PMK
Ukraine zamierze do 2022 roku urochomić połączenie gazowe z Norwegią – zapowiedział Maksim Bieliawskij, doradca ministra energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy.
Jeszcze do niedawna Ukraina była jednym z największych importerów rosyjskiego gazy. Przed dwoma laty Kreml przestał kupowaź ten surowiec od swojego wschodniego sąsiada, ze względu na wysokie ceny. Ukraina płaciła bowiem dwa razy więcej niż zachodni odbiorcy gazu.
Boriąc pod uwagę okupację Krymu i inne działania Rosji, nie dziwi, ze Ukraina zrezygnowała z zakupów gazu w Rosji, które spadły 30 mld m3 rocznie do zera. Gaz do Ukrainy dostarczało w ostatnim czasie 15 firm europejskich, w tym: francuski GDF Suez, niemiecki RWE Supply and Trading, Uniper Global Commodities, TrailStone, British Shell Energy Europe, szwajcarski Axpo Trading, norweski Statoil, polski PGNiG, czeski CEZ.
Taka sytuacja oznaczało, że rosyjski gaz wciąż trafiał do Ukraińców, tyle że przez pośredników. Zapowiedź Bieliawskiego zmienia jednak wszystko, gdyż rosyjski gaz może być zupełnie usunięty z ukraińskiego rynku.
Ukraińcy chcieliby surowiec sprowadzać, wykorzystując powstające połączenie gazowe między Norwegią a Polską. Nie wiadomo jeszcze ile gazu możnaby sprowadzać tym połączeniem.
00:04:03
Rekordowy tunel dnie Bałtyku połączy Niemcy i Danię w 2029 roku (wideo)
„Logistyka lubi ciszę”. Czy przepisy stoją na przeszkodzie rozwoju branży logistycznej? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
Polska bramą do Europy Środkowo-Wschodniej [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
Aż 420 dzieci biegało po terminalu kontenerowym. VI ONE Terminal Run Gdynia Hutchison Ports wspiera szkoły i fundacje
Kongsberg dostarcza zaawansowany system VTS dla Wielkiego Bełtu
Kongres Polskie Porty 2030+. Relacja LIVE dzień 2.
IMO ewakuuje marynarzy, którzy utknęli w cieśninie Ormuz