• <

Szefowie MSZ Polski i Niemiec m.in. o porozumieniu ws. irańskiego programu atomowego

pc

25.05.2018 02:44 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Szefowie MSZ Polski i Niemiec m.in. o porozumieniu ws. irańskiego programu atomowego

Partnerzy portalu

Szefowie MSZ Polski i Niemiec m.in. o porozumieniu ws. irańskiego programu atomowego - GospodarkaMorska.pl

Szefowie polskiej i niemieckiej dyplomacji: Jacek Czaputowicz i Heiko Maas w rozmowie telefonicznej omówili m.in. sytuację wokół porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego - poinformował w czwartek MSZ.

Resort spraw zagranicznych poinformował w komunikacie, że Heiko Maas zrelacjonował przebieg swojego spotkania z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo, podczas którego wskazywał na potrzebę utrzymania porozumienia nuklearnego z Iranem (JCPoA). Szef niemieckiego MSZ opowiedział się za wypracowaniem jednolitego stanowiska i obroną interesów gospodarczych UE.

Z kolei Jacek Czaputowicz- jak poinformował MSZ - przedstawił przebieg swojej rozmowy z szefem amerykańskiej dyplomacji, w której wykazał zrozumienie dla obaw USA związanych z destabilizującą aktywnością Iranu w regionie.

"Ministrowie zgodzili się co do potrzeby dalszego dialogu UE z USA" - zaznaczono w komunikacie.

Podczas rozmowy z Maasem, Czaputowicz odniósł się także do planów budowy gazociągu Nord Stream II i amerykańskiego stanowiska ws. zagrożeń związanych z tą inwestycją.

Prezydent USA ogłosił dwa tygodnie temu, że wycofuje USA z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem, ponieważ porozumienie to "było w swej istocie nieudane". Oświadczył, że "potężne sankcje" wobec Iranu natychmiast wchodzą w życie.

W poniedziałek amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo wezwał do nowego porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego w miejsce tego z 2015 r. Zagroził też Iranowi "najsilniejszymi sankcjami w historii", jeśli rząd tego kraju nie zmieni kursu.

Zawarta w lipcu 2015 roku umowa między sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy) a Iranem miała na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie sankcji. Wyjście USA z tego układu było jedną ze sztandarowych obietnic Trumpa przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku.

Od realizacji tego planu starali się go odwieść przedstawiciele władz: Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec. Decyzję prezydenta USA skrytykowali m.in. przedstawiciele pozostałych sygnatariuszy porozumienia i Turcja.

Stanowisko amerykańskiej administracji krytykuje także szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, zdaniem której nie ma alternatywy dla obecnego porozumienia z Iranem. Poparcie dla decyzji Trumpa wyraziła z kolei m.in. Arabia Saudyjska oraz premier Izraela Benjamin Netanjahu, zdaniem którego umowa z Iranem stanowiła "receptę na katastrofę" dla Bliskiego Wschodu i dla światowego pokoju.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33700,00 $ tona -1,61% 26 maj
 Cynk 3743,00 $ tona -0,16% 26 maj
 Aluminium 2825,00 $ tona -0,14% 26 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.