• <
BOTA_2023

Amerykański poduszkowiec w szczecińskim WOPR

Partnerzy portalu

Amerykański poduszkowiec w szczecińskim WOPR - GospodarkaMorska.pl

Szczecin chce kupić amerykański poduszkowiec. Czteroosobowy pojazd trafi do Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W ubiegłym miesiącu dystrybutor z Wielkopolski zorganizował specjalny pokaz sprzętu. Pojazdy testowali m.in. strażacy, policjanci, strażnicy miejscy oraz WOPR-owcy. Zapotrzebowanie zgłosili właśnie ci ostatni.

Miastu ten pomysł się spodobał. - Opinia jest pozytywna - mówi Witold Daniłkiewicz, dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego szczecińskiego magistratu. - Chcemy w ten sposób załatać dziurę w ratownictwie na obszarach wodnych. Dla WOPR-u wybraliśmy wstępnie poduszkowiec czteroosobowy, typowo ratowniczy, z wyposażeniem.

Poduszkowiec kosztuje 150 tysięcy złotych. - Przewidujemy pozyskanie funduszy ze środków prewencyjnych ubezpieczycieli, czyli pozabudżetowo. Jak nie, to będziemy próbowali wprowadzić ten zakup do budżetu w 2016 roku - dodaje Daniłkiewicz.

Wiceprezes WOPR-u, Mirosław Gosieniecki mówi, że to sprzęt niezbędny do pracy. - Wszędzie nim dotrzemy. Pojazd unosi się 20 centymetrów nad wodą. Zalew Szczeciński, jak i jezioro Dąbie ma nieraz bardzo niski stan wody i łódką nie wszędzie podpłyniemy - tłumaczy Gosieniecki.

Poduszkowiec najprawdopodobniej trafi do WOPR-owców pod koniec roku. Z takich pojazdów korzystają już służby m.in. w USA, Austrii, Szwecji czy Tajlandii.

Źródło:
radioszczecin.pl

Dziękujemy za wysłane grafiki.