Jarosław Kaczyński podkreślał, że za gazoportem w Świnoujściu stoi całkowicie rząd Prawa i Sprawiedliwości.
01.04.2022

Morawiecki: będziemy robili wszystko, by do końca roku odejść od rosyjskiej ropy

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska będzie gotowa do końca roku odejść od rosyjskiej ropy, zaś w najbliższych miesiącach zrezygnować z rosyjskiego węgla.
30.03.2022

Müller: Polska będzie domagała się jak najszybszego uruchomienia sankcji dot. ropy, gazu i węgla

Polska będzie domagała się jak najszybszego uruchomienia sankcji przeciwko Rosji dot. kwestii ropy, gazu i węgla - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślił, że sprawa importu rosyjskiego węgla musi być uregulowana na poziomie UE oraz że premier skieruje w tej sprawie list do RE.
21.03.2022

Tusk: Nord Stream 2 to największy błąd Angeli Merkel

Decyzja o budowie Nord Stream 2 była największym błędem kanclerz Angeli Merkel - powiedział w niedzielę podczas konferencji na temat przyszłości Unii Europejskiej lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.
28.11.2021

Politycy mówią o sprzeciwie, tymczasem Nord Stream 2 oficjalnie ukończony

Dziś rano rosyjski koncern Gazprom poinformował, że budowa gazociągu Nord Stream 2 została oficjalnie zakończona. Gazociąg pozostaje kością niezgody między Rosją i Niemcami, a Ukrainą, Polską, USA, a nawet Unią Europejską.
10.09.2021

Tusk: stracić relacje z USA, to znaczy zagrozić naszym absolutnie najbardziej żywotnym interesom

Stracić relacje z Ameryką, to znaczy zagrozić naszym absolutnie najbardziej żywotnym interesom; trzeba było naprawdę stanąć na głowie, żeby te tradycyjnie dobre relacje zepsuć, a PiS-owi się udało - powiedział w czwartek lider PO Donald Tusk, pytany o kwestie Nord Stream 2.
23.07.2021

Adamczyk: w tym miesiącu i kolejnych będziemy oddawali odcinki Via Carpatia między Lublinem a Rzeszowem

W tym miesiącu i kolejnych będziemy oddawali odcinki drogi Via Carpatia między Lublinem a Rzeszowem. Całą inwestycję przygotowujemy tak, by oddać ją w 2025-2026 r. – powiedział w środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
07.07.2021

Tusk: opozycja będzie musiała wypracować pomysł na Stocznię Szczecińską

Dzisiejsza opozycja będzie musiała wypracować jakiś pomysł, czy jest do przywrócenia do życia Stocznia Szczecińska – powiedział w poniedziałek w Szczecinie b. premier Donald Tusk. Zaznaczył, że być może jest to niemożliwe - jeśli do tej pory się nie udało, to z pewnością są ku temu powody.
05.07.2021

Posłowie KO zdziwieni stanowiskiem PiS ws. projektu uchwały dotyczącej Nord Stream 2

Posłowie KO wyrazili we wtorek zdziwienie, że Prawo i Sprawiedliwość nie chciało w Sejmie prac nad projektem uchwały dot. powstrzymania budowy Nord Stream 2. Ta sprawa jest arcyważna dla bezpieczeństwa Polski - przekonywał Paweł Kowal (KO).
20.04.2021

Wiceminister MAP: po konsolidacji Orlenu i Lotosu podatki z Lotosu zostaną w Gdańsku

Przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen oznacza przyszłość dla Lotosu, podatki z Lotosu zostaną w Gdańsku. Będzie to też korzystne dla klientów indywidualnych i gospodarki - zapewnił w czwartek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.
23.07.2020

Polska ma szansę otrzymać największe w historii swojego członkostwa w UE środki unijne

W tej chwili na stole negocjacyjnym mamy taką sytuację, że Polska ma szansę otrzymać największe w historii swojego członkostwa w UE środki unijne - poinformował w środę rzecznik rządu Piotr Müller. To jest 700 mld zł, które ma szanse wpłynąć do budżetu Polski przez kilka lat - przekazał.
09.07.2020

Bielan: atakowanie relacji polsko-amerykańskich jest atakowaniem polskiej racji stanu

Atakowanie przez kontrkandydatów prezydenta Andrzeja Dudy relacji polsko-amerykańskich ze względu na wagę tych relacji dla bezpieczeństwa, jest atakowaniem polskiej racji stanu - mówił rzecznik sztabu prezydenta Adam Bielan.
24.06.2020

Hołownia: przekop Mierzei Wiślanej to absurd pod każdym względem

„Realizowany w tej chwili, dzięki uporowi i bezmyślności rządu PiS, przekop Mierzei Wiślanej to absurd pod każdym względem” – mówił w niedzielę w Skowronkach (woj. pomorskie) niezależny kandydat na urząd prezydenta Szymon Hołownia, który odwiedził miejsce budowy kanału żeglugowego.
14.06.2020

Szef MON na podniesieniu bandery na ORP Ślązak: proces modernizacji Marynarki Wojennej trwa

Proces modernizacji Marynarki Wojennej trwa. To ważne, by marynarze ramie w ramię z żołnierzami pozostałych rodzajów Sił Zbrojnych strzegli bezpieczeństwa naszej ojczyzny - powiedział w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak na obchodach 101. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej.
28.11.2019

Tusk ostrzega: po wyjściu z UE Wielka Brytania będzie outsiderem

Po wyjściu z Unii Europejskiej Zjednoczone Królestwo stanie się outsiderem, drugoligowym graczem - powiedział w środę wieczorem szef Rady Europejskiej Donald Tusk podczas swego wystąpienia w Kolegium Europejskim w Brugii.
14.11.2019

W UE27 zgoda na elastyczne przedłużenie brexitu do końca stycznia

Ambasadorowie 27 państw unijnych zgodzili się w poniedziałek, że UE27 zaakceptuje wniosek Wielkiej Brytanii o przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 r. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk ma jak najszybciej rozpocząć procedurę pisemną w tej sprawie.
28.10.2019

BBC: Johnson wysłał niepodpisany wniosek o przesuniecie terminu brexitu

Brytyjski premier Boris Johnson wysłał w sobotę wieczorem wniosek do Unii Europejskiej o opóźnienie brexitu - ale go nie podpisał. Do wniosku dołączył on drugi list - podpisany - w którym przekonuje, że opóźnienie byłoby błędem, podała stacja BBC, powołując się na źródła rządowe.
20.10.2019

Premier Morawiecki w czwartek udaje się do Brukseli na unijny szczyt ws. brexitu

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek udaje się do Brukseli na unijny szczyt poświęcony m.in. wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Na kilkanaście godzin przed szczytem wciąż nie wiadomo, czy unijni liderzy będą rozmawiać o gotowym porozumieniu czy dadzą kolejne wytyczne Zjednoczonemu Królestwu.
16.10.2019

Tusk wciąż liczy na porozumienie w sprawie brexitu

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk podkreślił w piątek, że wciąż ma nadzieję na porozumienie między Londynem i Brukselą ws. brexitu. "Otrzymałem obiecujące sygnały od premiera Irlandii, że umowa jest nadal możliwa" - powiedział podczas wizyty na Cyprze.
11.10.2019

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk skrytykował premiera Wielkiej Brytanii za brak jednoznacznego stanowiska w sprawie wyjścia jego kraju z UE

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk we wtorek skrytykował premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona za brak jednoznacznego stanowiska w sprawie wyjścia jego kraju z UE. Jak podkreślił, stawką jest przyszłość Zjednoczonego Królestwa i Europy.
08.10.2019

Juncker: W brytyjskiej propozycji ws. brexitu wiele problematycznych kwestii

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wskazał w czwartek na wiele problematycznych kwestii w najnowszej brytyjskiej propozycji ws. brexitu. Jego zdaniem potrzebne są dalsze rozmowy z Londynem.
04.10.2019

Tusk: UE nie jest przekonana do brytyjskich propozycji w sprawie brexitu

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk napisał w czwartek na Twitterze, że Unia Europejska "nie jest przekonana" do najnowszych propozycji brytyjskiego premiera Borisa Johnsona dotyczących brexitu.
03.10.2019

UE chce więcej szczegółów od Wielkiej Brytanii w sprawie propozycji dotyczących brexitu

UE oczekuje szczegółowych propozycji z Londynu w sprawie brexitu - oświadczył w czwartek wysokiej rangi urzędnik unijny nawiązując do stanowiska premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnosona, który chciałby renegocjować umowę rozwodową.
22.08.2019

UE: Donald Tusk spotka się w niedzielę z premierem Wielkiej Brytanii

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk spotka się w niedziele na marginesie szczytu G7 we francuskim Biarritz z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem - podały służby prasowe Rady UE.
21.08.2019

Waluty rynków wschodzących rozpoczęły tydzień wyprzedażą

Wczorajszy dzień przyniósł osłabienie polskiej waluty. Wpisywało się ono w szerszą słabość walut rynków wschodzących.
21.08.2019

Tusk zarzuca Johnsonowi popieranie twardej granicy w Irlandii

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zarzucił brytyjskiemu premierowi Borisowi Johnsonowi, że domagając się usunięcia z umowy o wyjściu z UE zapisów dotyczących mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej, w rzeczywistości wspiera przywrócenie twardej granicy.
20.08.2019

Japonia: Juncker ostrzega przed skutkami napięć handlowych USA-Chiny

Napięcia handlowe pomiędzy USA a Chinami negatywnie wpływają na tempo wzrostu światowej gospodarki, zwracałem na to uwagę władzom obu krajów – powiedział w piątek przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podczas szczytu G20 w Osace.
28.06.2019

UE27 kolejny raz potwierdza, że nie będzie renegocjacji umowy ws. brexitu

Oczekując na wyłonienie przez Partię Konserwatywną nowego lidera i tym samym premiera Wielkiej Brytanii, przywódcy 27 krajów UE w piątek na szczycie w Brukseli kolejny raz oświadczyli, że nie ma mowy o renegocjacji umowy o brexicie.
21.06.2019

UE: Zapisy ws. neutralności klimatycznej do 2050 r. zablokowane m.in. przez Polskę

Zapisy wniosków końcowych ze szczytu, które mówiły o dojściu UE do neutralności klimatycznej do 2050 r., zostały zablokowane przez Polskę i kilka innych państw unijnych.
21.06.2019

Tusk po spotkaniu z Zełenskim: Ukraina może liczyć na UE

Szef RE Donald Tusk i nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkali się w środę w Brukseli, by rozmawiać o sytuacji geopolitycznej Ukrainy, w tym zagrożeniach dla bezpieczeństwa tego kraju. Ukraina może liczyć na UE - podkreślił Tusk po rozmowach.
06.06.2019

Liderzy UE wyrazili solidarność z Cyprem ws. tureckich wierceń

Przywódcy UE wyrazili w czwartek na szczycie w Sybinie solidarność z Cyprem, na którego wodach, w wyłącznej strefy ekonomicznej, Turcja rozpoczęła wiercenia dna morskiego w poszukiwaniu węglowodorów.
10.05.2019

UE i Japonia razem ws. międzynarodowego handlu i reformy WTO

Potwierdzenie opartego na ustalonych zasadach porządku międzynarodowego, promocja wolnego handlu, a także przygotowania do szczytu G20 w czerwcu w Osace były tematami szczytu UE-Japonia, który odbył się w czwartek w Brukseli.
26.04.2019

UE27 szuka sposobu wywarcia presji na Londyn i najlepszej daty brexitu

Na kilka godzin przed rozpoczęciem szczytu UE ws. brexitu "27" nie ma jednolitego stanowiska ws. długości odroczenia daty wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Część dyplomatów przekonuje, że dłuższe przesunięcie brexitu pomogłoby w wywieraniu presji na Londyn.
10.04.2019

Rynek przygotowuje się do istotnych wydarzeń

Środa jest ważna zarówno dla funta brytyjskiego, jak i głównej pary walutowej. Informacje z zakresu polityki, polityki monetarnej oraz odczyty makro nie pozostaną bez wpływu również na wycenę polskiego złotego, który w ostatnim czasie radzi sobie dość dobrze.
10.04.2019

UE: Przełom w relacjach UE z Chinami ws. handlu i know-how

Chiński premier Li Keqiang obiecał we wtorek UE, że Pekin nie będzie już zmuszał zagranicznych firm działających w Chinach do dzielenia się know-how i wyraził gotowość do omówienia nowych globalnych zasad handlu w sprawie subsydiów przemysłowych.
10.04.2019

Szef Rady Europejskiej: Przedłużenie brexitu do końca czerwca to większa niepewność

Przesunięcie brexitu na 30 czerwca, jak chciałby tego rząd W. Brytanii, zwiększyłoby ryzyko serii krótkich przedłużeń, nadzwyczajnych szczytów, co wpłynęłoby na funkcjonowanie UE27 - ostrzegł w liście do unijnych przywódców szef Rady Europejskiej Donald Tusk.
10.04.2019

Środek tygodnia przyniesie kolejne rozstrzygnięcia

We wtorek inwestorzy nie poznają zbyt wielu istotnych danych makroekonomicznych, czy też decyzji politycznych. Za to jutro w centrum uwagi znajdą się Brexit i działania banków centralnych.
09.04.2019

BBC: Tusk chce zaproponować „elastyczne” wydłużenie brexitu o rok

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk chce zaproponować Wielkiej Brytanii "elastyczne" przesunięcie o 12 miesięcy terminu wyjścia z Unii Europejskiej - informuje w piątek BBC, powołując się na wysokie rangą źródło unijne.
05.04.2019

Strefa euro się nie poddaje - komentarz Ebury

Wtorek przyniósł stabilizację złotego i pary EUR/USD. Na ich tle wyraźnie wyróżniał się mocniejszy – z powodu informacji o Brexicie – funt brytyjski. Dziś sytuacja jest odmienna – w pierwszych godzinach handlu zyskują euro i złoty, z kolei funt stabilizuje się.
03.04.2019

Tusk o szczycie UE-Chiny: Nie wyobrażam sobie braku rozmowy nt. praw człowieka

Przypominając, że 9 kwietnia odbędzie się szczyt Unia Europejska-Chiny, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył w środę w Parlamencie Europejskim, że nie wyobraża sobie, by nie poruszyć na nim tematu praw człowieka.
27.03.2019

Tusk: 12 kwietnia to kluczowa data dla W. Brytanii

12 kwietnia to kluczowa data, jeśli chodzi o decyzje W. Brytanii w sprawie uczestnictwa w wyborach do PE. To naprawdę data graniczna, do której ciągle Zjednoczone Królestwo ma możliwość decyzji - powiedział w środę podczas debaty w PE szef Rady Europejskiej Donald Tusk.
27.03.2019

Morawiecki: Marzy mi się, żeby nie doszło do brexitu

Marzy mi się, żeby do brexitu nie doszło – powiedział w piątek w Radiu Wrocław premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, decyzja należy do brytyjskiego parlamentu i społeczeństwa, które w referendum opowiedziało się za wyjściem z UE.
23.03.2019

UE zapowiada stworzenie równowagi w relacjach handlowych z Chinami

Na szczycie w Brukseli przywódcy krajów unijnych dyskutowali o tym, jak zbudować równowagę w relacjach handlowych z Chinami. Nie nastąpiły jednak żadne ustalenia. Okazją do konkretnych decyzji ma być zaplanowany na kwiecień szczyt UE-Chiny.
23.03.2019

UE/ Morawiecki: Chodzi nam o to, by nie doszło do bezumownego brexitu

Łatwo przerzucać winę jednych na drugich, ale chodzi nam o to, by nie doszło do bezumownego brexitu - tak w piątek premier Mateusz Morawiecki w Brukseli odniósł się do ustaleń pierwszego dnia szczytu ws. przesunięcia terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.
22.03.2019

Premier dla PAP o przedłużeniu terminu brexitu: dzięki polskiemu stanowisku udało się uniknąć bardzo dużego problemu

Jestem bardzo zadowolony, bo dzięki polskiemu stanowisku udało się uniknąć bardzo dużego problemu; pierwotna wersja tekstu przygotowana przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska stwarzała znacznie wyższe ryzyko bezumownego, chaotycznego brexitu - powiedział PAP premier Mateusz Morawiecki komentując ustalenia szczytu UE.
22.03.2019

Morawiecki: Uniknęliśmy postawienia Wielkiej Brytanii pod ścianą

Uniknęliśmy pierwotnej propozycji, czyli pewnego postawienia Wielkiej Brytanii pod ścianą; pokazaliśmy dobrą wolę 27 państw UE - tak w czwartek w nocy premier Mateusz Morawiecki odniósł się do decyzji, która zapadła na szczycie UE o bezwarunkowym przedłużeniu terminu brexitu.
22.03.2019

Szczyt UE upomni się o Krym w 5. rocznicę aneksji

Szefowie państw i rządów krajów Unii Europejskiej podczas czwartkowo-piątkowego szczytu przypomną o nieuznawaniu nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję oraz przywiązaniu do integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy - podało w środę źródło unijne.
20.03.2019

Najważniejsze głosowanie ws. Brexitu odbędzie się dziś wieczorem

29 marca Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską. W związku z brakiem akceptacji porozumienia wynegocjowanego przez premier May, brytyjscy posłowie chcą wydłużenia całego procesu.
14.03.2019

Czaputowicz: bezumowny brexit najgorszym rozwiązaniem

Brexit bez porozumienia to najgorsze rozwiązanie, na którym straci cała UE i Wielka Brytania; będziemy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom strony brytyjskiej - powiedział w czwartek na konferencji w Sejmie szef MSZ Jacek Czaputowicz.
14.03.2019

Tusk: Nie może być sprawiedliwej Europy bez niepodległej Ukrainy

Nie może być sprawiedliwej Europy bez niepodległej i bezpiecznej Ukrainy – oświadczył przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, występując we wtorek w parlamencie w Kijowie w piątą rocznicę śmierci uczestników protestów z przełomu 2013 i 2014 r.
19.02.2019

UE: Tusk oczekuje od May propozycji, jak wyjść z impasu w sprawie Brexitu

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk liczy, że premier Wielkiej Brytanii Theresa May przedstawi w czwartek propozycję, jak wyjść z impasu w sprawie brexitu. Podkreślił, że nie ma mowy o renegocjacji zawartego w 2018 roku porozumienia o wyjściu W. Brytanii z UE.
06.02.2019

UE: Juncker liczy na zamknięcie negocjacji handlowych z Nową Zelandia w tym roku

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker liczy na to, że w tym roku, jeszcze przed zakończeniem jego kadencji, uda się zakończyć rozmowy na temat umowy o strefie wolnego handlu między UE i Nową Zelandią. Najtrudniejsze negocjacje dotyczą rolnictwa.
26.01.2019

W Bazylice Mariackiej pochowano prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

W Bazylice Mariackiej w Gdańsku pochowano w sobotę zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W świątyni oraz na terenie miasta w pożegnaniu samorządowca brało udział kilkadziesiąt tysięcy osób.
19.01.2019

Dziś pogrzeb prezydenta Adamowicza (foto)

W sobotę w Gdańsku odbędą się uroczystości pogrzebowe zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Rozpoczną się one w południe mszą pogrzebową w Bazylice Mariackiej pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia.
19.01.2019

Gdańsk: Około 16 tysięcy uczestników wiecu upamiętniającego Pawła Adamowicza (foto)

Około 16 tysięcy mieszkańców Gdańska uczestniczyło w wiecu poświęconym pamięci Pawła Adamowicza przy pomniku Neptuna na Długim Targu; wielu miało w dłoniach znicze i nie mogło powstrzymać łez. Spod symbolu miasta ludzie rozchodzili się w milczeniu.
15.01.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny, rynki czekają na dane makro i głosowanie ws. Brexitu

Złoty pozostanie stabilny w tym tygodniu, a kurs EUR/PLN utrzyma się w przedziale 4,280-4,305 - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, najważniejsze dla inwestujących w polską walutę i obligacje będą w tym tygodniu dane makroekonomiczne z Niemiec oraz głosowanie nad Brexitem w brytyjskim Parlamencie.
15.01.2019

Szczyt UE domaga się zwolnienia ukraińskich marynarzy i zwrotu okrętów

Szczyt UE wezwał Rosję do natychmiastowego uwolnienia ukraińskich marynarzy oraz zwrotu okrętów, które zostały zaatakowane przy Cieśninie Kerczeńskiej. "28" dała zielone światło dla przedłużenia sankcji gospodarczych za agresję na Ukrainę w 2014 r.
13.12.2018

UE: Tusk potępił użycie przez Rosję siły w Cieśninie Kerczeńskiej

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk potępił w poniedziałek użycie przez Rosję siły w Cieśninie Kerczeńskiej, wzywając ten kraj do wydania ukraińskich marynarzy oraz statków. Zapewnił, że Europa pozostanie zjednoczona w poparciu dla Ukrainy.
27.11.2018

Premier May: Porozumienie z UE dobre dla Wielkiej Brytanii

Brytyjska premier Theresa May oceniła w czwartek, że wypracowana deklaracja polityczna dotycząca przyszłych relacji jej kraju z Unią Europejską jest "dobrym porozumieniem" dla Wielkiej Brytanii i realizuje wolę wyborców wyrażoną w referendum z 2016 roku.
22.11.2018

Szczyt Europa-Azja: Szukanie stabilności w czasach kwestionowania multilateralizmu

Wsparcie dla międzynarodowego porządku opartego na zasadach - to przesłanie z zakończonego w piątek w Brukseli szczytu Europa-Azja. Spotkanie przywódców to sygnał poparcia dla idei globalnego wolnego handlu w czasie kwestionowania multilateralizmu przez USA.
20.10.2018

Brudziński: Musimy uszczelniać granice europejskie

Musimy uszczelniać granice europejskie, musimy współpracować, ale bez oddawania kompetencji państw narodowych - powiedział w piątek w Polskim Radiu Szczecin szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Dodał, że temat przymusowej relokacji uchodźców został "definitywnie zamknięty".
19.10.2018

Minister energii zwróci się o kontrolę w PGNiG ws. kontraktu gazowego z 2010 r.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski oświadczył w środę w Sejmie, że zwróci się do rady nadzorczej PGNiG o kontrolę korporacyjną ws. kontraktu z Gazpromem w 2010 r. Stwierdził też, że Polsce należało się od Gazpromu 2,5 mld zł, z których zrezygnowano.
03.10.2018

UE: Bruksela jest gotowa zaoferować Wielkiej Brytanii umowę o wolnym handlu

Negocjatorzy Unii Europejskiej są gotowi zaoferować brytyjskiej premier Theresie May strefę wolnego handlu po Brexicie, ale podkreślają, że w przeciwieństwie do jej planu musi istnieć granica celna, która sprawi, że handel nie będzie całkowicie płynny - wynika z wewnętrznego dokumentu UE, do którego dotarł Reuters.
26.09.2018

Sanchez: Hiszpania popiera zwiększenie roli Frontexu

Hiszpania popiera zwiększenie roli agencji Frontex zajmującej się ochroną granic UE, ale uznaje, że musi być ona "elastyczna i komplementarna" wobec mechanizmów działających w poszczególnych krajach Unii - powiedział w czwartek premier Hiszpanii Pedro Sanchez.
21.09.2018

Na szczycie bez ostatecznego porozumienia ws. rozszerzenia Frontexu

Przywódcom UE na nieformalnym szczycie w Salzburgu nie udało się ostatecznie porozumieć ws. rozszerzenia Frontexu. Jak powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk, istnieją rozbieżności w tej sprawie dotyczące suwerenności, dlatego potrzebne będą dalsze rozmowy.
20.09.2018

Premier: Dzięki wiarygodności utrzymaliśmy naszą politykę i nie przyjmujemy uchodźców

Dzięki naszej wiarygodności utrzymaliśmy naszą politykę i nie przyjmujemy żadnych uchodźców; nieformalny szczyt dot. migracji w Salzburgu potwierdził to, co zostało ustalone w czerwcu - mówił po powrocie ze szczytu do Warszawy premier Mateusz Morawiecki.
20.09.2018

Szczerski: Tematy nr 1. to współpraca USA z Europą Środkową i obecność wojskowa USA w Polsce

Tematami nr 1 po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu są współpraca USA z Europą Środkową i przyszłość obecności wojskowej USA w Polsce - powiedział szef kancelarii gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
19.09.2018

Premier Morawiecki przybył do Salzburga na nieformalny szczyt UE

Premier Mateusz Morawiecki przybył w środę do Salzburga, gdzie weźmie udział w spotkaniu liderów państw unijnych. W czwartek natomiast szef rządu będzie uczestniczył w nieformalnym szczycie UE, którego głównym tematem będzie migracja.
19.09.2018

Tusk zaapeluje do przywódców UE o zakończenie wzajemnych oskarżeń w sprawie migracji

Na kilka godzin przed rozpoczęciem nieformalnego szczytu UE w Salzburgu przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział w środę, że zaapeluje do przywódców krajów unijnych o zakończenie festiwalu wzajemnych oskarżeń w sprawie migracji.
19.09.2018

Szymański: Oczekujemy wcielenia w życie zasady dobrowolności przyjmowania uchodźców

Oczekujemy wcielenia w życie zasady dobrowolności przyjmowania uchodźców, co umocni gwarancje polskiej suwerenności; w zamian jesteśmy gotowi włączyć się we wspólne działanie na rzecz wyhamowania migracji i kontroli granic UE - powiedział PAP wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.
19.09.2018

Premier Mateusz Morawiecki w środę udaje się na szczyt UE do Salzburga

Premier Mateusz Morawiecki w środę udaje się na szczyt UE do Salzburga, którego głównym tematem będzie migracja. Poza czwartkowym szczytem szef rządu weźmie też udział w środę w nieformalnym spotkaniu liderów krajów unijnych.
19.09.2018

Szczyt UE ma złagodzić napięcia na tle migracji, ale nie będzie przełomu

Szczyt UE, który odbędzie się w tym tygodniu w Salzburgu, ma pomóc załagodzić napięcia między państwami członkowskimi w sprawie migracji. Nie zanosi się jednak na przełom np. w sprawie centrów do wysadzania uratowanych na morzu - wynika z informacji ze źródeł UE.
18.09.2018

Premier: Przystępujemy do wielkiego planu udrożnienia Odry

Mamy program dla Dolnego Śląska, chcemy brać udział w uczciwym sporze na programy, na wiarygodność i skuteczność – mówił premier Mateusz Morawiecki na dolnośląskiej konwencji PiS. Z kolei Prezes Jarosław Kaczyński podkreślił, że partia chce współpracować i w samorządzie warto tworzyć koalicje inne niż w sejmie.
08.09.2018

Chińskie MSZ: wojna celna niszczy zaufanie w światowej gospodarce

Narastający konflikt handlowy, wywołany przez USA, stał się "największym zabójcą zaufania" w światowej gospodarce – oceniła w środę rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying. Dodała, że cały świat stawi opór, jeśli Waszyngton będzie w dalszym ciągu nakładał cła.
18.07.2018

UE i Japonia podpisały umowę o wolnym handlu; Tusk przeciw protekcjonizmowi

UE i Japonia podpisały we wtorek w Tokio umowę o wolnym handlu, która ma być "jasnym sygnałem" przeciw protekcjonistycznemu kursowi, który obrał prezydent USA Donald Trump.
17.07.2018

Tusk wzywa Chiny, USA i Rosję, by nie rozpoczynały wojen handlowych

Chiny, Stany Zjednoczone i Rosja mają obowiązek, by nie rozpoczynać wojen handlowych - powiedział w poniedziałek w Pekinie przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Wezwał te trzy kraje do działań na rzecz zreformowania Światowej Organizacji Handlu (WTO).
16.07.2018

NATO i UE z deklaracją w sprawie bezpieczeństwa; Tusk zwraca się do Trumpa

Sekretarz generalny NATO i szefowie instytucji UE podpisali we wtorek deklarację w sprawie bezpieczeństwa europejskiego. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk mówił zwracając się do prezydenta Donalda Trumpa, że USA nie będą mieć lepszego sojusznika niż Europa.
10.07.2018

Europosłowie krytycznie o efektach szczytu ws. migracji

Przywódcy unijni na niedawnym szczycie nie przedstawili konkretnych rozwiązań ws. migracji; ciągle brakuje reformy systemu azylowego – mówili we wtorek europosłowie podczas debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.
04.07.2018

NIK: nieprawidłowości w działaniach ministra gospodarki ws. uzgadniania porozumień gazowych z Gazpromem w latach 2009–2010

Nieprawidłowości w działaniach ministra gospodarki w zakresie uzgadniania porozumień gazowych z Gazpromem w latach 2009–2010 - wytknęła NIK w ujawnionym w poniedziałek raporcie. Ministrem gospodarki i wicepremierem w tamtym czasie był ówczesny szef koalicyjnego PSL Waldemar Pawlak.
02.07.2018

Tusk: O wiele za wcześnie, by mówić o sukcesie ws. migracji

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk ocenił w piątek, że mimo zawarcia przez liderów państw UE porozumienia ws. migracji jest o wiele za wcześnie, by mówić o sukcesie. Jego zdaniem to, co udało się osiągnąć na szczycie w Brukseli, to "najłatwiejsza część zadania".
30.06.2018

Francja: Ekspert o kompromisie w sprawie migrantów: wszyscy trochę wygrali

Kompromis osiągnięty na szczycie UE w Brukseli w sprawie polityki migracyjnej jest sukcesem, na którym wszyscy trochę wygrali - powiedział w piątek PAP francuski politolog Christophe Bouillaud. Podobne opinie wyrażają inni francuscy obserwatorzy.
29.06.2018

UE: Nowe propozycje ws. migracji; Polska z V4 niezadowolone

Na unijnym szczycie pojawiły się w czwartek późnym wieczorem nowe propozycje dotyczące migracji, które zmierzają do tego, by państwa członkowskie wspólnie zajmowały się problemem napływających do Europy osób. Pomysł nie podoba się Polsce i innym krajom V4 - podały źródła.
29.06.2018

Gowin o porozumieniu ws. uchodźców: to sukces premiera Morawieckiego i Polaków

Porozumienie przyjęte podczas negocjacji przywódców państw i rządów krajów UE w sprawie uchodźców to kolejny sukces premiera Mateusza Morawieckiego i Polaków - uważa wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
29.06.2018

Podzieleni liderzy UE zebrali się w Brukseli, żeby rozmawiać o migracji

W Brukseli w czwartek po południu rozpoczął się szczyt UE. Podzieleni w sprawie podejścia do migracji szefowie państw i rządów mają próbować znaleźć sposób na rozwiązanie tego problemu.
28.06.2018

Tusk: alternatywą dla platform dla migrantów - chaotyczne zamykanie granic

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk bronił w czwartek przed szczytem swojego pomysłu utworzenia poza UE centrów, gdzie mieliby trafiać migranci uratowani na Morzu Śródziemnym. Jak przekonywał, alternatywą dla tego rozwiązania jest chaotyczne zamykanie granic UE.
28.06.2018

Sasin: nie będzie zmiany stanowiska Polski ws. uchodźców

Nie będzie zmiany stanowiska Polski ws. przyjmowania i relokowania uchodźców w krajach europejskich - podkreślił w czwartek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Będziemy się sprzeciwiać tendencjom, aby przyjmować uchodźców na siłę, to jest dla nas nie do przyjęcia - dodał.
28.06.2018

Szczyt UE głównie o migracji; „28” chce zniechęcać do podróży przez morze

Szefowie państw i rządów UE, którzy zbiorą się w czwartek i piątek w Brukseli na szczycie, będą rozmawiać głównie o migracji. "28" ma dać zielone światło dla koncepcji "platform" poza UE, do których trafialiby uratowani na morzu.
28.06.2018

Tusk: UE musi kontrolować granice - stawką wyborcy

UE musi być zdolna kontrolować granice zewnętrzne, bo coraz więcej ludzi zaczyna wierzyć, że tylko rządy silnej ręki, z tendencjami autorytarnymi, są w stanie zatrzymać falę nielegalnej migracji - ocenił w środę przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.
27.06.2018

Szczyt UE bez zmian ws. relokacji; Austria nie chce tego pomysłu

Czwartkowo-piątkowy szczyt UE nie przyniesie zmian ws. dzielącej UE od kilku lat sprawy relokacji uchodźców. Z projektu wniosków końcowych wynika, że tematem ma się dalej zajmować prezydencja austriacka, ale Wiedeń nie ma zamiaru forsować tej koncepcji.
27.06.2018

KE: W niedzielnym nieformalnym szczycie UE chce wziąć udział 16 państw

W niedzielnym nieformalnym szczycie unijnym w sprawie migracji chce wziąć udział 16 państw członkowskich - poinformował w piątek na konferencji prasowej rzecznik Komisji Europejskiej Alexander Winterstein.
23.06.2018

Wiceszef MSZ: Doceniamy fakt, że ws. migracji Europa mówi w coraz większym stopniu językiem Warszawy

Doceniamy fakt, że o sprawach migracji Europa mówi w coraz większym stopniu językiem Warszawy; finalne porozumienie wymaga potwierdzenia tego stanowiska w prawie azylowym UE - powiedział w środę PAP wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.
21.06.2018

UE: Juncker zwołuje spotkanie przywódców w sprawie migracji

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zwołuje na niedzielę nieformalne spotkanie szefów państw i rządów "zainteresowanych znalezieniem rozwiązań europejskich" dotyczących migracji - poinformowała w środę KE.
20.06.2018

Tusk: Iran, wydarzenia w Strefie Gazy i stosunki z USA tematami szczytu UE w Sofii

Kwestia dramatycznych wydarzeń w Strefie Gazy, porozumienie nuklearne z Iranem, a także spór handlowy UE z USA będą tematami spotkania unijnych przywódców, którzy od środy będą w Sofii - poinformował szef Rady Europejskiej Donald Tusk.
16.05.2018

Szef MSZ: Widać przewartościowania w polityce zagranicznej po sprawie Skripala

Widać przewartościowania w polityce zagranicznej po sprawie Skripala; trudniej będzie zwolennikom Nord Stream 2 przekonywać, że to projekt tylko biznesowy - mówi szef MSZ Jacek Czaputowicz. Dodaje, że być może z innej perspektywy trzeba też spojrzeć na kwestie dot. katastrofy smoleńskiej.
26.03.2018

Szef MSZ: Dziś trudniej będzie przekonywać, że Nord Stream 2 to projekt tylko biznesowy

Widać przewartościowania w polityce zagranicznej z związku ze sprawą Siergieja Skripala; trudniej będzie teraz zwolennikom Nord Stream 2 przekonywać, że to jest projekt tylko biznesowy i namawiać do jego realizacji - powiedział w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.
26.03.2018

Szef MSZ: Polska podjęła decyzję o uznaniu za persona non grata czterech dyplomatów rosyjskich

Polska podjęła decyzję o uznaniu za persona non grata czterech dyplomatów rosyjskich; to wyraz solidarności z Wielką Brytanią - powiedział w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz. Część z tych osób - dodał - może być związana z nielegalną działalnością służb rosyjskich na terenie Polski.
26.03.2018

UE potępia działania Turcji we wschodniej części Morza Śródziemnego

Unia Europejska potępiła w piątek na szczycie unijnym w Brukseli działania Turcji we wschodniej części Morza Śródziemnego i Morza Egejskiego.
23.03.2018

UE/ Kraje bałtyckie dołączają do domagających się większego budżetu po 2020 r.

Litwa, Łotwa i Estonia dołączają do państw Wyszehradu oraz Chorwacji, Rumunii i Słowenii, domagając się wyższych składek do przyszłego wieloletniego budżetu UE. Z najbogatszych krajów UE słychać nieoficjalne głosy o potrzebie zmniejszenia wspólnej kasy.
16.02.2018

Erdogan ostrzega Grecję i Cypr w sprawie poszukiwań gazu

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł we wtorek Grecję, Cypr i międzynarodowe firmy prowadzące poszukiwania podmorskich złóż gazu na Morzu Śródziemnym, by "nie posunęły się za daleko" i nie naruszały tureckich praw.
13.02.2018

Szczyt UE w Brukseli formalnie powołuje PESCO

Powołanie PESCO to dobra wiadomość dla naszych sojuszników i zła dla naszych wrogów - powiedział w czwartek w Brukseli szef Rady Europejskiej Donald Tusk podczas oficjalnej inauguracji stałej współpracy strukturalnej 25 państw Unii w dziedzinie obronności.
15.12.2017

Szczyt UE: Inauguracja PESCO, dyskusja o migracji, Brexicie i reformie euro

Szefowie państw i rządów UE uroczyście zainaugurują podczas czwartkowego szczytu współpracę wojskową PESCO, będą rozmawiać o migracji, a w formacie 27 państw w piątek o Brexicie oraz reformach strefy euro. W Brukseli zadebiutuje jako premier Mateusz Morawiecki.
14.12.2017

Szczyt UE-UA wzywa do walki z przemytem ludzi i do inwestowania

Inwestycje gospodarcze na szeroką skalę, programy rozwojowe dla młodych ludzi, współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i działania przeciwko przemytnikom ludzi - to główne założenia przyjęte na szczycie UE-UA, który zakończył się w czwartek w Abidżanie.
01.12.2017

Premier Szydło spotkała się w Abidżanie z premierami Etiopii i Algierii

Premier Beata Szydło na marginesie szczytu UE-UA w Abidżanie odbyła w środę dwa spotkania bilateralne: z premierem Etiopii Desalegnem Hailemariamem i szefem algierskiego rządu Ahmedem Ujahią. W spotkaniach premier towarzyszyła m.in. wiceszefowa MSZ Joanna Wronecka.
30.11.2017

Tusk pisze do liderów UE ws. przepisów związanych z Nord Stream 2

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk wysłał do liderów krajów UE list, wzywając rządy, by jak najszybciej zajęły się projektem zmian w przepisach dyrektywy gazowej - dowiedziała się PAP ze źródeł unijnych. Regulacje te odnoszą się do projektu Nord Stream 2.
11.11.2017

Prezydent podpisał ustawę zwiększająca wydatki obronne

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę zwiększającą udział wydatków obronnych z minimum 2 do co najmniej 2,5 proc. PKB. Podkreślił konieczność budowy armii zdolnej do obrony granic i znaczenie gwarancji sojuszniczych.
23.10.2017

Krasnodębski: Istnieje możliwość poprawy relacji między Polską a UE

Istnieje możliwość poprawy relacji między instytucjami Unii Europejskiej a Polską w najbliższym czasie - ocenił w piątek europoseł PiS, prof. Zdzisław Krasnodębski. Jak zauważył, Komisja Europejska wspiera np. polskie projekty energetyczne.
20.10.2017

Państwa UE mają pomóc Włochom zamknąć centralny szlak migracyjny

Szefowie państw UE zaoferowali podczas szczytu w Brukseli w czwartek dodatkowe wsparcie dla Włoch; jest szansa na zamknięcie szlaku migracyjnego w centralnej części Morza Śródziemnego - poinformował szef Rady Europejskiej Donald Tusk.
19.10.2017

Premier: zaapelowałam o przyspieszenie działań KE ws. Nord Stream 2

Podczas pierwszej sesji roboczej unijnego szczytu zaapelowałam o przyspieszenie przez Komisję Europejską prac legislacyjnych i prawnych ws. budowy gazociągu Nord Stream 2 - powiedziała w czwartek w Brukseli po pierwszej sesji szczytu UE premier Beata Szydło.
19.10.2017

UE: Kilka krajów wspiera Polskę w sprawie Nord Stream 2

Nie tylko Polska, ale też kilka innych krajów wypowiedziało się w trakcie szczytu UE na temat gazociągu Nord Stream 2. Stanowisko Warszawy poparł szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Szef KE zapowiedział nowe przepisy - poinformowało PAP źródło dyplomatyczne.
19.10.2017

Tusk radzi Macronowi, by budował porozumienie ws. pracowników delegowanych

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poradził w środę prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi, aby ws. dyrektywy o pracownikach delegowanych zbudował porozumienie z państwami Europy Środkowo-Wschodniej, by uniknąć konfliktu.
19.10.2017

Andżelika Możdżanowska nowym wiceministrem rozwoju odpowiedzialnym za małe i średnie firmy

Andżelika Możdżanowska została sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju oraz Pełnomocnikiem Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw - poinformowało w środę Ministerstwo Rozwoju. Do lipca br. Możdżanowska była posłanką PSL, a do września zasiadała w komisji śledczej ds. Amber Gold.
18.10.2017

Zagrożenia i korzyści z unii energetycznej dla Polski

Polska konsekwentnie buduje swoje bezpieczeństwo energetyczne, niektóre działania na poziomie europejskim w tym pomagają, ale inne stanowią zagrożenie - oceniali w środę uczestnicy dyskusji o bezpieczeństwie na konferencji "Nafta-Gaz-Chemia 2017" w Warszawie.
20.09.2017

Ukraina chce gazowego układu z Europą w kontrze do Nord Stream 2

Stworzenie konsorcjum odpowiadającego za eksploatację ukraińskiego systemu przesyłu gazu (GTS) – to propozycja Ukrainy dla europejskich partnerów. 13 lipca o tej sprawie rozmawiali w Kijowie przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker oraz były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.
15.07.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.