• <
escort_980x120_gif_2020

Grenlandia topnieje w rekordowym tempie. W ciągu jednego dnia straciła 2 mld t lodu

Strona główna Rybołówstwo, ekologia Grenlandia topnieje w rekordowym tempie. W ciągu jednego dnia straciła 2 mld t lodu

pc

18.06.2019 Źródło: własne
Grenlandia topnieje w rekordowym tempie. W ciągu jednego dnia straciła 2 mld t lodu - GospodarkaMorska.pl

Niepokojące informacje z Grenlandii. Naukowcy badający tę wyspę zauważyli, że  pokrywający ją lód zaczął topić się w rekordowym tempie. W jeden dzień stopniały go aż 2 mld t. O sprawie poinformowało radio RMF FM.

Rekordowe topnienie lodu odnotowano 13 czerwca. Zdaniem badaczy, jak podaje radio RMF FM, 2 mld t, które stopniały, mogłyby wypełnić cały waszyngtoński park National Mall. Powstała lodowa góra byłaby osiem razy większa od znajdującego się tam Pomnika Waszyngtona, który mierzy 169,3 m wysokości.

Gwałtownie topnienie lodu może nieść poważne zagrożenie.

– Przez ostatnie dwie dekady Grenlandia w coraz bardziej znaczącym stopniu przyczyniała się do wzrostu poziomu mórz na całym świecie – powiedział Thomas Mote z Uniwersytetu Georgii, cytowany przez RMF FM.

Na Grenlandii lód topi się zwykle od czerwca do sierpnia, najbardziej w lipcu. Jak zauważył klimatolog Jason Box, cytowany przez RMF FM, w tym roku zaczął znikać już w kwietniu. Wcześniej niż w innych rekordowych latach topnienia, które przypadły na 2007, 2010 i 2012 r. Jak podaje rozgłośnia, oznacza to, że w następnych latach lód może topić się jeszcze szybciej.

Źródło:
własne

Dziękujemy za wysłane grafiki.