• <
urząd_morski_gdynia_2021

Szef MON spotkał się z ministrem ds. przemysłu obronnego Australii

pc

31.10.2017 05:02 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Szef MON spotkał się z ministrem ds. przemysłu obronnego Australii
Szef MON spotkał się z ministrem ds. przemysłu obronnego Australii - GospodarkaMorska.pl

Sytuacja na wschodniej flance NATO i modernizacja przemysłów zbrojeniowych Polski i Australii - były tematami poniedziałkowego spotkania szefa MON Antoniego Macierewicza z ministrem ds. przemysłu obronnego Australii Christopherem Pyne’em.

Politycy spotkali się z poniedziałek w Warszawie, następnie wystąpili na wspólnej konferencji prasowej.

Szef MON poinformował po spotkaniu, że jego rozmowa z Pyne'em "była długa, pełna wzajemnych opinii i diagnoz związanych z obecną sytuacją polityczną m.in. na wschodniej flance NATO". "Mamy świadomość, że świat tak pełen niebezpieczeństw i zagrożeń wymaga współdziałania państw demokratycznych, państw wolnego świata" - powiedział.

Macierewicz podkreślił, że z Australią "wiążą nas nie tylko tradycje wspólnej walki, naszych żołnierzy w trakcie drugiej wojny światowej, ale i wspólne doświadczenia z walki z terroryzmem w Afganistanie, Iraku, a także obecnie przeciw tzw. Państwu Islamskiemu".

"Jesteśmy członkami koalicji antyterrorystycznej, razem, oba państwa, ale także łączą nas także potencjalne wspólne interesy naszych przemysłów obronnych. W kwestii okrętów podwodnych mamy wspólne interesy i wspólne punkty widzenia na temat wzmacniania naszego potencjału" - zaznaczył szef MON.

Podkreślił, że mimo różnic, jakie są pomiędzy Polską i Australią w związku z sytuacją geopolityczną, oba te kraje "stoją wobec konieczności" nabycia okrętów podwodnych. "I z pewnością wymiana informacji w tym zakresie, ale i innych aspektów przemysłu obronnego, doprowadzi nas do zacieśnienia naszej współpracy w przyszłości" - zaznaczył szef MON.

Pyne podkreślił, że rozmowy dotyczyły przede wszystkim sytuacji geopolitycznej Polski i Australii, i zwiększenie możliwości systemów obronnych obu krajów. "Oba nasze kraje zwiększają na niespotykaną skalę swoje możliwości obronne, zarówno Australia jak i Polska" - zaznaczył australijski polityk.

Przed spotkaniem Macierewicz powiedział dziennikarzom, że rozmowy z Pyne'em wiążą się też z planami modernizacji polskiej Marynarki Wojennej. Zdaniem szefa MON na polski wybór okrętów podwodnych mogą wpłynąć doświadczenia Australii, która zdecydowała się na zakup 12 francuskich konwencjonalnych okrętów podwodnych.

Pytany o ewentualność sprowadzenia australijskich fregat typu Adelaide, szef MON ocenił, że pojawiające się w tej sprawie od wiosny sygnały mogły być "wrzutką medialna, polityczną, a może po prostu biznesowa". Zastrzegł, że przyszłe rozmowy przedstawicieli WP w tej sprawie w Australii nie są przesądzone i zależą od wyników poniedziałkowej wizyty.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39897,00 $ tona 1,27% 7 gru
 Cynk 3287,00 $ tona 1,95% 7 gru
 Aluminium 2624,00 $ tona 0,92% 7 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.