• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Port w Świnoujściu na ukończeniu

08.04.2015 12:46 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Port w Świnoujściu na ukończeniu - GospodarkaMorska.pl

Rozbudowę południowej części portu w Świnoujściu powinniśmy zakończyć w drugim kwartale tego roku - informuje Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (inwestor). - W tej chwili stan wykonanych prac oceniamy na 94 procent.

Budowa portu trwa, a wraz z nią pierwsze próby rozruchu instalacji i systemów. Oprócz tego przygotowywana jest również wizualna strona zaplecza portowego, tj. aranżacja zieleni i prace brukarskie w obrębie budynku.

Wykonawca przymierza się właśnie do najtrudniejszych prac w ramach tego projektu - Monika Woźniak-Lewandowska - Przygotowuje dno basenu portowego do układania i betonowania materaca.

To nowatorska metoda umacniania dna, coraz częściej stosowana w Europie. Jednak po raz pierwszy prace prowadzone są na tak dużej głębokości, 12 m - podkreśla Monika Woźniak-Lewandowska. - Jest to jedno z najtrudniejszych zadań. Niestety, postęp prac jest w dużej mierze uzależniony jest od warunków pogodowych.

Długość nowego nabrzeża wyniesie 242,15 m, głębokość to 12 m. Projekt inwestycji obejmuje również budowę galerii pasażerskiej z dwiema klatkami schodowymi oraz przygotowanie rękawa pasażerskiego łączącego galerię z promem. Powstała też estakada samochodowa z ruchomymi pomostami: bocznym i dziobowo-rufowym, sterownia obsługująca pracę pochylni. Na tym nie koniec, bo zakres prac obejmuje rozbudowę infrastruktury drogowej, parkingów i placów manewrowych wraz z instalacjami.

Przy budowie nabrzeża użyto 600 pali stalowych i żelbetowych o łącznej długości ponad 11 km, profil zastosowany do wbudowania ścianki szczelnej jest technologią użytą po raz pierwszy w Europie. Powstało ponad 1 tys. ton zbrojenia, wylano 6,5 tys. m sześc. betonu. Łączna powierzchnia izolacji przeciwwodnej wyniosła 7 tys. m kw, co równa się powierzchni jednego boiska sportowego. Montaż pomostu dziobowo-rufowego umożliwił jeden z największych na świecie dźwigów pływających - o nośności do 900 ton. Rękaw pasażerski będzie najnowocześniejszym i największym projektem w portach europejskich. W nowym terminalu będą mogły cumować promy o długości 220 m, co wpłynie na zwiększenie konkurencyjność terminalu. Inwestycja wyniesie 153 mln zł, z czego 71 mln. pokryje Unia.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.