• <
BOTA_2023

Prezydent: Polskie gazownictwo ważnym elementem budowania bezpieczeństwa energetycznego

pc

06.04.2018 00:03 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Prezydent: Polskie gazownictwo ważnym elementem budowania bezpieczeństwa energetycznego

Partnerzy portalu

Prezydent: Polskie gazownictwo ważnym elementem budowania bezpieczeństwa energetycznego - GospodarkaMorska.pl

Polskie gazownictwo staje się jednym z najważniejszych elementów budowania bezpieczeństwa energetycznego kraju, a gaz ziemny jest najbardziej ekologicznym paliwem kopalnianym - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników VI Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego.

Obrady Kongresu rozpoczęły się w czwartek w Łodzi. Temat dwudniowych obrad to: "Rynek gazu ziemnego w Polsce – kierunki rozwoju".

Podczas Kongresu przewidziane są trzy sesje tematyczne poświęcone: kierunkom rozwoju rynku gazu w Polsce, regulacjom prawnym w branży gazowniczej oraz bezpieczeństwu technicznemu w kontekście rynku usług, producentów i odbiorców.

W trakcie kongresu organizator, Izba Gospodarcza Gazownictwa, uczci jubileusz 15-lecia działalności.

List do uczestników VI Kongresu skierował prezydent Andrzej Duda. Napisał w nim, że "branża energetyczna ma ogromne znaczenie dla kondycji całej polskiej gospodarki i dla ekonomicznego rozwoju naszej Ojczyzny".

"Bezpieczeństwo energetyczne stanowi jeden z filarów suwerenności Rzeczypospolitej, decydując o naszej pozycji i podmiotowości w przestrzeni międzynarodowej. Ma to szczególną wymowę właśnie teraz, gdy obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Odczuwając dumę z historycznego dorobku, spoglądamy jednocześnie w przyszłość. Zastanawiamy się, co powinniśmy zrobić, aby jeszcze bardziej umocnić naszą suwerenność, bezpieczeństwo i gospodarczą niezależność" - napisał prezydent.

Prezydent zaznaczył, że zagadnienia, nad którymi debatują uczestnicy kongresu, znajdują się również w centrum jego uwagi. Przypomina, że w ubiegłym roku powołał Zespół do Spraw Bezpieczeństwa Energetycznego, którego celem jest opiniowanie i doradzanie w kwestiach związanych m.in. z bieżącym i perspektywicznym bezpieczeństwem dostaw paliw, efektywnością energetyczną oraz odnawialnymi źródłami energii.

"Mam świadomość, że w ogólnym bilansie energetycznym Polski znaczenie gazu ziemnego stale wzrasta. Szacunki wskazują, że w nie tak już odległym 2030 roku będziemy potrzebować około 20 mld metrów sześciennych +błękitnego paliwa+" - podkreślił prezydent.

"Polskie gazownictwo staje się jednym z najważniejszych elementów budowania bezpieczeństwa energetycznego kraju. Warto przy tym pamiętać, że gaz ziemny jest najbardziej ekologicznym paliwem kopalnianym, co zachęca do intensywniejszego jego wykorzystywania zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Kluczowym czynnikiem jest dywersyfikacja źródeł dostaw gazu i uniezależnienie się od dostaw z jednego kierunku" - napisał Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że Polska w istotny sposób umocniła swoje bezpieczeństwo energetyczne, dzięki niedawno otwartemu terminalowi LNG imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

"Zakres dywersyfikacji powiększy się wraz z realizacją kolejnej strategicznej inwestycji gazowej – Baltic Pipe. Ważnymi elementami są przedsięwzięcia pomnażające możliwości magazynowania importowanego gazu oraz rozbudowa sieci przesyłowych, w tym interkonektorów, które pozwolą na elastyczne przesyłanie gazu w różnych kierunkach, również na osi północ-południe w ramach współpracy regionalnej państw Trójmorza" - czytamy w liście.

"Jako Prezydent Rzeczypospolitej z wielką uwagą i uznaniem odbieram wysiłki władz państwowych i sektora gazowniczego na rzecz umacniania niezależności energetycznej, a także zwiększania udziału paliw niskoemisyjnych w miksie energetycznym" - dodał Andrzej Duda.

Zaznaczył też, że docenia zasługi jakie dla rozwoju rynku gazu w Polsce wnosi Izba Gospodarcza Gazownictwa. "Obchodzą Państwo właśnie jubileusz 15-lecia swojej działalności. Proszę przyjąć z tej okazji serdeczne gratulacje i życzenia kolejnych sukcesów" - napisał prezydent.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.