• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Warszawa: Kładka pieszo-rowerowa pod mostem Łazienkowskim otwarta

pc

09.08.2017 13:57 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Warszawa: Kładka pieszo-rowerowa pod mostem Łazienkowskim otwarta

Partnerzy portalu

Warszawa: Kładka pieszo-rowerowa pod mostem Łazienkowskim otwarta - GospodarkaMorska.pl

W Warszawie otwarto nową kładkę pieszo-rowerową pod mostem Łazienkowskim. Kładka składa się z dwóch tras: północnej przeznaczonej dla pieszych i rowerzystów oraz południowej – tylko dla rowerów. Stołeczny ratusz planuje rozbudowę tej trasy w kierunku centrum miasta.

Budowa trwała osiem miesięcy. Inwestycja została otwarta w środę przez prezydent stolicy Hannę Gronkiewicz-Waltz, która w towarzystwie urzędników i radnych przejechała rowerem kładką."Połączyliśmy Warszawę prawobrzeżną lewobrzeżną" - powiedziała na briefingu po otwarciu przeprawy prezydent. Dodała, że pożar mostu Łazienkowskiego, do którego doszło 14 lutego 2015 roku, był "tym złym, co wyszło na dobre". Sama przeprawa została odbudowana w październiku 2015 roku, a jeszcze w czasie trwania prac powstał projekt budowy tras rowerowych.

Renata Kaznowska, wiceprezydent stolicy dodała, że tempo prac było ekspresowe. "Na koniec lipca kładka była gotowa zgodnie z harmonogramem" - dodała.

Pieszo-rowerowa przeprawa to kilkusetmetrowa stalowa konstrukcja, która jest podwieszona pod mostem. Kładki są dwie – po północnej i południowej stronie mostu. Obiekt po stronie północnej przeznaczony jest dla pieszych i rowerzystów, a po stronie południowej tylko dla rowerzystów. Cała trasa została również oświetlona.

Koszt budowy przeprawy to 13,5 miliona złotych, z czego 8 milionów złotych pochodziło z unijnego programu Zintegrowane Inwestycje Terytorialnych. Wykonawcą inwestycji była firma Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe Mosty.

Kładka łączy się z drogami rowerowymi. Po stronie warszawskiej Pragi ze ścieżkami na Wale Miedzeszyńskim i w alei Stanów Zjednoczonych, a po stronie Śródmieścia rowerzyści zjadą na Cypel Czerniakowski. Jest też możliwy zjazd na plażę od strony Pragi.

Trasa pod mostem Łazienkowskim jest częścią jednej z najdłuższych tras rowerowych w Warszawie. Dzięki zakończonej w tym samym czasie budowie drogi dla rowerów na ul. Marsa liczy ona już 9 km. Urzędnicy podkreślają znaczenie tych tras, dzięki którym mieszkańcy Rembertowa i Pragi-Południe zyskali połączenie ze Śródmieściem i Mokotowem. W planach miasta są już kolejne odcinki tras rowerowych, które powstaną przy okazji remontu estakad Trasy Łazienkowskiej nad Agrykolą. Rowerzyści dojadą dzięki nim do placu na Rozdrożu. Zakończenie tej inwestycji planowane jest do 2019 roku.

Most Łazienkowski jest szóstym mostem nad Wisłą z infrastrukturą rowerową.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.