• <
CHIPOLBROK_TOP

Fotyga: Czas na rozwiązanie problemu broni chemicznej zatopionej w morzach

Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Fotyga: Czas na rozwiązanie problemu broni chemicznej zatopionej w morzach
Fotyga: Czas na rozwiązanie problemu broni chemicznej zatopionej w morzach - GospodarkaMorska.pl

pc

21.02.2019 Źródło: PAP

Świat potrzebuje międzynarodowej, skoordynowanej akcji ws. ograniczenia zagrożeń wynikających z zalegającej na dnach mórz i oceanów broni chemicznej - przekonywała w środę na konferencji w Brukseli europosłanka Anna Fotyga (PiS).

Fotyga wzięła udział w konferencji zorganizowanej przez Komisję Europejską, poświęconej broni zatopionej w europejskich morzach.

Europosłanka powiedziała, że problem ten jest niezwykle istotny, przede wszystkim ze względu na realne zagrożenia dla ekosystemu morskiego i bezpieczeństwa ludzi.

"Mamy również świadomość tego, że utrudnia ona pełne korzystanie z mórz i ich zasobów, może negatywnie oddziaływać na rozwój gospodarki morskiej, transportu i turystyki. Problem ten jest szczególnie ważny w akwenie Morza Bałtyckiego” - oświadczyła Fotyga podczas panelu poświęconego Morzu Bałtyckiemu.

Dodała, że cieszy się, iż tematem tym zainteresowały się instytucje Unii Europejskiej, które powinny teraz podjąć energiczne kroki.

„Musimy pamiętać, że Morze Bałtyckie oraz Morze Północne były areną niezwykle zaciętych działań wojennych podczas pierwszej i drugiej wojny światowej. Następnie Bałtyk był w dużej mierze objęty strefą wpływów komunistów, co ma po dziś dzień znaczenie dla stanu bezpieczeństwa i środowiska naturalnego” - mówiła.

Jej zdaniem incydenty zagrażające życiu i zdrowiu ludzi, które miały już miejsce, jak na przykład sytuacja w Darłówku w 1955 roku, gdy ponad sto dzieci poparzyło się iperytem siarkowym, mogą być coraz częstsze i bardziej niebezpieczne.

"Ryzyko wystąpienia poważnej katastrofy zwiększa także bardzo duża i stale rosnąca aktywność ekonomiczna i gospodarcza prowadzona na wodach Bałtyku. Wielokrotnie podkreślałam to zagrożenie, gdy krytykowałam realizację projektu Nord Stream 1 i Nord Stream 2, których budowa wiąże się z bardzo dużym ryzykiem dla środowiska naturalnego ogólnie, ale również w kontekście zalegających na dnie Bałtyku niewybuchów i broni chemicznej. Dlatego tak ważne jest, by społeczność międzynarodowa współdziałała w tym zakresie, wymieniając dobre praktyki i wiedzę na temat działań realizowanych nie tylko na Bałtyku, ale także na innych akwenach, jak Adriatyk czy Morze Północne” - podkreślała.

Zdaniem Fotygi, UE powinna wspierać wszystkie działania nastawione na minimalizację skutków oddziaływania zatopionych obiektów oraz niebezpiecznych substancji chemicznych na środowisko morskie Bałtyku.

„Istotne programy prowadzi także Sojusz Północnoatlantycki. Cieszę się, że w liczne inicjatywy zaangażowane są polskie instytucje, ale także, że ważnym partnerem jest m.in. Kanada” – dodała.

Podczas konferencji omówiono m.in. projekt Daimon, który jest przykładem takiej współpracy. Przedstawiono także funkcjonujące formaty współpracy na poziomie organizacji OPCW (Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej) czy HELCOM (Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku).

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.