• <
smartre_2023

Ponad milion TEU już poszło w odstawkę

13.11.2015 13:04 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Ponad milion TEU już poszło w odstawkę - GospodarkaMorska.pl

Ogólna flota kontenerowców, który została wyłączona ze służby, liczy już ponad jeden milion TEU (kontener 20-stopowy). To efekt głębokiej depresji na rynku transportu kontenerowego – ocenia Alphaliner. To pierwszy tak wysoki wynik od 2010 rok.

Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni aż 35 statków o łącznej pojemności 109 tys. TEU została odstawionych do służby. Ogólna liczba jednostek bez zleceń wzrosła dwukrotnie od września.

Ta liczba prawdopodobnie będzie jeszcze wyższa z powodu zwyczajowego zwolnienia rynku w czasie zimy. Złoży się też na to anulowanie wielu serwisów wśród armatorów, którzy będą chcieli zaoszczędzić w trudnym czasie.

Peter Sand, główny analityk Bałtyckiej i Międzynarodowej Rady Morskiej (BIMCO) jest jednak dobrej myśli, mimo fatalnej sytuacji na światowych rynkach. I to w odniesieniu do wszystkich segmentów transportu morskiego: kontenerowców, masowców i tankowców.

- Pamiętajmy, że wciąż wzrasta konsumpcja w Unii Europejskiej, a w Stanach Zjednoczonych popyt na skonteneryzowane towary powinien w końcu pójść w górę. To powinno zatrzymać obecny trend spadkowy. Można oczekiwać, że popyt wzrośnie na nowych rynkach: Iranie, Kubie, Brazylii i Afryce – przekonywał Peter Sand.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.