• <
urząd_morski_gdynia_2021

Wiceszef MSZ: Doceniamy fakt, że ws. migracji Europa mówi w coraz większym stopniu językiem Warszawy

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Wiceszef MSZ: Doceniamy fakt, że ws. migracji Europa mówi w coraz większym stopniu językiem Warszawy
Wiceszef MSZ: Doceniamy fakt, że ws. migracji Europa mówi w coraz większym stopniu językiem Warszawy - GospodarkaMorska.pl

pc

21.06.2018 Źródło: PAP

Doceniamy fakt, że o sprawach migracji Europa mówi w coraz większym stopniu językiem Warszawy; finalne porozumienie wymaga potwierdzenia tego stanowiska w prawie azylowym UE - powiedział w środę PAP wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.

W środę Komisja Europejska poinformowała, iż szef Komisji Jean-Claude Juncker zwołał na niedzielę nieformalne spotkanie unijnych liderów "zainteresowanych znalezieniem rozwiązań europejskich" ws. migracji.

W rozmowie z PAP Szymański podkreślił, że w sprawie kryzysu migracyjnego "Polska oferuje udział w niemal wszystkich europejskich działaniach". "Umocniliśmy Frontex, poparliśmy porozumienie z Turcją, angażujmy się finansowo i technicznie na granicach zewnętrznych. Jesteśmy gotowi poszerzać tego typu zaangażowanie, ponieważ nie negujemy potrzeby europejskich działań w tej sprawie" - mówił wiceminister. Zaznaczył zarazem, że Warszawa podtrzymuje swój sprzeciw wobec wszelkich ponadnarodowych form zarządzania ruchem migracyjnym.

"Akceptacja tego stanowiska wytycza drogę do europejskiego kompromisu w tej sprawie. Doceniamy fakt, że Europa mówi w coraz większym stopniu językiem Warszawy w sprawie migracji, ale finalnie porozumienie wymaga potwierdzenia tego stanowiska w prawie azylowym UE" - dodał wiceminister. Według niego takie są też "zasadnicze linie stanowiska Polski na nadzwyczajne posiedzenie szefów rządów w niedzielę w Brukseli".

Szymański zapowiedział jednocześnie, że premier Mateusz Morawiecki poruszy kwestie związane z unijną polityką migracyjną "najpierw w gronie państw wyszehradzkich w Budapeszcie", a także w ramach spotkania z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem, który ma gościć na czwartkowym spotkaniu szefów rządów V4.

Migracja ma być też jednym z głównych tematów zaplanowanego na 28-29 czerwca szczytu szefów państw i rządów krajów unijnych. Z projektu dokumentu na to spotkanie, który wyciekł we wtorek do mediów, wynika, że przywódcy unijni mają uzgodnić utworzenie regionalnych platform m.in. w Afryce Północnej do wysadzania migrantów ze statków ratunkowych, żeby nie trafiali oni do UE.

We wtorek prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwali do wypracowania wspólnej i solidarnej odpowiedzi UE na kryzys migracyjny. Zadeklarowali jednocześnie, że ich kraje będą dążyły do wypracowania rozwiązania polegającego między innymi na odsyłaniu osób zabiegających o azyl w państwach UE do krajów, w których zostali zarejestrowani.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiadał kilka miesięcy temu, że jeśli "28" nie porozumie się w sprawie reformy prawa azylowego, zaproponuje on w połowie tego roku rozwiązanie tego problemu. Choć prezydencja bułgarska próbowała wypracować w ostatnich miesiącach kompromis, nie udało się go osiągnąć.

Temat migracji powrócił na agendę europejską także za sprawą zmiany postawy w tej kwestii niektórych polityków w Berlinie oraz nowego rządu we Włoszech. Rzym odmówił nieco ponad tydzień temu wpuszczenia statku organizacji pozarządowej "Aquarius" z ponad 600 migrantami na pokładzie, sygnalizując w ten sposób dużo ostrzejsze podejście do tego problemu niż poprzednie władze.

Z kolei szef niemieckiego MSW i lider CSU Horst Seehofer postawił kanclerz Angeli Merkel (CDU) ultimatum, dając jej dwa tygodnie na znalezienie europejskiego rozwiązania w sprawie migracji. W przeciwnym razie grozi on zamknięciem granic dla migrantów.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33055,00 $ tona 0,39% 16 cze
 Cynk 2972,00 $ tona -0,47% 16 cze
 Aluminium 2454,00 $ tona -0,16% 16 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.