• <

PLN umacnia się po EBC; rentowności rosną, ale popyt na aukcji będzie

pc

25.01.2018 15:34 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska PLN umacnia się po EBC; rentowności rosną, ale popyt na aukcji będzie
PLN umacnia się po EBC; rentowności rosną, ale popyt na aukcji będzie - GospodarkaMorska.pl

Wystąpienie prezesa EBC spowodowało umocnienie euro wobec dolara, w ślad za którym podążył złoty, zaś wspólną walutę może wspierać oczekiwanie na zaostrzenie polityki przez EBC - oceniają ekonomiści. Dodają, że rentowności wzrosły na długim końcu krzywej, jednak popyt na piątkowej aukcji MF dopisze.

"Mario Draghi podtrzymał, że polityka EBC pozostanie łagodna, akomodacyjna. Bank będzie prowadził skup aktywów, a nawet jak on wygaśnie, to stopy pozostaną na niskim poziomie. Rynek skoncentrował się jednak na sytuacji gospodarczej w strefie euro w II połowie roku, którą Draghi ocenił jako lepszą od oczekiwań" - powiedział Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

"Prawdopodobnie rynek uważa, że sytuacja w gospodarce będzie tak dobra, że EBC w najbliższych miesiącach zaostrzy retorykę" - dodał.

Europejski Bank Centralny pozostawił w czwartek bez zmian stopy procentowe, parametry QE oraz forward guidance dla stóp proc., QE i programu reinwestycji.

Zdaniem Mario Draghiego, prezesa EBC tempo "ekspansji" gospodarki strefy euro jest "mocne", a w II połowie 2017 r. przekroczyło oczekiwania. Draghi powtórzył na konferencji po posiedzeniu, że ryzyka dla wzrostu zasadniczo zbilansowane, a potencjalne negatywne presje dla wzrostu pochodzą głównie ze strony czynników globalnych, w tym sytuacji na rynkach walutowych.

Prezes EBC ocenił, że ostatnio obserwowana zmienność kursu euro pozostaje źródłem niepewności dla stabilności cen w średnim terminie.

Maliszewski zwrócił uwagę, że kurs USD/PLN spadł poniżej poziomu wyznaczającego próg opłacalności eksportu.

W październikowym badaniu "Szybki Monitoring NBP" ankietowani przedsiębiorcy ocenili, że kurs euro, przy którym eksport staje się nieopłacalny wynosi 3,96, a analogiczny kurs dolara 3,36.

"Konsekwencje umocnienia złotego do dolara będą takie, że spadnie opłacalność eksportu dolarowego. Z punktu widzenia perspektyw dla naszej wymiany handlowej i całej gospodarki nie będzie to miało jednak istotnego wpływu, ponieważ eksport w dolarze stanowi jedynie kilka procent całego eksportu" - powiedział ekonomista.

"Do tego, część eksporterów jest także importerami, a mocniejszy złoty to także tańszy import, więc ten efekt się częściowo kompensuje" - dodał.

Maliszewski zaznaczył, że kurs opłacalności historycznie podążał za kursem rynkowym.

"Ważne, by zmiany kursu następowały stopniowo, a przedsiębiorcy mieli czas dostosować swoje strategie, a wraz z nimi poziom opłacalności. Obecny ruch jest gwałtowny, jednak dotyczy jedynie dolara. Gdyby się utrzymał lub podobna tendencja pojawiła się na EUR/PLN - mogłoby to być większym zagrożeniem dla gospodarki" - powiedział.

RYNEK DŁUGU

"Choć Draghi nie powiedział nic przełomowego, to rentowności bundów poszły w górę o 6 pb. Na polskich obligacjach też odnotowaliśmy lekką wyprzedaż, choć w mniejszym stopniu. Krótszy koniec krzywej pozostaje stabilny, więc krzywa się wystromiła" - powiedział Mateusz Milewski, diler SPW.

"Nie zmienia to jednak wiele w kontekście piątkowej aukcji. Popyt na obligacje na pewno będzie, aukcja jest mniejsza niż miała pierwotnie być" - dodał.

MF na przetargu 26 stycznia zaoferuje obligacje OK0720 / WZ1122 / PS0123 / WS0428 / WZ0528 za 5-7 mld zł - poinformował resort w komunikacie. W miesięcznym planie podaży MF informował, że na przetargu 26 stycznia zaoferuje obligacje za 5-9 mld zł.

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 42475,00 $ tona 2,41% 18 sty
 Cynk 3543,00 $ tona 0,25% 18 sty
 Aluminium 3005,00 $ tona -0,10% 18 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.