• <
gryfia_70lat

Oto największy na świecie katamaran (zdjęcia)

08.10.2015 06:40 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Oto największy na świecie katamaran (zdjęcia)

Partnerzy portalu

Oto największy na świecie katamaran (zdjęcia) - GospodarkaMorska.pl

Firma Allseas z siedzibą w Szwajcarii potwierdziła, że realizacja jednego z najbardziej oczekiwanych od dziesięcioleci statków Pioneering Spirit (wcześniej znany jako Pieter Schelte), zostanie opóźniona aż do pierwszej połowy 2016 r.

Pioneering Spirit mierzy 382 metrów długości i 124 metrów szerokości, jego nośność wynosi 48 tys. ton. Będzie wykorzystywany do instalowania i usuwania części dużych platform wiertniczych, służących do wydobywania ropy naftowej i gazu na Morzu Północnym. Statek wyposażony jest również w system do układania rurociągów.

Statek przybył do Rotterdamu w styczniu 2015 roku ze stoczni DSME w Korei Południowej, w której od 2010 trwała jego budowa. W Rotterdamie trwają prace finalne. Zakładano, że statek wejdzie do słuzby latem tego roku, jednak z powodu opóźnień w dostawach kluczowych części katamaranu, data znacznie sie opóźniła. Rozpoczęcie pracy katamaranu planowane jest obecnie na pierwszą połowę 2016 r. Nie wiemy, ile dokładnie kosztowała budowa tego unikalnego w skali światowej katamaranu. Mówi się o kwocie rzędu 3 mld  dolarów.

Firma Allseas została założona w 1985 roku przez Edwarda Heerema. Jest uważana za światowego lidera w zakresie morskich instalacji rurociągów i konstrukcji podwodnych.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.