• <
pge_baltica_390x100_duży

Rosja: Rozpoczęło się Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Petersburgu

pc

24.05.2018 10:46 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Rosja: Rozpoczęło się Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Petersburgu

Partnerzy portalu

Rosja: Rozpoczęło się Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Petersburgu - GospodarkaMorska.pl

Z udziałem około 15 tysięcy uczestników z ponad 100 państw rozpoczęło się w czwartek w Petersburgu doroczne Międzynarodowe Forum Ekonomiczne. Gościem honorowym jest prezydent Francji Emmanuel Macron, który spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Rozmowy prezydentów, które formalnie odbędą się w kuluarach tegorocznego forum, będą dotyczyły porozumienia nuklearnego z Iranem, konfliktu w Syrii i sytuacji na wschodzie Ukrainy. Możliwe jest podpisanie porozumienia o udziale francuskiego koncernu Total w projekcie wydobycia i skraplania gazu w Arktyce. Ten projekt realizuje rosyjski koncern Novatek.

Szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian, zapowiadając wizytę Macrona w Rosji, mówił, że jej celem jest "prowadzenie dialogu, by osiągnąć zbieżne podejście, nie zapominając przy tym o rozbieżnościach". Paryż i Moskwę - jak mówił Le Drian - dzielą takie rozbieżności, ale są też i punkty styczne.

W oficjalnym otwarciu forum w czwartek wezmą udział: wicepremier i minister finansów Rosji Anton Siłuanow, prezydent Republiki Środkowoafrykańskiej Faustin Archange Touadera, premier Mongolii Uchnaagijn Churelsuch, wiceprezydent Chin Wang Quishan, wicepremier i minister gospodarki Kuby Ricardo Cabrisas Ruiz.

Putin i Macron wezmą udział w piątek w posiedzeniu plenarnym wraz z premierem Japonii Shinzo Abem i szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde. Podczas forum prezydenci Rosji i Francji spotkają się z biznesmenami z obu krajów i z uczestnikami powołanego w roku 2017 rosyjsko-francuskiego forum przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego.

Na tegorocznym forum reprezentowanych będzie około półtora tysiąca firm rosyjskich i zagranicznych z około 70 krajów. Prezydentowi Francji i premierowi Japonii towarzyszą duże delegacje biznesowe; razem z Macronem przyjeżdża do Petersburga około 70 przedstawicieli francuskich firm.

Podczas forum zapowiedziano spotkanie Putina z inwestorami z około 20 krajów, m.in. Francji, Włoch i USA, reprezentującymi wielkie fundusze inwestycyjne, jak również spotkanie z szefami zagranicznych koncernów (m.in. BP, Siemensa, Huawei, Shella, Boeinga, Volvo, Toyoty) oraz z przedstawicielami międzynarodowych agencji informacyjnych.

Forum w Petersburgu jest najważniejszym tego rodzaju wydarzeniem w Rosji. W tym roku odbywa się po raz 22, przy czym przeniesiono je z czerwca na maj ze względu na mistrzostwa świata w piłce nożnej, które rozpoczną się w Rosji za trzy tygodnie.

Obrady odbywające się w centrum wystawienniczym Expoforum potrwają do soboty.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.