• <

Adamczyk w Lipsku rozmawiał m.in. o Pakiecie Mobilności

pc

25.05.2018 02:37 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Adamczyk w Lipsku rozmawiał m.in. o Pakiecie Mobilności

Partnerzy portalu

Adamczyk w Lipsku rozmawiał m.in. o Pakiecie Mobilności - GospodarkaMorska.pl

O kształcie negocjowanego obecnie Pakietu Mobilności, rozmawiał m.in. z unijną komisarz ds. mobilności i transportu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas Międzynarodowego Forum Transportu w Lipsku.

W tym roku Szczyt Ministrów Międzynarodowego Forum Transportu odbył się w dniach 23-24 maja. Głównymi tematami Szczytu były bezpieczeństwo w transporcie, związane m.in. z przeciwdziałaniem zagrożeniu terrorystycznemu oraz poprawa bezpieczeństwa na drogach.

Jak podano w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury przekazanym w czwartek PAP, w trakcie wydarzenia Adamczyk spotkał się z ministrami oraz przedstawicielami ds. transportu z Bułgarii, Korei Południowej, Niemiec, Litwy i Szwecji. Jednym z tematów dyskutowanych z przedstawicielami państw członkowskich UE, jak i podczas spotkania z unijną komisarz ds. mobilności i transportu Violetą Bulc, był kształt obecnie negocjowanego Pakietu Mobilności.

Pakiet Mobilności to projekty prawa europejskiego regulujące warunki i zasady pracy w transporcie międzynarodowym. Propozycja zakłada wprowadzenie obowiązku stosowania minimalnej pensji, gdy kierowca przebywa w danym kraju co najmniej trzy dni w danym miesiącu.

Ministerstwo zajmuje się tą kwestią od 2016 roku. Kierownictwo resortu odbyło kilkadziesiąt poświęconych mu spotkań - z przedstawicielami Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwy, Łotwy, Malty, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgier i Wielkiej Brytanii. W ocenie MIB zaprezentowany pakiet, zamiast sprzyjać mobilności, doprowadzi do jej ograniczenia. Zawarte w nim rozwiązania są niezgodne z priorytetami rozwoju europejskiej polityki transportowej, wyznaczonymi w Białej Księdze Transportu z 2011 r.

Podczas szczytu, w trakcie sesji poświęconej tematyce pokonywania barier dla bezpiecznego i wydajnego międzynarodowego transportu drogowego, minister Adamczyk zaproponował opracowanie "Karty dobrych praktyk w transporcie drogowym" - czytamy w komunikacie.

Jak tłumaczył, cytowany w komunikacie, Adamczyk, karta "pozwoli na promowanie regulacji zapobiegających ograniczeniom w swobodnym przepływie osób i towarów".

W komunikacie napisano, że ministrowie transportu podczas sesji ministerialnej przyjęli oświadczenie w sprawie bezpieczeństwa i ochrony w transporcie. "Wsparli w nim inicjatywy, których celem jest poprawa bezpieczeństwa oraz dostępności transportu pasażerskiego, stworzenie zintegrowanych i stabilnych systemów transportowych, a także zwiększenie współpracy w obszarze wdrażania nowoczesnych technologii" - czytamy.

Adamczyk zaznaczył, że Polska w pełni popiera "aktywności mające na celu zintensyfikowanie działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego". "Polska potwierdza swoje zaangażowanie w europejskie i światowe działania w tym obszarze" - dodał.

Szef MI rozmawiał też z prezesem Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) Alexandrem de Juniakiem. Tematem spotkania była m.in. budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, a także związana z tym modernizacja systemu transportowego w Polsce.

Międzynarodowe Forum Transportowe (International Transport Forum - ITF) skupia obecnie 59 państw i jest organizacją o zasięgu globalnym.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34700,00 $ tona 2,44% 20 maj
 Cynk 3754,00 $ tona 2,93% 20 maj
 Aluminium 2930,00 $ tona 3,72% 20 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.