• <
urząd_morski_gdynia_2021

Ukraina: Minister Kwieciński rozmawiał w Kijowie o bezpieczeństwie energetycznym

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Ukraina: Minister Kwieciński rozmawiał w Kijowie o bezpieczeństwie energetycznym
Ukraina: Minister Kwieciński rozmawiał w Kijowie o bezpieczeństwie energetycznym - GospodarkaMorska.pl

pc

13.06.2019 Źródło: PAP

Bezpieczeństwo i energetyka oraz zagrożenia ze strony Rosji były tematami rozmów, które minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński przeprowadził w środę w Kijowie z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksandrem Danylukiem.

Polska i Ukraina podzielają stanowisko w sprawie uniezależnienia się od dostaw rosyjskiego gazu; Ukraina mogłaby otrzymywać ten surowiec za pośrednictwem Polski - oświadczył Kwieciński po spotkaniu.

„Polska i Ukraina prezentują dość spójne stanowisko szczególnie w odniesieniu do gazu i uniezależnienia się od dostaw z Rosji, ale również budowania swojej własnej sieci współpracy. Cieszy mnie, że jest tutaj pełne zrozumienie ze strony ukraińskiej” - powiedział minister polskim dziennikarzom.

„Wiadomo, że nasz terminal (LNG) w Świnoujściu będzie rozbudowywany na dodatkowe moce, więc sądzimy, że ten gaz, który będziemy pozyskiwali z zewnątrz, będzie mógł być sprzedawany do innych krajów, w tym Ukrainy. I tutaj są na pewno obszary do współpracy” - wyjaśnił.

Danyluk, były minister finansów, jest sekretarzem RBNiO od 28 maja. Na stanowisko to mianował go nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Danyluk doradzał mu w kampanii wyborczej w kwestiach polityki zagranicznej i gospodarki.

Minister Kwieciński ocenił, że zmiana na szczytach ukraińskiej polityki doprowadzi do poprawy relacji z Ukrainą. Jak zaznaczył, niebawem w tym kraju mają odbyć się jeszcze wybory parlamentarne, po których wyłoniony zostanie nowy rząd.

„Liczymy na to, że nowy układ polityczny na Ukrainie będzie bardziej przyjazny dla relacji polsko-ukraińskich niż w tym poprzednim rozdaniu. Mam tu na myśli nie tylko kwestie polityczne, ale i gospodarcze” - powiedział.

W spotkaniu Kwiecińskiego z Danylukiem uczestniczył ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki.

„Potwierdziliśmy, że na forum europejskim chcemy nadal pozostać głównym ambasadorem dla reprezentowania spraw ukraińskich w Unii Europejskiej i że to jest dla nas szalenie ważne. Że chcemy wspierać Ukrainę w jej dążeniach do bliższej integracji z UE i że zależy nam na tym, żeby Ukraina rozwijała się gospodarczo” - oświadczył szef resortu inwestycji i rozwoju.

„To, że mamy partnera dużo słabszego, aniżeli powinniśmy mieć, wcale nie jest dobre dla polskiej gospodarki, więc zależy nam na rozwoju tego kraju” - podkreślił minister Kwieciński w rozmowie z polskimi dziennikarzami w Kijowie.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28060,00 $ tona 1,15% 9 kwi
 Cynk 2807,00 $ tona -0,71% 9 kwi
 Aluminium 2250,00 $ tona -0,75% 9 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.