• <
urząd_morski_gdynia_2021

Minister Jacek Czaputowicz na spotkaniu grupy V4 z Republiką Korei i forum GLOBSEC

pc/MSZ

08.06.2019 02:51 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Minister Jacek Czaputowicz na spotkaniu grupy V4 z Republiką Korei i forum GLOBSEC
Minister Jacek Czaputowicz na spotkaniu grupy V4 z Republiką Korei i forum GLOBSEC - GospodarkaMorska.pl

Aby skutecznie odpowiadać na dzisiejsze wyzwania, NATO musi się wzmacniać i modernizować, musi inwestować w rozwój swoich zdolności obronnych – podkreślił dzisiaj podczas konferencji GLOBSEC w Bratysławie szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz.

W trakcie wizyty w Bratysławie minister Jacek Czaputowicz uczestniczył w panelu dyskusyjnym poświęconym wyzwaniom, z którymi mierzyć się będzie Sojusz Północnoatlantycki w perspektywie najbliższej dekady („NATO at 80”: Alliance Navigating Disrupted Partnerships). W swoim przemówieniu podkreślił, że obecnie NATO i cała społeczność transatlantycka stoją zarówno przed tradycyjnymi, jak i nowymi wyzwaniami, w tym takimi jak zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem. Wskazał przy tym na agresywną politykę rosyjską i zagrożenia terrorystyczne płynące z Bliskiego Wschodu. – Należy wymagać od Rosji, by przestrzegała prawa międzynarodowego – podkreślił minister Czaputowicz‎. W trakcie swojego wystąpienia minister zwrócił też uwagę, że zdaniem Polski działania UE w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony powinny uzupełniać działania NATO. – Z naszej perspektywy jedność transatlantycka jest kluczowa – zaznaczył.

Szef polskiej dyplomacji uczestniczył także w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych grupy V4 i Republiki Korei. Uczestnicy zgodnie podkreślili duże perspektywy współpracy w takich obszarach jak badania i rozwój, cyberbezpieczeństwo, infrastruktura i energia. Dyskusja dotyczyła też możliwości wsparcia dla Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Zachodnich. Rozmawiano również o współpracy w zakresie kontaktów międzyludzkich, kultury i edukacji. Minister Jacek Czaputowicz zwrócił także uwagę na możliwości współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Na marginesie obrad w Bratysławie szef MSZ uczestniczył w szeregu spotkań bilateralnych. Spotkał się z Kang Kyung-wha, minister spraw zagranicznych Republiki Korei, z którą rozmawiał ‎m.in. o współpracy gospodarczej między naszymi krajami, jak również o sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Minister Czaputowicz podziękował stronie koreańskiej za zaangażowanie w Proces Warszawski zainicjowany podczas Spotkania ministerialnego poświęconego budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, które odbyło się w lutym tego roku w stolicy Polski. – Traktujemy Koreę jako naszego partnera strategicznego. Ogromny potencjał dostrzegamy szczególnie w zakresie inwestycji infrastrukturalnych, badań i innowacji – dodał.

Szef polskiego MSZ rozmawiał również z Philipem Reekerem, asystentem sekretarza stanu USA ds. Europy i Euroazji oraz Gordonem D. Sondlandem, ambasadorem USA przy UE. Dyplomaci omówili priorytetowe zagadnienia relacji polsko-amerykańskich, także w kontekście zbliżającej się wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie. Poruszono m.in. kwestie włączenia Polski do Visa Waiver Program, współpracy w zakresie energetyki oraz dalsze działania w ramach procesu warszawskiego.

Minister Czaputowicz spotkał się także z senatorem Ronem Johnsonem. Rozmowa dotyczyła m.in. planowanej wizyty Prezydenta RP w USA, perspektywy wprowadzenia ruchu bezwizowego dla Polski, a także międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy oraz zagadnień związanych z inicjatywą Trójmorza.

W rozmowie z ministrem stanu ds. spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich Anwarem Gargashem minister Jacek Czaputowicz poruszył kwestie sytuacji w regionie Bliskiego Wschodu, także w kontekście procesu warszawskiego, jak również roli Ligi Państw Arabskich. Rozmowa dotyczyła także zacieśniania relacji dwustronnych, zwłaszcza w zakresie handlu i inwestycji. Minister Czaputowicz pogratulował Zjednoczonym Emiratom Arabskim ogłoszenia roku 2019 Rokiem Tolerancji. Jednocześnie przypomniał, że Polska jest inicjatorem rezolucji ustanawiającej 22 sierpnia Międzynarodowym Dniem Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie.

W Bratysławie minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz spotkał się także z Michaelem Barnierem, głównym negocjatorem UE ds. brexitu, z którym omówił różne scenariusze związane z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. Stwierdził, że najgorszym scenariuszem, którego trzeba uniknąć, byłby brexit bez umowy. Rozmówcy zgodzili się, że poszukując najlepszych rozwiązań należy mieć jednocześnie na uwadze – w szczególności – ochronę wspólnego rynku i zapewnienie ochrony konsumentów w krajach UE, jak również bezpieczeństwo państw członkowskich.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38925,00 $ tona 2,81% 15 paź
 Cynk 3794,00 $ tona 6,84% 15 paź
 Aluminium 3162,00 $ tona 0,35% 15 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.