Kontrolerzy NIK złożyli do prokuratury zawiadomienie o procesie niszczenia brzegu Półwyspu Helskiego przez właścicieli kempingów. Procedury dzierżawy nadmorskich działek przebiegają w nieczysty sposób, bardzo często dochodzi do sytuacji o chrakterze korupcyjnym.
W pięciu przypadkach kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli złożyli zawiadomienie do prokuratury. W związku z powyższym precedensem powstał raport, który nosi tytuł "Ochrona brzegów morskich na Półwyspie Helskim i Mierzei Wiślanej". Już w pierwszym zdaniu czytamy, że "ochrona brzegów morskich przed erozją i niedopuszczalną ingerencją w ich środowisko naturalne była nieskuteczna", stąd też pilna potrzeba wszczęcia odpowiednich kroków ku poprawie opłakanego stanu brzegów półwyspu. Uchybienia wykryte w przypadku Mierzei Wiślanej są zdecydowanie mniejsze, niż te dotyczące Helu.
Co wynika z ustaleń?
Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się działaniu m.in. urzędów morskich, gmin, nadzorowi budowlanemu, regionalnej dyrekcji ochrony środowiska, wojewodzie.
1."Nielegalne działania inwestycyjne” prowadzone są na Półwyspie Helskim od połowy lat 90.
2. Polegają one na ingerencji w przebieg linii brzegowej od strony Zatoki Puckiej. W latach 1997-2013 właściciele działek samowolnie powiększyli powierzchnię położonych przy kempingach plaż o ponad 7 hektarów (jest to powierzchnia równa 10 pełnowymiarowym boiskom piłkarskim). Zyski szacowane są w milionach złotych.
3. Skutki działań tych to wyginięcie organizmów żyjących na dnie morza, zmiejszenie się liczby ptaków i miejsc lęgowych, zniszczenie części siedlisk roślin objętych ścisłą ochroną (mleczniak nadmorski i aster solny). Zniknęły również trzcinowe szuwary morskie, które zasiedlały drobne ryby.
4. Nadmorskie samorządy, dzierżawiąc położone przy brzegu nieruchomości, robiły to w sposób powodujący powstawanie "mechanizmów korupcjogennych". Chodzi m.in. o pomijanie w procesie wyboru Urzędu Morskiego.
5. Kontrolerzy NIK znaleźli na kempingach obiekty wybudowane bez wymaganych pozwoleń lub zgłoszeń, co jest przestępstwem z art. 90 Prawa budowlanego.
Jakie wnioski?
Okazuje się, że urzędnicy nie przywiązywali zbyt wielkiej uwagi do spraw ochrony półwyspu. Wskazywało na to choćby tempo działań. Służby wojewody, odpowiadając na prośby innych instytucji o przekazanie dokumentacji, zwlekały nawet 130 dni.
- Uwagi NIK do naszej instytucji dotyczyły przede wszystkim przepływu informacji - przekazywania danych uzyskanych przez UM innym instytucjom. Wyciągnęliśmy z tego wnioski, to już obecnie działa lepiej - twierdzi Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni ds. technicznych.
W jej ocenie debata o wybrzeżu na Pomorzu jest nieunikniona.
- Chodzi o określenie, w których miejscach Wybrzeża priorytetem ma być ochrona przyrody, a w których turystyka. Jeszcze kilkanaście lat temu pogodzenie tych funkcji było dużo łatwiejsze - na kempingach dominowały namioty, były rozstawione przez dwa miesiące w roku, pozostałe 10 miesięcy przyroda mogła się regenerować. Dzisiaj dominują przyczepy kempingowe, wiele z nich ustawionych jest przez cały rok, oddziaływanie takich miejsc na środowisko jest bez wątpienia dużo większe niż kiedyś - mówi Anna Stelmaszyk-Świerczyńska.
Z wszystkich skontrolowanych instytucji najlepiej wypadła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
- W dalszym ciągu będziemy konsekwentnie działać na rzecz ochrony środowiska w obszarach Natury 2000. Liczymy, że działania innych instytucji - m.in. prokuratury - jasno pokażą przedsiębiorcom, że naruszanie przepisów się po prostu nie opłaca - zaznacza Hanna Dzikowska, dyrektor RDOŚ w Gdańsku.
To największy karp złowiony na wędkę. Padł rekord świata (foto)
00:02:49
Brytyjczyk złowił jedną z najniebezpieczniejszych ryb świata (wideo)
Rekord świata pobity. Gigantyczny tuńczyk ważył ponad 400 kg!
00:04:31
Ile tlenu pochodzi z oceanu? Drugie płuco planety [wideo]
00:00:45
Samiec konika morskiego rodzi tysiąc młodych! Zobacz jeden z najciekawszych porodów w przyrodzie (wideo)
Zatrucie Odry - najnowsze informacje
00:00:00
U wybrzeży Norwegii złowiono gigantycznego halibuta
00:00:00
Złowiono 300-kilogramowego olbrzyma (wideo)
00:00:49
Wyłowili 100-kg głowę rekina. Resztę zjadło coś olbrzymiego (wideo)
00:01:00
Odkryto rybę z samego dna Rowu Mariańskiego! (foto, wideo)
00:01:10
Największa ryba na świecie znaleziona u wybrzeży Portugalii [video]
Mors arktyczny nad polskim Bałtykiem. To sensacja i pierwszy taki przypadek w historii
00:05:00
Na tych wyspach podróż w czasie staje się możliwa!
Afryka powoli się rozpada. Naukowcy twierdzą, że powstanie nowy ocean
Oto największe serce na świecie (zdjęcia)
MRiRW: unijne rozmowy o dekarbonizacji rybołówstwa i Europejskim Pakcie Oceanicznym
Tempo wzrostu wód oceanów podniosło się aż dwukrotnie w zaledwie 10 lat
Współpraca na rzecz ochrony środowiska. List intencyjny Nauty z Cleanergy i JT Ship Service
Dziki łosoś umacnia się w segmencie premium. W Polsce rośnie rynek ryb i owoców morza?
Pomorskie. W Kuźnicy plaża szersza o 70 metrów. Urząd Morski planuje kolejne prace
Humbak, który utknął na mieliźnie na niemieckim Bałtyku, uwolnił się