• <
BOTA_2023

Grecja wznawia przetarg na sprzedaż portu w Pireusie

17.05.2015 16:53 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Grecja wznawia przetarg na sprzedaż portu w Pireusie

Partnerzy portalu

Grecja wznawia przetarg na sprzedaż portu w Pireusie - GospodarkaMorska.pl

Grecki rząd poprosił trzy koncerny o złożenie do końca września swoich ofert zakupu 51 proc. udziałów w Porcie Pireus. Wśród zainteresowanych znajduje się chińskie Cosco, holenderski APM Terminals oraz międzynarodowa International Container Terminal Services.

- Firma, która wygra przetarg, pozyska początkowo 51 proc. udziałów w porcie z opcją zakupu do 67 proc., jeżeli zainwestuje w obiekt 300 mln euro. Zamierzamy rostrzygnąć konkurs najpóźniej na przełomie września i października – powiedział przedstawiciel greckiego rządu.

Sprzedaż udziałów portu w Pireusie to jedna z ważniejszych koncesji, zaoferowanych Unii Europejskiej i Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu przez premiera Grecji Alexisa Tsiprasa. Władze w Atenach potrzebują bowiem 240 miliardowego funduszu ratunkowego, by uratować kraj przed bankructwem.

To zupełnie inne podejście, niż te, które prezentował wcześniej w tym miesiącu grecki minister gospodarki George Stathakis. Zapewniał wtedy, że rząd nie zamierza, wbrew wcześniejszym doniesieniom, sprzedać 67 proc. udziału w porcie Pireus. Obecnie jednak, w obliczu braku pieniędzy na wypłaty i wciąż rosnącego długu, Ateny muszą pójść na ugodę.

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.