• <

Wynik wyszukiwania - " 13 grudnia" - Wiadomości

Jakub Jaworowski nowym Ministrem Aktywów Państwowych

W Pałacu Prezydenckim odbyła się 13 maja uroczystość zaprzysiężenia nowych ministrów w rządzie premiera Donalda Tuska. Nowym szefem Ministerstwa Aktywów Państwowych został Jakub Jaworowski.
13.05.2024

Star Bulk sfinalizował fuzję z Eagle Bulk Shipping

Star Bulk Carriers Corp., globalna firma żeglugowa koncentrująca się na transporcie suchych ładunków masowych, ogłosiła dziś, że zakończyła fuzję z Eagle Bulk Shipping Inc.
09.04.2024

Morscy komandosi z Formozy otrzymają nowe uzbrojenie

Jednostka Wojskowa "Formoza" poinformowała o podpisaniu 15 marca br. umowy z firmą Allies Incorporated Sp. z o.o. Dotyczy ona zakupu i dostawy partii nowych modułowych karabinków, z których będą korzystać operatorzy w trakcie wykonywania swoich zadań.
18.03.2024

Rozpoczęły się obrady NWZ Orlenu. Wojciech Popiołek odwołany z rady nadzorczej

We wtorek w Płocku rozpoczęły się obrady Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Orlenu. W porządku obrad przewidziano ustalenie liczby członków rady nadzorczej i zmiany w składzie rady. NWZ zajmie się też zgodą na sprzedaż spółki Gas Storage Poland - operatora magazynów gazu. Z rady nadzorczej Orlenu na wniosek Ministra Aktywów Państwowych został odwołany Wojciech Popiołek. Popiołek jest równocześnie jednym ze zgłoszonych przez Skarb Państwa kandydatów do nowej rady nadzorczej Orlenu.
06.02.2024

Plastik z kontenerów na hiszpańskich plażach

W połowie grudnia na hiszpańskie plaże w regionie Galicji morze zaczęło wyrzucać niewielkie granulki plastiku. Ruszyło formalne dochodzenie.
10.01.2024

Władysław Kosiniak-Kamysz przejął obowiązki na stanowisku ministra obrony narodowej

W obecności najważniejszych dowódców formacji Wojska Polskiego nowy wicepremier przejął obowiązki od swojego poprzednika na tym stanowisku, Mariusza Błaszczaka. Władysław Kosiniak-Kamysz został powołany 12 grudnia 2023 roku przez Sejm RP, a 13 grudnia zaprzysiężony na urząd Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej. 13 grudnia w Warszawie w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej odbyła się uroczystość objęcia obowiązków na stanowisku szefa resortu.
13.12.2023

Czy nowe przepisy w zakresie prawa pierwokupu w portach będą faktycznie tak problematyczne? Wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Jakie mogą być następstwa wprowadzenia przepisów dotyczących przysługującego Skarbowi Państwa prawa pierwokupu nieruchomości położonej w granicach portu lub przystani morskiej? Zapytaliśmy specjalistę.
31.01.2023

Porty: niekonstytucyjny pierwokup nieruchomości lub spółek dla Skarbu Państwa

W ostatnim czasie daje się zauważyć zintensyfikowane prace legislacyjne, których wspólnym mianownikiem jest nadmierne zabezpieczenie Skarbu Państwa. Prace te dotyczą w szczególności tematyki związanej z własnością nieruchomości i ewentualną uprzywilejowaną pozycją Skarbu Państwa w momencie przeniesienia własności leżących w granicach portów o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Portami takimi są porty morskie w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu, a więc tereny niezwykle atrakcyjne pod wieloma względami.
20.01.2023

Bezpieczeństwo Państwa, a prawo własności

Chyba dla każdego jest oczywistym, że bezpieczeństwo państwa musi mieć priorytet nawet w stosunku do tzw. „świętego prawa własności”. Powstaje jednak pytanie o adekwatność podejmowanych środków w zakresie bezpieczeństwa państwa w stosunku do zakresu naruszania prawa własności i w konsekwencji oczywistych strat jakie może ponieść nie tylko właściciel.
08.01.2023

Polskie stocznie upamiętniają ofiary stanu wojennego

Dla stoczniowców i ich rodzin pamięć o dramatycznych wydarzeniach, rozpoczętych 13 grudnia 1981 roku jest wciąż żywa. W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego na terenie całego kraju, przypomina się o zaangażowaniu pracowników sektora morskiego w opór przeciwko autorytarnej władzy.
13.12.2022

Ocean Winds otrzymał Certyfikat Great Place to Work po raz pierwszy w Polsce!

Certyfikat Great Place to Work to jedna z najważniejszych niezależnych akredytacji w zakresie zarządzania i strategii biznesowej, uznająca Ocean Winds za firmę, w której ludzie są w centrum wartości i ambicji korporacyjnych.
13.12.2022

Nowy prom dla Tallink już odebrany. Polacy mieli udział w budowie

Fińska stocznia RMC przekazała już nowy prom MyStar zamawiającej spółce Tallink Superfast, będącej częścią estońskich linii Tallink Grupp. W budowie promu udział miały polskie stocznie.
08.12.2022

Do 13 grudnia rybacy mogą wnioskować o wsparcie finansowe

Od 7 do 13 grudnia podmioty z branży rybołówstwa mogą składać wnioski o dofinansowanie na pokrycie dodatkowych wydatków poniesionych w związku z zakłóceniami rynku spowodowanymi wojną na Ukrainie - poinformował w czwartek resort rolnictwa.
01.12.2022

UE. Minister Moskwa: wymusimy głosowanie ws. ceny maksymalnej na gaz

Wymusimy głosowanie ws. ceny maksymalnej na gaz - powiedziała w czwartek w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa po spotkaniu unijnych ministrów odpowiedzialnych za kwestie energetyki.
24.11.2022

Port Gdańsk. Upamiętniono walkę portowców z reżimem komunistycznym [ZDJĘCIA]

Tablicę upamiętniającą walkę gdańskich portowców z komunistycznym reżimem odsłonięto w środę w Gdańsku. "Kiedy instalowano w Polsce komunistyczną kolonialną władzę, to portowcy mieli siłę i odwagę, żeby się temu przeciwstawić" - powiedział w trakcie uroczystości prezes IPN dr Karol Nawrocki.
31.08.2022

Krzysztof Wyszkowski: Porozumienia Sierpniowe pozwoliły nam żyć w półwolności

Mam poczucie, że nie spałem, nie jadłem, tylko pracowaliśmy i cieszyliśmy się - wspominał we wtorek gość Studia PAP, działacz opozycji antykomunistycznej Krzysztof Wyszkowski. Porozumienie polegało jednak tylko na tym, że komuniści zgodzili się, żebyśmy żyli w warunkach półwolności - dodał.
30.08.2022

Grecja liderem na morzach i oceanach. Ponad 5,5 tys. statków o wartości około 180 mld USD wpiera grecką gospodarkę

Grecja jest dziś krajem, którego armatorzy dysponują największą flotą na świecie. Greccy armatorzy z 5514 statkami kontrolują obecnie około 21% światowej floty pod względem nośności. Jej wartość można dzisiaj szacować na 180 mld USD. Grecka żegluga świetnie sobie radzi w okresie pandemii i w czasie wojny. I inwestuje w nowe energooszczędne statki.
31.07.2022

Oficer statku, który zatopił barkę na Bałtyku, skazany

Brytyjczyk, który był na mostku statku Scot Carrier, który w grudniu na Bałtyku zderzył się z barką, w wyniku czego zginęło dwóch jej załogantów, został skazany na 1,5 roku więzienia.
17.06.2022

Co analitycy wróżą sektorowi offshore?

Na co zwracać uwagę w dalszej części roku, w sektorze energetyki wiatrowej? Jakie są dominujące trendy? Czy wojna w Ukrainie i odejście od rosyjskich surowców energetycznych przyspieszy transformację, a tym samym rozwój sektora offshore?
03.04.2022

Biopaliwa dla żeglugi. Singapur, DP World, CMA CGM i Unifeeder i inni przecierają szlaki

Ceny bunkru znowu rosną skokowo w wyniku napaści Rosji na Ukrainę, wprowadzenia restrykcji ekonomicznych w stosunku do Rosji i zamieszania na rynku dostawców. Z zainteresowaniem przyjęto więc informację GoodFuels, które prognozuje że do 2050 r. biopaliwa będą stanowić jedną czwartą dostaw. Wprowadzenie cen paliw niskosiarkowych prawdopodobnie zapewni wzrost popytu na biopaliwa, ponieważ różnica kosztów produkcji między obydwoma rodzajami paliw nimi spadnie.
08.03.2022

Uniwersytet Morski z kierunkiem poświęconym MFW

Uniwersytet Morski w Gdyni uruchamia dwusemestralne studia podyplomowe na kierunku „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”.
17.12.2021

"Okręt płonie", czyli 60. rocznica tragicznego pożaru na statku m/s „Konopnicka” w Stoczni Gdańskiej

W naszej kolejnej analizie dotyczącej wypadków morskich przedstawiamy tym razem zdarzenie, które miało miejsce 13 grudnia 1961 roku w ówczesnej Stoczni Gdańskiej. Wtedy to podczas prowadzonych prac wykończeniowych doszło do tragicznego w skutkach pożaru, który miał miejsce na statku m/s „Konopnicka”.
13.12.2021

Strajk marynarzy na pokładzie Regulusa, manifestacje – Kanada wspomina polski stan wojenny

Polskie placówki dyplomatyczne w Kanadzie przypominają o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W grudniu 1981 r. media kanadyjskie poświęcały Polsce wiele uwagi, a w Kolumbii Brytyjskiej stan wojenny stał się jednym z głównych tematów.
13.12.2021

Co kryją wnętrza Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie? Przekonaj się sam

Przedświąteczna wizyta na budowie Morskiego Centrum Nauki będzie możliwa już w najbliższą środę, 15 grudnia.
08.12.2021

Najważniejsze postanowienia 107. sesji komitetu prawnego (Leg 107) IMO

W dniach 27 i 30 listopada oraz 1 grudnia br. odbyła się w formie zdalnej 107. sesja Komitetu Prawnego (LEG 107). Z ramienia PRS udział w sesji wzięła Karolina Sypion-Babś z Ośrodka ds. IMO – Przewodnicząca Krajowej Sekcji Prawnej.
21.01.2021

Najważniejsze postanowienia dot. marynarzy 107. sesji Komitetu Prawnego (LEG 107)

W dniach 27 i 30 listopada oraz 1 grudnia br. odbyła się w formie zdalnej 107. sesja Komitetu Prawnego (LEG 107). Z ramienia PRS udział w sesji wzięła Karolina Sypion-Babś z Ośrodka ds. IMO – Przewodnicząca Krajowej Sekcji Prawnej.
19.01.2021

Wydarzenia gospodarcze 2020 roku - kalendarium

Tarcze antykryzysowe i finansowe rządu dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii, wygrana PGNiG z Gazpromem w wieloletnim arbitrażu ws. ceny gazu, zakaz wykonywania międzynarodowych połączeń lotniczych, nowelizacja budżetu - to kilka spośród najważniejszych wydarzeń gospodarczych 2020 r.
30.12.2020

MPWiK: rurociąg działa prawidłowo; ścieki trafiają do "Czajki"

Rurociąg pod Wisłą działa prawidłowo, a ścieki są nieprzerwanie przesyłane z lewobrzeżnej Warszawy do Zakładu "Czajka" - poinformowała we wtorek wieczorem PAP zastępca rzecznika prasowego MPWiK Marta Pytkowska. Dodała, że nieprawdziwe jest również twierdzenie prezesa PGW Wody Polskie, jakoby uruchamianie przelewów burzowych było nielegalne.
22.12.2020

39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Pamietajmy o ofiarach

Około 10 tysięcy internowanych, ponad 100 osób straciło życie - w niedzielę, 13 grudnia 2020 r. mija 39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Z powodu pandemii upamiętnienie rocznicy i oddanie hołdu ofiarom komunistycznych represji odbędzie się w sposób symboliczny - Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju, o godz. 18, złoży kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970.
13.12.2020

Stwórz autorską kreację Żurawia!

Już niebawem zdradzimy Wam, jakie mamy plany wobec Żurawia, tymczasem jesteśmy bardzo ciekawi w jaki sposób Wy przeprowadzilibyście stylową metamorfozę naszego zabytku! Już dziś serdecznie zapraszamy Was do udziału w konkursie, który pozwoli Wam uruchomić swoją wyobraźnie i kreatywność.
04.12.2020

Jest umowa na budowę patrolowca dla MOSG

Po długo trwających procedurach odwołań i kontroli, przetarg na budowę 70-metrowego patrolowca klasy OPV dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej zakończył się podpisaniem umowy z francuską stocznią.
03.10.2020

Przejęto kokainę wartą 3 mld zł

Przejęcie ponad 3,2 tony substancji zawierającej kokainę o wartości ponad 3 miliardów złotych, to sukces odniesiony dzięki współpracy CBŚP, Straży Granicznej i gdańskiego wydziału Prokuratury Krajowej. Gigantyczna ilość kokainy, która nie trafi na rynek została wysłana z Ekwadoru przez Hamburg do Polski. Narkotyki były ukryte w zamrożonej pulpie ananasowej. Do sprawy zatrzymano 3 osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
09.06.2020

Nowy patrolowiec dla MOSG powstanie we Francji. Znamy wyniki przetargu

Morski Oddział Straży Granicznej (MOSG) z Gdańska poinformował o wyborze oferty na dostawę pełnomorskiego okrętu patrolowego klasy OPV (Offshore Patrol Vessel). Jednostkę wybuduje francuska spółka Socarenam z siedzibą w Boulogne-sur-Mer w departamencie Pas-de-Calais.
08.05.2020

Otwarto oferty w przetargu na nowy patrolowiec dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej

W drugim postępowaniu przetargowym uruchomionym 13 grudnia 2019 roku. do Morskiego Oddziału Straży Granicznej na dostawę okrętu patrolowego OPV wpłynęły dwie oferty. MOSG chcę zastąpić jeden z używanych obecnie patrolowców SKS-40 Kaper-1 i Kaper-2.
14.02.2020

Nowe Dragony 2 LOTOS Kolej ruszyły w Polskę

Zgodnie z podpisaną 13 grudnia ub.r. umową, jeszcze w 2019 roku do LOTOS Kolej dotarły dwie z sześciu lokomotyw Dragon 2 produkcji firmy Newag. Z początkiem nowego roku włączono je do eksploatacji. Swoje pierwsze kilometry w barwach LOTOSU pokonały ciągnąc ciężkie pociągi na zlecenie Grupy Kapitałowej LOTOS oraz klientów zewnętrznych.
13.01.2020

Znaczący wzrost przeładunków w kluczowym porcie morskim na świecie

Według danych opublikowanych przez Zarząd Portu Morskiego w Singapurze, port odnotował listopadowy wzrost przeładunków o 8,4% w stosunku do przepustowości kontenerów w analogicznym okresie 2018 roku.
18.12.2019

W 20 minut ze Słupska nad morze. Zmodernizowaną trasą przejechał pierwszy pociąg

Po trwającej kilka lat przerwie, całoroczne pociągi regionalne wracają na trasę Słupsk – Ustka. W piątek, 13 grudnia 2019 roku odbył się inauguracyjny przejazd do przystanku Ustka. Regularne kursy po nowych torach nad morze już od najbliższej niedzieli, 15 grudnia.
15.12.2019

Kolejna beczka z substancją chemiczną wydobyta z dna

Na torze wodnym Szczecin - Świnoujście oprócz obiektów zawierających w sobie materiały wybuchowe znajdowane są również pojemniki ze środkami chemicznymi. Tym razem marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wydobyli pojemnik z nieznaną zawartością, który zostanie zneutralizowany przez wyspecjalizowane pododdziały wojsk chemicznych. Operacja została przeprowadzona w piątek, 13 grudnia.
15.12.2019

PGNiG: wyrok końcowy ws. sporu z Gazpromem w lutym/marcu 2020 roku

Wyrok końcowy Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie dotyczącego sporu między PGNiG a Gazpromem planowany jest w lutym lub marcu 2020 roku - poinformowało w piątek PGNiG. Spór między firmami dotyczy cen gazu jakie polska spółka musi płacić rosyjskiemu dostawcy.
14.12.2019

LOTOS Kolej pozyskała 6 nowoczesnych lokomotyw Dragon 2 firmy NEWAG

Sześć lokomotyw elektrycznych zostanie dostarczonych spółce LOTOS Kolej przez firmę NEWAG. Umowę na leasing sześcioosiowych lokomotyw E6ACTab - Dragon 2 podpisano w piątek, 13 grudnia w Gdańsku. Transakcję sfinansowała firma Millenium Leasing.
13.12.2019

Marek Gróbarczyk uchylił zarząd komisaryczny w Polskiej Żegludze Morskiej

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zdecydował, że z dniem 13 grudnia tego roku zakończy się zarząd komisaryczny w Polskiej Żegludze Morskiej i wydał w tej sprawie stosowne zarządzenie - poinformował w czwartek resort gospodarki morskiej.
12.12.2019

Azoty i Lotos znów wydłużyły obowiązywanie listu intencyjnego ws. Polimerów

Grupa Azoty i jej spółki zależne - ZCh Police oraz GA Polyolefins - podpisały z Grupą Lotos aneks, wydłużający do 13 grudnia br. okres obowiązywania listu intencyjnego w sprawie finansowania projektu Polimery Police. To kolejne przedłużenie terminu.
06.12.2019

URE: ruszają tegoroczne aukcje OZE dla nowych instalacji

Od czwartku 5 grudnia prezes Urzędu Regulacji Energetyki rozpoczyna aukcje Odnawialnych Źródeł Energii dla instalacji nowo powstających - poinformował w czwartkowym komunikacie URE.
05.12.2019

Greta Thunberg: dalej będę podróżować po świecie i działać na rzecz klimatu

Młoda Szwedka Greta Thunberg, która dopłynęła we wtorek katamaranem do Lizbony po 21-dniowej podróży przez Atlantyk, zapewniła, że dalej będzie podróżować po świecie, aby uświadamiać ludzi o istniejącym zagrożeniu dla klimatu.
03.12.2019

Katamaran z Gretą Thunberg zawinął do portu w Lizbonie

Katamaran z nastoletnią ekolożką ze Szwecji Gretą Thunberg zawinął we wtorek do portu w Lizbonie po 20-dniowym rejsie z Nowego Jorku - poinformowała telewizja Reutera, pokazując materiał filmowy.
03.12.2019

Greta Thunberg płynie katamaranem na COP19, do Lizbony dotrze zapewne we wtorek

Szwedzka aktywistka Greta Thunberg płynie na pokładzie 15-metrowego katamaranu z USA do Europy na szczyt klimatyczny COP, który rozpoczyna się w poniedziałek w Madrycie. Nastolatka napisała na Twitterze, że do Lizbony zawinie prawdopodobnie we wtorek rano.
01.12.2019

Ruszyła pierwsza aukcja dla OZE

Aukcją dla istniejących instalacji biomasowych i biogazowych innych niż rolnicze, o mocy ponad 1 MW, rozpoczęła się w poniedziałek seria 12 tegorocznych aukcji dla odnawialnych źródeł energii. Maksymalna wartość energii na sprzedaż to prawie 21 mld zł.
25.11.2019

Greta Thunberg znów przepłynie Atlantyk. Zapłacą podatnicy?

Dwa dni temu szwedzka aktywistka Greta Thunberg zaapelowała o pomoc w dotarciu do Hiszpanii ze Stanów Zjednoczonych drogą morską. Celem podróży jest międzynarodowy szczyt klimatyczny zapowiedziany na grudzień w Madrycie. Rząd Hiszpanii poinformował w sobotę, że pokryje koszty jej przybycia na to wydarzenie.
03.11.2019

Sala BHP Stoczni Gdańskiej została oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego

Sala BHP Stoczni Gdańskiej, w której 31 sierpnia podpisano Porozumienia Sierpniowe, stała się częścią Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Do tej pory historycznym obiektem zarządzała Fundacja Promocji Solidarności, powołana przez NSZZ "Solidarność".
03.09.2019

39 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe

39 lat temu, 31 sierpnia 1980 r., w Gdańsku zostały podpisane porozumienia między komisją rządową a komitetem strajkowym. Porozumienia Sierpniowe i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian 1989 roku: obalenia komunizmu i końca systemu pojałtańskiego.
31.08.2019

Prezes Lotosu: Połączenie spółki z PKN Orlen to „pozytywna wartość” dla grupy Lotos i akcjonariuszy

Planowana transakcja kupna akcji spółki przez PKN Orlen ma pozytywną wartość dla grupy Lotosu i jej akcjonariuszy - ocenił we wtorek na konferencji prasowej prezes Lotosu Mateusz Bonca.
21.08.2019

KE wszczęła postępowanie ws. przejęcia Lotosu przez Orlen. Obawia się ograniczenia konkurencji

KE wszczęła w środę szczegółowe postępowanie wyjaśniające w celu oceny planowanego nabycia Lotosu przez PKN Orlen. Obawia się, że połączenie to może ograniczyć konkurencję na rynku dostaw paliw oraz na powiązanych rynkach w Polsce i krajach sąsiednich.
07.08.2019

Gdańsk: Zmarł Leon Stobiecki, organizator strajku w 1980 r. w Stoczni im. Westerplatte

W czwartek Leon Stobiecki - organizator strajku w sierpniu 1980 r. w należącej do Stoczni Marynarki Wojennej - Stoczni im. Westerplatte w Gdańsku oraz działacz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Miał 86 lat.
09.05.2019

15 lat temu Polska przystąpiła do Unii Europejskiej

15 lat temu, o północy 1 maja 2004 r., Polska stała się członkiem UE. Akcesja była rezultatem długotrwałych wysiłków wielu rządów. Początki tego procesu sięgają zaś pierwszych miesięcy istnienia III RP.
30.04.2019

Remiza w Stoczni Cesarskiej przed rewitalizacją - poznaj jej strażacką historię

Dawna Remiza w Stoczni Cesarskiej służyła strażakom nieprzerwanie od końca XIX wieku do 2002 r. Niszczejący przez kilkanaście lat zabytkowy budynek wkrótce będzie rewitalizowany. Poznaj jej historię i zobacz, jak wyglądają dziś jej “postrażackie” wnętrza.
20.03.2019

Aleksander Pawelec odszedł na wieczną wachtę

Znał admirała Józefa Unruga, pułkownika Stanisława Dąbka, pułkownika Kazimierza Pruszkowskiego. Gdynia żegna swojego ostatniego obrońcę z września 1939 roku, najstarszego polskiego marynarza, kapitana w stanie spoczynku, 103-letniego Aleksandra Pawelca.
05.02.2019

Kraje UE potwierdziły decyzję o przedłużeniu sankcji wobec Rosji

Kraje członkowskie w ramach Rady UE przyjęły w piątek formalną decyzję o przedłużeniu sankcji gospodarczych wobec Rosji do 31 lipca 2019 roku. Wcześniej taką decyzję podjęli na szczycie unijnym przywódcy UE.
22.12.2018

Nie żyje kmdr rez. Sławomir Ogrodowczyk, były Komendant Portu Wojennego Świnoujście

Nie żyje kmdr rez. Sławomir Ogrodowczyk. Były Komendant Portu Wojennego Świnoujście zmarł 13 grudnia. Obowiązki pełnił ponad 14 lat, tj. od 14.12.1989 r. do 29.01.2004 r.
18.12.2018

W Stoczni Szczecińskiej zwodowano statek rybacki

Oscar Sund już na wodzie. W Stoczni Szczecińskiej w czwartek zwodowano częściowo wyposażony statek rybacki. Na zamówienie norweskiego armatora wykonała go firma Kedat ze Szczecina.
17.12.2018

Bezpieczeństwo tras dostaw gazu do UE a wybuch w hubie Baumgarten

Po grudniowym wybuchu w centrum handlu gazem w austriackim Baumgarten reakcja rynków była gwałtowna, ale krótkotrwała. Zdarzenie wywołało jednak dyskusję o trasach dostaw gazu do Unii Europejskiej, ich pewności i bezpieczeństwie.
25.12.2017

Debata dot. programu zagospodarowania Dolnej Wisły

Podczas posiedzenia Konwentu Politechniki Gdańskiej 13 grudnia odbędzie się debata poświęcona programowi zagospodarowania dolnej Wisły, w której udział wezmą przedstawiciele świata polityki, nauki, biznesu i mediów. Gościem honorowym będzie Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju.
08.12.2017

Amerykanie ponownie rozładowali sprzęt wojskowy w gdańskim porcie. Przypłynęło prawie 500 pojazdów (foto, wideo)

Amerykański sprzęt znów w Gdańsku. Prawie 500 różnego rodzaju pojazdów przypłynęło do gdańskiego portu w piątek. Trafią teraz do amerykańskich wojsk stacjonujących w Polsce.
18.11.2017

37 lat temu rozpoczął się historyczny strajk w Stoczni Gdańskiej

37 lat temu, w Stoczni Gdańskiej rozpoczął się strajk, który doprowadził do podpisania w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r. porozumienia między komisją rządową a komitetem strajkowym i powstania NSZZ "Solidarność" - niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.
14.08.2017

Tablica pamiątkowa pilota gdyńskiego portu kpt. Władysława Grabowskiego

Podczas obchodów tegorocznych Dni Morza, by wyrazić swoje uznanie i podziw dla kpt. Władysława Grabowskiego Polskie Stowarzyszenie Pilotów Morskich ufundowało tablicę poświęconą jego imieniu.
05.07.2017

To się nazywa niezwykły widok (wideo)

Statek pokryty lodem. Takie widoki mogli podziwiać mieszkańcy miasta Duluth. Nagranie zostało zrobione 13 grudnia.
15.12.2016

Sejmowa komisja gospodarki morskiej zajmie się usteckim portem

Sejmowa komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zajmie się w środę 13 grudnia Rozpatrzeniem odpowiedzi Rady Ministrów na dezyderat komisji w sprawie przywrócenia funkcjonalności i poprawy komunikacyjnej dostępności do portu morskiego w Ustce.
13.12.2016

GROM uzbrojony

We wtorek, 13 grudnia, w Porcie Wojennym w Gdyni odbył się trening uzbrajania okrętu rakietowego ORP „Grom”. W treningu uczestniczyła załoga oraz specjaliści Zespołu Technicznego Gdyńskiej Komendy Portu Wojennego.
13.12.2016

Posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa AGRIFISH

W dniach od 12 do 13 grudnia odbędzie się posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa AGRIFISH.
12.12.2016

Amerykanie ujawnią wyniki śledztwa w sprawie El Faro

Amerykański departament ds. bezpieczeństwa transportu (NTSB) ogłosił, że ujawni informacje wokandy sądowej w sprawie tragedii El Faro.
03.12.2016

Rozliczenie strat spółek zagranicznych w wyniku podatkowym spółki dominującej – ocena Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Z linii orzeczniczej Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej („TSUE”) wynika zasada prawa podatników będących rezydentami podatkowymi państwa Unii Europejskiej do odliczenia od swoich dochodów, strat podatkowych osiągniętych przez ich spółki zależne, ulokowane w innych państwach członkowskich. Wniosek taki, zdaniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wynika z wykładni art. 43 w zw. z art. 48 TWE.
05.04.2016

Urodziny najstarszego marynarza w Polsce

Porucznik w stanie spoczynku, Aleksander Pawelec, żołnierz Lądowej Obrony Wybrzeża i Armii Krajowej, obchodził jubileusz 100-ych urodzin. To obecnie najstarszy polski marynarz.
14.12.2015

Zmarł były dowódca ORP BŁYSKAWICA

Wczoraj, w dniu 1 marca 2015 roku, zmarł kmdr rez. Hieronim KUBERA, były dowódca ORP Błyskawica. Dowodził niszczycielem w latach 1954 – 1957.
02.03.2015

Prezydent Komorowski w obronie Terenów Stoczni Gdańskiej

List Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego do Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza i Bogdana Oleszka Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska.
28.12.2014

DCT Gdańsk: Bezpieczeństwo to nasza największa wartość

15 przerw w operacjach rozładunkowo-załadunkowych – tyle razy terminal kontenerowy DCT Gdańsk musiał przerwać pracę wieczorem w piątek 12 grudnia oraz w sobotę 13 grudnia. Każdy, nawet najkrótszy przestój, to nie tylko straty finansowe, ale przede wszystkim opóźnienia w dostawie towarów, co w gorącym przedświątecznym okresie jest bardzo uciążliwe dla importerów i eksporterów. Powodem był orkan „Aleksandra”, którego siła zatrzymała 5 potężnych suwnic STS na łącznie 66 minut.
15.12.2014

Podział ogólnych kwot połowowych na Morzu Bałtyckim w 2014 roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że dokonany został podział kwot połowowych i wydane zostały decyzje administracyjne – specjalne zezwolenia połowowe uprawniające armatorów do prowadzenia połowów w 2014 roku na Morzu Bałtyckim. Decyzje zostały w dniu 23 grudnia br. przekazane do Okręgowych Inspektoratów Rybołówstwa Morskiego w Gdyni, Słupsku i Szczecinie, skąd za pośrednictwem inspektoratów trafią do armatorów.
02.01.2014

Zamet Industry złożył najkorzystniejszą ofertę na zakup Mostostalu Chojnice

26,15 mln zł – taką sumę zaoferował Zamet Industry za majątek upadłej spółki Mostostal Chojnice. Konkurencyjne oferty złożył właściciel Stoczni Gdańsk, firma Gdańsk Shipyard Group oraz należący do Agencji Rozwoju Przemysłu Energomontaż Północ Gdynia.
12.12.2013

Gdański port cały czas bez prezesa

Konkurs na prezesa gdańskiego portu nie został rozstrzygnięty zadecydowała Rada Nadzorcza Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. Wyniki kolejnego konkursu, który zostanie rozpisany w najbliższym czasie poznamy prawdopodobnie pod koniec kwietnia. Rada nadzorcza nie komentuje swojej decyzji ale nieoficjalnie mówi się, że brak wyboru wynika z dwóch bardzo silnych kandydatur związanych z Platformą Obywatelską.
26.02.2013

Nowoczesny, trzeci z serii prom gazowy odpłynął z REMONTOWA SHIPBUILDING S.A.

W czwartek, 13 grudnia 2012 w REMONTOWA SHIPBUILDING S.A. odbyło się uroczyste podniesienie bandery na trzecim z serii promie gazowym zbudowanym dla jednego z największych operatorów floty promowej w Norwegii.
21.12.2012

Akcja saperów MW

Wczoraj, (czwartek 13 grudnia), saperzy Marynarki Wojennej podjęli i zabezpieczyli 82 mm pocisk moździerzowy. Niewybuch został odnaleziony podczas prac ziemnych na prywatnej posesji w Gdyni Dębogórze przy ulicy Ryglowej. Zostanie zdetonowany na poligonie lądowym. Była to 260 akcja saperska patrolu rozminowania 43 Batalionu Saperów Marynarki Wojennej w tym roku.
14.12.2012

Ryszard Strzyżewicz odwołany z funkcji Prezesa Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA

Rada Nadzorcza Spółki Akcyjnej Zarząd Morskiego Portu Gdańsk odwołała Ryszarda Strzyżewicza z funkcji Prezesa Zarządu ZMPG SA. Nie podano przyczyny odwołania.
13.12.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.