• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Jeśli uda nam się przywrócić regularną żeglugę po Odrze, to będzie nasz największy sukces. Gróbarczyk podsumował trzy lata MGMiŻŚ

pc

05.12.2018 14:43 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Jeśli uda nam się przywrócić regularną żeglugę po Odrze, to będzie nasz największy sukces. Gróbarczyk podsumował trzy lata MGMiŻŚ

Partnerzy portalu

Jeśli uda nam się przywrócić regularną żeglugę po Odrze, to będzie nasz największy sukces. Gróbarczyk podsumował trzy lata MGMiŻŚ - GospodarkaMorska.pl

Jeśli uda nam się przywrócić regularną żeglugę po Odrze, to będzie nasz największy sukces – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Marek Gróbarczyk. Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej podsumował w środę w Warszawie 3 lata funkcjonowania ministerstwa. Podkreślił, że wiele jest jeszcze do zrobienia.

– Dużo udało się zrealizować, aczkolwiek nie wszystko, tego czasu nie było aż tak dużo, a przede wszystkim te procedury, które wymagają niesłychanego zaangażowania i staranności powodują, że ten proces nie przebiega w takim tempie, jak byśmy tego oczekiwali. To jest ogromne wyzwanie, aby właśnie w przeciągu tych czterech lat zrealizować te założenia – powiedział portalowi GospodarkaMorska.pl Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Podczas spotkania z dziennikarzami zwrócił uwagę na dynamiczny rozwój polskich portów.

– 87 mln przeładunków jest rekordem, który daje ogromną szansę na dalszy rozwój. Jeszcze kilka lat temu nikt nie wierzył, że polskie porty mogą osiągać takie sukcesy. Mamy nadzieję, że w tym roku przekroczymy symboliczną liczbę 100 mln. Z działalności przeładunkowej portów do budżetu państwa trafia 25 mld zł – mówił Gróbarczyk.

Dodał, że największym osiągnięciem ministerstwa w zakresie żeglugi śródlądowej jest podpisanie konwencji AGN, która także przyszłym rządom pozwoli na rozwój żeglugi śródlądowej, która obecnie jest konieczna, wciąż jednak jest zaniedbana.

– Pracujemy nad przywróceniem żeglowności na polskich rzekach, tak jak to ma miejsce w wielu krajach Europy. Potencjał tego rodzaju transportu pokazuje ogromy wzrost transportu węgla po Kanale Gliwickim i Odrze – powiedział Gróbarczyk.

W kwestii rybołówstwa minister podkreślił, że najważniejsze jest to, by istniała polska flota. Rozpoczęło się już wsparcie dla małych jednostek ekologicznych przede wszystkim rybołówstwa konsumpcyjnego.

– Mam bardzo dobrą wiadomość dla rybaków. Formuła N+3, czyli te środki, które powinniśmy wydać w ciągu trzech lat funkcjonowania funduszu, został zrealizowany. Ani euro nie trafi z powrotem do Unii – te środki trafiły do rybaków. Nie poprzestajemy na tym, przyszły rok to kolejne transze, które mają wspierać rybołówstwo, przede wszystkim przebudowaliśmy tę formułę w zakresie wsparcia dla drobnego rybołówstwa – powiedział portalowi GospodarkaMorska.pl Gróbarczyk.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej podkreślił, że resort jest dumny, że w zakresie edukacji morskiej Akademia Morska w Gdyni weszła na nowy poziom i stała się uniwersytetem. „Jedynym Uniwersytetem Morskim w tej części Europy” – powiedział. Podkreślił, że po 12 latach we Wrocławiu reaktywowane zostało Technikum Żeglugi Śródlądowej z 70-letnią tradycją.

– Stawiamy sobie za cel, aby odbudować przemysł stoczniowy, aby uruchomić żeglugę śródlądową, więc myślę, że młodych ludzi zachęcać nie trzeba będzie. W przypadku Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu mamy komplet, jeśli chodzi o młodych ludzi, a w przyszłym roku planujemy już utworzenie dwóch klas – powiedział portalowi GospodarkaMorska.pl Gróbarczyk.

Szef resortu wyraził nadzieję, że przetarg na przekop Mierzei Wiślanej zostanie ogłoszony do końca roku. Inwestycja ma być zakończona w 2022 r., w środę Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie podpisał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego kanału żeglugowego.

Gróbarczyk poinformował, że na początku roku resort w ramach wdrożenia unijnej dyrektywy wodnej przejął dział administracji gospodarka wodna. „Powołano nową instytucję Wody Polskie, zaczęto reformę systemu gospodarowania wodą i dzięki temu w wielu regionach zahamowano podwyżki wody!” – powiedział. Dodał, że we wrześniu tego roku ogłosił rozpoczęcie prac nad Programem Rozwoju Retencji, pierwszym kompleksowym programem retencjonowania wody. „Powstanie w przyszłym roku, a jego celem będzie zwiększenie objętości zmagazynowanej wody ponad dwukrotnie” – dodał.

Podsumowując trzy lata funkcjonowania resortu, Marek Gróbarczyk poinformował, że w przyszłym roku Polska chce dołączyć do Rady IMO. Powiedział, że Sekretarz Generalny IMO podziękował Polsce za „profesjonalną i najlepszą dotychczas organizację Światowych Dni Morza”.

Dodał, że najlepszą wizytówką „jest Dar Młodzieży i oczywiście młodzież, która w roli Ambasadorów pokazuje piękno Polski na świecie”.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.