pc
Przerażające doniesienia niemieckich naukowców. Badacze z Instytutu Badań Polarnych i Morskich im. Alfreda Wegenera (AWI) odkryli rekordową zawartość mikroplastiku w arktycznym lodzie. Jak wynika z najnowszych analiz, na każdy litr lodu przypada aż 12 000 fragmentów tworzyw sztucznych. To trzy razy więcej niż wykazały poprzednie pomiary.
– Podczas naszej pracy zdaliśmy sobie sprawę, że ponad połowa mikroskopijnych cząstek plastiku jest mniejsza niż 1/20 milimetra. Oznacza to, że mogą zostać łatwo wchłonięte przez arktyczne mikroorganizmy, jak orzęski czy widłonogi, a tym samym stanowić zagrożenie dla życia morskiego oraz ludzi – mówi dr Ilka Peeken, biolog.
Próbki do badań pobrane zostały z pięciu regionów Oceanu Arktycznego podczas wypraw w 2014 i 2015 r. Do sprawdzenia zanieczyszczenia lotu posłużyła naukowcom technika spektroskopii fourierowskiej, która bombarduje mikrocząstki światłem podczerwonym i wykorzystuje specjalną matematyczną metodę analizy promieniowania, które odbijają. W zależności od ich składu, cząstki absorbują i odbijają różne długości fal, dzięki czemu każda substancja może zostać zidentyfikowana.
– Wykorzystując to podejście wykryliśmy cząsteczki plastiku o średnicy zaledwie 11 mikrometrów – sześć razy mniejsze niż grubość ludzkiego włosa. Na każdy litr lodu morskiego przypadało 12 000 mikrocząsteczek plastiku. To trzy razy więcej niż w pomiarach z ubiegłych lat. 67% cząstek wykrytych w lodzie należało do kategorii najmniejszej skali, czyli „50 mikrometrów i mniej” – tłumaczy Gunnar Gerdts, w którego laboratorium dokonywano pomiarów.
Naukowcy odkryli łącznie 17 różnych rodzajów tworzyw sztucznych w lodzie morskim, w tym materiały opakowaniowe, takie jak polietylen i polipropylen, ale także farby, nylon, poliester i octan celulozy, ten ostatni jest używany głównie do produkcji filtrów papierosowych. Łącznie te sześć materiałów stanowiło około połowy wszystkich wykrytych w arktycznym lodzie mikroplastycznych cząsteczek.
Ostatnie badania dna morskiego w Cieśninie Fram oddzielającej Ocean Arktyczny od Atlantyckiego wykazały, że na każdy kilogram osadów przypada aż 6 500 tys. fragmentów mikroplastiku. – To są bardzo wysokie wartości – podkreślają naukowcy.
Morze wyrzuca martwe delfiny na brzeg. Jaki to ma związek z wojną w Ukrainie?
Rozbił się dron do pomiarów emisji ze statków na Morzu Bałtyckim
USA: recykling nie zmniejsza zaśmiecenia oceanów
Ørsted testuje fundamenty morskich turbin wiatrowych jako schronienie dla koralowców
Drukarki 3D ratują rafy koralowe!
Plastik na lądzie i dnie oceanów. Opracowano enzym, który rozkłada go w kilka godzin
Ropa brent | 64,38 $ | baryłka | 0,00% | 21:58 |
Cyna | 34350,00 $ | tona | 1,48% | 13 maj |
Cynk | 3499,00 $ | tona | -1,16% | 13 maj |
Aluminium | 2722,00 $ | tona | 1,30% | 13 maj |
Pallad | 2680,00 $ | uncja | 0,00% | 21:57 |
Platyna | 1191,10 $ | uncja | 0,00% | 21:59 |
Srebro | 25,11 $ | uncja | 0,00% | 21:59 |
Złoto | 1731,30 $ | uncja | 0,00% | 21:59 |