• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Kolejna firma będzie pomagać w usuwaniu plastiku z oceanów

PMK

03.06.2017 10:57 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Kolejna firma będzie pomagać w usuwaniu plastiku z oceanów

Partnerzy portalu

Kolejna firma będzie pomagać w usuwaniu plastiku z oceanów - GospodarkaMorska.pl

Holenderska fundacja The Ocean Cleanup otrzymała wsparcie od firmy w AkzoNobel w swojej walce o oczyszczenie oceanów z plastiku.

Zgodnie z porozumieniem obu instytucji, AkzoNobel dostarczy technologie dla ekwipunku i urządzeń Ocean Cleanup, dzięki którym ich powłoki będą uwolnione od syntetyków. Dzięki temu wszystkie te urządzenia będą bardziej energooszczędne.

Innowacyjny system wykorzystuje naturalne prądy morskie i wiatry, które wpychają pływające odpady w obszary ograniczone pływającymi barierami w kształcie litery U lub V. Bariery mogą być rozciągnięte na długości nawet kilkudziesięciu kilometrów. Wewnątrz wydzielonych w ten sposób akwenów zainstalowane automatyczne stacje recyklingowe, zasilane energią słoneczną, mają przetwarzać plastikowe odpady. Powstałe w ten sposób instalacje pozwolą odnościć olbrzymie korzyści ekologiczne oraz ekonomiczne pozyskując z rycyklingu gotowy surowiec jednoczesnie nie stanowiąc zagrożenia dla organizmów żywych.

System Ocean Cleanup składa się z 24 platform połączonych ze sobą. Został stworzony z myślą oczyszczenia wyspy Tsushima, pomiędzy Japonią i Koreą Południową. Zanieczyszczenie plastikiem to poważny problem na japońskiej wyspie. Na jednego jej mieszkańca przypada aż m3 śmieci z tego materiału.

- Ocean Cleanup rozwiąże ten problem i przybliży nas wszystkich do prawdziwego celu – czyli oczyszczenia Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci – powiedział Boyan Slat. - Ale pierwszym krokiem jest Tsushima. Chcemy zbadać, jak będzie działał nasz system, a przede wszystkim, czy uda się go utrzymać przez dłuższy czas – powiedział.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.