• <
BOTA_2023

Emilewicz: Rolą czempionów skuteczna konkurencja na globalnych rynkach

pc

09.04.2018 17:50 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Emilewicz: Rolą czempionów skuteczna konkurencja na globalnych rynkach

Partnerzy portalu

Emilewicz: Rolą czempionów skuteczna konkurencja na globalnych rynkach - GospodarkaMorska.pl

Rolą czempionów, poza budowaniem polskiej marki, jest przede wszystkim udział w realizacji strategicznych projektów inwestycyjnych i skuteczna konkurencja na globalnych rynkach - powiedziała w poniedziałek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Szefowa resortu MPiT uczestniczyła w poniedziałek w prezentacji raportu opracowanego przez Politykę Insight "Czempioni narodowi. Jakich potrzebuje Polska".

Minister Emilewicz podkreśliła, że resort wspiera przekształcanie się małych firm w średnie, a tych średnich w duże. Dodała, że rządowi zależy, by liczba czempionów rosła, gdyż to przede wszystkim duże podmioty stać na kosztowe wydatki na badania i rozwój, które prowadzą do innowacyjności.

Dlatego tak bardzo zależy nam, jak mówiła, by pozycja czempionów się ugruntowała jeszcze bardziej - nie tylko na naszym lokalnym rynku, ale aby byli w stanie się rozwijać i "sięgać dalej".

"Rolą czempionów - poza budowaniem dobrej polskiej marki - jest przede wszystkim (...) udział w realizacji strategicznych projektów inwestycyjnych i skuteczna konkurencja na globalnych rynkach" - zaznaczyła.

Jak wskazała Emilewicz, tylko wtedy, "gdy połączymy siły pieniądza publicznego z prywatnym, możemy liczyć na to, że nowe technologie zostaną w Polsce wypracowane". "Tylko dzięki temu będziemy mogli liczyć na skuteczną ekspansję na rynkach zagranicznych. Taką ekspansję, która nie opiera się na niskich kosztach płacy w Polsce, ale na atrakcyjności produktów i usług, które tutaj zostaną wypracowane" - zaznaczyła.

Minister podkreśliła, że od narodowych czempionów należy oczekiwać szybkiego, zrównoważonego i odpowiedzialnego wzrostu.

Obecny na poniedziałkowej prezentacji prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula mówił, że lubimy czempiony, bo płacą podatki i zatrudniają polskich obywateli. "Dają poczucie dumy narodowej" - zaznaczył. Dodał, że "nasi czempioni są czempionami na naszą skalę, a na skalę globalną są dopiero początkującymi".

Pierwszą dziesiątkę rankingu czempionów narodowych Polityki Insight otwiera KGHM, na kolejnych miejscach sklasyfikowano: PKN Orlen, PGNiG, Ciech, Synthos, Polpharma, Asseco Poland, Comarch, Grupa Azoty, Boryszew.

Grupa kapitałowa KGHM Polska Miedź "uzyskała 88 ze 100 punktów i nieznacznie wyprzedziła Polski Koncern Naftowy Orlen z wynikiem 86 pkt." - napisano w raporcie. Trzecią pozycję zajęło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo z 68 pkt.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.