• <

Tyszka: Ustalenia szczytu UE oceniam pozytywnie, ale niepokoi mnie polityka imigracyjna rządu

pc

30.06.2018 22:13 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Tyszka: Ustalenia szczytu UE oceniam pozytywnie, ale niepokoi mnie polityka imigracyjna rządu

Partnerzy portalu

Tyszka: Ustalenia szczytu UE oceniam pozytywnie, ale niepokoi mnie polityka imigracyjna rządu - GospodarkaMorska.pl

Ustalenia szczytu UE ws. kwot imigrantów oceniam pozytywnie, ale niepokoi mnie polityka imigracyjna obecnego rządu i zapraszanie do Polski obywateli z Azji i z Ukrainy - powiedział w piątek PAP wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

Przywódcy państw i rządów krajów unijnych uzgodnili podczas maratonu negocjacyjnego w nocy z czwartku na piątek, że w państwach UE powstaną centra kontroli migrantów, a poza "28" - ośrodki do wysadzania uratowanych na morzu ze statków. Uchodźcy z centrów zlokalizowanych w UE w krajach, które dobrowolnie się na to zgodzą, będą podlegali relokacji do innych państw. Nie będzie jednak żadnych kwot, a rozdział będzie się odbywał na zasadzie dobrowolności. Gwarancji w tej sprawie domagała się Polska i kilka innych krajów unijnych, m.in. z Grupy Wyszehradzkiej.

W centrach kontrolnych w państwach UE migranci ekonomiczni, którzy będą odsyłani do krajów pochodzenia, mają być oddzielani od osób mających szansę na przyznanie ochrony międzynarodowej, tj. uchodźców. Tylko ci drudzy będą podlegali rozdziałowi pomiędzy zainteresowane państwa członkowskie.

Stanisław Tyszka pytany przez PAP, jak ocenia ustalenia szczytu UE odparł: "oceniam je pozytywnie". Podkreślił jednocześnie, że interesuje go przede wszystkim sytuacja Polski. "I niepokoi mnie polityka imigracyjna obecnego rządu" - dodał.

"Sam premier Mateusz Morawiecki chwalił się Angeli Merkel, że ściągają imigrantów z Azji. Chce też do Polski zaprosić kolejne miliony obywateli Ukrainy. Powiedzmy wprost: to jest polityka postępującej wymiany populacji Polski i nikt o tym nie dyskutuje. Ja jestem za ściąganiem ludzi o polskich korzeniach ze wschodu, czego nie udało się zrobić przez 28 lat III RP. A przede wszystkim trzeba zrobić wszystko, żeby wrócili ci Polacy, którzy wyemigrowali w ostatnich latach. Można to zrobić przez radykalną obniżkę podatków od wynagrodzeń, przez likwidację PIT, ale do tego trzeba odwagi i odpowiedzialności, której obecnie rządzącym brak" - mówił wicemarszałek.

Jednocześnie zauważył, że rząd Prawa i Sprawiedliwości "na samym początku po objęciu władzy wielokrotnie deklarował, że będą przyjmowali kwoty imigrantów, do których zobowiązała się premier Ewa Kopacz". "Powtarzał to choćby ówczesny minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski - to było oficjalne stanowisko rządu" - przypomniał.

W listopadzie 2015 r. Waszczykowski na antenie TVN24 zapytany o imigrantów, odpowiedział: "Polska nie zmieni zobowiązań wobec uchodźców. Wszyscy, którzy uchodzą z obszarów wojny i wykażą się, że byli albo mogą być represjonowani, gdyby tam wrócili, mają prawo ubiegania się o azyl polityczny i Polska ma obowiązek rozpatrzyć wnioski o azyl". Dodał, że nie oznacza to, że Polska ma obowiązek przyjmowania kwot imigrantów "w ciemno", bo każda sprawa jest indywidualna. "Polska nie ma obowiązku przyjmować imigrantów zarobkowych" - zaznaczył.

Jak podkreślił Tyszka, "dopiero, kiedy Kukiz'15 zorganizował zbiórkę podpisów pod referendum w tej sprawie i kiedy zebraliśmy wówczas 350 tys. podpisów, to politycy PiS zmienili stanowisko w tej sprawie". "Chcę dziś bardzo podziękować każdej z 350 tysięcy osób, która podpisała się pod wnioskiem Kukiz'15 o referendum. To, że nie będzie dla Polski przymusowych kwot imigrantów to jest sukces tych obywateli" - powiedział wicemarszałek.

We wnioskach ze szczytu UE zapisano, że w sprawie reformy systemu azylowego w UE musi zapaść jednomyślna zgoda, oparta na "odpowiedzialności i solidarności". Ponadto szczyt poparł ustanowienie w krajach Afryki Północnej ośrodków ("regionalnych platform do wyokrętowania") dla migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym. Szefowie państw i rządów uzgodnili też kwestie finansowania funduszu na rzecz Afryki, w którym brakowało 500 mln euro.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.