• <
bulk_cargo_port_szczecin

Warszawa: napełnianie rurociągu na moście pontonowym i próby obciążeniowe

ew

08.09.2019 09:02 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Warszawa: napełnianie rurociągu na moście pontonowym i próby obciążeniowe

Partnerzy portalu

Warszawa: napełnianie rurociągu na moście pontonowym i próby obciążeniowe - GospodarkaMorska.pl

Dziś kolejny bardzo ważny element, czyli napełnianie rurociągu i próby obciążeń - powiedział zastępca dyrektora Departamentu Ochrony przed Powodzią i Suszą PGW Wody Polskie Wojciech Skowyrski. Dodał, że po tych próbach będzie można rozpocząć zrzut ścieków.

"Dzisiaj został wykonany bardzo ważny element, to jest niezwykle precyzyjny element zrzutu do komory pośredniej - powiedział w sobotę w rozmowie z dziennikarzami zastępca dyrektora Departamentu Ochrony przed Powodzią i Suszą PGW Wody Polskie Wojciech Skowyrski.

Zaznaczył, że był to najtrudniejszy element prac do przeprowadzenia w sobotę. Jak dodał, aby go wykonać, przez całą noc pracowało 20 spawaczy. "Proszę mi wierzyć, że jest to bardzo duży wysiłek" - powiedział. Poinformował również, że dopasowywane są elementy kolektorów zrzutowych.

"Te wszystkie elementy są już dopracowane i jutro rozpoczynamy zrzut, uzyskujemy pełną funkcjonalność. Mamy już wszystkie pompy w tej chwili na terenie zrzutu, opracowane wszystkie schematy użytkowania" - zapewnił.

Zaznaczył, że na razie zaplanowano zrzut około 4 metrów sześciennych ścieków na sekundę, co jest uzgodnione ze stołecznym MPWiK. Podkreślił jednak, że niewykluczone, iż ilość ta będzie większa.

"W niedzielę będzie kolejny bardzo ważny element, czyli napełnienie tego rurociągu i próby obciążeń. (...) Po tej próbie będziemy już mogli powiedzieć, że jest wszystko w porządku" - zapowiedział Skowyrski.

Pytany przez dziennikarzy o to, jak długo konstrukcja będzie mogła pracować, gdyby miasto miało problem z usunięciem awarii kolektorów, odpowiedział, że "w sprzyjających warunkach hydrologicznych taka konstrukcja może pracować wiele miesięcy".

"Jesteśmy przygotowani do tego, żeby to wykonywać nawet do trzech miesięcy, natomiast jeśli wystąpią warunki lodowe, musimy się z tym pomostem ewakuować, co oczywiście nie świadczy o tym, że musimy tę instalację rozbierać" - poinformował.

Dodał, że nad budową mostu i rurociągu pracuje około 400 osób. Podkreślił, że jest pod wrażeniem profesjonalizmu wszystkich służb na czele z wojskiem i strażą pożarną. "Jestem dumny z osób, które tu pracują" - powiedział.

Budowa rurociągu na ścieki na moście pontonowym na Wiśle jest finansowana z budżetu państwa, pieniądze będą pochodziły z rezerwy ogólnej.

Do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka" doszło we wtorek 27 sierpnia i w środę 28 sierpnia. W efekcie nieczystości są zrzucane do Wisły. Według oceny Ministerstwa Środowiska, do rzeki wpływa 260 tys. metrów sześciennym ścieków na dobę.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.