• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Gen. Scaparrotti: Decyzja o nowych strukturach dowódczych NATO w lipcu br.

pc

03.04.2018 15:33 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Gen. Scaparrotti: Decyzja o nowych strukturach dowódczych NATO w lipcu br.

Partnerzy portalu

Gen. Scaparrotti: Decyzja o nowych strukturach dowódczych NATO w lipcu br. - GospodarkaMorska.pl

Decyzja o nowych strukturach dowódczych NATO ma zapaść na szczycie Sojuszu w lipcu br. - zapowiedział we wtorek w Szczecinie (Zachodniopomorskie) dowódca sił NATO w Europie generał Curtis Scaparrotti.

Generał pytany przez dziennikarzy, czy nowa struktura dowódcza Sojuszu ma szanse powstać w Szczecinie odparł, że becnie jest jeszcze za wcześnie, żeby udzielić odpowiedzi. Jak dodał, system NATO podlega obecnie zmianom, trzeba dostosować się do obecnej sytuacji. Decyzje w tej sprawie zapadną najprawdopodobniej w na szczycie NATO w lipcu br.

System NATO, cała jego struktura musi być dopasowana do obecnych wyzwań i sytuacji, dlatego Sojusz przygotowuje się do nich – dodał Scaparrotti.

Dziennikarze pytali także o trwające na Bałtyku rosyjskie ćwiczenia wojskowe. Scaparrotii powiedział, że sytuacja jest monitorowana. Jak podkreślił, cały czas prowadzone są negocjacje ze stroną rosyjską, po to żeby np. nie dojść do błędnych wniosków. Kluczowe jest także, aby ten dialog prowadzić także w przyszłości, bo zarówno wojska Sojuszu, jak i rosyjskie muszą ćwiczyć.

Scaparrotti pytany o zakup przez Polskę systemu Patriot podkreślił, że niezwykle się cieszy z tego zakupu. Wyraził także nadzieję, że inne państwa to zrobią. Jak dodał, zakup jest dużym wzmocnieniem dla Polski.

Umowę zakupu systemu Patriot w ramach pierwszej fazy programu obrony powietrznej średniego zasięgu "Wisła" podpisał w minionym tygodniu szef MON Mariusz Błaszczak w obecności m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. System Patriot wraz z systemem zarządzania polem walki będzie w tej fazie kosztował 4 mld 750 mln dolarów.

Gen. Scaparrotti zwracając się do żołnierzy Korpusu podkreślił, że to, co tutaj czynią jest niezwykle ważne dla tego regionu. Na przestrzeni ostatnich lat osiągnęliście tak dużo, działając na rzecz bezpieczeństwa teraz i w przyszłości - mówił. Wasza praca jest niezwykle ważna, bo gwarantuje wolną i bezpieczną Europę – dodał.

Scaparrotti spotkał się z oficerami służącymi w Koszarach Bałtyckich, czyli Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie. Dowódca sił NATO w Europie rozmawiał z nimi m.in. o planowanym tutaj tegorocznym ćwiczeniu Anakonda.

Od Szczecina Scaparrotti rozpoczął podróż do Polski, Estonii, na Litwę i Łotwę. Wszędzie tam odwiedzi wielonarodowe batalionowe grupy bojowe, stacjonujące w tych krajach od 2017 r. w ramach tzw. wzmocnionej wysuniętej obecności.

Według wstępnych założeń reforma struktury dowódczej NATO przewiduje stworzenie dwóch nowych centrów dowodzenia. Pierwsze z nich, obejmujące rejon północnego Atlantyku, ma poprawić zdolności komunikacyjne i chronić szlaki morskie pomiędzy Europą a Ameryką. Drugie, usytuowane w Europie, miałoby usprawniać możliwości logistyczne Sojuszu, a zwłaszcza przemieszczanie sprzętu oraz wojska po Starym Kontynencie.

Pomysł utworzenia nowych dowództw został oficjalnie przedstawiony po raz pierwszy podczas spotkania ministrów obrony krajów sojuszniczych w listopadzie ub.r. Ówczesny szef resortu obrony Antoni Macierewicz zadeklarował wtedy gotowość do przyjęcia przez Polskę jednego z nowych dowództw. Przekonywał, że gdyby doszło do stworzenia nowego centrum dowodzenia w Europie, to jego zdaniem "z militarnego punktu widzenia Polska jest najwłaściwszym miejscem do jego usytuowania".

Propozycję tę powtórzył w styczniu br. w Brukseli szef MON Mariusz Błaszczak podczas rozmów z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem oraz gen. Scaparrottim.

W ramach reformy struktur dowodzenia NATO Polska zaproponowała utworzenie dowództw armijnych, jednym z nich miałaby się stać kwatera Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie.

Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie jest najwyższym dowództwem NATO w regionie Morza Bałtyckiego. Od czerwca 2017 r. funkcjonuje jako Dowództwo Sił Wysokiej Gotowości, co oznacza że odpowiada za wszystkie jednostki oraz siły lądowe NATO znajdujące się na wschodniej flance, poczynając od Jednostek Integracji Sił NATO, a kończąc na strukturach tzw. wysuniętej wzmocnionej obecności.

Ponadto, jeśliby zaszła taka konieczność, jest gotowa do natychmiastowego dowodzenia takimi oddziałami i przejęcia odpowiedzialności za prowadzenie operacji lądowych w tym rejonie Europy.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni powstał w 1999 r., list intencyjny o jego utworzeniu został podpisany między Polską, Niemcami i Danią w 1998 r. - jeszcze przed wejściem Polski do NATO. Oficerowie z tych trzech państw, najliczniej reprezentowanych w Korpusie, rotacyjnie zajmują najwyższe stanowiska dowódcze i sztabowe.

Obecnie w Korpusie reprezentowanych jest 24 państw, w tym Finlandia i Szwecja, niebędące członkami NATO.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.