• <

Wielkie złoża bursztynu pod Słupskiem. Powstanie kopalnia?

oprac. MN

22.12.2016 19:19 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Wielkie złoża bursztynu pod Słupskiem. Powstanie kopalnia?

Partnerzy portalu

Wielkie złoża bursztynu pod Słupskiem. Powstanie kopalnia? - GospodarkaMorska.pl

Według źródeł historycznych w Możdżanowie koło Słupska bursztyn wydobywano od siedemnastego wieku. Współcześnie istnienie wielkich złóż bursztynu w tym miejscu potwierdził Europejski Fundusz Energii, a zgodę na przeprowadznie odwiertów badawczych w tym miejscu otrzymała spółka Discovery należąca do polsko-chińskiego właściciela.

Złoża bursztynu mają się znajdować około 11 metrów pod ziemią. W komunikacie z 20 grudnia 2016 spółka poinformowała, że w otworach badawczych C i X3 znaleziono bursztyn, którego odcień i rodzaj określane są jako "mleczny" oraz, że najbliższym czasie Discovery złoży wniosek o wydanie koncesji na wydobycie złóż bursztynu w Możdżanowie. Żeby rozpocząć wydobycie, niezbędne są także określone pozwolenia, między innymi decyzja środowiskowa, koncesja na wydobycie bursztynu, a także zmiana planu zagospodarowania przestrzennego.

- Na tym terenie nie ma żadnego planu. Poprzednie, związany z energią wiatrową, zostały uchylony. Na razie nie mam żadnego wniosku w tej sprawie, a w budżecie nie mamy też zarezerwowanych pieniędzy na zmianę miejscowego planu zagospodarowania w Możdżanowie. To dość droga i długotrwała procedura - mówi wójt gminy wiejskiej Ustka Anna Sobczuk-Jodłowska.

Spółka przyznaje, że natrafiła na pewne utrudnienia natury proceduralnej, ale nie spowoduje to opóźnienia inwestycji. - Realizacja projektu kopalni w Możdżanowie idzie zgodnie z planem. Mamy już pewność, że inwestycja wkrótce zacznie się szybko zwracać. Niebawem ruszy wydobycie, co przy zapewnionym zbycie, m.in. dzięki naszemu chińskiemu partnerowi, pozwala optymistycznie patrzeć na przyszłe przychody. Dlatego też idąc za ciosem, chcemy powiększyć teren naszej inwestycji – wypowiada się w komunikacie prasowym Paweł Kulczyk, prezes EFE.

Spółka szacuje złoże na niespełna dwuhektarowej działce (1,84 ha) na 20 ton bursztynu. Byłby to ewenement na skalę kraju, bo całe zasoby w Polsce szacowane były dotąd jedynie na 30 ton. Badania złoża mogą maksymalnie potrwać trzy lata.

- Ja na to patrzę z punktu widzenia marketingowego - przyznaje Jacek Skarbek, prezes zarządu Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. - Tak naprawdę chyba nie jest ważne, skąd pochodzi bursztyn, ważniejsze jest, kto go obrabia, a najważniejsze jest to, z kim się kojarzy ten bursztyn - uważa.

W siedemnastym wieku, za pięćdziesiąt talarów rocznie, prawo do wydobywania bursztynu w Możdżanowie od króla pruskiego nabył Żyd ze Słupska - Joseph Liepman. Założył kopalnię, zatrudnił do pracy około stu robotników i w ciągu pięciu lat wydobył pięć ton bursztynu. Starą kopalnię zalała jednak woda i wydobycie wstrzymano.

Warto przy tym zaznczyc, że wydobycie bursztynu w Polsce jest niewielkie w stosunku do potrzeb, a większość sprowadzana jest z Obwodu Kaliningradzkiego. W województwie pomorskim od 2012 roku wydano natomiast około 100 decyzji dla projektów robót geologicznych, których celem było poszukiwanie bursztynu. Dotyczyły m.in. Stogów i Żuław Wiślanych. W 2013 r. podczas takich właśnie robót wydobyto około 635 kg bursztynu, a w 2014 r. urobek wynosił 548 kg.

W województwie pomorskim od 2012 roku wydano około 100 decyzji dla projektów robót geologicznych, których celem jest poszukiwanie bursztynu. Dotyczyły m.in. Stogów i Żuław Wiślanych. W 2013 r. podczas takich właśnie robót wydobyto około 635 kg bursztynu, a w 2014 r. urobek wynosił 548 kg. (http://www.tvn24.pl)
W województwie pomorskim od 2012 roku wydano około 100 decyzji dla projektów robót geologicznych, których celem jest poszukiwanie bursztynu. Dotyczyły m.in. Stogów i Żuław Wiślanych. W 2013 r. podczas takich właśnie robót wydobyto około 635 kg bursztynu, a w 2014 r. urobek wynosił 548 kg. (http://www.tvn24.pl)

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.