pc
Z udziałem około 15 tysięcy uczestników z ponad 100 państw rozpoczęło się w czwartek w Petersburgu doroczne Międzynarodowe Forum Ekonomiczne. Gościem honorowym jest prezydent Francji Emmanuel Macron, który spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
Rozmowy prezydentów, które formalnie odbędą się w kuluarach tegorocznego forum, będą dotyczyły porozumienia nuklearnego z Iranem, konfliktu w Syrii i sytuacji na wschodzie Ukrainy. Możliwe jest podpisanie porozumienia o udziale francuskiego koncernu Total w projekcie wydobycia i skraplania gazu w Arktyce. Ten projekt realizuje rosyjski koncern Novatek.
Szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian, zapowiadając wizytę Macrona w Rosji, mówił, że jej celem jest "prowadzenie dialogu, by osiągnąć zbieżne podejście, nie zapominając przy tym o rozbieżnościach". Paryż i Moskwę - jak mówił Le Drian - dzielą takie rozbieżności, ale są też i punkty styczne.
W oficjalnym otwarciu forum w czwartek wezmą udział: wicepremier i minister finansów Rosji Anton Siłuanow, prezydent Republiki Środkowoafrykańskiej Faustin Archange Touadera, premier Mongolii Uchnaagijn Churelsuch, wiceprezydent Chin Wang Quishan, wicepremier i minister gospodarki Kuby Ricardo Cabrisas Ruiz.
Putin i Macron wezmą udział w piątek w posiedzeniu plenarnym wraz z premierem Japonii Shinzo Abem i szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde. Podczas forum prezydenci Rosji i Francji spotkają się z biznesmenami z obu krajów i z uczestnikami powołanego w roku 2017 rosyjsko-francuskiego forum przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego.
Na tegorocznym forum reprezentowanych będzie około półtora tysiąca firm rosyjskich i zagranicznych z około 70 krajów. Prezydentowi Francji i premierowi Japonii towarzyszą duże delegacje biznesowe; razem z Macronem przyjeżdża do Petersburga około 70 przedstawicieli francuskich firm.
Podczas forum zapowiedziano spotkanie Putina z inwestorami z około 20 krajów, m.in. Francji, Włoch i USA, reprezentującymi wielkie fundusze inwestycyjne, jak również spotkanie z szefami zagranicznych koncernów (m.in. BP, Siemensa, Huawei, Shella, Boeinga, Volvo, Toyoty) oraz z przedstawicielami międzynarodowych agencji informacyjnych.
Forum w Petersburgu jest najważniejszym tego rodzaju wydarzeniem w Rosji. W tym roku odbywa się po raz 22, przy czym przeniesiono je z czerwca na maj ze względu na mistrzostwa świata w piłce nożnej, które rozpoczną się w Rosji za trzy tygodnie.
Obrady odbywające się w centrum wystawienniczym Expoforum potrwają do soboty.
Rozliczenia marynarzy: Chiny, od 2024 roku zmiana umowy podatkowej
Czarter na podróż – okres ładowania (laytime)
OZE: Strategia czy jej brak w zakresie cyberbezpieczeństwa RP na morzu?
Raportowanie ESG: diabeł tkwi w szczegółach - wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem
Najważniejsze terminy dla marynarza z perspektywy prawa podatkowego
Areszt dla sześciu osób za próbę przemytu owoców morza z Japonii do Chin