• <
BOTA_2023

Nowy super alians kontenerowy wkracza na scenę

Paweł Kuś

21.04.2016 12:48 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Nowy super alians kontenerowy wkracza na scenę

Partnerzy portalu

Nowy super alians kontenerowy wkracza na scenę - GospodarkaMorska.pl

To największa fuzja w historii przewozów kontenerowych. Chińskiego armator Cosco podpisał porozumienie z trzema innymi przewoźnikami: CMA CGM, Evergreen i OOCL. Nowy alians ma się nazywać Sojusz Oceaniczny (Ocean Alliance). Ma to stworzyć szansę na konkurencję z dominującym obecnie sojuszem 2M składającym się z Maersk Line i MSC.

Sytuacja w branży przewozów kontenerowych zmieni się diametralnie. Każdy z omawianych armatorów jest obecnie częścią innego sojuszu: OOCL w G6, Evergeen i Cosco w CKYHE oraz CMA CGM i CSCL (część Cosco obecnie) w O3.

Te sojusze jednak nie dawały armatorom przewagi nad aliansem 2M, które dysponuje ładownością rzędu 5,7 mln TEU na trzech największych szlakach Wschód-Zachód. Najbliżej tej liczby był CKYHE (2 mln TEU), dalej G6 (1,8 mln TEU) i O3 (1,5 mln TEU). Ocean Alliance będzie miał 1025 kontenerowców o pojemności ponad 4,8 mln TEU, co odpowiada 23,4 proc. udziału w podaży.

Sojusz ma przede wszystkim polepszyć ofertę armatorów na szlakach z Azji do Morza Północnego, Środziemnego, Czerwonego i obu Ameryk.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.